![]() |
Re: Autohtona Noua vs SH Strain
Quote:
Masini noi se cumpara si pentru deduceri de taxe, instinct de moment, vanzator bun, companii mari, dobanzi mai mici la leasing, etc. Aici fiind pe un forum cu specific AUTO este normal sa avem pareri mai bune in domeniu si normal ca nu merita sa cumperi 335 nou si sa-l cumperi pe cel din exemplul tau. Pe mobile din aproape 1 mil de masini de vanzare in Germania 40% au mai putin de 2 ani. |
Re: Autohtona Noua vs SH Strain
Quote:
|
Re: Autohtona Noua vs SH Strain
Quote:
Exacyt de aia se vinde Loganul(in Romania) , din cauza ratelor . Cei care dau banii cash pe logan full au mari probleme ...........:shock: |
Re: Autohtona Noua vs SH Strain
Quote:
|
Re: Autohtona Noua vs SH Strain
Quote:
2.atat a costat,nu ai tu de unde sa stii ca nu a fost asa. 3. 4 ani garantie la ce oare ?app garantia din cate stiu eu se da in ani sau in kilometri si se poate si extinde contra cost (cel putin la logan) 4. un logan second acum se invarte pe al 4000 prin targ(deci nici tu nu ai facut o comparatie concludenta cu masinile din 2007-2008) -> Vad ca deja ai luat bann deci tu cauti sa te certi cu cineva nu sa discuti la subiect:rolleyes2 ->A fost parerea mea,referitor la acest thread,nu am nevoie de parerea ta. KAY are dreptate,macar pt varsta care o afisezi.. |
Re: Autohtona Noua vs SH Strain
Quote:
Eu personal nu as cumpara 316 nou. De banii lui pot sa imi implinesc alte vise!! De ce a luat Bann userul GTR ? |
Re: Autohtona Noua vs SH Strain
Quote:
Banned |
Re: Autohtona Noua vs SH Strain
As vrea sa castig un logan , ca sa-l vand sa-mi iau o masina second in care am sa-mi depozitez pantofii cei noi macar sa miroasa a ceva nou in ea , ii pun probabil scaun de logan sa dau cu capu`n plafon , dar atata timp cat nu exista scurgeri de gaze de la altii pe el... deci da logan cu siguranta , o masina geniala nene , sau genitala ? chiar nu imi dau seama :lol:.
|
Re: Autohtona Noua vs SH Strain
Prea s-a umplut threadul asta de pareri gen:
1 "Am BE-EM-VE, logan e masina de rahat" 2 "logan e cea mai buna masina, a costat reparatia la un sh strain de 3 ori valoarea masinii" Aici e vorba de a pune in balanta calitatile SH-urilor mai renumite (confort, design, dotari(nu e obligatoriu) si calitatile loganului(pret, costuri de exploatare, spatiu, simplitate) decat sa scrieti inca un post in genul astora, cum de altfel sunt cam 90% de pe acest thread...ganditi de 2 ori, sau poate mai bine nu scrieti |
Re: Autohtona Noua vs SH Strain
Atat timp cat nu sunt plin de bani sa arunc in stanga si-n dreapta pe chiusapte si icssashe(cai frumosi) si poti gasi o masina intretinuta, cu carte service, km putini si toate cele la juma de pret decat una noua, merg pe sh.
N-am copilarisme d'alea gen " sa stiu ca am dat eu plasticul jos de pe scaune / i-am facut eu rodajul / miroase ca noua / n-a forjat-o niciunul inaintea mea ( de parca tu nu-i dai blana cand te apuca ) " etc. Si ca sa nu va plictisiti va dau motiv sa ma injurati, am avut o masina frantuzeasca si nu mai vreau cat traiesc, ridicati-le voi in slavi cat vreti ca seara plangeti dupa banii bagati in ele si problemele avute chiar din primii km. |
Re: Autohtona Noua vs SH Strain
Nu toate masinile frantuzesti sunt proaste cum nu toate masinile nemtesti sunt bune. De exemplu eu cred ca Peugeot a facut si face si masini bune. Cat despre Logan e clar pentru cei rationali ca raportul calitate-pret-costuri de exploatare este unul foarte bun.
