Forum 4Tuning

Forum 4Tuning (https://forum.4tuning.ro/)
-   PROVOCARI (https://forum.4tuning.ro/61-provocari.html)
-   -   m power vs rs power (https://forum.4tuning.ro/61-provocari/2994-power-vs-rs-power.html)

florin83 05-02-05 04:23

Catalin, eu n-am nimic cu tine sau cu masina ta, din contra chiar imi place si imi dau seama cam ce poate! Masinile respective au fost testate de oameni mult mai competenti si obiectivi decat noi si majoritatea au cazut de acord ca un m este mai sportiv decat un rs.

Ti-am mai zis de cateva ori.. in linie dreapta normal ca un rs e mai tare din cauza plusului de putere, dar pe circuit...
Asa si un dragster in linie dreapta e tare, dar pe circuit si-o ia si de la un tico :P

fa si tu niste comparatii pe www.track-challenge.com si ai sa vezi ca un m3 e46 face chiar si un rs6 la majoritatea probelor

catalin rs4 05-02-05 04:48

ps nm v/max 0-100 80-120km/h


Audi RS4 (mit Sportpaket) 380 440 250 4,9 4,5 1.17,5 min


BMW M GmbH M5 400 500 250 5,5 5,2 1.19,5 min



BMW M3 343 365 250 5,2 5,3 1.17, 6 min
BMW M3 SMG 343 365 250 5,5 5,8 1.17,8 min


date luate de pe http://www.track-challenge.com/main.asp ca sa nu mai vb ca este vorba despre un rs4 original si un mtm rs4 face cam asa...

MTM-Audi RS4 458 582 295 4,1 3,3 1.14,6


am citit o gramada de teste unde rs4 bate m3 cam la toate capitolele dar se pare ca alti ori nu vad chestia asta ori se fac..ca nu vad.. :twisted: inteleg ca sunteti fani bmw si respect asta..

florin83 05-02-05 04:55

da la comparision ca sa vezi testele mai detaliate intre 2 masini.

tu cred ca ai dat la tracktest. e cam ciudat ce scrie acolo, adica m3 e pus de vreo 3 ori cu diferite rezultate, la fel si rs4.

florin83 05-02-05 05:01

si tot nu mi-ai raspuns la intrebarea cu ce comparam s4 daca nu cu m3.

catalin rs4 05-02-05 05:01

florine sunt doar niste teste....mai mult nu..oricum pt mine ramane rs4 mai tare decat un m3 din toate punctele de vedere..si asta nu ca am eu rs4!!! mam dat de nenumarate ori cu m3 nui o masina slaba!! in oras la semafor.afara pe autostrada..peste tot..si de fiecare..data am castigat..si acuma sa fim cinstiti de cate ori merg oameni care au asa masini pe pista sa se dea??de foarte putini ori alti nau vazut in viata lor cum arata o pista poate numai de a televizor..

catalin rs4 05-02-05 05:03

Re:
 
Quote:

Originally Posted by \"florin83\"
si tot nu mi-ai raspuns la intrebarea cu ce comparam s4 daca nu cu m3.

s4 se compara tot cu m3!! sau am zis eu ca nu?? iar rs4 tot cu m3...trebuie sa recunosc ca pe s4 il bate..m3 :lol: oricum s4 nou numi place deloc mai ales motorul ala v8..de kkat.. :twisted: acolo trebuia ori un v6 biturbo sau un v8 biturbo... :lol:

florin83 05-02-05 05:19

e tare m3-ul asta de se bate cu 2 o data :P

mda, ai dreptate cu s4. E cam greu cu v8-ul ala.. mergea mai bine un 2.7 biturbo :P, dar cu putere mai mica decat la rs4. v8 biturbo nu mergea ca era mai tare decat rs6 dupa aia...:)

oricum csl rulez :)) Despre asta nu cred ca ai ce sa zici.. la performante ma refer..

alexutzu 05-02-05 09:09

eu m-am uitat la filmuletul ala cu M3 vs Diablo, intr-adevar la inceput il cam face pe ala cu diablo dar spre sfarsit sta in fata doar ala cu diablo.....

catalin rs4 05-02-05 16:26

florine nu sunt chiar asa...cum cred multi ca cred ca audi ii cea mai tare masina.to timpul exista alta masina mai buna..csl da este mai bun..mai ales pe pista.!! dar sa sti ca in test nu a scos chiar tot timpul dat de fabrica ma refer la 0-100 etc este o revista aici care testeaza toate masinile sport adica daca scot timpul dat de fabricant etc..pe linie dreapta nu cred ca ii mai tare ca si un rs4 ..de serie..chestia asta depinde mult de sofer..

florin83 05-02-05 19:42

Diferenata e prea mica sa zici ca e mai bun rs4.


