![]() |
Re: Autohtona Noua vs SH Strain
Quote:
|
Re: Autohtona Noua vs SH Strain
bun masini de 2-3 ani care unele au kilometrii putini inca dar deja de la 5 incolo multe au sute de mii de km
|
Re: Autohtona Noua vs SH Strain
Quote:
Apropo, asa cum a spus si lord_wader, incep sa apara multe cazane, si lumea cred ca tinde spre autohtona noua... sa nu mai zic ca sunt mii de masini de vanzare, lume care ori a avut mai mult de una in familie, iar acum fac economie, ori trec pe ceva mai economic, sau chiar RATB. |
Re: Autohtona Noua vs SH Strain
desigur , nu deviez de la subiect
bmw 730 second 2006 vs bmw 730 2009 ziceam ca si la marcile straine nu masini low-cost sau de mijloc apar multe probleme dupa cativa ani si ceva kilometrii care isi permite majoritatea din ei vor avea masini noi,nu sh |
Re: Autohtona Noua vs SH Strain
ce diferenta mare....sh conduce detasat.....asta e mentalitatea...lumea vrea ceva cat mai bun cu bani cat mai putini:D
|
Re: Autohtona Noua vs SH Strain
Hai sa facem un bilantz:
Cel mai ieftin Logan nou e 6200E(de 1.4 sau 1.2, 16v dotari minime). Trebuia sa fie mai ieftin cu vo 1000E, dar mai nou politica celor de la Pitesti e pe baza de rate si program rabla care ii ajuta f mult(30E/luna, 3 cupoane rabla iti scad peste 2000E din pret) pretul este acesta......bine acuma o mai pot baga si pe aia cu schimbatul modelului :lol: Totusi, daca ai ceva bani laolalta, iei pe la 3000E un golf4 sau focus cu motoare de 1.6 -1.8 din vest, iar cu 1000-1500E ii schimbi toate consumabilele, si astfel iesi cu aprox 2000E mai ieftin cu masina relativ noua, cu mai multe dotari, si mai performanta! Pana la urma totul tine de imprejurari la tipul asta de masini low-cost, si anume daca ai mai multi bani de-odata, sau daca iti convin ratele, sau daca ai si ceva cupon rabla. |
Re: Autohtona Noua vs SH Strain
Quote:
In concluzie un Logan nou te ajunge pe undeva pe la 4.000E +3 vouchere care te mai costa pana la 1.000E maxim daca nu ai 3 rable. La 5.000E ai o "masina" noua chiar daca se numeste Logan care are garantie, motorul la 0km, cutia precisa, ambreiajul nou, anvelope noi, caroseria nezgariata, furtune, conducte nescoapte, lichide noi, toti CP sub capota, neforjata, scaunele nejupuite, farurile nematuite etc. Ii adevarat ca motorul de 75CP e unul banal si lenes si nu se compara si unul de 1.6-1.8 de la Ford si nici nu ai prestanta din Golf ori din Opel. Dar te intreb eu ce ar alege un bugetar de exemplu, un profesor tanar cand ar trebui sa aleaga o masina. S-ar risca sa plece in Germania(drum dus intors, timp pierdut, cazare, cautari, acte, etc), sa aduca o masina SH(apropo ai uitat ca la aia 3.000E se mai adauga taxa auto) la care ar putea avea probleme teoretic? Si apoi odata ce ti-ai luat masina de genul Ford nu mai poti baga in ea ulei din "Carreforur" :D:D, nu mai merge cu anvelope la 150RON bucata, pentru piese de schimb noi trebuie sa platesti ceva mai mult, asigurarea e un pic mai mare, iar daca ai un ghinion si ti se crapa spoilerul ori un far "te-ai facut om" nu mai e ca la Logan 400-500ROn |
Re: Autohtona Noua vs SH Strain
Quote:
|
Re: Autohtona Noua vs SH Strain
Eeeeee... din cate am vazut din fabrica se pun anvelope Debica la unele modele iar ulei se pune de ala mai ieftin, dacia Oil/Texaco si sunt destui care merg pe acest brand fara probleme 70-80mii km. Dar cei mai multi il schimba la prima revizie cu Mobil sau Castrol, iar anvelopele dupa ce se tocesc :D le inlocuiesc cu michelin, brindgestone etc
|
Re: Autohtona Noua vs SH Strain
Quote:
PS: 150Ron amvelopa second ieftina??!!!!! Mamaaaaa si eu care credeam ca am dat mult 250Ron pe o pereche in stare f buna 205/60/15 Brigestone chiar Made in Japan :-P |
Re: Autohtona Noua vs SH Strain
perechea la faruri noi la logan e undeva la 300 de lei , la 500 de lei iti iei angel eyes :))
intretinerea e ieftina , totusi la un ford sau golf 4 obosit cu 1 milion de km la banii aia , 3000 de euro inmatriculat ( mai rar) sigur nu dormi linistit noaptea , tot timpu te gandesti ca poate se strica ceva ( Doamne fereste un turbo sau injectoare ) la masina noua e cu garantie ah , degeaba criticam loganu cu motor de 1.4 sa nu uitam ca si opelu , fordu si vw(sau gama VAG mai bine zis)au motoare de 1.4 de 75 cp ...alea merg bine nu ? la vale |
Re: Autohtona Noua vs SH Strain
Fără discuţie, eu sunt fanul numărul 1 al maşinilor second în detrimentul celor noi autohtone (şi nu numai), dar când ştiu ca poate vara asta fac vreo 4000 de km, sigur am să-l rog pe taică-meu să-mi dea Trafficul lui producţie 2009, decât frumosul şi aranjatul meu sh din 2001.
