![]() |
Re: Viteza maxima reala vs. viteza maxima constructiva
Exact aia ar fi ideea, cu (maxim) cativa, nicidecum diferente de 15-25km/h in plus, cum viseaza unii (aka un 105cp cica ar prinde vreo 210 pe bune, desi are cam 185 in talon, sau un 140cp ar prinde 240km/h, avand in "CV" cam 210-212km/h).
|
Re: Viteza maxima reala vs. viteza maxima constructiva
Quote:
|
Re: Viteza maxima reala vs. viteza maxima constructiva
Quote:
Quote:
|
Re: Viteza maxima reala vs. viteza maxima constructiva
Ma refer la cei care nu accepta ca exista abateri destul de notabile ale bordului si confunda ce arata el cu viteza reala ( "sau hai, treaca de la mine un 5-6km/h eroare" ).De-aia zic ca multi cu motoare de 1.6 le arata bordul 205km/h (vreo 20-25km/h peste viteza din specificatii) cand le vorbeai de abateri "da nooo, nu exista, cat sa fie si aia, maxim 10km/h sa zicem", ba mai pretindeau si ca masina "mai putea".Pe drum drept, fara pic de vale si fara factori ajutatori (fara vant din spate sau mai stiu ce) raman la parerea ca e bine daca reusesti sa treci cu 5Km/h de viteza din talon (200km/h la o specificatie de 195).Repet, nu are legatura cu "acea garantie de buna functionare a masinii la acea viteza".Majoritatea masinilor pe treapta maxima nu se pot tura pina spre redline (poti deci urca pina la 6500rpm pe treptele 1-4, dar nu poate urca mai sus de 5200-5500 pe tr a 5-a).Apoi sunt masini care cu treapta imediat inferioara (a 4-a deci la cutie cu 5 trepte) prind viteza maxima si stau aproape pe rosu, in timp ce cu a 5-a nu prinde mai mult si urca cu cca 1000rpm mai putin.
|
Re: Viteza maxima reala vs. viteza maxima constructiva
desigur ca exista abateri! e ceva normal. La fosta masina am avut abateri si de 20km/h ( adica bordul imi arata 180 dar era in realitate 160 )
|
Re: Viteza maxima reala vs. viteza maxima constructiva
Quote:
|
Re: Viteza maxima reala vs. viteza maxima constructiva
eu nu vorbeam de veyron
|
Re: Viteza maxima reala vs. viteza maxima constructiva
235km/h pe A2, si nu cred ca a fost vreo eroare de bord. sau daca era, a fost f mica.
|
Re: Viteza maxima reala vs. viteza maxima constructiva
:)) Tocmai ce se discuta mai sus. Cum sa nu fie eroare pe bord ? Era, si era substantiala la valoarea aia nu doar 1-3 kmh.
|
Re: Viteza maxima reala vs. viteza maxima constructiva
:)) nope, nu era! aveam niste jante considerabil mai mari, cu care vitezometru imi arata mai putin decat aveam real pe bord. si se cam anuleaza erorile. (ex: cu rotile originale imi sare de 90 intr-a doua. cu cele pe 17" imi arata 80. deci tind sa cred ca vitezometrul era destul de aproape de adevar.
|
Re: Viteza maxima reala vs. viteza maxima constructiva
si eu am o bicicleta care prinde 180.... cand o arunc de la balcon :)
|
Re: Viteza maxima reala vs. viteza maxima constructiva
nu te cred, pune filmulet! :D
|
Re: Viteza maxima reala vs. viteza maxima constructiva
dacia papuc, 1,9 dci, la 90 km/h are o eroare de 2-3 km/h, cat imi arata ceasul atat imi arata si gps-ul! ma intrebam de ce politaiul statea cu usa deschisa si gata sa sara in fata masinii cand treceam eu! :shock:
|
Re: Viteza maxima reala vs. viteza maxima constructiva
si pe talon la crx-ul meu scrie 190km/h viteza maxima si am ajuns 230 km/h cu ea. doar cu suspensie, filtru de aer si finala sport modificat la ea :). 1.6 esi/125 cp stock.
