![]() |
Re: Temperatura admisie!
Pai zi-mi si mie care e rationamentul, de ce trebuie neaparat in mers, si care e faza ca am oprit, ce a crescut brusc temperatura?! si mi-a alterat masuratorile?! Te-am intrebat si mai sus si n-ai raspuns.
Poarta admisiei? Care e aia? Eu n-am poarta la admisie! |
Re: Temperatura admisi!
Quote:
|
Re: Temperatura admisie!
Se numeste clapeta de acceleratie... nu poarta, ca nu suntem pe ulita :lol:
Si cu ce e relevanta temperatura de la clapeta, cand galeria despre care e vorba e dupa aceasta clapeta? Conteaza ce intra in motor, nu ce e la 2m de el, masuratoarea cea mai relevanta e chiar la intrarea in galeriile din chiulasa. De ce nu a facut mare branza ca a oprit? In mers oricum temperatura e mai scazuta, cu cat viteza creste, cu atat intra mai mult aer, cu viteza mai mare si raceste mai bine... parerea mea mon cher, hac. Cum, necum, e destul de clar ca temperatura in galerie e mai scazuta cu garnitura... pe loc sau in mers, isi face treaba. Mie mi se pare foarta buna ideea asta cu garnitura, cand si daca voi considera ca merita cazanul meu asa ceva, voi face una. |
Re: Temperatura admisie!
Quote:
|
Re: Temperatura admisie!
Tu fa masuratorile in mers si atunci mai vorbim.
|
Re: Temperatura admisie!
Bine prietene.
|
Re: Temperatura admisie!
Daca ar fi asa un cistig de putere obtinut facil, de ce nu ar pune fabricantii aceasta garnitura, mai ales ca ar avea costuri minime?
|
Re: Temperatura admisie!
Intr-adevar se simte diferenta de temperatura de afara enorm, reflectandu-se in puterea motorului.
Aceasi configuratie a masinii, jante/motor/benzina, etc testata la diferenta de 12 ore. Vara pe canicula in miezul zilei cu a 4-a in limitare s-a dus 180Km/h. In aceasi zi la 12 noaptea cu a 4-a in limitare 200Km/h Deci care va mai montati filtre sport, modificati admisia aerului, aveti grija sa izolati bine zona, si aerul sa fie tras din exterior, nu din compartimentul motor. Din ziua aia mi-am pus plasticul inapoi intre filtrul de aer si botul masini. |
Re: Temperatura admisie!
Nu vad ce legatura are top speed-ul cu temperatura din admisie.
Garnitura este utila dar din motive diferite fata de cele la care majoritatea s-ar astepta. La drag racing aerul trece cu o viteza atat de mare incat nu are timp sa se incalzeasca cat timp trece prin admisie. In schimb la mine si ... probabil ca nu numai ... exista un senzor de temperatura admisie. Temperatura indicata de acesta influenteaza mersul masinii pentru ca el trimite ecu-ului valori ( eronate in cazul meu pentru ca admisia preia temperatura chiulasei nu cea reala a aerului care trece prin admisie ) care daca sunt ridicate , aplica softului anumite reglaje pentru evitarea detonatiilor; si anume face masina sa mearga bogat. Ceea ce scade performantele ei. Scurt p2. Utilitatea ei la mine este ca va ajuta senzorul sa indice o valoare cat mai putin eronata. :) |
Re: Temperatura admisie!
La o temperatura mai ridicata in admisie ECU devanseaza scanteia ca sa nu se produca detonatii, si de aici o scadere a puterii. Corect domnu' Shadowro.
Dar cat priveste amestecul cred ca e invers. Daca aerul admis are sa zicem 50 gr. C si senzorul de temperatura(AIT) masoara eronat o temperatura mai mare de 60 de gr. C, atunci ECU crezand ca aerul este mai cald si deci mai putin oxigenat va injecta mai putina benzina decat ar trebui, deci amestec sarac= putere mai mica. Asa cred, nu sunt sigur. Cred mai degraba ca AIT are influenta mica asupra amestecului, ECU comanda injectoarele tinand cont de sonda lambda care masoara nivelul de oxigen din gazele de evacuare, crescand sau micsorand cantitatea de benzina injectata dupa nevoie. |
Re: Temperatura admisie!
Va rog, poate cineva sa-mi recomande un material termoizolant din care sa fac o garnitura de 2-3mm pt admisie eventual si unde l-as putea gasi. Am montat un compresor pe admisie si se incinde f tare, practic preia toata caldura de la chiuloasa.
|
Re: Temperatura admisie!
Pune o poza cu ansamblul sa vedem ce e mai bine acolo.
O rupre temica serioasa cere mai mult decat o garnitura. |
Re: Temperatura admisie!
1 Attachment(s)
Unde sunt cele 2 sageti rosii acolo vreau sa mai izolez oleaca termic.
|
Re: Temperatura admisie!
In cazul tau cea mai buna solutie si care sa fie fiabila este taierea concuctei de alimentare cu aer deja construite si se intercaleaza pe ea o reductie de cauciuc siliconic. O garnitura nu face mare lucru.
http://www.alfabb.com/bb/forums/atta...-parts-015.jpg |
Re: Temperatura admisie!
nu se poate taia acolo, segmentul ala de admisie are si rol de sustinere a compresorului. Compresorul e fixat doar de admisia aia si de placa aia groasa din fata. Am gasit 2 coolere de 12V si 3.8A fiecare, deci cam 90W, oare rezolv ceva daca suflu spre admisie si spre aripioarele compresorului?
|
| All times are GMT +2. The time now is 07:23. |
- Copyright 2026 4Tuning