Totul depinde de ce anume vrei, de ce anume problemă ai, de ce drumuri ai de făcut, dacă ai de cărat cartofi, landoul, câinele, bagajele mătuşă-tii de la Dorohoi şi pe ea cu grasa de cumnată-sa vreo 500 de km, şi asta măcar odată-de două ori pe lună, sau dacă iei maşina mai degrabă s-o convingi mai uşor pe blonda de la blocul vecin că nu-i chiar aşa rău să iasă cu tine la un suc şi să şi rămână la tine peste noapte după o plimbare prin oraş.... |
Re: Autohtona Noua vs SH Strain
Quote:
|
Re: Autohtona Noua vs SH Strain
Quote:
Discutăm, nu dăm cu parul, asta-i regula secţiunii, şi doar aşa poţi posta aici. |
Re: Autohtona Noua vs SH Strain
Quote:
|
Re: Autohtona Noua vs SH Strain
Quote:
Cred ca ligheanu face golfuletul..Asta asa,pentru cei care zic ca ligheanul 1.4 e lenes. |
Re: Autohtona Noua vs SH Strain
Quote:
|
Re: Autohtona Noua vs SH Strain
1 Attachment(s)
Quote:
Quote:
Scrie undeva "ambalat in Ro" ? Quote:
|
Re: Autohtona Noua vs SH Strain
Quote:
"Ofertă supusă unor condiţii realizată prin Programul de stimulare a înnoirii Parcului auto naţional derulat de Agenţia Fondului pentru Mediu şi finanţat din Fondul pentru Mediu. Finanţare prin RCI Leasing România IFN, rata include TVA, comision gestiune şi asigurare de viaţă, calcul pentru 50% avans, 36 luni, valoare reziduala 31%, dobândă nominală 0%, DAE 9,06%. Preţul la care s-a calculat rata s-a obţinut prin scăderea contravalorii a 3 tichete valorice, curs de schimb 1 euro = 4,22 lei. Garanţie valabilă în condiţiile Carnetului de întreţinere, Carnetului de Garanţie şi ale Contractului Dacia Extenso. Detalii în reţeaua Dacia. Maşina din imagine este cu titlu de prezentare. ** Rata zilnică fără asigurare, aferentă unui credit pe 10 ani, în valoare de: 13.200 LEI , la o dobândă de 14,75% p.a (fixă) şi următoarele comisioane: întocmire dosar 2,5% şi gestiune lunară: 30 LEI, DAE: 20,84%, valoare totală plătibilă de client: 29.243,50 LEI." Deci sa ne intelegem 29mii Roni, adica ceva peste 7000E.....nu chiar 8000 cum am zis eu, dar nici cat ai zis tu de departe :P 2. Fix ala pe care ti-l iei tu stai linistit ca nu e "botezat" si e fabricat fix in jermanik de catre un neamtz get-beget :o 3. Etruscan, concord si matador sa iti iei tu de noi....la prima bordura poti sa le arunci......eu prefer cele de marca chiar daca putin uzate! |
Re: Autohtona Noua vs SH Strain
care nu au ? altea,toledo,passat,grupa mare nu are dar grupa mica are
|
Re: Autohtona Noua vs SH Strain
Quote:
|
Re: Autohtona Noua vs SH Strain
Quote:
Vb de mobil, ce zici ca, intr-un bidon de 15w50 pt diesel de la aceasta marca am gasit ulei FOLOSIT(chiar daca putin din cate se vedea) dar era destul de NEGRU!!! L-am bagat la gresat piese exterioare anticoroziune(telescoape, arcuri, grupuri, brate) Stai putin asa, ca mai nou increderea neamtului e data de pretul manoperii romanului.....ca sa raman si putin ontopic, asta cam ar fi diferenta de pret dintre Logan 1.5dci si Clio 1.5dci :( |
Re: Autohtona Noua vs SH Strain
Dar acest individ peste tot se cearta cu toata lumea si pare-mi-se ca el chiar le stie pe toate. De la ulei, pana la cauciucuri si motoare omul e toba de mecanica .
