![]() |
Re: Tuning de firma de la Opel - Lotus Omega
2 Attachment(s)
Absolut superba aceasta masina.Un filmulet de prezentare cu Lotus Omega(Carlton) https://www.youtube.com/watch?v=L4V2KZNyaw8
|
Re: Tuning de firma de la Opel - Lotus Omega
celmai rapid sedan din lume si al ora asta
|
Re: Tuning de firma de la Opel - Lotus Omega
....este un motor in 6 cilindri in linie 2 turbine T25 care functioneaza la 0.7bari presiune fiecare.Cutia este de pe corvette modelul ZR1
fiecare masina are o placuta de identificare. in total au fost COMANDATE 1100 MASINI dar au fost PRODUSE 950 MASINI cele ce au specificatia "D" sunt cele produse pentru Germania... modelele de la 1 la 177 au fost cele mai vechi cu probleme la ambreiaj si evacuare modelele de la 178 la 700 au ramas cu acelasi ambreiaj dar alta evacuare de fabrica modelel de la 700 la 950 au alt tip de ambreiaj cu alta evacuare... ......acum in lume mai sunt/...."pe roti" circa 780 de masini........ UGA Exista in Suedia un club infratit cu unul din Anglia unde se incearca sa se tina cat mai bine o evidenta a acestor masini... La noi in tara am vazut 1 masina acum vreo 15ani pe la Unirii...insa.....atunci nu stiam nici culorile la semafor:)) casa zic asa dar apoi sa realizez eu ce aveam in fata ochilor Am vazut ca exista una acum si pe undeva pe la Arad....dar.....nu stiu ce e cu ea...... |
Re: Tuning de firma de la Opel - Lotus Omega
era o bomba la vremea ei...un supercar
|
Re: Tuning de firma de la Opel - Lotus Omega
Exista in Romania o masina sigur . Din ce am inteles a fost acum cativa ani in Suceava sigur , si se va intoarce tot in Suceava la vechiul proprietar .
Intradevar impresionant pentru un motor ce a crescut de la o simpla nevoie de cuplu pentru o masina de tonaj mai mare prin 1960 . La acea vreme cu o cilindree de aproximativ 1700 cmc . Citesc in posturile anterioare ca se crede ca aceasta masina nu are legatura cu Opel ...dimpotriva ... Evolutie : seriile 17 ,19 17N , 17S , 19N , 19S urmand serii 6 cilindri : 22 urmate de 16N ,16S , 20N , 19E ,20E apoi 22E , 25, 28 ,30 ,30E apoi 30SE , 30 SEJ , 30NE , apoi C30NE , C30SE , si in sfarsit C30XEI (Evo 500) urmand evolutia C40XEI (irmscher si mantzel) apoi pana sa se ajunga acolo ...se produce un 3.6 de la irmscher ..C36 ...si chiar nu mai stiu si codul asta ...avand atat 12v si 24v ... Si apoi si apoi ....Lotus preia aceelasi bloc si produc C36GET . Caroseria si motorul sunt Opel Opel . Nu e vreun bastard englezesc . Opel Opel .... ce e a lor ...e a lor ... |
Re: Tuning de firma de la Opel - Lotus Omega
Sunt curios daca proprietarul celei din Baia Mare stie ca masina lui este cea din reclama aparuta la lansarea modelului ...
https://www.youtube.com/watch?v=z8OfDKJwGEk |
Re: Tuning de firma de la Opel - Lotus Omega
si acum tot asa arata masina de la Baia Mare ca noua! a schimbat si investit o gramda de bani in ea, e foarte bine convervata parca azi a iesit pe poarta fabrici!!!...are si suspensie reglabila electic ceva de gen Citroen, ii foarte frumoasa nu va pot descrie in cuvinte!!! diferenta dintre un omega simplu si unul facut de lotus este puterea, putin la interior si toate lotusurile omega au aceasi culoare verde inchis!!!
|
Re: Tuning de firma de la Opel - Lotus Omega
Pune şi tu cāteva poze..
|
Re: Tuning de firma de la Opel - Lotus Omega
Quote:
|
Re: Tuning de firma de la Opel - Lotus Omega
Wow, chiar wow... nu ma asteptam... Asteptam poze te rugam 8)
|
Re: Tuning de firma de la Opel - Lotus Omega
2 Attachment(s)
postez doua poze, cand mai primesc sau gasesc am sa mai postez!
am sa postez si descrierea proprietarului! "Lotus Omega Carlton. Arata ca un Opel Omega obisnuit numai ca este o serie limitata facuta in vreo 940 de bucati in uzinele Vauxhall din Anglia si are vreo 377 de cai. Motor 3,6 biturbo, an de fabricatie 1991. Motorul are ca baza blocul de motor de 3000 cc de la Opel Senator. Are doua turbine de neam prost Garrett GT28RS care iti dau niste senzatii extreme. Cutia de viteze este de la Corvette dar va spun ca nu prea rezista la cuplul acestui motor. Multa vreme a fost cea mai rapida limuzina de strada din lume. Nici acum la 20 de ani nu e de lepadat. Cate limuzine prind si acum 300 de km/ora?" ATENTIE ESTE MASINA CU NR. 288!!!! Sincer ma mir cum de inca nu l-au cautat ce-i de la PROMOTOR!!! |
Re: Tuning de firma de la Opel - Lotus Omega
9 Attachment(s)
partea a doua!!!
|
Re: Tuning de firma de la Opel - Lotus Omega
Foarte frumoasa :shock:
|
Re: Tuning de firma de la Opel - Lotus Omega
Quote:
|
| All times are GMT +2. The time now is 15:24. |
- Copyright 2026 4Tuning