Forum 4Tuning

Forum 4Tuning (https://forum.4tuning.ro/)
-   Generalitati tuning (https://forum.4tuning.ro/23-generalitati-tuning.html)
-   -   Axa cu came...ascutzite sau patrate ?!? (https://forum.4tuning.ro/23-generalitati-tuning/3577-axa-came-ascutzite-patrate.html)

Nemilosu 15-11-06 22:35

Re: axa cu came pt dacia
 
Quote:

Originally Posted by mandax (Post 624165)
salut !
as dorii o axa cu came care sa-mi ridice "moralul" la dacioara mea;)
mai precis daca poate cineva sa ma ajute cu o axa cu came mai agresiva ca sa zic asa pt un motor de 1400.Motorul este un C2j07/81 de renault dar seamana foaret mult cu cel de dacia.Cine are sa-mi zica si un pret
Multumesc anticipat ! yahoo mess MANDAXCDD

Respect pt daciile aranjate .....aranjate nu "impodobite"!

Cauta o axa cu came de pe un renault gordini pe la remat-uri. sunt facute pt nerv din fabrica (adica sunt taiate pe inchidere pt rapiditate si evitarea "clampanelii supapei" din cauza arcurilor). iti mai trebuiesc si arcuri mai tari la supape.

SUPAPA_Jr 08-12-06 09:52

Re: Axa cu came...ascutzite sau patrate ?!?
 
ok...si daca eu pun o axa de 320,carburi orizontale,comprim motorul...cum se va comporta...si ce mai e de facut mai departe pentru a merge decent...nu am nevoie de 150 de cai :))

turbojack 08-12-06 11:54

Re: Axa cu came...ascutzite sau patrate ?!?
 
Quote:

Originally Posted by SUPAPA_Jr (Post 652770)
ok...si daca eu pun o axa de 320,carburi orizontale,comprim motorul...cum se va comporta...si ce mai e de facut mai departe pentru a merge decent...nu am nevoie de 150 de cai :))


Consumul nu va fi insa unul decent.;)

kAndrrei 20-02-07 01:21

Re: Axa cu came...ascutzite sau patrate ?!?
 
salut, pentru un logan 1.6 8v remapat ce axa cu came mai performata gasesc si unde? nu vreau ceva extrem ci doar una mai performanta sa o gasesc de cumparat sa nu fiu nevoit sa fac comanda pentru ea.
cine ar putea sa mi-o monteze?

cristi_x 09-05-07 23:21

Re: Axa cu came...ascutzite sau patrate ?!?
 
nu am avut timp sa citesc toate posturile de mai sus asa k dak ma repet ma scuzati...
ideea cu axa cu came e urmatoarea:axa cea mai ascutita e cea mai performanta ptr ca da o mai mare putere la turatii mari deoarece permite ca supapelor sa ramana deschise o perioada mai mare de timp.Astfel se obtine mai mult amestec aer-carburant si deci o detonare mai puternica(putere mai mare).Apare insa aici o problema...aceasta putere apare la turatii mari de genu` 7000,7800 rpm,iar la turatii scazute puterea scade.La relanti` mersul motorului e neregulat,iar consumul creste simtitor.Asta nu e o problema in competitii,insa nu cred ca iti doresti sa ai o masina ce la turatii uzuale e depasita de o alta nemodificata.
O axa performanta costa cam 300 euro,insa dak chiar vrei sa-ti pui una ar trebui sa-ti schimbi si valvele si arcurile acestora ptr un rezultat bun.Asta va creste costurile insa merita.In final poti spera la un 20-30 cp in plus in functie de motorizarea pe care o ai si restul modificarilor...si apropo...trebuie sa te gandesti si la o noua electronica a motorului(chip obd) ptr rezultate optime.

turbojack 11-05-07 01:36

Re: Axa cu came...ascutzite sau patrate ?!?
 
Quote:

Originally Posted by cristi_x (Post 893577)
ideea cu axa cu came e urmatoarea:axa cea mai ascutita e cea mai performanta ptr ca da o mai mare putere la turatii mari deoarece permite ca supapelor sa ramana deschise o perioada mai mare de timp..



Aici este o contradictie in afirmatii.
O cama ascutita iti va da timp scurt de actionare a supapei ,deci in nici un caz unul lung.
Perioada lunga de deschidere a supapei este data de o cama cit mai ovala posibil.

cristi_x 11-05-07 21:53

Re: Axa cu came...ascutzite sau patrate ?!?
 