Acum asta e spuma ideologiei sa convingi pe cineva sa bage ulei ieftin in masina ca si asa ala scump sigur nu e bun ca e cumparat din Romania. Gumele la fel, stie tot omul ca decat sa iti iei Matador noi, mai bine pui ceva brand sh rascopt ,fabricat cu vreo 2 3 ani in urma,ca e mult mai bun. Cat despre topic masina noua este un deziderat pe care unii il prefera . Foarte multi oameni rationali ar prefera un Logan nou in defavoarea unui sh de 4 5 ani care le-ar putea aduce neplaceri oricand. Insa sunt si mai multi cei irationali sau pur si simplu nesocotiti care prefera sh-ul pentru ca are "brand" si ca nu vrea logan. Orice brand ar fi , o masina de 5 ani este o masina uzata, poate ca nu moral (in comparatie cu loganul care nici el nu este o revelatie tehnologica) , insa cu siguranta fizic si mecanic este uzata. Fiecare isi asuma riscurile pe care le considera de cuvinta si pe care si le poate permite( sau nu, de cele mai multe ori si atunci cauta piese pe la dezmembrari ca "sunt mai ieftine si mai bune" ). |
Re: Autohtona Noua vs SH Strain
Uzura pe care un automobil bine facut o capata in 5 ani este insignifianta . Si tine minta ca la uzura nu poti sa bagi consumabilele : filtre , bucse , pivoti , capete de bara , etc . Mai ales daca automobilul s-a lafait cu drumuri si carburanti germani . Un lucru important de care trebuie tinut cont este ca tehnologia de fabricatie si calitatea pieselor din import e net superiorara la destule marci . Exista destule motoare nemuritoare fabricate de Mercedes , Lexus , Honda , BWM s.a.m.d.
Cu un minim de cunostinte de mecanica poti sa-ti alegi o masina pe care nu poti sa ti-o permiti in showroom . Si pentru ca tot iti place sa arunci cu vorbe ca un troll de treba Quote:
Dacia nu a reusit din nefericire sa se ridice la standardele germane sau japoneze , si nu e nici o tragedie in asta . Produce niste masini decente , care se vand si sunt iubite de multi . Dar nu putem sa dam calificativul bun unui automobil doar pentru ca are 4 roti ce se invart . |
Re: Autohtona Noua vs SH Strain
Quote:
Parerea mea e ca nu exista masina buna, si mai nou din ce in ce e mai rau raportul calitate-pretz, ca sa nu mai vb de intretinere si reparare :x |
Re: Autohtona Noua vs SH Strain
Quote:
Du-te spala-te pe fata, citeste topicul si firul discutiei, si revino. De fapt, nu mai reveni, ca sigur gasesti vreo replica sa zici ca tot noi vorbim aiurea si tu le stii pe toate! Iti urez somn usor... |
Re: Autohtona Noua vs SH Strain
Quote:
|
Re: Autohtona Noua vs SH Strain
Quote:
Cine dracu vb cu tine nu stiu . Eu sigur nu , probabil ca trebuia sa fiu mai clar ca vorbeam cu , cavaliere . Iar exemplul cu producatorii de supercaruri l-am dat pentru ca omul o tinea scai cu uzura in 5 ani Quote-ul trebuia sa-ti indice cu cine vorbesc . Oricum e mishto sa vad cum te dai de ceasul mortii in mod gratuit . Cat despre consumabile cam toate sunt , tot ce se schimba datorita uzurii produsa de functionare e consumabil , acuma depinde de la producator la producator cat tine o piesa . Am dat piesele alea ca exemplu pentru ca pe drumurile nostre se cam schimba odata cu filtrele . Daca tu ai fost destul de inteligent sa iei o masina cu o turbina "brici" problema ta , mai stiu eu poate iti cresc turbine in spatele casei . In definitiv sunt masini si masini . Ca so dam mai pe mitocaneshte , daca iti iei masina buna pentru ca stii ce sa cumperi se cheama ca eshti "baiat deshtept" iar daca iti iei tzeapa esti "fraier" . Depinde doar de tine ce faci cu banii tai . |
Re: Autohtona Noua vs SH Strain
Imi este clar acum ca vorbeste frustrarea din voi si ca voi conduceti niste cazane uzate. Ca sa fiu mai explicit o masina de 5 ani , excluzand avioanele ( ferrari , lambo < ce minte creata au unii sau se fac ca nu inteleg>) , este o masina UZATA. Am comparat pretul unui Logan nou cu un sh echivalent. Daca voi va luati Ferrari,Lambo,Lexus la 8 k , inseamna ca sunt replici chinezesti sau traiti intr-un univers emo paralel.( nici macar alea nu sunt asa de ieftine).
