Forum 4Tuning

Forum 4Tuning (https://forum.4tuning.ro/)
-   VERSUS AUTO (https://forum.4tuning.ro/55-versus-auto.html)
-   -   Autohtona Noua vs SH Strain (https://forum.4tuning.ro/55-versus-auto/190217-autohtona-vs-sh-strain.html)

xxdadixx 01-06-10 17:13

Re: Autohtona Noua vs SH Strain
 
Quote:

Originally Posted by SAX1987 (Post 3407876)
Asa e dar depinde de ce masina vorbim :D

De masina pentru care ai bani, bine-nteles.
Mai sunt si altii care isi cumpara masini second la pret de 2-3-4-5-6 dacii logan noi. Culmea e ca acestia nu se plang alegerea lor, doar posesorii de logan ii compatimesc dar in cele mai multe cazuri astia cu second-uri rad de cei cu logan cand fac cu tura pe la Dacia-Service :-)

StreetStyle22 01-06-10 21:50

Re: Autohtona Noua vs SH Strain
 
Quote:

Originally Posted by SAX1987 (Post 3407876)
Asa e dar depinde de ce masina vorbim :D

Intre Logan la 7000 cu 1.6 16v "full",ma rog,adica 4 airbaguri,ce are o masina decenta,si alte la pretul asta (noi) voi ce a-ti alege ? Intrebare adresata celor care detin un second-hand. Fara Sh,doar masini noi.
Deci 7000 (sa zicem ca ai 3 rable) 4-airbaguri,abs+ebd,1.6 16v,spatiu interior,portbagaj..si alte masini ce a-ti alege ? Deci pana in 7000,fara optiuni cu "mai pui 1000" si-ti ei,sa zicem ca n-avem.

SAX1987 01-06-10 22:16

Re: Autohtona Noua vs SH Strain
 
Imi place ca ai pus "full" in ghilimele!! Chiar are Golanul 4 airbaguri? Nu stiam:shock:

Daca aveam 7000 si vrei o masina de familie noua nu ai ce alege inafara de Logan . Dar se poate cauta pe la dealeri masini aproape noi cu putin km. si la preturi bune, unele au chiar si garantie.

adrian78bmw 01-06-10 22:22

Re: Autohtona Noua vs SH Strain
 
Quote:

Originally Posted by StreetStyle22 (Post 3408802)
Intre Logan la 7000 cu 1.6 16v "full",ma rog,adica 4 airbaguri,ce are o masina decenta,si alte la pretul asta (noi) voi ce a-ti alege ? Intrebare adresata celor care detin un second-hand. Fara Sh,doar masini noi.
Deci 7000 (sa zicem ca ai 3 rable) 4-airbaguri,abs+ebd,1.6 16v,spatiu interior,portbagaj..si alte masini ce a-ti alege ? Deci pana in 7000,fara optiuni cu "mai pui 1000" si-ti ei,sa zicem ca n-avem.

Symbol la 7350 cu tva 1.2 75cp
Fabia de 5850 cu tva 1.2 60cp
Corsa 6850 cu tva 1.2 85cp
Dotări Opel Corsa din ofertă (selecţie):
• Aer condiţionat
• Radio CD30 cu CD player, 4 difuzoare
• Airbag-uri frontale şofer şi pasager
• ABS
• Servodirecţie

Aveo de la 5200 cu tva 1.2
Aer condiţionat
Geamuri electrice faţă
Airbag şofer şi pasager
Închidere centralizată
Radio CD cu MP3
ABS
Bare de protecţie în culoarea caroseriei
Servodirecţie
Coloană de direcţie reglabilă pe înălţime


Lacetti 1.4 95 cp de la 6950 cu tva
aer condiţionat
ABS
radio CD player cu MP3 şi 4 boxe
închidere centalizată cu telecomandă
geamuri electrice faţă
dublu airbag
volan reglabil pe înălţime
scaun şofer reglabil pe înălţime
servodirecţie

