Forum 4Tuning

Forum 4Tuning (https://forum.4tuning.ro/)
-   VERSUS AUTO (https://forum.4tuning.ro/55-versus-auto.html)
-   -   Prioritatea de dreapta vs. priotitatea de smecher (https://forum.4tuning.ro/55-versus-auto/25557-prioritatea-dreapta-vs-priotitatea-smecher.html)

GodfatherN 06-04-09 08:36

Re: Prioritatea de dreapta vs. priotitatea de smecher
 
Legat de ambulante...:-( Mi se pare absurd sa ii judeci pe astia...
Nu exista padure fara uscaturi si nici in cazul celor de pe ambulanta nu cred ca nu exista retarzi comozi care se folosesc de sirena si girofaruri din comoditate...Dar...sper sa nu ajungem niciodata sau prea curand sa depindem de ei care se chinuiesc asa cum pot si cu ce au intr-un trafic infernal plin de soferi cu mult mai nesimtiti si retarzi sa ne duca pe noi la un spital amarat in speranta ca vom apuca si ziua de maine...
Fiti cat de cat obiectivi si mai lasati ipocrizia deoparte...

Victor_WRC 09-04-09 18:47

Re: Prioritatea de dreapta vs. priotitatea de smecher
 
il lasi sa treaca pe nebun....dc sa-mi rearanjeze masina sau pe mine ? il las ca doar el e Michael Schumacher

ADvicer 17-04-09 10:22

Re: Prioritatea de dreapta vs. priotitatea de smecher
 
prioritatea de smecher e o mare prostie. De obicei ma distrez la culme cand vad disperati de genul asta care se streseaza, ambaleaza motorul si stau dupa ca fraierii la semafor. De obicei nu castiga mai mult de 5-10 secunde, iar riscul de accident pentru genul asta de labari e din punctul meu de vedere de 3-4 ori mai mare. Plus ca la smecheri, stiti cum e treaba cu pestele mai mare inghite pestele mai mic. Am vazut melteni de 150 de kile care si-au furat-o pentru marlanie

shadowro 22-04-09 10:27

Re: Prioritatea de dreapta vs. priotitatea de smecher
 
bifez pentru a il lasa pe fraier sa treaca ... din experienta proprie va spun ca e un calvar aftermath-ul cu service si politie.
iar cu smecherii de bucuresti....sunt obisnuit...de doare pewla.

Cristy65 22-04-09 10:34

Re: Prioritatea de dreapta vs. priotitatea de smecher
 
legat de soferii de ambulanta.aseara eram in trecere printr-un oras , pe la 12 noaptea,nimeni pe drum.Am vazut ca se apropie o masina din spate,insa era departe.Cand a fost exact in spatele meu,a si aprins girofarurile,m-a depasit dar nici vorba sa se grabeasca sau ceva.

xbrother 07-08-11 16:44

Re: Prioritatea de dreapta vs. priotitatea de smecher
 
redeschid discutia aici.. pentru ca intre timp am mai avut cateva intamplari interesante.. si vad ca toata lumea tinde sa-l lase pe prost sa treaca.

Cazul 1. Esti primul in semafor pe orice banda, si vezi cum multi altii se inghesuie pe linia de tramvai, chit ca nu au viitor in fata.

Cazul 2. Taxiu mergand cu 30km/h pe banda 2. vii pe banda 3 te bagi in fata lui fara sa-i tai in vreun fel fata, el iti face flash-uri te claxoneaza si mai se si lipeste de bara ta, chit ca pana atunci vreo 2 km a mers cu 30km/h.

Cazul 3. Plec dimineata la munca, cu gandu sa nu turez masina si sa merg linistit. Reusesc vreo 10 minute, pana ajung intr-un semafor in care este o coada de astepti inca vreo 4-5 culori verde, si vezi ROMANUL cum o ia pe linia de tramvai, trece de refugiu, trece de semafor si se baga in fata coloanei, pentru ca intersectia e destul de mare si ii permite. Nici un politist care sa le faca ceva..

Cazul 1 si 3 .. nu poti sa fii indiferent. Chit ca indiferenta iti salveaza viata.. parca am devenit prea indiferenti. Daca vedem o cearta pe strada si unu care-si ia omoru.. zicem.. nu ne bagam sa nu ne-o luam si noi. Asa si in trafic.. daca ii lasi sa mearga mereu primii.. ca sa-ti salvezi masina.. nu vei ajunge nicaieri.. ei tot vor exista. parerea mea..