Spre surprinderea omului frustrat si irational, sunt destui romani de conditie aproximativ medie, care nu viseaza la "supercarul din vitrina pe care nu si l-ar permite de nou", si asta pentru ca nu ar avea bani de "Consumabile" ( ca daca tot includem turbine la consumabile sa o facem pentru un Sh de 5 ani ). Se multumesc in schimb cu un Logan nou in garantie, pentru ca mai au si copii de crescut, intretinere de platit, sau pur si simplu au alte prioritati care nu includ si "consumabilele" care pot da batai de cap la un SH uzat de 5 ani. @Gixer : Faptul ca tu nu iti permiti o masina buna nu inseamna ca nu exista revino-ti la realitate . Din cazanul tau lumea se vede distorsionata. @ Apocalipse: Faptul ca Dacia se vinde atat de bine este un argument necesar si suficient ca sa ii dea masura calitatii. Nu este la nivelul de calitate al unui Vw insa la banii ceruti e un produs foarte competitiv. Tine de bafta in proportie de 80 % atunci cand iti cumperi o masina de 5 ani . Asta pentru ca ceea ce numesti tu consumabile o sa iti dea peste cap cashflow-ul enorm de care dispui , si cand o sa fii nevoit sa schimbi un "consumabil" - ca asa le-ai numit ( turbina , injectoare, alternator, pompa servo etc) o sa te intrebi de restul cata benzina poti baga in batmobilul pe care nu ti-l poti permite din vitrina ci doar sh. Si ca sa anticipez raspunsul..ei bine nu , n-ai cum sa zici ca "banii nu sunt o problema", pentru ca altfel ti-ai fi luat de nou acel sh de 5 ani. Apropos buna dimineata ! |
Re: Autohtona Noua vs SH Strain
Quote:
Iti sugerez inca odata sa citesti firul discutiei care se formase inainte sa apari tu, si abea apoi sa vii cu niste argumente la discutia actuala. Topicul cu masini de lux nu e aici. Iti urez inca odata, somn usor.... Poate ai treaba si te retinem. |
Re: Autohtona Noua vs SH Strain
Nu am sa înțeleg niciodată , de ce atacul la persoana e un argument pe 4tuning dar în fine .
@cavaliere Faptul ca Dacia se vinde nu e un argument pentru calitate , Toyota încă este marca cu cel mai mare număr de mașini vândute și tocmai ei au avut acel scandal monstru cu blocarea accelerației . O mașină se vinde din multe cauze , calitatea contribuie , dar nu reprezinta factorul dominant . @B-99-SAA Nu iti mai ascunde insultele după cuvinte , postează-le direct . Supercarurile au fost un exemplu pentru un post neavând nici o treaba cu topicul . Acuma tu ce exemplu vrei ? Vrei sa vin la tine la ușa sa-ți arat mașini SH care nu au avut probleme ? E un forum amice . Mașina o iei pe baza cunoștințelor tale . Probabilitatea ca mașină sa aibă o defecțiune majora e foarte mica dacă supui mașina pe care o cumperi la câteva teste banale . Acuma câți oameni știi care au făcut un test de compresie când au cumpărat mașina ? Câți au forțat ambreiajul ca sa-i vadă condiția ? Multa lume abia se atinge de mașina pe care o cumpără . Asa ca nu glorifica Loganul datorita neglijentei altora . |
Re: Autohtona Noua vs SH Strain
Toata lumea a recunoscut ca Loganul nu este apogeul tehnologiei, dar faptul ca din 2004 s-a umplut strada de ele, si inca se vand si acum, e o dovada ca nu sunt nicidecum proaste. Daca te uiti si pe niste statistici din afara tarii, o sa vezi ca Loganul nostru se vinde bine si in afara, nu doar la noi. Ai vreun argument la asta? Nu compara o Toyota noua cu un Logan nou, pt ca e din nou pe langa subiect! Supercarurile alea mentionate de tine nu aveau nici o treba cu topicul, cavaliere avea, vorbea de masini SH cu pret de maxim 7000 euro. Obersvi ca iti repet chestia asta, si tot n-o pricepi? Ti-am explicat mai devreme care sunt criteriile de baza discutate: costuri intretinere, taxe si impozite, consum. Tu n-ai adus nici un argument aici, ci doar ai mentionat niste marci care un roman de rand nu si le-ar permite nici in doua vieti, deci esti total pe dinafara.
