![]() |
Re: Autohtona Noua vs SH Strain
Quote:
Dar tot Loganul e mai bun ca e nou :chainsaw::chainsaw::chainsaw::chainsaw::shock: |
Re: Autohtona Noua vs SH Strain
Nu inteleg de ce nu faceti comparatie intre masini de aceeasi clasa ? Pui Loganu (mai ales cu aer iti dai seama si toate cacaturile) pe langa BMW 525. Faci comparatie intre Opel Astra H pe langa BMW 520d (fara piele). Pune si tu taxele la la Logan , Opel , Ford , VW si taxele la BMW , Mercedes , Audi ..... , pune.ti in calcul piesele cand se strica ceva sau cand tre sa schimbati ceva. O comparatie foarte buna de clasa. Bravo voua stiti sa faceti comparatie intre masini. Felicitari!! :lol::lol:
|
Re: Autohtona Noua vs SH Strain
Am uitat ceva , in ziua de azi tre sa ai masina de fitze de la 18 ani in sus , pentru agatat gagici , pentru atras priviri pe strada , sa te dai mai smecher la prieteni , arenalina , viteza8) cam asta au in cap mai mult de 50% din tineri din ziua de azi! Numai BMW-uri viseaza. :lol:
|
Re: Autohtona Noua vs SH Strain
Quote:
|
Re: Autohtona Noua vs SH Strain
Quote:
-repet, mai citeste ce s-a mai scris mai sus :shock: |
Re: Autohtona Noua vs SH Strain
Cat costa un c***t de injector la un logan ? sau un ambreiaj cu volanta...
crezi ca e mare diferenta ? nu uita ca este ranault. Si despre ce taxe e vorba ? impozit si asigurare ? se ia in functie de motor nu de marca Ambreiaj bmw 525 1020 lei logan 860 lei |
Re: Autohtona Noua vs SH Strain
Quote:
La masina mea costa in jur de 600 lei ambreiajul :D |
Re: Autohtona Noua vs SH Strain
Quote:
SAX1987 ... bine le zici,si 100% adevarate. PS: Am printre vecini ,tineri cu logan 1.4mpi.Le considera supercar-uri dupa cum merg cu ele.Schimbata evacuarea cu una sport (sa se auda,sa se faca remarcati),geamuri cu folie ,eleroane,manele la maxim intr-un sistem audio gen casetofon din `92,praguri ,diferite stickuri pe masina,tot felul de inscriptii : brembo,oz,plecat primul de la semafor,turat in 7000 ture daca a indraznit vreunul sa plece inaintea lui s.a.m.d. @Cosminel mataluta cati anisori ai,ca vad ca o tot dai cu tinerii teribilisti si/sau fitosi inainte? Edit: Acum ti-am vazut masina, o dacie antica , "tunata frate",m-am lamurit,succes pe mai departe.. |
Re: Autohtona Noua vs SH Strain
Quote:
Terminati ca si la celelate firme costa. La Logan 1.5 dci ambreiajul e 450 de ron,gasesti si la 240 de ron. Sax la orice masina costa,da,probabil ne-am obisnuit ca la Dacie..cu 500 de ron,faceai motorul si directia. :) Acem - da,trebuie sa intelesi si aia,asa cum astia cu bmw'uri 316 rupte pe dincolo aduse aici se cred in avioane,asa si cei cu 1.4 mpi,si culmea mare diferenta nu e,ca ambele is masini care nu sunt de chinuit.Ambele au motoare mici..fara putere,fara cuplu. |
Re: Autohtona Noua vs SH Strain
Vezi ca ambreiaj inseamna disc + placa de presiune + rulment si zi`mi te rog unde ai gasit preturile astea...
|
Re: Autohtona Noua vs SH Strain
SAX eu ma refeream la ce o zis Anaconda ala la ce comparatie facea el cu BMW-urile lui. Da iti dau dreptate am vazut si eu fitzele tinerilor Loganisti. Stiu unu care se dadea mare ca o facut pe unu cu 318 la o liniutza.