Quote:

Originally Posted by turbojack (Post 895447)
Aici este o contradictie in afirmatii.


aaaaaaa..:shock: ..sorry....my bad...m-am gandit la una si-am scris-o pe cealalta...oricum iti multumesc turbojack ca m-ai corectat ptr ca altfel poate ii induceam pe alti in eroare.
intr-adevar e o contradictie in ceea ce am postat mai devreme ptr ca o axa cu came ascutite ridica supapa doar cand varful camei o atinge,si deci ptr o mai putina perioada de timp.Asta e...am scris gresit desi ma gandeam la varianta buna....oricum,ms de corectie turbojack

einstein1984 11-05-07 22:53

Re: Axa cu came...ascutzite sau patrate ?!?
 
Camele pot face 2 lucurui diferite: pot deschide/inchide supapa foarte repede (acceleratii mari ale supapei, necesita arcuri tari , mase reduse ) sau o pot tine deschisa foarte mult. De asmenea, conteaza fosrte mult cand incep sa se deschida supapele, respectiv cand se inchid (uneori acesti parametri se pot regla). Interventiile asupra distributiei unui motor sunt printre cele mai delicate si necesita multa experienta, dar pot aduce castiguri destul de mari de cuplu si putere. De asemenea, astfel de reglaje pot face un motor "bomba" , dar aproape imposibil de condus pe strada!

lazar 12-05-07 14:31

Re: Axa cu came...ascutzite sau patrate ?!?
 
Salut,

Recomand tuturor sa nu isi monteze axe cu came care dau puteri foarte mari vis-a-vis de constructia motorului si aici ma refer in special la turatie. La o dacie daca i-ai dat 10 cai in plus sunt suficienti. Consider ca cel mai bine e sa pui o axa cu came care iti da 10-15 cai, ii pui si niste arcuri la supape mai dure si atunci ai un motor care iti lucreaza "curat" in turatie.
Exemplu de motor care lucreaza "curat" in turatie este Renault 21 (motor 1721 cmc, carburator, 90 cai). Acest motor face diferenta intre 6000 si 6500 de ture si ma refer in sarcina nu pe loc. Desi are doar 90 de cai m-am p...t pe multe masini cu pretentii.

lazar 13-05-07 00:56

Re: Axa cu came...ascutzite sau patrate ?!?
 
Quote:

Originally Posted by lazar (Post 897502)
Salut,

Recomand tuturor sa nu isi monteze axe cu came care dau puteri foarte mari vis-a-vis de constructia motorului si aici ma refer in special la turatie. La o dacie daca i-ai dat 10 cai in plus sunt suficienti. Consider ca cel mai bine e sa pui o axa cu came care iti da 10-15 cai, ii pui si niste arcuri la supape mai dure si atunci ai un motor care iti lucreaza "curat" in turatie.
Exemplu de motor care lucreaza "curat" in turatie este Renault 21 (motor 1721 cmc, carburator, 90 cai). Acest motor face diferenta intre 6000 si 6500 de ture si ma refer in sarcina nu pe loc. Desi are doar 90 de cai m-am p...t pe multe masini cu pretentii.

Uitasem sa mentionez ca axele ascutite sunt construite in acest fel doar ca sa fie mai usoare.

Race 15-05-07 03:32

Re: Axa cu came...ascutzite sau patrate ?!?
 
1 Attachment(s)
Quote:

da o mai mare putere la turatii mari deoarece permite ca supapelor sa ramana deschise o perioada mai mare de timp.Astfel se obtine mai mult amestec aer-carburant si deci o detonare mai puternica(putere mai mare).
Timpul cat stau supapele deschise nu afecteaza cu nimic "detonarea mai puternica",respectiv cuplul maxim,ci doar il "muta" mai jos sau mai sus in turatie.Deschiderea e cea care afecteaza cuplul maxim,pana la un punct,si asta doar daca o permite chiulasa.

Quote:

o axa cu came ascutite ridica supapa doar cand varful camei o atinge,si deci ptr o mai putina perioada de timp
Depinde.Daca e vorba de timpul total de deschidere,adica de cand deschiderea nu mai e 0 pana se face 0 la loc (gen 320 grade),e acelasi indiferent daca axa e "ascutita" sau "patrata".Daca e vorba de timpul masurat de cand depaseste o anumita deschidere pana scade iar sub ea,e mai mic intr-adevar la cea ascutita.

