Forum 4Tuning

Forum 4Tuning (https://forum.4tuning.ro/)
-   Opel tuning (https://forum.4tuning.ro/136-opel-tuning.html)
-   -   Tuning de firma de la Opel - Lotus Omega (https://forum.4tuning.ro/136-opel-tuning/4131-tuning-firma-opel-lotus-omega.html)

Catalin-bz 03-12-09 16:57

Re: Tuning de firma de la Opel - Lotus Omega
 
2 Attachment(s)
Absolut superba aceasta masina.Un filmulet de prezentare cu Lotus Omega(Carlton) https://www.youtube.com/watch?v=L4V2KZNyaw8

catalin266 12-12-09 23:56

Re: Tuning de firma de la Opel - Lotus Omega
 
celmai rapid sedan din lume si al ora asta

UGA 02-01-10 21:22

Re: Tuning de firma de la Opel - Lotus Omega
 
....este un motor in 6 cilindri in linie 2 turbine T25 care functioneaza la 0.7bari presiune fiecare.Cutia este de pe corvette modelul ZR1
fiecare masina are o placuta de identificare.
in total au fost COMANDATE 1100 MASINI
dar au fost PRODUSE 950 MASINI
cele ce au specificatia "D" sunt cele produse pentru Germania...
modelele de la 1 la 177 au fost cele mai vechi cu probleme la ambreiaj si evacuare
modelele de la 178 la 700 au ramas cu acelasi ambreiaj dar alta evacuare de fabrica
modelel de la 700 la 950 au alt tip de ambreiaj cu alta evacuare...

......acum in lume mai sunt/...."pe roti" circa 780 de masini........

UGA

Exista in Suedia un club infratit cu unul din Anglia unde se incearca sa se tina cat mai bine o evidenta a acestor masini...
La noi in tara am vazut 1 masina acum vreo 15ani pe la Unirii...insa.....atunci nu stiam nici culorile la semafor:)) casa zic asa dar apoi sa realizez eu ce aveam in fata ochilor
Am vazut ca exista una acum si pe undeva pe la Arad....dar.....nu stiu ce e cu ea......

catalin266 02-01-10 22:05

Re: Tuning de firma de la Opel - Lotus Omega
 
era o bomba la vremea ei...un supercar

Low_Ridah 15-01-10 23:51

Re: Tuning de firma de la Opel - Lotus Omega
 
Exista in Romania o masina sigur . Din ce am inteles a fost acum cativa ani in Suceava sigur , si se va intoarce tot in Suceava la vechiul proprietar .

Intradevar impresionant pentru un motor ce a crescut de la o simpla nevoie de cuplu pentru o masina de tonaj mai mare prin 1960 . La acea vreme cu o cilindree de aproximativ 1700 cmc .
Citesc in posturile anterioare ca se crede ca aceasta masina nu are legatura cu Opel ...dimpotriva ... Evolutie :
seriile 17 ,19
17N , 17S , 19N , 19S
urmand serii 6 cilindri : 22
urmate de 16N ,16S , 20N , 19E ,20E
apoi 22E , 25, 28 ,30 ,30E
apoi 30SE , 30 SEJ , 30NE ,
apoi C30NE , C30SE , si in sfarsit C30XEI (Evo 500) urmand evolutia C40XEI (irmscher si mantzel)
apoi pana sa se ajunga acolo ...se produce un 3.6 de la irmscher ..C36 ...si chiar nu mai stiu si codul asta ...avand atat 12v si 24v ...
Si apoi si apoi ....Lotus preia aceelasi bloc si produc C36GET . Caroseria si motorul sunt Opel Opel . Nu e vreun bastard englezesc .

Opel Opel .... ce e a lor ...e a lor ...

Ford_V6 08-06-11 01:31

Re: Tuning de firma de la Opel - Lotus Omega
 
Sunt curios daca proprietarul celei din Baia Mare stie ca masina lui este cea din reclama aparuta la lansarea modelului ...

https://www.youtube.com/watch?v=z8OfDKJwGEk

bujuKYL 29-06-11 18:24

Re: Tuning de firma de la Opel - Lotus Omega
 
si acum tot asa arata masina de la Baia Mare ca noua! a schimbat si investit o gramda de bani in ea, e foarte bine convervata parca azi a iesit pe poarta fabrici!!!...are si suspensie reglabila electic ceva de gen Citroen, ii foarte frumoasa nu va pot descrie in cuvinte!!! diferenta dintre un omega simplu si unul facut de lotus este puterea, putin la interior si toate lotusurile omega au aceasi culoare verde inchis!!!

GJ 64 GAB 29-06-11 18:49

Re: Tuning de firma de la Opel - Lotus Omega
 
Pune şi tu cāteva poze..

bujuKYL 30-06-11 14:10

Re: Tuning de firma de la Opel - Lotus Omega
 
Quote:

Originally Posted by GJ 64 GAB (Post 4431316)
Pune şi tu cāteva poze..

in cerc sa fac rost de cateva de la baieti de prin oras, eu unul personal nu am, cam de fiecare data cand o vad nu am aparatul la mine din pacate!

B 88 URS 02-07-11 17:03

Re: Tuning de firma de la Opel - Lotus Omega
 
Wow, chiar wow... nu ma asteptam... Asteptam poze te rugam 8)

bujuKYL 02-07-11 20:00

Re: Tuning de firma de la Opel - Lotus Omega
 
2 Attachment(s)
postez doua poze, cand mai primesc sau gasesc am sa mai postez!

am sa postez si descrierea proprietarului!

"Lotus Omega Carlton.
Arata ca un Opel Omega obisnuit numai ca este o serie limitata facuta in vreo 940 de bucati in uzinele Vauxhall din Anglia si are vreo 377 de cai. Motor 3,6 biturbo, an de fabricatie 1991. Motorul are ca baza blocul de motor de 3000 cc de la Opel Senator. Are doua turbine de neam prost Garrett GT28RS care iti dau niste senzatii extreme. Cutia de viteze este de la Corvette dar va spun ca nu prea rezista la cuplul acestui motor.
Multa vreme a fost cea mai rapida limuzina de strada din lume. Nici acum la 20 de ani nu e de lepadat. Cate limuzine prind si acum 300 de km/ora?"


ATENTIE ESTE MASINA CU NR. 288!!!!


Sincer ma mir cum de inca nu l-au cautat ce-i de la PROMOTOR!!!

bujuKYL 02-07-11 20:11

Re: Tuning de firma de la Opel - Lotus Omega
 
9 Attachment(s)
partea a doua!!!

B 88 URS 02-07-11 20:56

Re: Tuning de firma de la Opel - Lotus Omega
 
Foarte frumoasa :shock:

bujuKYL 02-07-11 20:59

Re: Tuning de firma de la Opel - Lotus Omega
 
Quote:

Originally Posted by B 88 URS (Post 4438891)
Foarte frumoasa :shock:

doar am mai spus intr-un post parca, arata intr-un mare fel,parca ieri este iesita pe poarta fabrici!:X


All times are GMT +2. The time now is 15:24.

- Copyright 2026 4Tuning