Acem - Da ai vreo problema ca am eu o Dacie antica ? Ai vazut tu ca e tunata a?:lol: Daca pentru tine ala inseamna tuning e problema ta dar eu nu am pomenit nimic ca am o Dacie "tunata". Crezi ca le port ciuda la aia care au masini straine si ca eu am o "Dacie antica" stai linistt ca nu plang eu pentru asta. Numai ca eu nu suport oameni fitzosi cu fitze daca te numeri si tu pe aicea e problema ta. |
Re: Autohtona Noua vs SH Strain
pana si la batrana dacie, kit-ul de ambreiaj costa 380 lei. poate cu 500 lei cumparai pisele la motorul de dacie dar tot nu-ti ajungeau. vorbesti din auzite.
|
Re: Autohtona Noua vs SH Strain
Prefer un Golf4 /Golf5 , Audi A4 , E39 etc decat un Logan nou cauzele au mai fost enumerate mai jos ;)
|
Re: Autohtona Noua vs SH Strain
Quote:
Bineinteles ca la toate costa destul dar decat sa repar Loganul mai bine repar altceva cu mult mai bun . Prefer sa dau banii pe o turbina/injectoare pentru un opel sau ford decat pentru Logan daca tot costa la fel si ma bucur de confortul unei masini adevarate nu o caruta cu motor !!! Mai terminati mai sa divinizati Loganul asta , deja sunteti culmea . A zis cineva mai sus sa va facem statuie :shock::shock::D:D:D |
Re: Autohtona Noua vs SH Strain
Quote:
Un "reparat" de injector in mod profesionist adica la Delphi costa cam 5-9 milioane. Desigur asta implica mai multe chestii: verificare pe banc, curatare cu ultrasunete, curatare rezervor + conducte, cod in computer, filtru nou etc. deci "reparatul" te poate duce spre 8-9milioane. Un "reparat" la baietzi la service-uri cat de cat ok costa 3-3.5 milioane. Kitul ambreiaj e undeva la 7milioane incluzand si manopera aici depinde daca il cumperi tu sau daca ti-l monteaza la service. |
Re: Autohtona Noua vs SH Strain
Quote:
Incercati sa comparati orice alta masina in banii de Logan,ma refer la Aveo,Clio,Corsa,Fabia,Albea,Lacetti..cu una Sh. |
Re: Autohtona Noua vs SH Strain
Quote:
Mai repet exemplul cu skoda octavia 2 postat mai sus si mai sunt sute de exemple . |
Re: Autohtona Noua vs SH Strain
Eu cred ca ar trebui sa va linistiti toti, ambele tabere. Pe de o parte hai sa recunoastem ca loganurile(punctul de referinta in comparatie deoarece e cel mai raspandit) asa cum sunt ele merg. Eu am vazut logan cu peste 400k km, si inca mergea OK, de asemenea am vazut loganuri in stare buna cu peste 200k km gramada. Toti cei ANTI-Logan sa stie ca loganul este o masina cu un raport pret calitate foarte bun si in general o masina care rezista bine timpului.
Partea 2: Nici voi baietii cu loganuri nu mai sariti in sus ca si cum masina voastra e revolutia in constructia automobilelor si tine pas cu orice alta masina. Nu e asa! Reveniti-va de la ideea ca un logan nou e cu siguranta mai bun decat orice second-hand uzual(masini pana in 10.000euro). Adevarul este ca dacia este buna ca masina ieftina...te duce, te aduce, nu te ploua, nu te bate vantul si FOARTE IMPORTANT: NU SE STRICA. Unde sunt putine, putine se pot strica. Dar, sa revenim...dacia in materie de confort, lux, dotari este foarte slaba, dar sa tinem minte, nu astea sunt capitolele in care dacia trebuie sa exceleze. Per ansamblu, este o decizie dependenta de preferintele personale. Si subliniez ca ambele decizii sunt bine echilibrate. |
Re: Autohtona Noua vs SH Strain
Bine zis! Iti dau dreptate , poate asa se mai linistesc.
