Forum 4Tuning

Forum 4Tuning (https://forum.4tuning.ro/)
-   VERSUS AUTO (https://forum.4tuning.ro/55-versus-auto.html)
-   -   Autohtona Noua vs SH Strain (https://forum.4tuning.ro/55-versus-auto/190217-autohtona-vs-sh-strain.html)

SAX1987 04-06-10 22:02

Re: Autohtona Noua vs SH Strain
 
Quote:

Originally Posted by cangri (Post 3416826)
Logan cu aer si toate cacaturile pe el 10 000 Euro

BMW 525 din 2002 sh cu n`spe mi optiuni 12 000 Euro

So tend to stick to the mutha` f`ing BMW

E scump E39 cu 12.000 e:shock: , Unu impecabil se vinde pana in 9000 e . De la 14.000 incep E60 cat de cat bune.Sunt si la 10.000 E60 dar motor mic si chinuit probabil.

Dar tot Loganul e mai bun ca e nou :chainsaw::chainsaw::chainsaw::chainsaw::shock:

Cosminel HAD 04-06-10 22:13

Re: Autohtona Noua vs SH Strain
 
Nu inteleg de ce nu faceti comparatie intre masini de aceeasi clasa ? Pui Loganu (mai ales cu aer iti dai seama si toate cacaturile) pe langa BMW 525. Faci comparatie intre Opel Astra H pe langa BMW 520d (fara piele). Pune si tu taxele la la Logan , Opel , Ford , VW si taxele la BMW , Mercedes , Audi ..... , pune.ti in calcul piesele cand se strica ceva sau cand tre sa schimbati ceva. O comparatie foarte buna de clasa. Bravo voua stiti sa faceti comparatie intre masini. Felicitari!! :lol::lol:

Cosminel HAD 04-06-10 22:18

Re: Autohtona Noua vs SH Strain
 
Am uitat ceva , in ziua de azi tre sa ai masina de fitze de la 18 ani in sus , pentru agatat gagici , pentru atras priviri pe strada , sa te dai mai smecher la prieteni , arenalina , viteza8) cam asta au in cap mai mult de 50% din tineri din ziua de azi! Numai BMW-uri viseaza. :lol:

SAX1987 04-06-10 22:24

Re: Autohtona Noua vs SH Strain
 
Quote:

Originally Posted by Cosminel HAD (Post 3416895)
Nu inteleg de ce nu faceti comparatie intre masini de aceeasi clasa ? Pui Loganu (mai ales cu aer iti dai seama si toate cacaturile) pe langa BMW 525. Faci comparatie intre Opel Astra H pe langa BMW 520d (fara piele). Pune si tu taxele la la Logan , Opel , Ford , VW si taxele la BMW , Mercedes , Audi ..... , pune.ti in calcul piesele cand se strica ceva sau cand tre sa schimbati ceva. O comparatie foarte buna de clasa. Bravo voua stiti sa faceti comparatie intre masini. Felicitari!! :lol::lol:

Mai citeste si tu ce s-a mai scris !

SAX1987 04-06-10 22:25

Re: Autohtona Noua vs SH Strain
 
Quote:

Originally Posted by Cosminel HAD (Post 3416905)
Am uitat ceva , in ziua de azi tre sa ai masina de fitze de la 18 ani in sus , pentru agatat gagici , pentru atras priviri pe strada , sa te dai mai smecher la prieteni , arenalina , viteza8) cam asta au in cap mai mult de 50% din tineri din ziua de azi! Numai BMW-uri viseaza. :lol:

Sa vezi tu ce fitze au in cap tinerii cu Logan !! Zici ca au avion !

-repet, mai citeste ce s-a mai scris mai sus :shock:

MariusMKV 04-06-10 22:40

Re: Autohtona Noua vs SH Strain
 
Cat costa un c***t de injector la un logan ? sau un ambreiaj cu volanta...
crezi ca e mare diferenta ? nu uita ca este ranault.
Si despre ce taxe e vorba ? impozit si asigurare ? se ia in functie de motor nu de marca
Ambreiaj bmw 525 1020 lei
logan 860 lei

SAX1987 04-06-10 22:57

Re: Autohtona Noua vs SH Strain
 
Quote:

Originally Posted by MariusMKV (Post 3416979)
Cat costa un c***t de injector la un logan ? sau un ambreiaj cu volanta...
crezi ca e mare diferenta ? nu uita ca este ranault.
Si despre ce taxe e vorba ? impozit si asigurare ? se ia in functie de motor nu de marca
Ambreiaj bmw 525 1020 lei
logan 860 lei

Asa se vorbeste de preturile la Logan de parca ar fi de pomana !! Aveti idee careva cat face o turbina la 1.5dci?? :shock::shock::shock:

La masina mea costa in jur de 600 lei ambreiajul :D

Acem 04-06-10 23:07

Re: Autohtona Noua vs SH Strain
 
Quote:

Originally Posted by SAX1987 (Post 3416921)
Sa vezi tu ce fitze au in cap tinerii cu Logan !! Zici ca au avion !