StreetStyle22 01-06-10 23:40

Re: Autohtona Noua vs SH Strain
 
Si culmea nici una n-are un motor mai potent si toate is mai mici in comparatie cu Ligheanul ca si spatiu,si ca dotari loganul are 4 air-baguri,oglinzi electrice,geamuri fata-spate electrice,ac,cd mp3x 4 boxe,e versiunea prestige.
Poate doar Corsa ar fii mai rasarita..Symbolul e clar sub-motorizat,e prea micut motorul respectiv,are cuplu maxim la 4240 de ture,spune-ti dvs ce a-ti alege,eu unu as alege Logan,mi se pare mai spatios ca toate de aici,mi se pare mic fata de Logan.Poate ca si eu is mare,si imi plac masiniile mai spatioase.
Singurele plusuri ale celor de mai sus ar fii ca nu e Dacie,si nu sunt asa de spartane ca Ligheanul,ligheanul fiind destul de aiurea antifonat si pierde caldura foarte repede.

SAX1987 02-06-10 01:20

Re: Autohtona Noua vs SH Strain
 
Quote:

Originally Posted by StreetStyle22 (Post 3409210)
Si culmea nici una n-are un motor mai potent si toate is mai mici in comparatie cu Ligheanul ca si spatiu,si ca dotari loganul are 4 air-baguri,oglinzi electrice,geamuri fata-spate electrice,ac,cd mp3x 4 boxe,e versiunea prestige.
Poate doar Corsa ar fii mai rasarita..Symbolul e clar sub-motorizat,e prea micut motorul respectiv,are cuplu maxim la 4240 de ture,spune-ti dvs ce a-ti alege,eu unu as alege Logan,mi se pare mai spatios ca toate de aici,mi se pare mic fata de Logan.Poate ca si eu is mare,si imi plac masiniile mai spatioase.
Singurele plusuri ale celor de mai sus ar fii ca nu e Dacie,si nu sunt asa de spartane ca Ligheanul,ligheanul fiind destul de aiurea antifonat si pierde caldura foarte repede.

Daca e de ales intre cele de mai sus atunci e clar mai bun loganul . Dar revin la ideea mea ca banii aia iti pot aduce o masina adevarata SH . Vedeti si voi pe autovit ce masini poti cumpara cu 8000 e !!!

Uite ceva exemple de masini normale .
http://***********/renault-megane-C12836812.html

http://***********/opel-astra-C13472617.html

http://***********/ford-focus-C12113360.html

http://***********/bmw-316-C12661527.html

http://***********/volkswagen-golf-C13417461.html

lord_wader 02-06-10 09:17

Re: Autohtona Noua vs SH Strain
 
Quote:

Originally Posted by adrian78bmw (Post 3408945)
Symbol la 7350 cu tva 1.2 75cp
Fabia de 5850 cu tva 1.2 60cp
Corsa 6850 cu tva 1.2 85cp
Dotări Opel Corsa din ofertă (selecţie):
• Aer condiţionat
• Radio CD30 cu CD player, 4 difuzoare
• Airbag-uri frontale şofer şi pasager
• ABS
• Servodirecţie

Aveo de la 5200 cu tva 1.2
Aer condiţionat
Geamuri electrice faţă
Airbag şofer şi pasager
Închidere centralizată
Radio CD cu MP3
ABS
Bare de protecţie în culoarea caroseriei
Servodirecţie
Coloană de direcţie reglabilă pe înălţime


Lacetti 1.4 95 cp de la 6950 cu tva
aer condiţionat
ABS
radio CD player cu MP3 şi 4 boxe
închidere centalizată cu telecomandă
geamuri electrice faţă
dublu airbag
volan reglabil pe înălţime
scaun şofer reglabil pe înălţime
servodirecţie

Lacetti si Aveo mai sunt cum mai sunt dar fabia si corsa? :D alea sunt masini de femeie in care ai loc doar in fata. Ca sa nu mai spun ca fabia aia se misca ca o dacia 1310 dupa ce ca e si mica

adrian78bmw 02-06-10 09:43

Re: Autohtona Noua vs SH Strain
 
Quote:

Originally Posted by lord_wader (Post 3409593)
Lacetti si Aveo mai sunt cum mai sunt dar fabia si corsa? :D alea sunt masini de femeie in care ai loc doar in fata. Ca sa nu mai spun ca fabia aia se misca ca o dacia 1310 dupa ce ca e si mica

te-ai urcat cumva in spate la Opel Corsa?Pentru Romania e bun motorul ala de pe Skoda e economic si e 5850 deci pana la 7000 sigur intra si motorul de 1.4..

_anaconda_ 02-06-10 09:53

Re: Autohtona Noua vs SH Strain
 
Ideea e ca niciuna nu aduna toate avantajele pe care le ofera Loganul la un loc, spatiu mare + 1.6 16V 105CP + dotari gen geamuri electrice spate, volan/schimbator in piele, proiectoare ceata, 4 airbag-uri, jante aliaj, etc.

sageata 02-06-10 09:59

Re: Autohtona Noua vs SH Strain
 
Quote:

Originally Posted by _anaconda_ (Post 3409693)
Ideea e ca niciuna nu aduna toate avantajele pe care le ofera Loganul la un loc, spatiu mare + 1.6 16V 105CP + dotari gen geamuri electrice spate, volan/schimbator in piele, proiectoare ceata, 4 airbag-uri, jante aliaj, etc.

stabilitate, siguranta, comfort, eleganta, prestanta, iti confera un anumit statut...:lol::lol::lol::lol::lol::lol::lol::lol:: lol::lol:

adrian78bmw 02-06-10 10:03

Re: Autohtona Noua vs SH Strain
 
Quote:

Originally Posted by _anaconda_ (Post 3409693)
Ideea e ca niciuna nu aduna toate avantajele pe care le ofera Loganul la un loc, spatiu mare + 1.6 16V 105CP + dotari gen geamuri electrice spate, volan/schimbator in piele, proiectoare ceata, 4 airbag-uri, jante aliaj, etc.

wwwowwww ce dotari...:shock:

_anaconda_ 02-06-10 10:05

Re: Autohtona Noua vs SH Strain
 
Dotari sau nu, celelalte nu le au. Plus ca vin cu niste motoare cam lesinate...Plus ca nu vad legatura intre Logan si niste jumatati de masina gen Fabia sau Corsa ?

@ sageata - sa stii ca la capitolele alea enumerate de tine, aveo, clio, etc sunt avioane fata de logan...mai au putin si intra in clasa mare premium :rolleyes2.

PS - la siguranta aveo e prastie.

https://www.youtube.com/watch?v=zlumu5KsJfE

Acem 02-06-10 10:06

Re: Autohtona Noua vs SH Strain
 
Quote:

Originally Posted by adrian78bmw (Post 3409718)
wwwowwww ce dotari...:shock:



Da.....

+ un consum de 12%

sageata 02-06-10 10:13

Re: Autohtona Noua vs SH Strain
 
Quote:

Originally Posted by _anaconda_ (Post 3409719)
Dotari sau nu, celelalte nu le au. Plus ca vin cu niste motoare cam lesinate...Plus ca nu vad legatura intre Logan si niste jumatati de masina gen Fabia sau Corsa ?

@ sageata - sa stii ca la capitolele alea enumerate de tine, aveo, clio, etc sunt avioane fata de logan...mai au putin si intra in clasa mare premium :rolleyes2.

PS - la siguranta aveo e prastie.

https://www.youtube.com/watch?v=zlumu5KsJfE


n-am sustinut niciodata chevrolet-ul.

_anaconda_ 02-06-10 10:14

Re: Autohtona Noua vs SH Strain
 
Sa inteleg ca nu consderi totusi loganul ca fiind cea mai proasta masina ? E si asta un pas :lol:.


All times are GMT +2. The time now is 00:13.

- Copyright 2026 4Tuning