|
Re: Autohtona Noua vs SH Strain
Quote:
Te inseli omule , nicodata nu va fi mai buna chiar daca e noua !!! |
Re: Autohtona Noua vs SH Strain
Quote:
O MASINA NOUA E NOUA! |
Re: Autohtona Noua vs SH Strain
Quote:
|
Re: Autohtona Noua vs SH Strain
Quote:
|
Re: Autohtona Noua vs SH Strain
Fratilor ce va mai contrati....E clara treaba !!! Vrei o masina in care sa nu bagi decat consumabile iti iei Logan nou.Vrei o alta masina mai performanta dar care mai cere ceva pe ici pe colo in cel mai bun caz iti iei sh ,ce atatea polemici ...Sant la a 6 a masina second hand si toate au cerut cate ceva,acum am un Mondeo din 2007 la care trebuie sa ai schimb volanta..si nu e ieftina va asigur.Am un Logan din 2006 dci si pana acum nu a cerut decat motorina,filtre si ulei la modul in care are 86 000 km..deci fiecare isi ia ce vrea si cum al tine punga :P
|
Re: Autohtona Noua vs SH Strain
Quote:
|
Re: Autohtona Noua vs SH Strain
Quote:
|
Re: Autohtona Noua vs SH Strain
Mondeo mk4 are probleme de fiabilitate la volanta. Nu este iesit din comun daca la nici 50mii trebuie schimbata. In special variatan 1.8 tdci e mai problematica. Oricum probleme sunt la multe modele cu volanta cu masa dubla.
|
Re: Autohtona Noua vs SH Strain
Quote:
Mesajul era destinat posesorilor de Logan si a fanilor acestuia. :) |
Re: Autohtona Noua vs SH Strain
Quote:
|
Re: Autohtona Noua vs SH Strain
Buna ziua...
Ma numesc Gabriel.De mult timp urmaresc topicul acesta.Pentru ca am implinit 18 ani,si vreau sa ma apuc si eu de scoala de soferi (odata ce voi avea banii,bineinteles).Am discutat cu parintii,si mi'au spus ca imi vor da niste bani pentru masina.Bineinteles,fiind in perioada asta grea din punct de vedere financiar (si nu numai),bugetul nu este foarte mare.Si voi opta pentru un SH,foarte posibil un ford mondeo din '98,sau un ford focus dupa 2000.Astea m'ar bucura pe mine.Deci tinand cont de asta,cred ca intru in tabara celor cu Sh'uri. Si chiar daca as avea bani mai multi,tot nu mi'as lua Logan.Sunt de aceeasi parere cu Sax. |
Re: Autohtona Noua vs SH Strain
Quote:
|
Re: Autohtona Noua vs SH Strain
Quote:
|
Re: Autohtona Noua vs SH Strain
Am urmarit topicul de la inceput pana acum..si o sa imi exprim si eu parerea in legatura cu aceasta comparatie:
Daca ar fi sa aleg intre un logan nou (facelift)cu ceva dotari si sa zicem un opel astra din 2004 full option(ca sa fie o comparatie echilibrata ca si pret)as lua in considerarea urmatoarele: -la Astra chiar daca o pun pe tester si iese ok..poate sa mi se arda o siguranta la computerul d bord(a patit tata...na..nu e mare lucru,te lasa in drum schimbi siguranta aprox 1 mil...toate bune si frumoase),dupa cateva luni i-a picat nush ce la roata dreapta(telescop sau nush..ca se blocase roata)a venit 16-17 mil cu tot cu mana de lucru treaba si cam atat a schimbat la astra in ultimii 2 ani,in rest masina 1.7 tdi...merge bine..consum bun de 4-5 % la drum lung jos palaria,nu zic ca nu imi place.. -la Logan am siguranta ca 4 ani cat am garantia nu imi pica nimic la el.. totodata stiu ca eu il dezvirginez:))eu ii fac rodaj..eu bag piciorul in el si stiu cum mi-l pastrez de la inceput,confortul e mai scazut ca la opel,piesele sunt asemanatoare sau mai ieftine ca ale unui opel SH ca pret,Si din cate stiu la taxiuri e plin de logane..am vzt logan cu 300 000 km 1.4 benzina care mergea super bine inca,si peugeot sau alte marci carora le pica poate ambreiajul inaintea loganului(stiu cazuri). Deci per total intre nou si vechi la aceiasi bani as alege ceva nou :) :-P..parerea mea App daca putea lua logan break nou la banii care i-a dat pe astra si tata ar fi facut aceiasi alegere,pt ca lui ii plac breakurile,dar logan break nou chel era atunci 11 000 de euro..si mi se pare cam scump :) |
Re: Autohtona Noua vs SH Strain
Cred ca inca de la inceputul sau, acest topic nici nu mai avea sens, cred ca ar fi trebuit inchis de la prima pagina de catre moderatori. Mai exista cel putin 3 subiecte asemanatoare in care se discuta si despre logan VS sh, si in toate s-a ajuns la off topic si aberatii. Sunt putine si aici parerile avizate, obiective si pertinente. Multe sunt de genul afirmatiilor lui "sageata" care crede ca "LOGAN = CACA", si uite asa se umple topicul pagina cu pagina.