-repet, mai citeste ce s-a mai scris mai sus :shock:


SAX1987 ... bine le zici,si 100% adevarate.


PS: Am printre vecini ,tineri cu logan 1.4mpi.Le considera supercar-uri dupa cum merg cu ele.Schimbata evacuarea cu una sport (sa se auda,sa se faca remarcati),geamuri cu folie ,eleroane,manele la maxim intr-un sistem audio gen casetofon din `92,praguri ,diferite stickuri pe masina,tot felul de inscriptii : brembo,oz,plecat primul de la semafor,turat in 7000 ture daca a indraznit vreunul sa plece inaintea lui s.a.m.d.

@Cosminel mataluta cati anisori ai,ca vad ca o tot dai cu tinerii teribilisti si/sau fitosi inainte?
Edit: Acum ti-am vazut masina, o dacie antica , "tunata frate",m-am lamurit,succes pe mai departe..

StreetStyle22 05-06-10 01:49

Re: Autohtona Noua vs SH Strain
 
Quote:

Originally Posted by SAX1987 (Post 3417015)
Asa se vorbeste de preturile la Logan de parca ar fi de pomana !! Aveti idee careva cat face o turbina la 1.5dci?? :shock::shock::shock:

La masina mea costa in jur de 600 lei ambreiajul :D

Crezi ca o turbina la un Opel 1.7 DTI e mai ieftina ? Cam la aceasi pret cu cea de Logan,asa ca nu vad unde e asa mare socul,a ca una e pentru Renault,si alta pentru Opel..culmea ca nici alea nu sunt stralucite. Un set de injectoare pt Dti ? Aveti idee cat costa ? Pe acolo se invart si alea,si culmea tot Delphi sunt.
Terminati ca si la celelate firme costa.
La Logan 1.5 dci ambreiajul e 450 de ron,gasesti si la 240 de ron.
Sax la orice masina costa,da,probabil ne-am obisnuit ca la Dacie..cu 500 de ron,faceai motorul si directia. :)
Acem - da,trebuie sa intelesi si aia,asa cum astia cu bmw'uri 316 rupte pe dincolo aduse aici se cred in avioane,asa si cei cu 1.4 mpi,si culmea mare diferenta nu e,ca ambele is masini care nu sunt de chinuit.Ambele au motoare mici..fara putere,fara cuplu.

MariusMKV 05-06-10 08:23

Re: Autohtona Noua vs SH Strain
 
Vezi ca ambreiaj inseamna disc + placa de presiune + rulment si zi`mi te rog unde ai gasit preturile astea...

Cosminel HAD 05-06-10 08:52

Re: Autohtona Noua vs SH Strain
 
SAX eu ma refeream la ce o zis Anaconda ala la ce comparatie facea el cu BMW-urile lui. Da iti dau dreptate am vazut si eu fitzele tinerilor Loganisti. Stiu unu care se dadea mare ca o facut pe unu cu 318 la o liniutza.

Acem - Da ai vreo problema ca am eu o Dacie antica ? Ai vazut tu ca e tunata a?:lol: Daca pentru tine ala inseamna tuning e problema ta dar eu nu am pomenit nimic ca am o Dacie "tunata". Crezi ca le port ciuda la aia care au masini straine si ca eu am o "Dacie antica" stai linistt ca nu plang eu pentru asta. Numai ca eu nu suport oameni fitzosi cu fitze daca te numeri si tu pe aicea e problema ta.

sageata 05-06-10 09:58

Re: Autohtona Noua vs SH Strain
 
pana si la batrana dacie, kit-ul de ambreiaj costa 380 lei. poate cu 500 lei cumparai pisele la motorul de dacie dar tot nu-ti ajungeau. vorbesti din auzite.

