Forum 4Tuning

Forum 4Tuning (https://forum.4tuning.ro/)
-   VERSUS AUTO (https://forum.4tuning.ro/55-versus-auto.html)
-   -   1.9 TDI PD vs 1.8 T (https://forum.4tuning.ro/55-versus-auto/193873-1-9-tdi-pd-vs-1-8-a.html)

Giully4u 16-01-13 22:47

Re: 1.9 TDI PD vs 1.8 T
 
Cum zice si RVL, la aceeasi caroserie si aceleasi kg, nu are cum o masina cu 50cp mai putin sa castige, indiferent de combustibil.
Da, stim masinile tale, Haplea, sunt cazuri speciale, dar nu despre ele e vorba in topic.

vinyl 16-01-13 23:53

Re: 1.9 TDI PD vs 1.8 T
 
Deci haplea abereaza, nu?

alyn88 17-01-13 00:03

Re: 1.9 TDI PD vs 1.8 T
 
degeaba aveti voi aceeasi putere, kg sau caroserie.
cutiile difera, puteti sa aveti si diferente de 100cp intre motoare, daca nu aveti o cutie de viteze pentru motorul respectiv e egal cu zero. am vazut masini cu diferente mari de putere intre ele si castiga aia cu putere mai mica din cauza ca avea o cutie expre pentru puterea si modul de utilizare respectiv.
oricum chestia cu volanta bi-masica e aiurea, nu de alta dar si 1.8t 20v are asa ceva.

haplea 17-01-13 00:23

Re: 1.9 TDI PD vs 1.8 T
 
Quote:

Originally Posted by alyn88 (Post 5322380)
degeaba aveti voi aceeasi putere, kg sau caroserie.
cutiile difera, puteti sa aveti si diferente de 100cp intre motoare, daca nu aveti o cutie de viteze pentru motorul respectiv e egal cu zero. am vazut masini cu diferente mari de putere intre ele si castiga aia cu putere mai mica din cauza ca avea o cutie expre pentru puterea si modul de utilizare respectiv.
oricum chestia cu volanta bi-masica e aiurea, nu de alta dar si 1.8t 20v are asa ceva.

bine zis!!!

haplea 17-01-13 00:27

Re: 1.9 TDI PD vs 1.8 T
 
EX: skoda RS 200cai benzina 1400kg VS skoda RS 170cai diesel 1550kg...explecati mi si mie de ce pe 400m bate dieselul cu cai mai putini si kg mai multe...diferenta dintre ele este o masina si in unele cazuri o masina jumate!!! iar top speed la amandoua 250km/h ramanand in aceas pozitie ca cea dupa 400m....!!!

alex.panciu 17-01-13 01:49

Re: 1.9 TDI PD vs 1.8 T
 
Quote:

Originally Posted by haplea (Post 5322397)
EX: skoda RS 200cai benzina 1400kg VS skoda RS 170cai diesel 1550kg...explecati mi si mie de ce pe 400m bate dieselul cu cai mai putini si kg mai multe...diferenta dintre ele este o masina si in unele cazuri o masina jumate!!! iar top speed la amandoua 250km/h ramanand in aceas pozitie ca cea dupa 400m....!!!

exact cu rs 200 cai benzina cu soft si admisie,omul spune vreo 240 cai m-am alergat prin oras acum 1 ora eu avand vectra c 3.0 cdti 184 cai,nu a plecat de langa mine(80-160 km/h),intr-adevar a prins o portiune unde eram nepregatit:D:D:D,el fiind in fata mea,m-am prins dupa ce a inceput sa se lase in pedala:D:D si si-a luat putin avans,dar in rest am stat in bara lui....

alex.panciu 17-01-13 01:51

Re: 1.9 TDI PD vs 1.8 T
 
Quote:

Originally Posted by RVL 2000 (Post 5322278)
Nu ma sperie 300 de euro, ma "tine" si mai mult.
Din pacate nu am o masina nici de 200cp dar daca ai intelege un pic de fizica ai vedea ca 200cp nu vor avea un top speed mai mare ca 250cp pe aceeasi caroserie, cu aceleasi roti, indiferent cum. Clar pierzi la partea cu "orice viteza"
Este o relatie foarte simpla P=F*v pe care nu o pacalesti in nici un fel.

Tu probabil ai o putere mai mare si ori nu stii.

nu vreau sa ma bag in discutia voastra,dar crede-ma ca haplea stie ce vorbeste si daca e in stare sa puna si pariu inseamna ca e demonstrata:D:D:D

RVL 2000 17-01-13 05:25

Re: 1.9 TDI PD vs 1.8 T
 
Nu e discutia "noastra", poti sa te bagi linistit.

Atunci inseamna ca RS-ul asta e candidat la "cele mai varza motoare ever" (sau cele mai optimiste cifre) din moment ce motoare date de producator ca fiind sensibil mai lente i-o "dau"
Cand prind unu disponibil incerc si eu si daca nu pierd la o diferenta foarte mare o sa ma prapadesc de ras de ce tare e marele RS200

Dupa producator Rs200 are 1 secunda mai putin ca rs170tdi pana in suta si topspeed cu 15km/h mai mic.
Dupa datele rs170cp, se incadreaza la o masina normala de puterea ei, nu exceleaza cu nimic, orice masina asemanatoare are performante asemanatoare.
Din ce am incercat eu pana acum la diferentele astea, niciodata nu am catigat in fata unuia cu 1 secunda mai rapid, niciodata nu am pierdut in fata unuia cu o secunda mai slab (pana la 100km/h.