Spre deosebire de altii, incerc sa ma abtin de la insulte. Daca ai citi si tu regulamentul poate ai vedea chestia asta. Nu ti-am cerut sa-mi arati masini fara probleme, ca sunt ogramada de jafuri pe strazi, poti sa iei teapa oricand. Doar ca noi am adus in discutie probabilitatea costurilor mult mai mari la un SH decat la Loganul nou. Tu ai venit cu denumiri gen Lambo... |
Re: Autohtona Noua vs SH Strain
Turbo, injectoarele, pompa servo, dar si multe altele.. explica-ne si noua cum stii cand se vor strica pe baza unui test de compresie? Se vede ca habar n-ai mecanica . Ia zi un motor care consuma ulei are compresie ok?
Cat despre ambreiaj .. Cand il fortezi ca sa il testezi.. cum afli ca nu te va lasa dupa 2000 de km ? Sau o volanta sau un alternator sau sau etc..? Cat despre Toyota.. Daca mi-ai venit cu acest argument pueril care insista pe "miile de probleme" atunci e clar ca discutia nu este intre doi indivizi cu discernamant apropiat. Daca tu pui botul la acest scandal mediatic vis-a-vis de brandurile japoneze atunci e problema ta. Piata din Germania a asimilat Logan-ul extraordinar. Asta nu inseamna ca e fiabil oare? Avand in vedere ca este o piata foarte pretentioasa eu zic ca spune multe despre acest model. ( una e calitate alta e fiabilitate). |
Re: Autohtona Noua vs SH Strain
corect ce spui cavaliere
multe masini aduse de dincol care "is mult mai bune ca loganul" gen golf 3 , opel din 93 sare tabla de pe ele acum,planetare ce bat de te ia cu dureri si multe alte probleme spre surprinderea mea majoritatea pieselor de pe aceste masini is mai scumpe ca la logan,diferenta sesizabila |
Re: Autohtona Noua vs SH Strain
Quote:
Quote:
Quote:
Calitatea când vorbești de o mașină se refera la calitatea fiabilitate exclusiv , dacă la fabricare producătorul a avut standarde înalte nu o sa îți pice injectorul la 20.000 de km și nici nu o sa ruginească în 4 ani. Sau tu nu numești designul , confortul , ținuta la drum , s.a.m.d. calitate ? Loganul a fost asimilat extraordinar de bine ? Unde ? În 2009 marele Logan nici măcar nu a intrat în top 30 la numărul de mașini vândute în Germania . Dacă tu alergi intro cursa și nu intri măcar în Top 5 te duci și spui ca ai alergat extraordinar de bine ? Hai sa fim serioși . |
Re: Autohtona Noua vs SH Strain
Quote:
Quote:
Quote:
|
Re: Autohtona Noua vs SH Strain
Dacia Logan 1.6 16V 105CP Laureate
Pret DDP (€) 9.274 Kia Cee'd Fabricatie: 2008, 109 CP 21,200 km PRET: 8,300 EUR (pret negociabil) primul proprietar, fara accident, carte service Avantaje KIA: nenumarate GARANTIE COMPLETA INCA 4 ANI SI 9 LUNI ESP Climatronic AIRBAGURI FRONTALE, LATERALE SI TIP CORTINA (5* EURONCAP) RADIO+CD+MP3+USB+AUX COMENZI PE VOLAN FARURI CU XENON ETC. Finisari si fiabilitate net superioare, motor mai bun, o masina net superioara. Cum sa alegi un Logan in defavoarea unui asemenea exemplu !? . |
Re: Autohtona Noua vs SH Strain
Quote:
Eu nu am nimic cu Dacia , chiar am avut un 1300 . Am un dinte împotriva tuturor producătorii de gunoaie auto care susțin sus si tare ca ei fac mașini bune . Toți criminalii care scot tot felul de modele bune adică mașini care sunt la fel de sigura ca o cutie de carton , masini care produc 60 cai pe litru , care se strica imediat ce ies din show-room , mașini care atât de frumoase ca produc avorturi spontane s.a.m.d. . |
Re: Autohtona Noua vs SH Strain
Quote:
|
Re: Autohtona Noua vs SH Strain
Quote:
|
| All times are GMT +2. The time now is 03:13. |
- Copyright 2026 4Tuning