|
Re: Viteza maxima reala vs. viteza maxima constructiva
Quote:
|
Re: Viteza maxima reala vs. viteza maxima constructiva
ce-i drept arata mai mult pe bord...am observat asta la radare care iti arata si viteza dar, arata mai mult cu maxim 10 km/h deci 220 km/h am facut cu ea. in nici un caz cat scrie pe talon
|
Re: Viteza maxima reala vs. viteza maxima constructiva
Quote:
|
Re: Viteza maxima reala vs. viteza maxima constructiva
are 1060 kg dar, e destul joasa si aerodinamica daca stii modelul:-). daca ai cunoaste marca honda bine nu ai mai face "glume" de astea.
|
Re: Viteza maxima reala vs. viteza maxima constructiva
Quote:
|
Re: Viteza maxima reala vs. viteza maxima constructiva
golful gti al unui a mic a prins 243 pe gps. iar golful e mai putin aerodinamic decat crx del sol, plus ca am zis 230 pe bord...deci viteza reala a fost 220 sigur :)
|
Re: Viteza maxima reala vs. viteza maxima constructiva
Quote:
|
Re: Viteza maxima reala vs. viteza maxima constructiva
Quote:
Am impresia ca asta nu mai este un topic de pareri, unde sa ne lamurim care e legatura intre cat prinde o masina si cat atinge pe bord, ci e topic de laudat care a prins cel mai mult. Ma primiti si pe mine cu Q7 ? E destul de aerodinamic, are peste 200 de cai, cantareste cam cat 2 Golf-uri...zic ca fac si eu 270 pe ceas, si 255 real, chiar daca ar fi limitata la 250. |
Re: Viteza maxima reala vs. viteza maxima constructiva
daca o masina de 109cp merge 200 pe ceas si 190 in talon de ce nu ar merge o honda 220 cu 120cp?
o masina de 150cp stock , colt czt face 220 real destul de usor. la honda stiu ca se tureaza si in a 5-a mult deci tind sa cred ca avea 220 km/h |
Re: Viteza maxima reala vs. viteza maxima constructiva
in sfarsit cineva care cunoaste, ms. nu inteleg dc au sarit toti cu gura cand am zis ca o masina cu 125cp(poate ceva mai mult), 1060kg si destul de aerodinamica face 220 km/h reali. plus ca se tureaza mult intr-a 5 a cum a zis Dennis.
|
Re: Viteza maxima reala vs. viteza maxima constructiva
Quote:
|
Re: Viteza maxima reala vs. viteza maxima constructiva
viteza unei masini e in stransa legatura cu frecarea si puterea. deloc sau f putin cu masa. asadar ca sa prinzi 220 iti trebuie urmatoarele: 140-150 CEL PUTIN, o aerodinamica de 0.30 si frecarea la sol nu o stiu, dar presupunem ca e o masina banala (clasa compacta)
Daca passatu meu de 130 se chinuie sa prinda 215 (real)cu o aerodinamica de 0.26 si 1600 kg , as vrea si eu sa prinda fordu care are 900 si 65 cp mai mult de 165, dar nu se poate. astea sunt legile fizicii. |
Re: Viteza maxima reala vs. viteza maxima constructiva
Stiti de ce Q7-le meu 3.6 nu fuge mai mult de 270 REAL ???
Raspuns: pentru ca s-a terminat bordu'. |
Re: Viteza maxima reala vs. viteza maxima constructiva
fara GPS n-are nici un sens ce vb voi aici...luati un GPS performant de ultima generatie sau cel mai bine un Performance Box si ala sigur arata realitatea...asa se testeaza toate, inclusiv la Topgear Veyron-ul a fost testat cu un Performance Box...ce scrie pe bord nu e real...cel putin la viteze de peste 200km/h marja de eroare incepe sa creasca, de la 5-6km pana la chiar 15-20km depinzand de masina si de viteza rulata...fara GPS degeaba se intrec unii in afirmatii care mai de care mai obscure ca n-are nici un rost...GPS sau Performance Box-ul sunt sfinte pt masurarea vitezei reale!