69RUP 05-06-10 16:31

Re: Autohtona Noua vs SH Strain
 
Prefer un Golf4 /Golf5 , Audi A4 , E39 etc decat un Logan nou cauzele au mai fost enumerate mai jos ;)

SAX1987 05-06-10 17:26

Re: Autohtona Noua vs SH Strain
 
Quote:

Originally Posted by StreetStyle22 (Post 3417234)
Crezi ca o turbina la un Opel 1.7 DTI e mai ieftina ? Cam la aceasi pret cu cea de Logan,asa ca nu vad unde e asa mare socul,a ca una e pentru Renault,si alta pentru Opel..culmea ca nici alea nu sunt stralucite. Un set de injectoare pt Dti ? Aveti idee cat costa ? Pe acolo se invart si alea,si culmea tot Delphi sunt.
Terminati ca si la celelate firme costa.
La Logan 1.5 dci ambreiajul e 450 de ron,gasesti si la 240 de ron.
Sax la orice masina costa,da,probabil ne-am obisnuit ca la Dacie..cu 500 de ron,faceai motorul si directia. :)
Acem - da,trebuie sa intelesi si aia,asa cum astia cu bmw'uri 316 rupte pe dincolo aduse aici se cred in avioane,asa si cei cu 1.4 mpi,si culmea mare diferenta nu e,ca ambele is masini care nu sunt de chinuit.Ambele au motoare mici..fara putere,fara cuplu.

A fost ziua ta ? Vad ca ai afisat 19 ani acum !! La multi ani:D !
Bineinteles ca la toate costa destul dar decat sa repar Loganul mai bine repar altceva cu mult mai bun .
Prefer sa dau banii pe o turbina/injectoare pentru un opel sau ford decat pentru Logan daca tot costa la fel si ma bucur de confortul unei masini adevarate nu o caruta cu motor !!!

Mai terminati mai sa divinizati Loganul asta , deja sunteti culmea . A zis cineva mai sus sa va facem statuie :shock::shock::D:D:D

lord_wader 05-06-10 21:44

Re: Autohtona Noua vs SH Strain
 
Quote:

Originally Posted by MariusMKV (Post 3416979)
Cat costa un c***t de injector la un logan ? sau un ambreiaj cu volanta...
.
Ambreiaj bmw 525 1020 lei
logan 860 lei

Un injector la logan/clio e intre 11 si 14 milioane nou in functie de unde il cumperi, reprezentanta sau comanda la vreun magazn gen Autocenter. Pt E3 e cel mai scump, 14mil. Se gasesc si reconditionate sub diverse variante, daca dai unul vechi si stricat la schimb cu unul reconditionat mai platesti 2.5-3milioane, daca il iei fara nimic la schimbe cam 5-6-7 milioane.

Un "reparat" de injector in mod profesionist adica la Delphi costa cam 5-9 milioane. Desigur asta implica mai multe chestii: verificare pe banc, curatare cu ultrasunete, curatare rezervor + conducte, cod in computer, filtru nou etc. deci "reparatul" te poate duce spre 8-9milioane.
Un "reparat" la baietzi la service-uri cat de cat ok costa 3-3.5 milioane.

Kitul ambreiaj e undeva la 7milioane incluzand si manopera aici depinde daca il cumperi tu sau daca ti-l monteaza la service.

StreetStyle22 06-06-10 00:27

Re: Autohtona Noua vs SH Strain
 
Quote:

Originally Posted by SAX1987 (Post 3418384)
A fost ziua ta ? Vad ca ai afisat 19 ani acum !! La multi ani:D !
Bineinteles ca la toate costa destul dar decat sa repar Loganul mai bine repar altceva cu mult mai bun .
Prefer sa dau banii pe o turbina/injectoare pentru un opel sau ford decat pentru Logan daca tot costa la fel si ma bucur de confortul unei masini adevarate nu o caruta cu motor !!!

Mai terminati mai sa divinizati Loganul asta , deja sunteti culmea . A zis cineva mai sus sa va facem statuie :shock::shock::D:D:D

Eu unul nu-l divinizez,doar ca mi se pare o masina corecta la banii ei.Nu e nici foarte proasta nici foarte buna,e doar ok,asta e parerea mea. Nu inteleg ce inseamna masina adevarata,toate mai presus de Logan ? Sau cum vine asta ? Ca mie unul toate ce is in aria de pret a unui Logan nou,nu mi se par foarte "masini" fata de logan,poate doar Pro Cee'D,eu aia cred ca e singura care e mai buna ca Loganul in aria lui de pret.
Incercati sa comparati orice alta masina in banii de Logan,ma refer la Aveo,Clio,Corsa,Fabia,Albea,Lacetti..cu una Sh.

