Forum 4Tuning

Forum 4Tuning (https://forum.4tuning.ro/)
-   Masina mea Dacia (https://forum.4tuning.ro/109-masina-mea-dacia.html)
-   -   Solenza B 68 BMD (https://forum.4tuning.ro/109-masina-mea-dacia/205041-solenza-68-bmd.html)

Relu_GTT 10-02-11 20:27

Re: Solenza B 68 BMD
 
Nu stiu daca merg....

Iti poti pune arcuri de Supernova sunt mai tari au mai multe spire, nu se lasa in timp ca cele de Solenza, scurtezi 2 spire si coboara 55-60 mm cum e la mine, dar iti trebuie si amortizoare ca sa fie ok chiar si daca pui arcuri sport ca doar tot aia e ca si astea de SN scurtate devin mai tari

Dar cu ce ai dat frate acolo la cotul ce l-ai pus la admisie ? puteai pune si tu niste power tape si era bine

AnDr3Y-SoLenZa 10-02-11 20:30

Re: Solenza B 68 BMD
 
la cot am dat cu fibra
pe mine nu ma intereseaza cat se lasa , doar sa fie rigida si nu cred ca se compara arcurile alea sport cu arcurile stock de sn

Relu_GTT 10-02-11 20:34

Re: Solenza B 68 BMD
 
rigida o face amortizoarele daca pui doar arcuri tari topaie face balans...nu e deloc ok, cu toate ca sunt multi care au pe masini doar arcuri sport dar nu e bine asa.

AnDr3Y-SoLenZa 10-02-11 20:39

Re: Solenza B 68 BMD
 
balans ? ...........

degeaba ai telescoape intarite daca ai arcuri ff moi , asa daca ai arcuri mai tari si telescoape tari ( ale mele sunt noi iar cand se mai inmoaie le intaresc )

B-99-SAA 10-02-11 20:45

Re: Solenza B 68 BMD
 
Arcuri comprimate! Iei arcurile tale de pe masina, le duci la comprimat, si ii spui cat sa le lase... automat fiind mai "inghesuite" spirele o sa fie in genul arcului sport! Amortizoarele le poti face dupaia in caz ca nu esti multumit doar de arcuri. Daca esti interesat da-mi un PM (nu fac reclama, nu le fac eu, doar iti dau un nr de tel si mai departe te descurci).

Relu_GTT 10-02-11 20:58

Re: Solenza B 68 BMD
 
Chiar de sunt tari amortizoarele tale fiind noi... dar destinderea nu e deloc tare pe cat trebuie ca sa faca fata la niste arcuri mai tari la fel si la scurtate, ca se intaresc
Ca ex. cand mergi cu masina si arcurile se comprima, la revenire fiind tari iti arunca brusc caroseria in sus ca amortizoarele stock sunt slabe pe destindere si nu se opun suficient arcurilor, tot destinderea amortizoarelor tine si masina sa nu se ridice de bot la plecare fortata din loc s.a.m.d

In asta consta diferenta dintre arcurile de Sn si cele de Slz ca au mai multe spire si sunt mai adunate/comprimate astfel fiind mai tare arcul

@B-99-SAA comprimand arcurile le scade rezistenta si se pot rupe mult mai usor

BlueAngel 11-02-11 10:48

Re: Solenza B 68 BMD
 
partea cu comprimatul nu te-as sfatui decalesti spirele si se caseaza,iar ca masina sa nu balanseze ar trebui intarite si pe comprimare si decomprimare adica amortizorul se va comprima mai greu si decomprima tot mai greu...nu prea te-as sfatui pentru ca rinichii tai or sa fie tristi..ai grija cat tai din arcuri,am taiat la o supernova 2 spire din arc si atingea roata,la 1 spira era tot inalta,rabdare calm si inca o pereche de arcuri ar fi ideal.Succes si spor ;)

AnDr3Y-SoLenZa 11-02-11 11:13

Re: Solenza B 68 BMD
 
de arcurile de r19 nu ziceti nimic?

BlueAngel 11-02-11 11:34

Re: Solenza B 68 BMD
 
Nu merg si iti vei da seama dupa ce vei da arcurile tale jos.

SOLENZAXJG 11-02-11 12:34

Re: Solenza B 68 BMD
 
Eu cred ca arcuri sport facute de ceva firma nu gasesti pentru solenza sau supernova sper sa nu gresesc.Numa ca nu tai din arc si o cobori unpic eu nu stiu nici o firma sa faca arcuri sport solenza,telescoape eu cred ca se gasesc.Pe mine putin ma intereasa suspensia la ce drumuri avem mai bine asa cum ii decat sa sparg baia sau alte chestii.

AnDr3Y-SoLenZa 11-02-11 13:13

Re: Solenza B 68 BMD
 
atunci ce arcuri s'ar potrivii?

am gasit asa ceva , eu zic asa ca s'ar potrivi , nu stiu ce sa zic , voi ce ziceti ?

B-99-SAA 11-02-11 13:37

Re: Solenza B 68 BMD
 
Quote:

Originally Posted by AnDr3Y-SoLenZa (Post 4074703)
atunci ce arcuri s'ar potrivii?

am gasit asa ceva , eu zic asa ca s'ar potrivi , nu stiu ce sa zic , voi ce ziceti ?

S-ar putea sa mearga! Intreaba totusi acolo pe site pe cei care le vand, ca ei stiu sigur daca merg (sau ar trebui). Mai repede asa decat cu alte metode.

AnDr3Y-SoLenZa 11-02-11 13:38

Re: Solenza B 68 BMD
 
buna idee , chiar am id'u la baiatu si siteu :lol: destept esti ! :D

AnDr3Y-SoLenZa 13-02-11 13:22

Re: Solenza B 68 BMD
 
am vorbit si nu stie , nici nu are arcuri de slz ca sa faca comparatie :(

AnDr3Y-SoLenZa 22-02-11 20:38

Re: Solenza B 68 BMD
 
3 Attachment(s)
update :

- terminat consola , vopsita negru mat , montat priza 220v + buton + led
- evacuare "custom"

las pozele sa vb


All times are GMT +2. The time now is 21:13.

- Copyright 2024 4Tuning