Forum 4Tuning

Forum 4Tuning (https://forum.4tuning.ro/)
-   Generalitati tuning (https://forum.4tuning.ro/23-generalitati-tuning.html)
-   -   Axa cu came...ascutzite sau patrate ?!? (https://forum.4tuning.ro/23-generalitati-tuning/3577-axa-came-ascutzite-patrate.html)

SEBASTIAN 21-02-05 22:01

Re:
 
Quote:

Originally Posted by \"SEBASTIAN\"
Quote:

Originally Posted by \"CATALIN LCL\"
Sebastian, cand ai spus ca\"la orice motor turatia axei cu came este 1/2 din turatia motorului\"(adica a arborelui cotit) cred ca te refereai la cel in 4 timpi,fiindca la cel in 2 timpi turatia axei cu came este egala cu cea a arborelui cotit. :(


Ma simt nevoi sa-ti atrag atentia ca daca mai spui ineptii pe forum o sa cer excluderea ta de aici.
Nu stiu ce pregatire ai insa ma simt jignit ca trebuie sa-ti dau o astfel de replica.
Ai vazut vreo data o axa cu came a unui motor in doi timpi?
Motoarele in doi timpi in general nu au axe cu came.asa ca nu au cum sa se invarta.
Te rog nu mai intoxica lumea cu aberatii.
Din pacate scri f mult aici pe forum si de calitate foarte slaba, m-am lamurit cate sti despre motoare.
Apropo ai idee cum se pune la punct delcao-ul la diesel?


Vreau sa va atrag atentia ca am spus clar ca nu prea sunt in general motoare in doi timpi cu axe cu came, nu am exclus insa in echiparea de serie a unui automobil esclud aceasta posibilitate.
Daca Catalin LCL considera ca un motor de vapor este adecvat unui turism nu are decat sa incerce, noi ii uram succes, insa aici se discuta de axe cu came de turisme pe benzina.

SEBASTIAN 21-02-05 22:10

Re:
 
Quote:

Originally Posted by \"Slym\"
Se poate schimba axa cu came la Diesel ?!?!? Bun . .
Unde ? Cam cat costa ? Riscuri ?
Daca stie cineva chiar vreau sa stiu pt ca nu am mai auzit de un diesel
cu modificari de acest gen :shock:
Apropo masina este un Golf IV TDI 110 Cp ridicat la ~ 143 Cp din chip


La diesel si la turbo axa nu mai e asa de importanta singurul lucru de urmarit aici e sa traga cat mai de jos cu cuplu constant mare.
Personal nu te pot ajuta cu axa de diesel in schimb poti obtine peste 200cp din motorul tau.

CATALIN LCL 22-02-05 12:30

Ma rog nu mai conteaza!Daca urasc ceva pe lumea asta este sa stau sa-mi consum energia si nervii certandu-ma!Ideea principala este ca cine a vrut sa inteleaga ce am vrut sa spun a inteles cine nu,nu,sa fie sanatos,iar cine intr-adevar este pasionat de \"gadilat\" motoare eu zic sa o faca atat practic cat si teoretic si sa nu mearga pe deviza \"noi muncim nu gandim!\";pt. asta nu trebuie sa urmeze neaparat cursurile unei facultati de specialitate,este de ajuns sa stie sa citeasca,macar in limba romana,si poate gasi atat la biblioteci cat si pe net suporturi de curs,indrumare de proiectare pt. toate tipurile de motoare, la materiile:PCS= Procese,caracteristici si supraalimentarea mot.;DCC=Dinamica,calculul si constructia mot.;MOM=mecanisme si organe de masini.In toate aceste materiale exista formule de calcul pt. proiectarea unui motor,care dupa ce vor fi studiate nu cred ca va mai visa cineva (cum am mai vazut pe acest forum) la marirea puterii unui motor de Dacia la 170,200 de CP punandu-i nu stiu ce CIP-uri si alte \"cip-ciripuri\"!
PS. Ca sa nu fiu offtopic va spun ca exista si proiectarea unui arbore cu came(daca nu ma insel in indrumarul pt. proiectarea motoarelor;ce sa fac este ceva timp de atunci si am inceput sa uit si sa nu mai fiu sigur dar stiu sigur ca am avut un astfel de proiect unde a trebuit sa tin cont de toti parametrii care-i vreti si voi,timpi de urcare,cob etc si tin minte ca a trebuit sa realizez si grafic la scara pe hartie milimetrica profilul camei)

SEBASTIAN 22-02-05 12:40

LEGAL RACING
 

Apreciez modul tau constructiv de a discuta si consider ca nu ebine sa ne pierdem in exceptii, putantd discuta aici in folosul celor ce vor sa faca ceva.
Da exista cateva cursuri pentru proiectarea arborelui cu came, nu e prea complicat insa e bine sa ai multe alte cunostinte inainte sa o faci, ai prea multe variabile ca sa fie simplu.
Am proiectat axe cu came am si modificat insa sa reusesti ceva perfect este o arta care necesita multa migaleala.
Cu arborele cu came stabilesti o diagrama de lucru deschidere-inchidere a supapelor doar atat.
aici se pot vorbi saptamani intregi insa eu va recomand sa luati piesele astea de la producatori consacrati.

