![]() |
Re: WRX STI alias "CIELO EVO II" Seby Legal Racing
Salut, iti multumesc ptr timpul acordat...constat ca imi raspunzi la intrebari cu alte intrebari...deci nu are rost, ma asteptam oarecum. 2012 bate la usa si noi nu ne-am trezit din vise cu zmei sau balauri :)) tot mai credem ca noi am pus "roata" la pruna in motorsport...dar de unde, au fost altii deja acolo! Si ca deliciu personal inca mai am in curte o masina de povenienta romaneasca pe care ma chinui sa o imbunatatesc maxim, pe langa ea se afla si altele injectate cu "sushi"...de care se ocupa cei avizati! Altceva... pot sa iti urez multa bafta si sper sa mi se dovedeasca contrariul pana la urma referitor la acel R32 si pulsarul sub tutela greceasca facut de romani. Cu alte cuvinte romanii care isi cheltuie zecile de mii de euro sa o faca demonstrand pa ce au dat banii! multumesc ;)
Quote:
|
Re: WRX STI alias "CIELO EVO II" Seby Legal Racing
Quote:
Din pacate asta e realitatea in care traim. |
Re: WRX STI alias "CIELO EVO II" Seby Legal Racing
Salut, nu a durat foarte mult zic eu...Lateral Performance Limited iti pot face injectoare side feed de la 1200cc-1500cc ,e un tip MARK care te va ajuta... si orice altceva in domeniul piese custom pe care nu le gasesti in tara sunt foarte seriosi si cu un nume foarte bine cunoscut, ca de altfel si ANDY F tot cu ei lureaza!( Si nu uita ca unde dragoste nu e...noi facem), :)) aparentele de obicei insala!!! ding...multa bafta , accept discutii pertinente cu oricine , multumesc! http://lateralperformance.co.uk/contact.php
Quote:
|
Re: WRX STI alias "CIELO EVO II" Seby Legal Racing
De putin timp masina este functionala, dar nu si in deplinatatea fortelor ei, asta are sa se intampl dupa ce totul este pus la punct si dupa rodaj.
https://www.youtube.com/watch?v=qbp45CF9tzw In ce priveste injectorele celor din linkul de mai sus se opresc destul de jos. Cu injectoare de calitate buna chiar daca au dimensiune mare se poate merge la turatii joase si asa: https://www.youtube.com/watch?v=YE63ThMc3z4 |
Re: WRX STI alias "CIELO EVO II" Seby Legal Racing
Salut, da ma bucur sa vad ca masina functioneaza, sunt tare curios ce ai vrut sa spui legat de injectoare?...cat legat de calitatea lor nu cred ca se pune problema, ei fac acolo aproape orice la comanda ;), dar asta e, nu poti intra la om in casa, sa te apuci sa ii schimbi muzica...:)) poate ma lamuresti aici sau pa privat de unde provin injectoarele tale? daca nu e TOP SECRET, multumesc
|
Re: WRX STI alias "CIELO EVO II" Seby Legal Racing
1400cc ? hmm, nu sunt prea mici ? nu de alta dar intri la grupa mea, si vreau sa stiu daca sa imi fac probleme sau nu :lol:
|
Re: WRX STI alias "CIELO EVO II" Seby Legal Racing
Quote:
In mod cert sunt destul de mici dar cu o electronica buna gestionata de cine trebuie, pe un motor cu o eficienta volumetrica excelenta , cred ca rezultatele pot fi remarcabile. Am vazut 500WBHP cu benzina de pompa si injectoare de 1000cc. Am vazut 400WBHP cu benzina de pompa si injectoare de 650cc. In ambele cazuri nu este foarte corect dar se poate, depinzand de mai multi factori. Injectoarele pe care le folosesc nominal sunt de 1400cc, dar au un tabel dat de producator care indica debitele la care pot lucra in functie de presiunea din rampa comuna de benzina. De exemplu un producator serios de injectoare prezinta produsele cam asa: http://power-enterprise.co.jp/englis...ctor/index.htm Dar explica cum pot fi exploatate si in ce conditii : http://www.google.ro/url?sa=t&rct=j&...4OYQrA&cad=rja Astefel valorile de care vorbim sunt pur orientative intr-o discutie libera ca si presiunea in turbo. In plus sistemul acesta de alimentare mai are un injector(imens, la care in functie de cerita I se pune o anumita duza) cu un alt tip de comanda care vine sa ajute cand este cazul. Oricum putin nos nu cred ca strica asa ca este si el pregatit, adica montat deja. https://img638.imageshack.us/img638/4921/01112011249.jpg https://img834.imageshack.us/img834/3470/01112011251.jpg |
Re: WRX STI alias "CIELO EVO II" Seby Legal Racing
:D NOS, am scapat , te urca o clasa mai sus ;)
E bine ca , reapare o legenda pe strazi ;) |
Re: WRX STI alias "CIELO EVO II" Seby Legal Racing
Nu ma intereseaza clasele, grupele ... oricum mai pot exista si altele, chiar si alea acum se modifica...