|
Re: Autohtona Noua vs SH Strain
Am votat SH strain - sa moara dusmanii
Pur si simplu nu imi place gama Logan, un golf IV ar fi mai aproape de gusturile mele decat un sandero de exemplu |
Re: Autohtona Noua vs SH Strain
Eu am votat autohtona noua pentru ca asta am ales. Puteam sa imi iau un a6 2.5 tdi quattro , un 2.7 pe benzina (ambele quattro , dotari similare:clima, piele , senzori de parcare , trapa scaune electrice etc.. si din 2004) , un golf v 1.9 tdi dsg , o skoda octavia 1.9 tdi dsg . Toate masinile de mai sus erau intre 10-11.000 de euro , dar nu m-au atras pentru ca piesele/service-ul sunt foarte scumpe (mai ales la audi) si am preferat o autohtona noua (miroase a nou , m-am basit primul in ea , nu am mirosit basinile altuia). Si pentru traficul din capitala iti trebuie o masina care sa te duci din punctul a in punctul b , de altceva nu ai nevoie .Parerea mea.
|
Re: Autohtona Noua vs SH Strain
Quote:
|
Re: Autohtona Noua vs SH Strain
Quote:
Unii pun mare pret pe ce s-a facut inainte in masina. Mie nu-mi pasa, poate sa se fi si c***t ala in masina, atunci cat timp cand cumpar eu masina n-are pete sau miros. La fel de bine sa pot basi si muncitorii de la uzina din pitesi in masina, atunci cand o asmableaza, sau muncitorii de fabricile care furnizeaza componentele, sau vaca de pe care s-a luat pielea, sau dinozaurii care au ajuns petrol si apoi plastic. OnTopic: Mie mi se pare mai indicat un SH cu conditia sa gasesti unul bun, altfel spus mai bine un (renault-nissan-daimler)=dacia dacat un harb. |
Re: Autohtona Noua vs SH Strain
Quote:
|
Re: Autohtona Noua vs SH Strain
Am votat sh strain pentru ca am acasa si logan luat de nou si ford focus sh din 2005.Loganul e bun dar fordul e altceva.
|
Re: Autohtona Noua vs SH Strain
depinde ce iti place .. in primul rand la majoritatea userilor care frecventeaza forumul .. dupa nume in primul rand 4TUNING = pasionati de masini, modificat etc etc, daca ai bani putini gen 10k euro ( putini in sensul ca vrei sa cumperi o masina noua) si ai intentia sa cumperi ceva nou nu prea ai ce sa alegi, normal ca alegi ceva sh care are o baza buna de modificari exterior/motor w/e, dar de ex pentru tata, e perfect loganul, chiar avem un 1.6 16v 105 cai, din iunie 2009 daca nu ma insel, si pana in momentul de fata a facut cu el 10k kilometri, si nu a picat nimic la el, fix ce a si vrut, sa bage benzina si schimbul de consumabile ( filtre/ulei ) si atat, la orice masina SH ce firma o fi trebuie sa pice ceva .. e uzata, nu zic sa pice motorul, dar ceva acolo, sa scartaie ceva sa trancane, daca vrei masina sa te duci de la A la B munca/piata bla bla, si nu vrei sa stai prin serviceuri = masina noua, daca vrei sa modifici cate ceva poate cu mana ta mergi pe sh .. mai ales ca la masina noua daca umbli la motor pierzi garantia daca nu faci la ei care e ori scump ori prost nu prea ma pricep decat am intrebat putin in stanga si in dreapta si asta mi s-a zis, sau fara sa ai pile cand te duci sa schimbi ceva pe garantie sa nu zica nimeni nimic .. care nu cred ca toata lumea are, dupaia schimbi suspensia pierzi garantia pe articulatii si alte faze d-astea, depinde pur si simplu ce vrei de la o masina ..