@Alyn tre sa-mi cumpar si eu o cutie expre :)
pe bune acum, top-speedul e afectat de cutie doar daca e foarte scurta.
Eu de ex am la 4000rpm (turatia de putere maxima) 190km/h in tr5 si 220 in tr 6, viteza reala. Cam cum cum crezi tuu ca putea fi etajata altfel incat sa am un top-speed mai mare.

La astea de aici top-speedul dat de producator se atinge la turatia de putere maxima.

in general sunt pro-diesel dar nu pot sa sustin ca e mai bun cand nu cred asta.

RVL 2000 17-01-13 05:26

Re: 1.9 TDI PD vs 1.8 T
 
Eu nu spun ca haplea minte, doar ca puterile alea nu sunt reale, cel putin la una din masini.

alexaandru15 17-01-13 08:28

Re: 1.9 TDI PD vs 1.8 T
 
caii putere de la o benzina nu or sa poata suplini cuplul unui diesel....decat daca este diferenta foarte mare intre ele ....dar cum a zis si haplea la puteri sa zicem apropiate cu a fost exemplul cu skodele dieseul bate

RVL 2000 17-01-13 08:50

Re: 1.9 TDI PD vs 1.8 T
 
Am mai tot vorbit pe aici de cuplu care inmultit cu turatie inseamna tot putere , o masina cu o curba de cuplu mai buna are de fapt o curba de putere mai buna si atat.

La vmax valoarea cuplului nu mai conteaza, nici tipul sau turatia motorului indiferent ca are 20000rpm sau 2000rpm o masina are nevoie de aceeasi putere pentru a mentine o viteza maxima data indiferent daca motorul e cu aburi sau electric sau ce-o fi el.
in liceu s-a invatat ca P=F*v si F=m*a, nu exista cuplu (moment) in relatiile astea

E nevoie de o diferenta cand otto e aspirat, altfel nu e nevoie de nici o diferenta, curbele de putere fiind asemanatoare la motoarele turbo, chiar mai bune la unele otto cu supr-alimentarii medii.

geti 17-01-13 09:23

Re: 1.9 TDI PD vs 1.8 T
 
Haplea vorbeste din experienta, are mare dreptate, totul sta in transmisie. Faceti o comparatie intre TDI ARL 150 cp si un 1.8 turbo de 150 cp si mai vorbim, abia cel de 180 cp face fata TDI-ului. Si din experienta mea va pot spune ca Fiatul meu JTD 115 cp la baza dus la 173 cp batea din orice pozitie Golful 5 GTI, asta cand aveam doar 173.

ROBERT_88ROB 17-01-13 11:27

Re: 1.9 TDI PD vs 1.8 T
 
https://www.youtube.com/watch?v=Zo987X-Au48

Un test facut de fifth gear diesel vs benzina,diesel'u are 200 hp si benzinar'u 240 hp,cu un handicap de 40 hp si greutate mai mare sa tinut chiar bine de benzinar :D

phaeton 17-01-13 12:14

Re: 1.9 TDI PD vs 1.8 T
 
Am un Passat din 97 1.8T si o Octavia 2 1.9 tdi, 105 cai la baza.

Pot spune cu mana pe inima ca diselul, resoftat, sta bara la bara cu Passatul.
Vorbesc despre resoftare, ca sa nu fie diferente prea mari de cai.
Amandoua stoc, Octavia pleaca in fata, dar dupa maxim 100m, il mananca benzina.

Eu am ales TDI`u, pentru mers zilnic, si am considerat ca am avut o baza mai buna de upgrade. Cu aproximativ 1000euro, s-a dublat puterea. De fiabilitate nu ma pot plange, dupa doar 15.000km.

alyn88 17-01-13 12:44

Re: 1.9 TDI PD vs 1.8 T
 
Quote:

Originally Posted by RVL 2000 (Post 5322444)
Nu e discutia "noastra", poti sa te bagi linistit.

Atunci inseamna ca RS-ul asta e candidat la "cele mai varza motoare ever" (sau cele mai optimiste cifre) din moment ce motoare date de producator ca fiind sensibil mai lente i-o "dau"
Cand prind unu disponibil incerc si eu si daca nu pierd la o diferenta foarte mare o sa ma prapadesc de ras de ce tare e marele RS200

Dupa producator Rs200 are 1 secunda mai putin ca rs170tdi pana in suta si topspeed cu 15km/h mai mic.
Dupa datele rs170cp, se incadreaza la o masina normala de puterea ei, nu exceleaza cu nimic, orice masina asemanatoare are performante asemanatoare.
Din ce am incercat eu pana acum la diferentele astea, niciodata nu am catigat in fata unuia cu 1 secunda mai rapid, niciodata nu am pierdut in fata unuia cu o secunda mai slab (pana la 100km/h.

@Alyn tre sa-mi cumpar si eu o cutie expre :)
pe bune acum, top-speedul e afectat de cutie doar daca e foarte scurta.
Eu de ex am la 4000rpm (turatia de putere maxima) 190km/h in tr5 si 220 in tr 6, viteza reala. Cam cum cum crezi tuu ca putea fi etajata altfel incat sa am un top-speed mai mare.

La astea de aici top-speedul dat de producator se atinge la turatia de putere maxima.

in general sunt pro-diesel dar nu pot sa sustin ca e mai bun cand nu cred asta.

e in functie de ce vrei, vrei liniute, vtm etc iti trebe relativ scurta, vrei de drum lung nu are rost sa cauti altceva in afara de cea stock


All times are GMT +2. The time now is 23:30.

- Copyright 2026 4Tuning