Acceleration CSL RS4
0 - 40 Km/h 1,4 s 1,2 s
0 - 60 Km/h 2,2 s 2,2 s
0 - 80 Km/h 3,6 s 3,5 s
0 - 100 Km/h 4,8 s 4,7 s
0 - 120 Km/h 6,8 s 6,6 s
0 - 140 Km/h 8,6 s 8,5 s
0 - 160 Km/h 10,8 s 11 s
0 - 180 Km/h 14,2 s 13,9 s
0 - 200 Km/h 16,7 s 17 s
Top Speed 280 Km/h 250 Km/h * el. begrenzt

Oricum nu asta e punctul forte al CSL-ului. Adevarata valoare o vezi pe circuit cum ziceai si tu. Acolo are performante cu care umileste multe masini supersport.

MARIO_BMW 06-02-05 04:01

salz
 
1 Attachment(s)
dap...asa e florin :lol:



catalin.... de ce trebuie sa invoci mereu motivul \" domne nu vorbii fara sa stii\" cam aceleasi lucruri pe care le-a zis si Florin le-am zis si io....ti-am dat referire la performante pe traseu..s.a...


:? e adevarat sunt 2 masini care sunt destul de asemanatoare ca performante ...si pana la urma tine de ALEGEREA FIECARUIA...EU ALEG M :twisted: SI TU ALEGI \" RS \" :wink: SIMPLU


LA CHESTIA CA ...BMW-URILE SUNT MASINI INALTATE LA RANG ABSOLUT DOAR IN ROMANIA NU SUNT DE ACORD...


PS: hai sa pun un filmuletz mai aparte ( o extrema ) deja o dam in sf-uri :lol:

florin83 06-02-05 04:22

Chiar ca ai dat-o in sf-uri. :)

Ce leagatura are cu topicul asta? :?:

bimmer5 06-02-05 18:51

hai ma ce este asa greu de acceptat ca audi bate la fund bmw-ul?????

LA noi inca ramane vb aia ca sa il citez pe catalin : \"frate bmw-u ii bmw\".

Mai dal dreaq ca este o doar o masina . Sunt curios cati dintre cei care isi iau M3 sau M5(respectiv RS4-6) se duc pe circuit cu masina....vorbim numai de strada unde intradevar RS4 nu are ce discuta cu M3 sa fim seriosi....inteleg ca este greu de acceptat dar asta este.Ambele masini sunt foarte bune(M3 si RS4) .... fiecare alege in functie de gust....dar la noi in romania nu exista gust...exista vb aia : bemeveu ii bemeveu.Sunt satul de toti obositii cu 316i si 520d cu 200.000km cu figuri in cap la semafor...ca de au bemeveu dar ie obosit ca debea isi taraie fumul pe teava de la esapament.

Trebuie sa recunoastem adevarul ca rs4 nu prea are ce discuta cu m3-ul...de RS6 nici nu mai zic.....este un adevarat monstru.(nu are ce comenta m5-ul in fara rs6-ului)dar cum a mai spus alegerea o face fiecare in functie de gusturi...nu cred eu ca nu isi ia cineva RS4 in loc de M3 pentru ca este mai rapid sau cine isi ia m3 il ia ca este mai rapid pe circuit decat rs4.

Sa nu ma injurati decat pe privat :P ...sunt fan bmw dar trebuie recunoscut adevarul....

florin83 06-02-05 21:00

Il bate la aproape tot ce tine de puterea masinii. Adica la viteaza si demaraj.

Vrei sa zici ca CSL daca ti-l iei trebuie sa mergi neaparat pe circuit? la munte ce are? :P

O masina din astea ti-o iei pt sportivitate. Sportivitatea nu inseamna numai o linie dreapta si dat cat poate!

In fine.. si eu recunosc ca la multe capitole Audi este peste BMW, dar per ansamblu eu zic ca un m este mai sportiv decat un rs echivalent.

bimmer5 06-02-05 21:32

Imi place ca usor usor ne putem intelege.....ai dreptate si RS si M au si calitati si defecte.Normal ca tu fiind un fan bmw sa alegi M si eu as alege la fel.... 8)


All times are GMT +2. The time now is 17:24.

- Copyright 2026 4Tuning