SAX1987 06-06-10 00:48

Re: Autohtona Noua vs SH Strain
 
Quote:

Originally Posted by StreetStyle22 (Post 3419361)
Eu unul nu-l divinizez,doar ca mi se pare o masina corecta la banii ei.Nu e nici foarte proasta nici foarte buna,e doar ok,asta e parerea mea. Nu inteleg ce inseamna masina adevarata,toate mai presus de Logan ? Sau cum vine asta ? Ca mie unul toate ce is in aria de pret a unui Logan nou,nu mi se par foarte "masini" fata de logan,poate doar Pro Cee'D,eu aia cred ca e singura care e mai buna ca Loganul in aria lui de pret.
Incercati sa comparati orice alta masina in banii de Logan,ma refer la Aveo,Clio,Corsa,Fabia,Albea,Lacetti..cu una Sh.

Ma refeream la masina SH cand am zis masina "adevarata" , masini noi nu ma intereseaza momentan , mai ales alea care sunt sub 10.000 e.

Mai repet exemplul cu skoda octavia 2 postat mai sus si mai sunt sute de exemple .

Korne 06-06-10 16:25

Re: Autohtona Noua vs SH Strain
 
Eu cred ca ar trebui sa va linistiti toti, ambele tabere. Pe de o parte hai sa recunoastem ca loganurile(punctul de referinta in comparatie deoarece e cel mai raspandit) asa cum sunt ele merg. Eu am vazut logan cu peste 400k km, si inca mergea OK, de asemenea am vazut loganuri in stare buna cu peste 200k km gramada. Toti cei ANTI-Logan sa stie ca loganul este o masina cu un raport pret calitate foarte bun si in general o masina care rezista bine timpului.

Partea 2: Nici voi baietii cu loganuri nu mai sariti in sus ca si cum masina voastra e revolutia in constructia automobilelor si tine pas cu orice alta masina. Nu e asa! Reveniti-va de la ideea ca un logan nou e cu siguranta mai bun decat orice second-hand uzual(masini pana in 10.000euro). Adevarul este ca dacia este buna ca masina ieftina...te duce, te aduce, nu te ploua, nu te bate vantul si FOARTE IMPORTANT: NU SE STRICA. Unde sunt putine, putine se pot strica. Dar, sa revenim...dacia in materie de confort, lux, dotari este foarte slaba, dar sa tinem minte, nu astea sunt capitolele in care dacia trebuie sa exceleze. Per ansamblu, este o decizie dependenta de preferintele personale. Si subliniez ca ambele decizii sunt bine echilibrate.

Cosminel HAD 06-06-10 21:57

Re: Autohtona Noua vs SH Strain
 
Bine zis! Iti dau dreptate , poate asa se mai linistesc.

SAX1987 07-06-10 01:28

Re: Autohtona Noua vs SH Strain
 
Quote:

Originally Posted by Korne (Post 3420451)
ideea ca un logan nou e cu siguranta mai bun decat orice second-hand uzual(masini pana in 10.000euro)

Deci tu zici ca Loganul e mai bun decat o skoda octavia 2 SH sau un Golf V ?

Te inseli omule , nicodata nu va fi mai buna chiar daca e noua !!!

ion_daniel 07-06-10 04:56

Re: Autohtona Noua vs SH Strain
 
Quote:

Originally Posted by SAX1987 (Post 3421696)
Te inseli omule , nicodata nu va fi mai buna chiar daca e noua !!!

Asta e parerea ta!
O MASINA NOUA E NOUA!

GTR 07-06-10 05:41

Re: Autohtona Noua vs SH Strain
 
Quote:

Originally Posted by ion_daniel (Post 3421740)
Asta e parerea ta!
O MASINA NOUA E NOUA!

O Skoda, Mazda, etc. 2,3 ani vechime si 60 k km sunt cam la fel de noi, mai ales daca vin din Germania.

sageata 07-06-10 09:15

Re: Autohtona Noua vs SH Strain
 
Quote:

Originally Posted by ion_daniel (Post 3421740)
Asta e parerea ta!
O MASINA NOUA E NOUA!

si masinile noi vin cu defectiuni din fabrica. daca ai un argument mai bun te rog sa-l etalezi mai in detaliu. cu atat mai bine ar fi daca aceste date pe care vrei sa le prezinti sa fie si din propria experienta.