CATALIN LCL 22-02-05 13:09

Daca intr-adevar esti sincer(si eu personal cred ca esti,din ce am apucat eu sa te cunosc aici pe forum,fiindca in viata cotidiana nu am avut ocazia,dar timpul nu-i pierdut!) ma bucur ca ma apreciezi si ca am reusit sa-ti modific in bine imaginea pe care ti-ai creat-o despre mine!Referitor la imaginea ta in \"ochii\" mei sunt ferm convins ca ai cunostinte in acest domeniu(de fapt am mai si spus-o ca nu am avut intentia sa te judec si ca sunt convins ca ai facut o gresala pur de exprimare,datorata probabil grabei si faptului ca te-ai gandit strict la motoarele \"uzual\" intalnite,daca pot spune asa, pe masinile de serie),nu ma deranjaza ca avem discutii in contradictoriu(deoarece consider ca acestea sunt constructive si oricum nu aveam de gand sa formam aici un \"Corul Madrigal\" sau daca-l formam macar sa \"cantam pe mai multe voci\" :D )doar ca nu sunt de acord cu atitudinea ta uneori impulsiva,cand pe fondul nervilor nu mai vii cu argumente ci cu niste afirmatii neadecvate,zic eu.Dar asta e,asa esti tu,sunt constient ca e greu sa te mai schimbe cineva la varsta asta, cum de fapt e greu sa ma schimbe si pe mine,probabil ca o sa ma obisnuiesc incet, incet si cu stilul tau mai agresiv.(ce sa fac sunt destul de nou pe acest forum,dar oricum mai activez si pe alte forumuri unde am mai intalnit persoane ca sa zic asa \"agresive\" dar care de fapt sunt niste oameni de treaba!).Deci in concluzie repet: nu vreau sa ma cert cu nimeni(in special ca aici pe forum,deocamdata eu ma cunosc cu voi doar virtual si nu pot sa am o parere completa despre voi) asa ca fara nici un fel de suparare puteti sa ma \"linsati\" cu contraargumente ca nu sunt eu nici Daimler,nici Benz, nici.......

B 68 VLD 22-02-05 13:10

Quote:

insa eu va recomand sa luati piesele astea de la producatori consacrati.
De acord cu tine dar eu de unde imi iau axe cu came sport pt masina mea?! Sa dau un telefon la tuner-ul international Daewoo sa vad ce-mi zic! :lol: Asta ma enerveaza la masina mea pt ca nu gasesc nimik de-a gata. Totul este o inginerie intreaga la masina mea. :lol: :lol:

CATALIN LCL 22-02-05 13:18

[quote]insa eu va recomand sa luati piesele astea de la producatori consacrati
Si eu sunt de acord cu tine, am uitat sa spun,m-am luat cu vorbaria(iata unul din defectele mele)deoarece acestia(producatorii) pe langa faptul ca au mult mai multe posibilitati de proiectare si realizare au si mult mai multa experienta,care zic eu este esentiala!

Slym 22-02-05 15:54

200 Cp ?
Vrei defapt sa zici ca turbina si Intercollerul se pot schimba , da ?
Cu turbina mare nu mai sunt asa de convis intrucat o turbina mare e grea de \"invartit\" si o sa intre de la 2200~2600 Rpm in functiune . Mai bine imi fac rost de o turbina de TDI 130 sau 150 de CP ( oricum sunt lafel ) si pun pa ea componente sport nu? . Intradevar nu are una stoc cu modificari debitul care o are una sport :(

Se poate totusi ajunge la performante mari cu o turbina stoc de 130~150 Cp
+ modificari si un intercoller cat de mare se poate :lol: :?:

UniculSGM 22-02-05 17:01

Re:
 
Quote:

Originally Posted by \"B 68 VLD\"
Quote:

insa eu va recomand sa luati piesele astea de la producatori consacrati.
De acord cu tine dar eu de unde imi iau axe cu came sport pt masina mea?! Sa dau un telefon la tuner-ul international Daewoo sa vad ce-mi zic! :lol: Asta ma enerveaza la masina mea pt ca nu gasesc nimik de-a gata. Totul este o inginerie intreaga la masina mea. :lol: :lol:

Vorbeste cu Ford_v6, iti poate aduce axe Kent Cams,sunt facute in Anglia parca.

B 68 VLD 22-02-05 17:05

Quote:

Vorbeste cu Ford_v6, iti poate aduce axe Kent Cams,sunt facute in Anglia parca.
In sfarsit m-a bagat si pe mine cineva in seama. :lol: Mersi frumos.

Marinica 14-11-05 21:47

daca ai sti cum lucreaza arborele cu came(ce face si cum actioneaza el supapele) probabil ca nu mai puneai intrebarea asta...si la ce folos..ca un ax cu came nu ti-l faci acasa sau la nea' Gigi

corvin_5000 21-03-06 20:19

Re: Axa cu came...ascutzite sau patrate ?!?
 
hai ca ma bag si eu in seama............
dar ma refer la axa,nu la scris si critici.vreau o axa performanta pt dacie....
cat ma costa....?????merci

mariangolf2 12-04-06 09:27

Re: Axa cu came...ascutzite sau patrate ?!?
 
Ascutite in nici un caz patrate!

mad max 10-07-06 08:09

Re: Axa cu came...ascutzite sau patrate ?!?
 
Am si eu un Cielo si as vrea sa pun o axa sport. Unde gasesc asa ceva pt cielo sau pentru vreun opel echivalent? Cam la ce pret se ridica? Stie cineva?

mandax 15-11-06 20:28

axa cu came pt dacia
 
salut !
as dorii o axa cu came care sa-mi ridice "moralul" la dacioara mea;)
mai precis daca poate cineva sa ma ajute cu o axa cu came mai agresiva ca sa zic asa pt un motor de 1400.Motorul este un C2j07/81 de renault dar seamana foaret mult cu cel de dacia.Cine are sa-mi zica si un pret
Multumesc anticipat ! yahoo mess MANDAXCDD

Respect pt daciile aranjate .....aranjate nu "impodobite"!


All times are GMT +2. The time now is 03:17.

- Copyright 2024 4Tuning