|
Re: Viteza maxima reala vs. viteza maxima constructiva
Quote:
Quote:
|
Re: Viteza maxima reala vs. viteza maxima constructiva
am vorbit si eu cu tata , si a zis ca viteza e mai mare ca cea din talon dar nu foarte mult
|
Re: Viteza maxima reala vs. viteza maxima constructiva
Quote:
2-s-o crezi tu!, depinde mult de cutia de viteze si de greutatea masinii!!! aceeasi masina poate sa prinda 200 sau 240 cu o cutie de viteze diferita, explu ford mondeo 1,8 115 cp 4 trepte prinde 240 km/h , reno laguna 1,8 l 115 cp 5 trepte prinde maxim 200 km/h !, nu mai spun ca greutatea are factor decisiv in atingerea vitezei maxime, masini cu greutati asemanatoare! exp o masina cu 2 pers 1,4 diesel, ford, 160 km/h dus, acelasi traseu cu 4 persoane abia a atins 146 km/h concluzia o trageti singuri. |
Re: Viteza maxima reala vs. viteza maxima constructiva
pai e si normal ca greutatea sa influenteze viteza maxima.. poti sa o iei logic: una e sa tragi tu ca om 300 kg dupa tine.. si alta e sa tragi 50 .. viteza e mai mare.. logic !
|
Re: Viteza maxima reala vs. viteza maxima constructiva
mai... nu mai fabulati atata.
1. nu stiam ca exista mondeo cu 4 viteze sau ca sfideaza legile fizicii si prinde 240, cand el real prinde maxim 200 si vreo 215 in bord. 2. masa (nu greutatea) are influenta asupa frecarii cu asfaltul.atat. daca nu ma crezi vezi aeroglisoarele cat de usor se misca pe orice fel de teren, mai ales ca au 20 de tone. 3.depinde intradevar de cutia de viteze. daca ea in treapta 5 ajunge la , limitare la 180, nu prinde mai mult. poate sa aiba si 500 cp. daca in schimb e mai lunga nu o sa aiba puterea necesara sa ajunga la viteza respectiva si se va opri mai devreme. PS: mondeo ala de care zici tu prinde 190 in treapta 4 si atinge 215 in bord la 5500 rpm in trapta 5. |
Re: Viteza maxima reala vs. viteza maxima constructiva
Intr-adevar, niste fabulatii de-ti vine sa-ti ascunzi fata in palme si sa plangi.
Daca se dau sanctiuni pentru off-topic, posturi aiurea etc, ar trebui sa se dea si pentru asa ceva. E intr-adevar greu de inteles ca poate sa aiba cutia lui peste de lunga cu raport de transmisie 100, daca masina nu are suicienti cai (exemplu acestor 115 de pe acel Mondeo) pur si simplu o opreste aerul sa mai accelereze peste viteza de talon la care fraierii aia de constructori au calculat-o, nu-i mai poate invinge rezistenta.Tot 115cp am si eu pe Focus, pur si simplu pe tr a 5-a ramane la 5000 si ceva de ture, nu poate urca ca pe treptele 1-4 pina in 7000, asta fiind in jurul lui 198-200km/h.De acolo nu mai poate, ii lipseste putere, aerul e un perete pentru el in acel moment.Greu.....240km/h "REALI" din 115cp....ca are el cutie lunga...deh...mai aveti? |
mah...
se poate sa fi gresit, poate nu am vazut bine eu, sau acul nu indica bine, acum ce am vazut eu am spus... :-)
|
Re: Viteza maxima reala vs. viteza maxima constructiva
Ca un alt exemplu rapid....realizezi ca noul Focus RS are viteza de varf 263km/h si asta forjat tare in test (e masina sport, ala era scopul, sa se vada cat duce sugrumat la maxim...nu e masina de croaziera, sa se mai poata inventa o ipoteza a "vitezei de talon in conditii de siguranta"), nelimitat electronic si avand 305cp? 23km/h in plus la cai aproape de 3 ori mai multi?Si categoric nu e vorba ca duce cutia doar atat, tunat si "imbogatit" cu vreo 60cp mai ia la viteza de varf, nu cred deci ca cutia ar mai avea posibilitati fix zero.Nu zic ca o masina de 125cp nu poate avea o viteza de varf egala, sau poate putin mai maricica decat una de 135 (fie 140), se poate intampla...dar aici vorbim de discrepante mult prea mari.Pur si simplu nu poti spera ca o masina de 115-120cp sa prinda (si "real" ) cat viteza de talon a unui ST sau Honda S2000.