L3on 07-06-10 10:20

Re: Autohtona Noua vs SH Strain
 
Fratilor ce va mai contrati....E clara treaba !!! Vrei o masina in care sa nu bagi decat consumabile iti iei Logan nou.Vrei o alta masina mai performanta dar care mai cere ceva pe ici pe colo in cel mai bun caz iti iei sh ,ce atatea polemici ...Sant la a 6 a masina second hand si toate au cerut cate ceva,acum am un Mondeo din 2007 la care trebuie sa ai schimb volanta..si nu e ieftina va asigur.Am un Logan din 2006 dci si pana acum nu a cerut decat motorina,filtre si ulei la modul in care are 86 000 km..deci fiecare isi ia ce vrea si cum al tine punga :P

sageata 07-06-10 10:36

Re: Autohtona Noua vs SH Strain
 
Quote:

Originally Posted by L3on (Post 3422207)
Am un Logan din 2006 dci si pana acum nu a cerut decat motorina,filtre si ulei la modul in care are 86 000 km..deci fiecare isi ia ce vrea si cum al tine punga :P

nu-l vinzi?:lol::lol::lol:

Paul 07-06-10 10:46

Re: Autohtona Noua vs SH Strain
 
Quote:

Originally Posted by L3on (Post 3422207)
Fratilor ce va mai contrati....E clara treaba !!! Vrei o masina in care sa nu bagi decat consumabile iti iei Logan nou.Vrei o alta masina mai performanta dar care mai cere ceva pe ici pe colo in cel mai bun caz iti iei sh ,ce atatea polemici ...Sant la a 6 a masina second hand si toate au cerut cate ceva,acum am un Mondeo din 2007 la care trebuie sa ai schimb volanta..si nu e ieftina va asigur.Am un Logan din 2006 dci si pana acum nu a cerut decat motorina,filtre si ulei la modul in care are 86 000 km..deci fiecare isi ia ce vrea si cum al tine punga :P

cati km are mondeo?

cavaliere 07-06-10 11:19

Re: Autohtona Noua vs SH Strain
 
Mondeo mk4 are probleme de fiabilitate la volanta. Nu este iesit din comun daca la nici 50mii trebuie schimbata. In special variatan 1.8 tdci e mai problematica. Oricum probleme sunt la multe modele cu volanta cu masa dubla.

MihaiCsl 07-06-10 11:33

Re: Autohtona Noua vs SH Strain
 
Quote:

Originally Posted by SAX1987 (Post 3421696)
Deci tu zici ca Loganul e mai bun decat o skoda octavia 2 SH sau un Golf V ?

Te inseli omule , nicodata nu va fi mai buna chiar daca e noua !!!

Citeste atent ceea ce a scris si ai sa intelegi la ce referea.
Mesajul era destinat posesorilor de Logan si a fanilor acestuia. :)

SAX1987 07-06-10 12:14

Re: Autohtona Noua vs SH Strain
 
Quote:

Originally Posted by ion_daniel (Post 3421740)
Asta e parerea ta!
O MASINA NOUA E NOUA!

Esti pe langa subiect:D N'are rost sa ma agit.

du0n 07-06-10 13:16

Re: Autohtona Noua vs SH Strain
 
Buna ziua...
Ma numesc Gabriel.De mult timp urmaresc topicul acesta.Pentru ca am implinit 18 ani,si vreau sa ma apuc si eu de scoala de soferi (odata ce voi avea banii,bineinteles).Am discutat cu parintii,si mi'au spus ca imi vor da niste bani pentru masina.Bineinteles,fiind in perioada asta grea din punct de vedere financiar (si nu numai),bugetul nu este foarte mare.Si voi opta pentru un SH,foarte posibil un ford mondeo din '98,sau un ford focus dupa 2000.Astea m'ar bucura pe mine.Deci tinand cont de asta,cred ca intru in tabara celor cu Sh'uri.
Si chiar daca as avea bani mai multi,tot nu mi'as lua Logan.Sunt de aceeasi parere cu Sax.

