![]() |
Re: dacia mea proprie si personala
deci...in viraje. masina se torsioneaza...adik se schimba centrul de greutate.
in momentul ala o mare parte a greutatii masinii poate sa cada doar p o singura roata. de ex daca este o curba la stanga si in panta...greutatea va fii p roata fata din dreapta. bara stabilizatoare face ca masina sa nu se mai torsioneze si implicit sa nu mai cada multa greutate p o singura roata. imparte greutatea. masina este mult mai stabila. alt exemplu: la un viraj scurt de depasire. mergi in spatele lu ala aproape...se face liber...si tragi repede de volan stanga. la orice masina normala, in momentul ala (mai ales la dacii :P) masina face valuri...si din suspensii...si din cauza ca nu are o bara stabilizatoare...in acest caz, bara d p spate are mult d spus. fara sa mai cercetezi atata...io zic sa iti iei, sa iti pui una si sa vezi care e treaba. ca nu degeaba sunt la toate masinile mai pregatite...:P |
Re: dacia mea proprie si personala
poate am grasit eu...bara stabilizatoare e aia care se pune intre amortizoare sus?imediat sub capota...sau se cheama altfel?am vazut puse si pe fatza si pe spate sus iintre amortizoare!
oricum...ms frumos... acum urmatoarea chestie...idee de material din care sa o fac....eu stiu o teava de gaze ar merge?intrebam...dak nu alte idei... |
Re: dacia mea proprie si personala
7 Attachment(s)
=))
teava de gaze...?!?!??! dilau deci combinatia perfecta este intre usor si dur... cele mai performante sunt din carbon si din aluminiu cred ca se fac...dar tratat. renunta la teava de gaze... uite cateva chestii la care pot sa iti dau si pret... |
Re: dacia mea proprie si personala
zi-mi cat ar fi unu de dacie....nush ce sa zic...care o fi bun....
eventual unu sa fac o aerisire in capota si sa il pun imediat in capu carbului.... cat de bara....presupun ca e super scumpa... |
Re: dacia mea proprie si personala
eh..greu greu dar pregatesc oleak de face lift...abea astept sa vad cum o sa iasa...crek in cateva zile pun si poze! ;)
sanatate la toti! |
Re: dacia mea proprie si personala
Quote:
|
Re: dacia mea proprie si personala
Nimik nou la masina?... Ti-am vazut azi masina parcata langa a lui ABG!... Gaura in capota, chesti, una alta!... ;)...
|
Re: dacia mea proprie si personala
sunt in lucru amandoua...speram sa mai speriem orasu oleak cu noile mici lucrari! ;)...speram maine sa le punem pe amandoua in miscare...de fapt mai mult ca sigur...in rest benzina/gaz sa avem ca gasim noi cu cine sa ne dam! :-P
|
Re: dacia mea proprie si personala
Pot sa ma dau si eu cu voi?
|
Re: dacia mea proprie si personala
poti dar acum in 2 3 sapt ca trebuie sa o impingi...:P ca dup aia e grava rau diferentza...sau exista o varianta...scoti din functiune o bujie...si mai vorbim! :twisted:
|
Re: dacia mea proprie si personala
Evident ca ma dau cu unu` din voi in masina.....ca nu am chef de impins....dar vremea trece.....jessy revine :)
|
Re: dacia mea proprie si personala
deocamdata tot ce e nou despre masina:
- era sa fie furata intr-o noapte pe la 1!!! - norok ca era garda prin zona si i-a prins pana sa apuce sa miste ceva la ea... - baietii au zis ca vor doar sa dea o tura! - nu aveau permis - inevitabil ia arestat! - yupee...am masina intacta |
Re: dacia mea proprie si personala
vreau si eu janti de alea de aro macar 2 deocamdata!
daca sunt pe 13" fara cauciucuri dau si jenti noi la schimb, daca sunt pe 14 cu cauciucuri si tot dau jentile astea la schimb(eventual!) astept ceva oferte! |
Re: dacia mea proprie si personala
AG 80 BBI pe ce vrei u sa pui jante de aro 10? mai intai fati masina si dupa aceea mai vb am vazut masina ta si lasa de dorit cel putin mie asa mi se pare, ce zici de o linie cu DEMUL meu
|
Re: dacia mea proprie si personala
bai nene lojic ca ne dam...dar daca ai carb dublu sau prostii de iti dau o gramada de cai...ne dam degeaba...a mea e doar putin ajutata...baga id-ul meu si stabilim acolo cand si cum ne alergam...de aci se pot lua informatii de cine nu trebuie!
id: reustache1 (tu il ai pe cel cu 13 dar nu il mai folosesc!) hai norok |
| All times are GMT +2. The time now is 16:13. |
- Copyright 2026 4Tuning