|
Re: Autohtona Noua vs SH Strain
Quote:
|
Re: Autohtona Noua vs SH Strain
Quote:
Am facut cu masina aproape 10.000 km in trei luni si deocamdata nu a facut probleme deloc, am schimbat doar consumabile (ulei, filtre, placute, discuri si ceva bucse). Fiecare isi cumpara ce considera ca e mai bun pentru el dar mi se pare exagerat sa dai 10.000 e pe un logan "full":shock::shock::shock:. |
Re: Autohtona Noua vs SH Strain
E masina noua omule! Si mie mi se pare exagerat sa dai 50-60.000 de euro pe un seria 5 full nou sa zicem... . Loganul este o masina foarte buna la banii cu care se vinde de nou.
|
Re: Autohtona Noua vs SH Strain
Quote:
A spus omul ca de banii de un 316i si-ar indeplii alte vise. Oricum Sax e de parere ca pe orice masina noua sa dai banii e aiurea,de banii aia gasesti una sh mai dotata si din alta clasa. :lol: |
Re: Autohtona Noua vs SH Strain
Pai asta a fost de cand lumea si e logic dar ce inseamna, ca trebuie sa ne luam toti masini SH ? Pe alea noi cine le cumpara ? Sau le vinde dealerul direct la pret de masini rulate, cu 7 km la bord...
|
Re: Autohtona Noua vs SH Strain
Deocamdată, România e departe de a fi o piaţă bună pentru maşinile noi, situaţia generală e atât de păcătoasă încât faptul că se cumpără încă maşini sh e uimitor, darmite noi...
Din punctul meu de vedere, dacă nu câştigi peste 7-800 de euro/lună, să-ţi iei o maşină medie nouă e destul de în neregulă. (şi să-ţi iei un seria 5, touareg sau e klasse sh e la fel de în neregulă, dar mă rog...) |
Re: Autohtona Noua vs SH Strain
Quote:
Fiecare are o parere si asta e parerea mea :D |
Re: Autohtona Noua vs SH Strain
Quote:
|
Re: Autohtona Noua vs SH Strain
Quote:
Ca o continuare: alte salarii minime in EU: Irlanda 1462 E Belgia 1387 E Franta 1371 E Spania 728 E (aici probabil ca si din cauza romanilor:D ) La noi salariul mediu pe economie este vreo 1.800RON dar asta doar pt ca avem o multime de sefi, sefi mai mici, sefi si mai mici + tipi inteligenti din domeniu IT sau bancar de ex. care castiga, (sau care castigau pana nu demult) peste 3-4.000 RON si restul populatiei care se descurca de azi pe maine. In aceste conditii se explica nr. mare de masini SH si conditionarea nostra de a lua masini la mana a doua. |
Re: Autohtona Noua vs SH Strain
Cred că am umblat prea mult eu zilele astea pe afară (adică in afara rutei casă-hală şi retur) şi mă uitam la oameni pe strada, prin magazine, pe la terase, se vede clar că treaba e nasoală, oamenii se limitează la strictul necesar(poate nici măcar ăla pentru foarte mulţi) şi niciunul din noi(poate greşesc, îmi cer scuze) nu mai are banii de acum 2 ani şi nici speranţe pe ceva sigur pentru următorii 3 ani să zicem. Cum sa fac acum un leasing/credit auto pentru următorii 3-5 ani? Cum să întreţin o masină în garanţie cu revizii la reprezentanţă? Cum să nu fac 100 de compromisuri ca să pot ţine maşina în minţile ei şi bugetul în limitele normalului?