SAX1987 07-06-10 18:24

Re: Autohtona Noua vs SH Strain
 
Quote:

Originally Posted by du0n (Post 3422745)
Buna ziua...
Ma numesc Gabriel.De mult timp urmaresc topicul acesta.Pentru ca am implinit 18 ani,si vreau sa ma apuc si eu de scoala de soferi (odata ce voi avea banii,bineinteles).Am discutat cu parintii,si mi'au spus ca imi vor da niste bani pentru masina.Bineinteles,fiind in perioada asta grea din punct de vedere financiar (si nu numai),bugetul nu este foarte mare.Si voi opta pentru un SH,foarte posibil un ford mondeo din '98,sau un ford focus dupa 2000.Astea m'ar bucura pe mine.Deci tinand cont de asta,cred ca intru in tabara celor cu Sh'uri.
Si chiar daca as avea bani mai multi,tot nu mi'as lua Logan.Sunt de aceeasi parere cu Sax.

Eu nu-s fan Ford deloc dar fiecare cu ce-i place:D Recomand o masina cu motor pe benzina !!

du0n 07-06-10 19:04

Re: Autohtona Noua vs SH Strain
 
Quote:

Originally Posted by SAX1987 (Post 3423650)
Eu nu-s fan Ford deloc dar fiecare cu ce-i place:D Recomand o masina cu motor pe benzina !!

Nici eu nu's neaparat fan ford.Alegerile acelea 2 sunt pur subiective.Bineinteles ca atunci cand voi avea banii voi cauta o masina care sa consume putin,sa fie fiabila si niste optiuni.

vlaly 08-06-10 14:31

Re: Autohtona Noua vs SH Strain
 
Am urmarit topicul de la inceput pana acum..si o sa imi exprim si eu parerea in legatura cu aceasta comparatie:
Daca ar fi sa aleg intre un logan nou (facelift)cu ceva dotari si sa zicem un opel astra din 2004 full option(ca sa fie o comparatie echilibrata ca si pret)as lua in considerarea urmatoarele:
-la Astra chiar daca o pun pe tester si iese ok..poate sa mi se arda o siguranta la computerul d bord(a patit tata...na..nu e mare lucru,te lasa in drum schimbi siguranta aprox 1 mil...toate bune si frumoase),dupa cateva luni i-a picat nush ce la roata dreapta(telescop sau nush..ca se blocase roata)a venit 16-17 mil cu tot cu mana de lucru treaba si cam atat a schimbat la astra in ultimii 2 ani,in rest masina 1.7 tdi...merge bine..consum bun de 4-5 % la drum lung jos palaria,nu zic ca nu imi place..
-la Logan am siguranta ca 4 ani cat am garantia nu imi pica nimic la el.. totodata stiu ca eu il dezvirginez:))eu ii fac rodaj..eu bag piciorul in el si stiu cum mi-l pastrez de la inceput,confortul e mai scazut ca la opel,piesele sunt asemanatoare sau mai ieftine ca ale unui opel SH ca pret,Si din cate stiu la taxiuri e plin de logane..am vzt logan cu 300 000 km 1.4 benzina care mergea super bine inca,si peugeot sau alte marci carora le pica poate ambreiajul inaintea loganului(stiu cazuri).


Deci per total intre nou si vechi la aceiasi bani as alege ceva nou :)
:-P..parerea mea


App daca putea lua logan break nou la banii care i-a dat pe astra si tata ar fi facut aceiasi alegere,pt ca lui ii plac breakurile,dar logan break nou chel era atunci 11 000 de euro..si mi se pare cam scump :)

lord_wader 08-06-10 20:43

Re: Autohtona Noua vs SH Strain
 
Cred ca inca de la inceputul sau, acest topic nici nu mai avea sens, cred ca ar fi trebuit inchis de la prima pagina de catre moderatori. Mai exista cel putin 3 subiecte asemanatoare in care se discuta si despre logan VS sh, si in toate s-a ajuns la off topic si aberatii. Sunt putine si aici parerile avizate, obiective si pertinente. Multe sunt de genul afirmatiilor lui "sageata" care crede ca "LOGAN = CACA", si uite asa se umple topicul pagina cu pagina.