Quote:

Uitasem sa mentionez ca axele ascutite sunt construite in acest fel doar ca sa fie mai usoare
Clar.Cele cateva grame in plus sau in minus fac diferenta :lol:
Sunt constuite asa pentru ca se uzeaza mai greu si sunt mai usor de urmarit,in special de tachetii fara role.Profilul ideal al unei axe cu came e in poza de mai jos (pentru un unghi oarecare),insa e evident ca un astfel de profil nu poate fi urmarit de nici un fel de tacheti.

Care sunt mai bune a fost lamurit de B-34-SGM acum doi ani la inceputul topicului,asa ca dezbaterile ulterioare nu-si mai au sensul.

lazar 15-05-07 16:11

Re: Axa cu came...ascutzite sau patrate ?!?
 
Quote:

Originally Posted by Race (Post 901847)
Timpul cat stau supapele deschise nu afecteaza cu nimic "detonarea mai puternica",respectiv cuplul maxim,ci doar il "muta" mai jos sau mai sus in turatie.Deschiderea e cea care afecteaza cuplul maxim,pana la un punct,si asta doar daca o permite chiulasa.


Depinde.Daca e vorba de timpul total de deschidere,adica de cand deschiderea nu mai e 0 pana se face 0 la loc (gen 320 grade),e acelasi indiferent daca axa e "ascutita" sau "patrata".Daca e vorba de timpul masurat de cand depaseste o anumita deschidere pana scade iar sub ea,e mai mic intr-adevar la cea ascutita.


Clar.Cele cateva grame in plus sau in minus fac diferenta :lol:
Sunt constuite asa pentru ca se uzeaza mai greu si sunt mai usor de urmarit,in special de tachetii fara role.Profilul ideal al unei axe cu came e in poza de mai jos (pentru un unghi oarecare),insa e evident ca un astfel de profil nu poate fi urmarit de nici un fel de tacheti.

Care sunt mai bune a fost lamurit de B-34-SGM acum doi ani la inceputul topicului,asa ca dezbaterile ulterioare nu-si mai au sensul.

Nu vreau sa fiu off topic dar personal consider ca cea mai buna metoda de a ridica puterea unui motor este montarea unui turbo sau a unui compresor pentru ca astfel se pastreaza si caracteristicile unui motor "normal" (relanti fara probleme, consum rezonabil cand se conduce normal) mai ales ca eu personal am facut asa ceva si am "vazut cu ochii mei" ce inseamna asta.

einstein1984 17-05-07 09:15

Re: Axa cu came...ascutzite sau patrate ?!?
 
Daca tu compari montarea unui turo cu schimbarea arborelui cu came (si ca pret, ca de complexitate nu mai are rosts a vorbim) e clar ca avem probleme. Oricum, daca vrei ca motorul ala turbo sa mearga corect, ai nevoie si de un arbore de distributie corespunzator.

lazar 18-05-07 12:59

Re: Axa cu came...ascutzite sau patrate ?!?
 
Quote:

Originally Posted by einstein1984 (Post 905488)
Daca tu compari montarea unui turo cu schimbarea arborelui cu came (si ca pret, ca de complexitate nu mai are rosts a vorbim) e clar ca avem probleme. Oricum, daca vrei ca motorul ala turbo sa mearga corect, ai nevoie si de un arbore de distributie corespunzator.

Einstein citeste mai bine postul meu si ai sa vezi ca eu deja am facut asa ceva, adica montarea unui turbo pe un motor (opel comodore, 2500 cmc, carburator) si nu am intampinat nici o problema. Singura problema cred ca o ai tu, eu am 15 ani de mecanica auto in spate.

PS: Daca tu crezi ca schimbi un ax cu came o sa faci minuni si o sa pastrezi si caracteristicile unui motor "normal" te inseli amarnic.

einstein1984 18-05-07 16:34

Re: Axa cu came...ascutzite sau patrate ?!?
 
Stiu ce face un arbore cu came (stiu si in ce conditii aduce el maximul de performanta). Si mai stiu ca e muuuult mai ieftin decat montarea unui turbo (ok, si rezultatele sunt mai modeste). Dar una e sa pui o piesa facuta pentru motorul ala (arborele cu came) si alta e sa suparalimentezi un motor aspirat (cu toate compromisurile pe care le aduce asta).
De aceea zic ca avem comparatie de mere cu pere. Si mai simplu e sa pui o instalatie NOS pe masina, si ai o masina care "fuge"cand ai nevoie si e perfect docila in rest.


All times are GMT +2. The time now is 11:52.

- Copyright 2026 4Tuning