Am o maşină mai veche? Mai trag de ea 1-2 ani, până iese ceva. Trebuie(indiferent de considerente) să iau încă o masină, sau să iau prima mea maşină? Păi momentan caut ce e mai ieftin din ce-mi îndeplineşte criteriile (poate să aibă puţină imagine, poate să aibă nişte opţiuni indispensabile, de exemplu senzori de parcare pentru mama, sau a.c., că e vară, şi la anul iar o să vină vara, chiar daca vine 2012 acuşi, sau un scaun sport, ca să mă simt eu legat bine când mă dau la ea prin curbe, să aibe poate chiar şi un motor mai sănătos, că vreau să am totuşi căluţi sub capotă, fie ei de diesel sau benzină, pentru ca mie imi place viteza şi nu vreau să conduc regulamentar aşa cum mă sfătuieşte miliţia rutieră) nu ştiu, sunt multe criterii care ne deosebesc şi doar o mică şi relativ scumpă ofertă autohtonă nouă. Să ne înţelegem, Sandero/Logan/Duster nu sunt maşini nici scumpe nici proaste referitor la ţinta lor de piaţă, dar pentru majoritatea celor care vieţuiesc pe aici nu e o alegere raţională. p.s.: înca o bălărie şi cu asta închei: poate părea incredibil dar am observat că şi naţiile bogate ale Europei (Germania, Austria şi Italia din ce am văzut eu) au devenit mult mai rationali şi cumpătaţi, sau poate doar speriaţi: nu mai schimba anvelopele la fiecare sezon, le ţin câte 2 sezoane, nu mai schimba maşina la 3 ani, ci la 5, nu mai schimba mobila/electrocasnicele la primul semn de uzură fizică sau moralăm ci le mai lungesc viaţa cumva, numai la noi fudulia şi disperarea de a nu părea atât de săraci pe cât suntem ne mai împing la extravaganţe de impresionat vecinii şi duşmanii...Balcanici fară scăpare... |
Re: Autohtona Noua vs SH Strain
Dacia este pe locul al doilea în clasamentul JD Power din Germania în 2010
Dacia a urcat 11 poziţii în clasamentul JD Power din Germania în doar un an, atingând acelaşi nivel cu BMW în cel de-al doilea an de participare la acest sondaj.Acest clasament a fost realizat în colaborare cu revista germană Auto Test şi este un studiu al satisfacţiei posesorilor de vehicule. Dacia a obţinut 836 de puncte din maximul de 1.000, la egalitate cu BMW, iar cei de la Mercedes-Benz s-au clasat pe prima poziţie. În categoria subcompactă, Dacia Logan s-a clasat pe locul al doilea. Cei de la Dacia au vândut 150.000 de unităţi în Germania până la sfârşitul lunii mai 2010 de la debutul lansării pe piaţa germană. Iată clasamentul JD POWER 2010 pe mărci Marcă Punctaj Mercedes-Benz 838 BMW 836 Dacia 836 Mazda 831 Nissan 831 Audi 827 Suzuki 826 Volvo 826 Mitsubishi 823 Honda 821 Toyota 818 Skoda 814 Media industriei 813 Volkswagen 812 Kia 811 MINI 811 Hyundai 810 Peugeot 808 Seat 797 Citroen 796 Opel 794 Renault 794 smart 794 Ford 790 Chevrolet 766 Fiat 757 http://www.clubkiaromania.ro/forum/a...nia-t3481.html |
Re: Autohtona Noua vs SH Strain
Incearca sa nu mai induci lumea in eroare cu date scose din sapca . Cifrele prezentate de tine sunt procente . Adica nivelul de satisfactie pe care l-au exprimat proprietarii de Dacii noi .