Era clar inca de la inceput ca logan "full" nu poate concura cu aproape nici un SH mai nou de 2000, din simplul motiv ca logan este o masina de familie ieftina la care s-au facut multe compromisuri de genul:aspect interior ieftin si rudimentar, injectie Delphi, baterie romaneasca, multe alte componente romanesti, rezervor de plastic, conducte de plastic, mai nou bara de torsiune lipseste la modelele mai ieftine etc DAR aceasta masina este adresata in principal unei anumite categorii de populatie, saracii: romani, turci, sirieni, jordaniei, libanezi, egipteni, marocani, sud-americani etc.
Nu veti putea compara niciodata o masina care la lansare a costat 16-17 mii E: VW, Opel, Audi cu una noua, dar la care suma investita de uzina in construirea ei probabil ca e undeva la 3-4.000 E. Pai neamtul cheltuie ca sa scoata o masina de pe linia de asamblare 13-14.000 E si o vinde cu 17.000E si romanul cheltuie de 4 ori mai putin. Nu e logic, ca aceste masini nu suporta din start comparatie?

Comparatia ar fi corecta daca am pune fata in fata un SH cu un Renault Fluence de ex. care costa vreo 14.000E, in rest orice masina pana in 10.000E nu suporta comparatie cu un SH care a costat 15-17-19.000E. Multi dintre voi probabil vedeti loganul voluminos si gata ca ganditi ca il puteti compara cu A4, BmW 320, passat, astra din 2004 dar la banii lui ca sa fie o masina decent probabil ca loganul ar fi trebuit sa aiba dimensiunea unui 207 sau corsa si nici asa nu cred ca ar fi egalat calitatea acestora.

Imaginati-va ca Daewoo nu ar fi intrat in faliment si ca in acest moment ar mai fi produs un cielo facelift de 100CP la pretul de 9.000E. Ce credeti, ar fi fost el mai bun decat un astra din 2004? Ce ati fi ales?

GTR 08-06-10 22:15

Re: Autohtona Noua vs SH Strain
 
Quote:

Originally Posted by vlaly (Post 3425966)
Am urmarit topicul de la inceput pana acum..si o sa imi exprim si eu parerea in legatura cu aceasta comparatie:
Daca ar fi sa aleg intre un logan nou (facelift)cu ceva dotari si sa zicem un opel astra din 2004 full option(ca sa fie o comparatie echilibrata ca si pret)as lua in considerarea urmatoarele:
-la Astra chiar daca o pun pe tester si iese ok..poate sa mi se arda o siguranta la computerul d bord(a patit tata...na..nu e mare lucru,te lasa in drum schimbi siguranta aprox 1 mil...toate bune si frumoase),dupa cateva luni i-a picat nush ce la roata dreapta(telescop sau nush..ca se blocase roata)a venit 16-17 mil cu tot cu mana de lucru treaba si cam atat a schimbat la astra in ultimii 2 ani,in rest masina 1.7 tdi...merge bine..consum bun de 4-5 % la drum lung jos palaria,nu zic ca nu imi place..
-la Logan am siguranta ca 4 ani cat am garantia nu imi pica nimic la el.. totodata stiu ca eu il dezvirginez:))eu ii fac rodaj..eu bag piciorul in el si stiu cum mi-l pastrez de la inceput,confortul e mai scazut ca la opel,piesele sunt asemanatoare sau mai ieftine ca ale unui opel SH ca pret,Si din cate stiu la taxiuri e plin de logane..am vzt logan cu 300 000 km 1.4 benzina care mergea super bine inca,si peugeot sau alte marci carora le pica poate ambreiajul inaintea loganului(stiu cazuri).


Deci per total intre nou si vechi la aceiasi bani as alege ceva nou :)
:-P..parerea mea


App daca putea lua logan break nou la banii care i-a dat pe astra si tata ar fi facut aceiasi alegere,pt ca lui ii plac breakurile,dar logan break nou chel era atunci 11 000 de euro..si mi se pare cam scump :)

1. Opelul ala >6000 de Eur asa ca nu este o comparatie echivalenta.
2. Pretul reparatiei este aberant, poate a fost la o reprezentanta proasta Opel.
3. 4 ani garantie al ce? se vede ca esti paralel
4. eu am gasit masini 2007-2008 pana in 60k de km la pret de Logan.
Pa.

KAY_ 08-06-10 22:33

Re: Autohtona Noua vs SH Strain
 
Quote:

Originally Posted by GTR (Post 3427261)
1. Opelul ala >6000 de Eur asa ca nu este o comparatie echivalenta.
2. Pretul reparatiei este aberant, poate a fost la o reprezentanta proasta Opel.
3. 4 ani garantie al ce? se vede ca esti paralel
4. eu am gasit masini 2007-2008 pana in 60k de km la pret de Logan.
Pa.