|
Re: Viteza maxima reala vs. viteza maxima constructiva
ai f mare dreptate acolo. oricum masinile daca le dai suficient spatiu prind cu putin mai mult (cel mult 5-6 kmh^-1) decat scrie in talon. asta din cauza ca masinile au fost testate pe un drum limitat ca distanta sau aveau viteza calculata matematic.
|
Re: Viteza maxima reala vs. viteza maxima constructiva
O treaba ar fi faptul ca masina respectiva a fost facuta sa prinda viteza din talon si in conditii mai putin favorabile. Daca ea prinde 200 in conditii ideale, ei bine, ei au pus in talon 195. Ei practic garanteaza faptul ca nu iti trebuie pista perfect orizontala si loc in care sa nu existe pic de vant, pentru a prinde viteza maxima din talon. De aici, si faptul ca se poate intampla sa prinzi 200 real cu ea.
Ca o paralela, insa fara prea multa legatura cu masinile normale, este Bugatti Veyron, care are nevoie de in jur de 930-950 cai (nu imi amintesc exact) pentru a atinge 407 km/h, anume viteza din talon declarata, diferenta de 50-70 cai fiind menita pentru ca masina sa poata atinge acea viteza si in conditii care deviaza putin de la perfectiune (putin vant, temperatura a aerului, si multi alti factori care pot influenta top-speed-ul cu 1-2-5 km/h). |
Re: Viteza maxima reala vs. viteza maxima constructiva
Daca toate astea ce scrieti voi sīnt reale īnseamna ca DACIA SANDERO fuge 220 km/h fara nici o problema iar francejii īmpreuna cu cei de la Mioveni si-au baut cerneala la scoala, habr-nau ce construiesc si cu talonul te poti sterge undeva cīnd mergi la bae si te-ndesi :D :D :D :D :D
Un exemplu testat: Am forjat Sandero-ul lui fiu-meu pe A3 Directia Duisburg--->Frankfurt de ia-u sarit dracii. Autostrada, drum īntins ca-n palma. La un moment dat acul vitezometrului īmi arata 185 km/h si mai aveam īnca 2 - 3 cm cursa de pedala de acceleratie. Ia-m mai dat 1 cm din cei 2 - 3 disponibili de acceleratie, acu la 200 km/h. Pai cum dracu e posibil daca conform datelor tehnice nu fuge mai mult de 161 km/h ceea ce scrie si īn talonul masinii? Am Agatat un GPS de masina, ia-m dat cox pe acelasi traseu īn aceleasi conditii de drum, temperatira si-mi rata o V. max de 155 km/h dupa care adorm pistoanele īn timp ce acul vitezometrului arata 200 km/h. Conform GPS masina fuge cu 6 km/h mai putin decīt V.max notata īn talon iar conform vitezometrului cu 39 km/h mai mult. Mai jos, Scanul talonului de la masina. PS: Am votat Mai putin decat viteza maxima din talon deoarece un GPS este de 100 de ori mai exact decīt vitezometrul masinii ce are de regula la aproape fiecare masina o eroare de 25% fata de realitate, eroare ce creste īn raport cu viteza masinii indiferent ca e Dacia sau Bugati "Veioza". |
Re: Viteza maxima reala vs. viteza maxima constructiva
viteza maxima din talon fata de viteza reala care o poate duce masina , difera in functie de marca/model , drum , cauciucuri , greutatea masinii (si cand zic "greutatea masinii" ma refer la persoanele , bagajele din masina) si de multe aspecte
Sa va dau un exemplu , am un Hyundai Coupe 2.0 din 2005 , eu personal la 235 km / h pe bord aveam reali 228 km/h (dupa GPS) , in talon scrie viteza maxima 207 km/h . Eram 3 persoane in masina fara bagaje mari. Viteza maxima , parerea mea , este pusa pentru a nu forta motorul . Ma gandesc eu...de ce ar fi trecut astia in bord 260 km / h cand in talon scrie 207 km / h ?! am uitat sa specific , ca sa urci viteza cat de cat trebuie sa iei masina din treapa a - 2 a maxim pana-n treapta a - 5 a (in cazul meu) . Masina mea se duce cam in 240 - 245 pe bord (real cam in 235-240) |
| All times are GMT +2. The time now is 11:13. |
- Copyright 2026 4Tuning