In trecut nu am folosit nosul in nici o cursa, doar l-am testat putin. Nu cred ca a fost o legenda, a fost doar o masina foarte performanta, bine facuta care mi-a adus satisfactii mari la momentul respectiv. Adevarat este ca si multa invidie si vorbe urate aruncate-n vant de oameni fara menire. Daca va aduceti aminte eu nu am provocat pe nimeni, nu am tras de nimeni si nu am acceptat provocari care nu mi-au creat emotii. Asta nu inteleg la multi, isi fac masini destul de tari si vaneaza prada mica. In continuare spun si cred ca una din cele mai rapide masini de pe strada a fost, poate inca este Porscheul lui Maftei si imi pare rau ca nu am reusit sa fac o cursa cu el. O alta cursa fantastica ar fi fost cu masina lui Victor Baldescu care desi m-a contactat sa o facem ulterior s-a razgandit trimitand masina afara din tara. <i-ar fi creeat emotii mari si sigur pleca cu prima sansa dar eu ma puneam la start cu gandul de a invinge. Am fost in contra timp cand ii mergea lui nu-mi mergea mie, iar in prima faza era mult prea lent. Nu am sa-l provoc nici pe el dar mi-ar placea o astfel de cursa. |
Re: WRX STI alias "CIELO EVO II" Seby Legal Racing
Informativ ce AR ara turbina - pe evacuare, si cam la ce tuaratie ai 1bar ?
|
Re: WRX STI alias "CIELO EVO II" Seby Legal Racing
Toate informatile legate de turbina sunt confidentiale, turbina purtand marca Greddy si fiind produsa conform specificatilor acestora de departamentul de turbine al Mitsubishi.
Nu pot sa spun la cat are un bar inante de setare, nu voi face acest test pe banii mei sau pe ai clientilor si oricum cred ca depinde de treapta iar la start ALS poate urca presiune si la peste 2 bari. https://img294.imageshack.us/img294/1733/mg2888.jpg https://img524.imageshack.us/img524/7167/turbos.jpg |
Re: WRX STI alias "CIELO EVO II" Seby Legal Racing
Din imagine pare a fi un hybrid, cu o turbina pe evacuare destul de mare / oricum 2 bari la start, chiar nu cred ca sunt necesari, mai ales semislicku-uri sau ceva de gen.
|
Re: WRX STI alias "CIELO EVO II" Seby Legal Racing
Nu am spus ca o sa fac 2 bari la start desi aveam inante 1.9 cu trepte de reflaj din 300 in 300 rpm noua etaje.
Asta cu LC se vede lasetarea de pista si ma gandesc sa montez slicuri din nou, mie nu-mi plac semislicurile sunt pacaleli dupa gustul meu. |
Re: WRX STI alias "CIELO EVO II" Seby Legal Racing
Intrebare de necunoscator.. in cutie s-a umblat? ma refer la rapoarte. stiu ca cutia standard e foarte scurta, la o asemena putere ar fi un dezavantaj dpdv al aderentei (parerea mea)
|
Re: WRX STI alias "CIELO EVO II" Seby Legal Racing
Salut, in cutie sa umblat sigur...ea cade destul de frecvent dupa pragul de 450+...destept tabelul cu injectoarele, dar puteam sa fac pariu ca explictia vine de pa un site american sau japonez :)), oricum a inceput sa se miste treaba aici si asta era ideea de fapt ! ;)
dog-box cred ca urmeaza dupa primele setari...presimt asta! |
| All times are GMT +2. The time now is 12:49. |
- Copyright 2026 4Tuning