Forum 4Tuning

Forum 4Tuning (https://forum.4tuning.ro/)
-   Cum facem rost de mai multi cai putere ? (https://forum.4tuning.ro/19-facem-rost-cai-putere.html)
-   -   Temperatura admisie! (https://forum.4tuning.ro/19-facem-rost-cai-putere/321269-temperatura-admisie.html)

Nel Biggson 03-04-13 22:22

Re: Temperatura admisie!
 
Am montat o garnitura din rasini fenolitice intre chiuloasa si galeria de admisie din aluminiu. A scazut temperatura de la 66 grade la 36 grade. Am masurat direct pe galerie cu un traductor termic, ambele masuratori le-am facut in aceleasi conditii, temperatura atmosferica 36-37 grade C. Am simtit diferenta, masina accelereaza si raspunde mai bine decat inainte.
Am postat mai pe larg in topicul de la semnatura, paginile 4 si 5.

SEBASTIAN 03-04-13 23:42

Re: Temperatura admisie!
 
Este normal sa fie asa.

adrian_rujan 04-04-13 10:24

Re: Temperatura admisie!
 
Garnitura aia este buna in cazul tău pentru ca ai galeria de metal,eu o am de plastic si transferul termic este foarte mic,spre zero.

Nel Biggson 04-04-13 10:30

Re: Temperatura admisie!
 
3 Attachment(s)
E normal sa scada temperatura cu 30 de grade Sebastian, dar se poate si mai bine. Am facut o greseala si anume nu am montat niste saibe izolatoare sub piulitele de strangere a admisiei, iar prin prezoane se formeaza punti termice si se transmite caldura de la chiuloasa prin prezoane, prin piulite catre admisie. Cred ca daca pun si aceste saibe izolatoare mai scade temperatura cu vreo 10 grade. Oricum chiar si asa se simte si la mana, inainte ma frigea admisia, acum pot sa tin mana.

Asa e Adrian, in cazul tau nu ai ce sa faci cu o astfel de garnitura. Chiar m-am mirat ca temperatura la tine in admisie este destul de mica. Am postat pt cei care sunt in situatia mea.

Uite si foto cu garnitura(are 8 mm grosime) si masuratorile de asta vara.

Geo_ZGA 04-04-13 10:36

Re: Temperatura admisie!
 
Buna treaba cu garnitura, am citit si topicul tau ;)
Ai PM de la mine.

bluey 04-04-13 11:32

Re: Temperatura admisie!
 
Adica voi deja sunteti in fibrilatii daca depasesc temperaturile 10 grade??
Vine aderenta,fug caii.

adrian_rujan 04-04-13 20:17

Re: Temperatura admisie!
 
Nel Biggson - degeaba vei monta acele şaibe izolatoare, nu ai cum să scazi mai mult temperatura, este practic imposibil ca temperatura din admisie să fie mai mică decāt temperatura ambientală.

SEBASTIAN 04-04-13 21:55

Re: Temperatura admisie!
 
Garnitura este cea care face treaba.
Suruburile sunt izolate de garnitura si nu mai fac un trasfer termic important asa ca e bine cum era.
Folosesc de cativa ani acest sistem si e foarte bun in special la masinile turbo care folosesc presiuni f mari si incing rau admisia cu aerul comprimat sau sunt incinse galeriile de motor. Aceste distantiere temice trebuiesc montate la galeriile de de metal si neferoase intre doua garnituri originale noi.
Interesant ar fi de stiut unde se poate gasi un astfel de material de cumparat.

Nel Biggson 05-04-13 00:26

Re: Temperatura admisie!
 
1 Attachment(s)
Adrian trebuie sa tinem cont ca masuratorile sunt facute cu aparate de amatori. Temperatura pe admisie am masurat-o cu un multimetru de 50 lei si cu traductorul fixat pe admisie cu power tape, iar temperatura atmosferica am citit-o cu termometrul masinii! Diferenta de temperatura e reala(am masurat-o cu acelasi aparat) dar e posibil ca valorile sa nu fie f. precise. De aceea cred ca pot sa mai scad temperatura galeriei cu acele saibe termoizolante(clar ca nu o sa coboare sub temperatura atmosferica).

Sebastian, suruburile nu sunt izolate de garnitura. Prezoanele sunt infiletate in chiuloasa, traverseaza garnitura termoizolanta si flansa galeriei apoi fac contact cu piulitele care sunt stranse direct pe galerie si astfel se face transfer termic, cred eu ca important din moment ce prezoanele sunt fierbinti. De-asta zic eu ca trebuia sa pun si sub piulite niste saibe termoizolante, ca sa intrerup transferul de temperatura.

Pana acum nu am pus pe turbo, as vrea sa stiu la ce temperatura ajunge o chiuloasa de turbo in zona galeriei de admisie?

Asa am montat si eu garnitura termoizolanta intre 2 garnituri de clingherit.

Hexer 05-04-13 00:29

Re: Temperatura admisie!
 
La BMW unele modele M au o "garnitura" din cheramie, astfel transferul de caldura e spre zero.

SEBASTIAN 05-04-13 03:25

Re: Temperatura admisie!
 
Daca nu sunt izolate atunci clar ai nevoie sa pui intre ele si galerie saibe dintr-un material izolator termic, insa oricum transferul prin ele nu e asa de mare grosul s-a facut cu garnitura.

CUPEIST 02-05-13 22:56

Re: Temperatura admisie!
 
Dar cind masina este in mers aerul nu raceste galeria de admisie?Izolatorul ala termic e bun doar in stationare!

costash 03-05-13 11:43

Re: Temperatura admisie!
 
Prea multe dureri de cap pentru un rezultat nesemnificativ ,pentru un motor fara potential ,parerea mea.

Nel Biggson 03-05-13 16:20

Re: Temperatura admisie!
 
Cupeist, e buna garnitura in mers nu in stationare. Masuratorile le-am facut dupa ce am mers cu masina 30 de minute. Temperatura a scazut cu 30 grade in galeria de admisie.

Costash, asa e la aspirate, ciupesti 2 cai de aici, 3 de dincolo si asa faci 160 cp din 1,6 aspirat. Si te miri cand te fac la semafor cu motorul tau turbodiesel de 2,5!

bluey 03-05-13 17:25

Re: Temperatura admisie!
 
Costash nu se mira la semafoare :)
Tu mai ai cateva garnituri de facut pana la 160cp aia :)


All times are GMT +2. The time now is 12:15.

- Copyright 2026 4Tuning