Era clar inca de la inceput ca logan "full" nu poate concura cu aproape nici un SH mai nou de 2000, din simplul motiv ca logan este o masina de familie ieftina la care s-au facut multe compromisuri de genul:aspect interior ieftin si rudimentar, injectie Delphi, baterie romaneasca, multe alte componente romanesti, rezervor de plastic, conducte de plastic, mai nou bara de torsiune lipseste la modelele mai ieftine etc DAR aceasta masina este adresata in principal unei anumite categorii de populatie, saracii: romani, turci, sirieni, jordaniei, libanezi, egipteni, marocani, sud-americani etc. Nu veti putea compara niciodata o masina care la lansare a costat 16-17 mii E: VW, Opel, Audi cu una noua, dar la care suma investita de uzina in construirea ei probabil ca e undeva la 3-4.000 E. Pai neamtul cheltuie ca sa scoata o masina de pe linia de asamblare 13-14.000 E si o vinde cu 17.000E si romanul cheltuie de 4 ori mai putin. Nu e logic, ca aceste masini nu suporta din start comparatie? Comparatia ar fi corecta daca am pune fata in fata un SH cu un Renault Fluence de ex. care costa vreo 14.000E, in rest orice masina pana in 10.000E nu suporta comparatie cu un SH care a costat 15-17-19.000E. Multi dintre voi probabil vedeti loganul voluminos si gata ca ganditi ca il puteti compara cu A4, BmW 320, passat, astra din 2004 dar la banii lui ca sa fie o masina decent probabil ca loganul ar fi trebuit sa aiba dimensiunea unui 207 sau corsa si nici asa nu cred ca ar fi egalat calitatea acestora. Imaginati-va ca Daewoo nu ar fi intrat in faliment si ca in acest moment ar mai fi produs un cielo facelift de 100CP la pretul de 9.000E. Ce credeti, ar fi fost el mai bun decat un astra din 2004? Ce ati fi ales? |
Re: Autohtona Noua vs SH Strain
Quote:
2. Pretul reparatiei este aberant, poate a fost la o reprezentanta proasta Opel. 3. 4 ani garantie al ce? se vede ca esti paralel 4. eu am gasit masini 2007-2008 pana in 60k de km la pret de Logan. Pa. |
Re: Autohtona Noua vs SH Strain
Quote:
|
Re: Autohtona Noua vs SH Strain
Quote:
Masinile au fost Mazda 3, Suzuki SX4, Opel Astra, Skoda Octavia, doate dupa 2007, cu optiuni decente (peste Logan full) si toate pana in 70k de km toate cu pret pana in 9000 de EUR si nu anunturi de privat. |
Re: Autohtona Noua vs SH Strain
Quote:
Dar completez si eu cu un exmplu de ce sa dai 26.000 de euro pe un 316i nou cand de banii respectivi iti cumperi un : http://cautare.mobile.ro/vehicule/de...88&origin=PARK Si un 335i nou e 44.000 de euro,ma gandesc ca in 2007 cam tot acelasi pret avea,deci o pierdere de aproape 19.000 de euro,mai are rost sa isi cumpere lumea masini noi? hai sa ne luam toti sh'uri,pana si fabricanti auto o sa puna piele luata de la dezmembrari si senzori tot de acolo. http://cautare.mobile.ro/vehicule/de...24&origin=PARK |
Re: Autohtona Noua vs SH Strain
Quote:
De ce nu ai zis ca loganul dupa un an de folosinta costa mai putin de jumate :shock: Cu 3000 e sunt sute la vanzare ! Nu inteleg cum cineva ar putea da 10.000 cash pe logan cand sunt n exemple de masini pana in suma asta aproape noi (exemple in pag. anterioare). |
Re: Autohtona Noua vs SH Strain
Quote:
Dar pe aia ce dau 10.000 pe aveo sau orice alt model low-cost ii intelegi ? Sau ai doar ceva cu Dacia ? :) Am dat ex 335i,pentru ca ala l-am gasit in prima pagina mai jos. |
| All times are GMT +2. The time now is 10:11. |
- Copyright 2026 4Tuning