Cu alte cuvinte 83.6 % dintre proprietarii de Dacii noi au fost multumiti de masina lor . Auto Bild insista ca studiul nu reflecta calitatea masinii ci mai degraba cat de satisfacuti au fost proprietarii fata de ceea se asteptau sa primeasca . Cat despre J.D. Power ei ni macar nu s-au sinchisit sa listeze marca Dacia pe website-ul lor . Iata articolul in original : http://www.autobild.de/artikel/j.d.-...=20&now=96#mmg Si un link cu traducerea in engleza . (cea in romana e prea ciopartita) : http://translate.google.com/translat...html%26hl%3Den |
Re: Autohtona Noua vs SH Strain
Eu am dat copy/paste, de pe un alt site romanesc, nu imi apartin mie cuvintele, titlul, clasarea, concluziile, etc Nici macar nu am facut vreo afirmatie personala de genu "vedeti ce tare e loganul" care sa sugereze ce ai spus tu. Acum fiecare citeste si intelege dupa puterea de intelegere. Oricum nu cred ca acest articol ii va influenta pe altii sa cumpere logan sau sa ii creasca cumva valoare in targ.
|
Re: Autohtona Noua vs SH Strain
Bineinteles ca fiecare va face cum il taie capul . Doar ca titlul ala mare in Bold faceau datele sa para descoperirea secolului .
On topic : Daca ai o baza de cunostinte auto poti opta pentru un SH cu ochii inchisi . Parerea mea este ca daca nu ai bani sa iti cumperi o masina noua atunci probabil nu ai nici banii pe care ii cer cei ce jecmanesc lumea cu preturi stupide pentru manopera sau pentru preturile ridicole care ne sunt cerute pentru piese . Probabil ca mi-as lua Dacie daca nu as sti mare lucru despre autoturisme si daca nu as vrea sa fiu deranjat cu intretinerea . In definitiv are patru roti care totusi se invart . |
Re: Autohtona Noua vs SH Strain
Quote:
|
Re: Autohtona Noua vs SH Strain
Sunt destui si care prefera SH pt. ca nu au timp/net/cunostinte PC ca sa caute oferte de masini. De exemplu stiu pe cineva care a platit 6500E de curand pe un opel astra diesel din 2003 140k probabil nereali. Pai cu banii aia cash, plus ca mai avea ceva $$ isi lua opel nou, dar el a intrebat pe unu pe altu cat costa unul nou si respectivii l-au dus in eroare. Ca sa nu mai spun ca masina a luat-o "la prima vedere" dintr-un targ din Bacau de la un samsar ce o cumparase cu 5000E in Germania.
|
Re: Autohtona Noua vs SH Strain
Quote:
Asa am si eu prieten ca si-a luat Mazda 3 1.6 benzina, 2006, 60 k km reali, carte service - revizii numai la reprezentanta, impecabila si cu echipare buna cu 6800 cu tot cu acte cu tot. |
Re: Autohtona Noua vs SH Strain
haha frumos..dar imi curg balele dupa un MPS:P
|
Re: Autohtona Noua vs SH Strain
nu vreau sa fac reclama la vreo marca
toata treaba sta cam asa in 2004 ai mei vroiau masina ,atunci facea reclama la logan cand cum apare etc ei aveam vreo 6000 de euro , la banii aia atunci nu gaseai golf 4 zis si facut , vechea dacie la rabla , actele neceasare si ne-am luat un logan cu 5860 de euro,cel mai simplu,chel ,fara nici o dotare acum intr-un fel imi pare rau ca nu am mai stat un pic sa luam cu mai multe dotari ...macar un servo de aveam,la vremea aia nu erau prea multe oferte etc, nu era criza ceea ce vreau sa zic e ca masina a fost noua a 3500 masina fabricata in tara sau stiu eu chiar primul lot, in prezent are 80.000km fara nici macar o piesa schimbata si numa ea stie pe unde am folosito ..cum am tras de ea si asa mai departe in cei 3 ani de permis(care sunteti din ardeal stiti cum is drumurile din zona mures) eu zic sa alegeti o masina noua daca aveti posibilitatea , intretinerea nu e foarte scumpa mai nou la multe din ele ,si ce e nou...e nou nu ai treaba mai ales ca ai si garantie la masinile second cat de bun ai fii si stii sa te orientezi , e loterie,niciodata nu stii ce se intampla cu ea , cel putin juma de an nu stii la ce sa te astepti din partea ei,pe cand cu una noua nu te doare capu nu zic , sunt masini second care le poti lua nu bune , FOARTE bune dar trebuie sa ne gandim fiecare la ce ne putem limita , imi iau x5 in loc de duster dar daca se buleste x5-u nu stiu daca am bani sa il intretin un prieten cu bani isi cumpara doar masini noi , passat , seria 5 ultimul model , seria 7 ultimul model si x6 , toate noi , nici o problema, nu isi ia second hand nimic ...ah are si un logan tot nou :))) un alt amic a avut seria 5 second , probleme peste probleme cu el , o gramada de bani aruncati , tot la 2 sapt se ardea cate un xenon acum are un seria 7 din 2006 parca , la fel , dupa nici doua sapt probleme cu nu stiu ce senzor ... la banii mei as alege ceva mai nou , decat o masina veche la care trebuie sa-i zic "sarutmana doamna .. imi permiteti sa va pornesc ?" sunt o gramada de drumurile patriei care merg nebuneste cu masini vechi (anii 90) dar nu le-au ridicat poate niciodata pe elevator sa vada lonjeroanele nu sunt ruginite ? au probleme ?anvelopele corespund indicilor de viteza cu care ruleaza ei ? poate-s coapte toate si ma omoara unu intr-o zi |
Re: Autohtona Noua vs SH Strain
Quote:
Toti au numai BMW sh ..... Noi vb de alte SH-uri, gen Toyota, Honda, Skoda, VW, Suzuki, Ford etc. .. Nu comparam Logan nou cu X5 sau Seria 7. |
Re: Autohtona Noua vs SH Strain
La cum se inchid firmele la noi in Ro, cum scade salariul, se maresc impozitele pe auto, terenuri, locuinte, economia in recesiune pana prin 2014, din strainatate se intorc zeci de mii de romani care nu mai au ce munci nu stiu cine o sa mai aiba curajul sa isi ia masina noua la 12-13mii E si asta totusi era pana nu de mult o suma normala, suportabila pt. o familie obisnuita care voia un clio, un golf, un opel etc.
Cei mai multi o sa aiba de ales fix intre aceste variante: Sh sau autohtona. Ca de exemplu o familie de profesori, doctori, alti bugetari sigur nu o sa se mai arunce la masini de peste 10mii E si rate pe 5ani. Cred ca astia care si-au luat masini noi pana acum "bun ramas" cu ele ca noi nu se stie cand vor mai lua. Partea mai naspa pe care o vad eu la Sh-uri e ca multe au fost utilizate in Ro 4-5ani, cu ulei din Carrefour :D, cu filtre la 10ROn, cu reparatii de injectoare la "mesteri" cu mii de "gropi" la activ si ajungi sa dai 5-6mii E pe o masina rulata 60-70mii km in Ro dar care te poate baga in faliment dupa cumparare. Ma uitam la unu' de pe aici de la mine are un passat din 2004 vai de capul lui, abia porneste, un rulment ii scartzaie dar merge asa, curele pe la motor scoapte si care fac zgomot la pornire, pete de ulei. Ma gandesc ca intr-o zi o vinde si ala care o cumpara s-a facut "om" Daca e sa comparam un astfel de Sh cu un logan nou cred ca oferta dacia devine imbatabila. |
Re: Autohtona Noua vs SH Strain
nu comparam loganu cu masini straine deaia am dat exemplu cu baieitii cu seria 7 vechi si cel nou
ideea era ca la un sh e loterie , nu stii peste ce dai pe cand la o masina noua nu te prea doare capu ca deaia iti ofera garantie,chiar daca si motorul intra mai nou la consumabile , si cutia de viteze etc |
| All times are GMT +2. The time now is 07:45. |
- Copyright 2026 4Tuning