![]() |
Re: axa cu came pt dacia
Quote:
|
Re: Axa cu came...ascutzite sau patrate ?!?
ok...si daca eu pun o axa de 320,carburi orizontale,comprim motorul...cum se va comporta...si ce mai e de facut mai departe pentru a merge decent...nu am nevoie de 150 de cai :))
|
Re: Axa cu came...ascutzite sau patrate ?!?
Quote:
Consumul nu va fi insa unul decent.;) |
Re: Axa cu came...ascutzite sau patrate ?!?
salut, pentru un logan 1.6 8v remapat ce axa cu came mai performata gasesc si unde? nu vreau ceva extrem ci doar una mai performanta sa o gasesc de cumparat sa nu fiu nevoit sa fac comanda pentru ea.
cine ar putea sa mi-o monteze? |
Re: Axa cu came...ascutzite sau patrate ?!?
nu am avut timp sa citesc toate posturile de mai sus asa k dak ma repet ma scuzati...
ideea cu axa cu came e urmatoarea:axa cea mai ascutita e cea mai performanta ptr ca da o mai mare putere la turatii mari deoarece permite ca supapelor sa ramana deschise o perioada mai mare de timp.Astfel se obtine mai mult amestec aer-carburant si deci o detonare mai puternica(putere mai mare).Apare insa aici o problema...aceasta putere apare la turatii mari de genu` 7000,7800 rpm,iar la turatii scazute puterea scade.La relanti` mersul motorului e neregulat,iar consumul creste simtitor.Asta nu e o problema in competitii,insa nu cred ca iti doresti sa ai o masina ce la turatii uzuale e depasita de o alta nemodificata. O axa performanta costa cam 300 euro,insa dak chiar vrei sa-ti pui una ar trebui sa-ti schimbi si valvele si arcurile acestora ptr un rezultat bun.Asta va creste costurile insa merita.In final poti spera la un 20-30 cp in plus in functie de motorizarea pe care o ai si restul modificarilor...si apropo...trebuie sa te gandesti si la o noua electronica a motorului(chip obd) ptr rezultate optime. |
Re: Axa cu came...ascutzite sau patrate ?!?
Quote:
Aici este o contradictie in afirmatii. O cama ascutita iti va da timp scurt de actionare a supapei ,deci in nici un caz unul lung. Perioada lunga de deschidere a supapei este data de o cama cit mai ovala posibil. |
Re: Axa cu came...ascutzite sau patrate ?!?
Quote:
aaaaaaa..:shock: ..sorry....my bad...m-am gandit la una si-am scris-o pe cealalta...oricum iti multumesc turbojack ca m-ai corectat ptr ca altfel poate ii induceam pe alti in eroare. intr-adevar e o contradictie in ceea ce am postat mai devreme ptr ca o axa cu came ascutite ridica supapa doar cand varful camei o atinge,si deci ptr o mai putina perioada de timp.Asta e...am scris gresit desi ma gandeam la varianta buna....oricum,ms de corectie turbojack |
Re: Axa cu came...ascutzite sau patrate ?!?
Camele pot face 2 lucurui diferite: pot deschide/inchide supapa foarte repede (acceleratii mari ale supapei, necesita arcuri tari , mase reduse ) sau o pot tine deschisa foarte mult. De asmenea, conteaza fosrte mult cand incep sa se deschida supapele, respectiv cand se inchid (uneori acesti parametri se pot regla). Interventiile asupra distributiei unui motor sunt printre cele mai delicate si necesita multa experienta, dar pot aduce castiguri destul de mari de cuplu si putere. De asemenea, astfel de reglaje pot face un motor "bomba" , dar aproape imposibil de condus pe strada!
|
Re: Axa cu came...ascutzite sau patrate ?!?
Salut,
Recomand tuturor sa nu isi monteze axe cu came care dau puteri foarte mari vis-a-vis de constructia motorului si aici ma refer in special la turatie. La o dacie daca i-ai dat 10 cai in plus sunt suficienti. Consider ca cel mai bine e sa pui o axa cu came care iti da 10-15 cai, ii pui si niste arcuri la supape mai dure si atunci ai un motor care iti lucreaza "curat" in turatie. Exemplu de motor care lucreaza "curat" in turatie este Renault 21 (motor 1721 cmc, carburator, 90 cai). Acest motor face diferenta intre 6000 si 6500 de ture si ma refer in sarcina nu pe loc. Desi are doar 90 de cai m-am p...t pe multe masini cu pretentii. |
Re: Axa cu came...ascutzite sau patrate ?!?
Quote:
|
Re: Axa cu came...ascutzite sau patrate ?!?
1 Attachment(s)
Quote:
Quote:
Quote:
Sunt constuite asa pentru ca se uzeaza mai greu si sunt mai usor de urmarit,in special de tachetii fara role.Profilul ideal al unei axe cu came e in poza de mai jos (pentru un unghi oarecare),insa e evident ca un astfel de profil nu poate fi urmarit de nici un fel de tacheti. Care sunt mai bune a fost lamurit de B-34-SGM acum doi ani la inceputul topicului,asa ca dezbaterile ulterioare nu-si mai au sensul. |
Re: Axa cu came...ascutzite sau patrate ?!?
Quote:
|
Re: Axa cu came...ascutzite sau patrate ?!?
Daca tu compari montarea unui turo cu schimbarea arborelui cu came (si ca pret, ca de complexitate nu mai are rosts a vorbim) e clar ca avem probleme. Oricum, daca vrei ca motorul ala turbo sa mearga corect, ai nevoie si de un arbore de distributie corespunzator.
|
Re: Axa cu came...ascutzite sau patrate ?!?
Quote:
PS: Daca tu crezi ca schimbi un ax cu came o sa faci minuni si o sa pastrezi si caracteristicile unui motor "normal" te inseli amarnic. |
Re: Axa cu came...ascutzite sau patrate ?!?
Stiu ce face un arbore cu came (stiu si in ce conditii aduce el maximul de performanta). Si mai stiu ca e muuuult mai ieftin decat montarea unui turbo (ok, si rezultatele sunt mai modeste). Dar una e sa pui o piesa facuta pentru motorul ala (arborele cu came) si alta e sa suparalimentezi un motor aspirat (cu toate compromisurile pe care le aduce asta).
De aceea zic ca avem comparatie de mere cu pere. Si mai simplu e sa pui o instalatie NOS pe masina, si ai o masina care "fuge"cand ai nevoie si e perfect docila in rest. |
| All times are GMT +2. The time now is 11:52. |
- Copyright 2026 4Tuning