Eu am gasit Rolls Royce la pret de Logan nou .Cheers :D

GTR 08-06-10 22:53

Re: Autohtona Noua vs SH Strain
 
Quote:

Originally Posted by KAY_ (Post 3427305)
Eu am gasit Rolls Royce la pret de Logan nou .Cheers :D

Inainte sa aberezi cu glume de "Bizon" incult (ne referim al domeniul auto), trebuia sa urmaresti topicul si sa observi ca am si expus masinile la care ma refeream.
Masinile au fost Mazda 3, Suzuki SX4, Opel Astra, Skoda Octavia, doate dupa 2007, cu optiuni decente (peste Logan full) si toate pana in 70k de km toate cu pret pana in 9000 de EUR si nu anunturi de privat.

StreetStyle22 08-06-10 23:05

Re: Autohtona Noua vs SH Strain
 
Quote:

Originally Posted by GTR (Post 3427364)
Inainte sa aberezi cu glume de "Bizon" incult (ne referim al domeniul auto), trebuia sa urmaresti topicul si sa observi ca am si expus masinile la care ma refeream.
Masinile au fost Mazda 3, Suzuki SX4, Opel Astra, Skoda Octavia, doate dupa 2007, cu optiuni decente (peste Logan full) si toate pana in 70k de km toate cu pret pana in 9000 de EUR si nu anunturi de privat.

Da
Dar completez si eu cu un exmplu de ce sa dai 26.000 de euro pe un 316i nou cand de banii respectivi iti cumperi un :
http://cautare.mobile.ro/vehicule/de...88&origin=PARK
Si un 335i nou e 44.000 de euro,ma gandesc ca in 2007 cam tot acelasi pret avea,deci o pierdere de aproape 19.000 de euro,mai are rost sa isi cumpere lumea masini noi? hai sa ne luam toti sh'uri,pana si fabricanti auto o sa puna piele luata de la dezmembrari si senzori tot de acolo.

http://cautare.mobile.ro/vehicule/de...24&origin=PARK

SAX1987 09-06-10 00:30

Re: Autohtona Noua vs SH Strain
 
Quote:

Originally Posted by StreetStyle22 (Post 3427396)
Da
Dar completez si eu cu un exmplu de ce sa dai 26.000 de euro pe un 316i nou cand de banii respectivi iti cumperi un :
http://cautare.mobile.ro/vehicule/de...88&origin=PARK
Si un 335i nou e 44.000 de euro,ma gandesc ca in 2007 cam tot acelasi pret avea,deci o pierdere de aproape 19.000 de euro,mai are rost sa isi cumpere lumea masini noi? hai sa ne luam toti sh'uri,pana si fabricanti auto o sa puna piele luata de la dezmembrari si senzori tot de acolo.

http://cautare.mobile.ro/vehicule/de...24&origin=PARK

Imi place ca ai dat exemplu BMW si nu oricare ci un 335i:D

De ce nu ai zis ca loganul dupa un an de folosinta costa mai putin de jumate :shock: Cu 3000 e sunt sute la vanzare !

Nu inteleg cum cineva ar putea da 10.000 cash pe logan cand sunt n exemple de masini pana in suma asta aproape noi (exemple in pag. anterioare).

StreetStyle22 09-06-10 01:05

Re: Autohtona Noua vs SH Strain
 
Quote:

Originally Posted by SAX1987 (Post 3427589)
Imi place ca ai dat exemplu BMW si nu oricare ci un 335i:D

De ce nu ai zis ca loganul dupa un an de folosinta costa mai putin de jumate :shock: Cu 3000 e sunt sute la vanzare !

Nu inteleg cum cineva ar putea da 10.000 cash pe logan cand sunt n exemple de masini pana in suma asta aproape noi (exemple in pag. anterioare).

Poate acel cineva vrea o masina noua,sa ii faca el rodajul,cine stie,majoritatea masiniilor sunt luate in rate/leasing pentru ca romanul n-are bani si niciodata nu va avea,asa ca Dacia face bine ca continua pe piata low-cost.
Dar pe aia ce dau 10.000 pe aveo sau orice alt model low-cost ii intelegi ? Sau ai doar ceva cu Dacia ? :)

Am dat ex 335i,pentru ca ala l-am gasit in prima pagina mai jos.


All times are GMT +2. The time now is 10:11.

- Copyright 2026 4Tuning