Cazul 2 .. DOBITOC !

Predator 07-08-11 17:18

Re: Prioritatea de dreapta vs. priotitatea de smecher
 
Un personaj ce nu ma reprezinta, are pistol cu munitie letala, si unul de exercitiu cu bila cauciuc. Ambele sunt in gentile cu care merge, in port arm.

In caz de smecherie, arata incarcatorul cu glont, dar il incarca pe cel de "sport".

Este caz extremis, dar foarte confortabil. Nici sa coboare nu este necesar.

Stage1 07-08-11 17:30

Re: Prioritatea de dreapta vs. priotitatea de smecher
 
Cazul 1 si 3, apare relativ des aici in Timisoara, eu unul, daca-i in fata mea,incerc sa-l interpretez in functie de chip si pasageri(poate fi urgenta), daca-i vad fata de taran prost, incep sa-l claxonez pana se face verde, am avut norocul sa ma si auda politia si l-a oprit...
Cazul 2, fiind oras mare, taximetristii sunt pretutindeni :-) am patit o singura data ce-ai patit si tu, eu unul, am pus frana (este obligat sa-si pastreze distanta) si i-am facut aceeasi poveste, eu stiu, poate se-nvata minte. N-am mai patit de atunci, poate am noroc...
Concluzia mea este, daca ai chef sa-ti complici putin viata, ii poti oprii, in schimb de cele mai multe ori, poate fi recomandat sa ignori...

lord_wader 07-08-11 22:04

Re: Prioritatea de dreapta vs. priotitatea de smecher
 
Pe mine ma deranjeaza cei care depasesc greu, intr-un timp suficient de mare cat sa se termine o melodie la radio :D chit ca au masini puternice abia se taraie. Ma enerveaza pentru ca imi dau mie emotii cand din sens opus se apropie alta masina. Chiar ieri unul cu un Tigra abia isi misca fundul cu 85-90/h, cred ca i-a luat 400m sa ma depaseasca iar din fata venea un camion cu lemne. Ce naiba iti iei masina "sport" dar stai cu ochii pe turometru sa nu treci de 2500....

Gixer 07-08-11 23:05

Re: Prioritatea de dreapta vs. priotitatea de smecher
 
Quote:

Originally Posted by lord_wader (Post 4513151)
Pe mine ma deranjeaza cei care depasesc greu, intr-un timp suficient de mare cat sa se termine o melodie la radio :D chit ca au masini puternice abia se taraie. Ma enerveaza pentru ca imi dau mie emotii cand din sens opus se apropie alta masina. Chiar ieri unul cu un Tigra abia isi misca fundul cu 85-90/h, cred ca i-a luat 400m sa ma depaseasca iar din fata venea un camion cu lemne. Ce naiba iti iei masina "sport" dar stai cu ochii pe turometru sa nu treci de 2500....

Asa-i, adevarul e ca, intr-un trafic mai greu iti tre ceva cai la masina si mai mult, sa fie cat mai usoara pt un sprint cat mai bun.....acuma daca tu daca preferi sa arzi la relanti 200g de benzina pana "nu mai vine nimeni" decat sa arzi numai 50 la un jar scurt cand te bagi si intrii pe principala, atentie fara sa incurci pe cel de prioritate daca merge cu viteza legala maxim, atunci eu sunt de parere ca nu ai ce cauta in trafic aglomerat, si pt fricosi exista o zi in care nu se lucreaza si in care pot circula mai ales pe la amiaz destul de lejer si la consum minim :-P

GTR 08-08-11 01:21

Re: Prioritatea de dreapta vs. priotitatea de smecher
 
Quote:

Originally Posted by xbrother (Post 4512578)
redeschid discutia aici.. pentru ca intre timp am mai avut cateva intamplari interesante.. si vad ca toata lumea tinde sa-l lase pe prost sa treaca.

Cazul 1. Esti primul in semafor pe orice banda, si vezi cum multi altii se inghesuie pe linia de tramvai, chit ca nu au viitor in fata.

Cazul 2. Taxiu mergand cu 30km/h pe banda 2. vii pe banda 3 te bagi in fata lui fara sa-i tai in vreun fel fata, el iti face flash-uri te claxoneaza si mai se si lipeste de bara ta, chit ca pana atunci vreo 2 km a mers cu 30km/h.

Cazul 3. Plec dimineata la munca, cu gandu sa nu turez masina si sa merg linistit. Reusesc vreo 10 minute, pana ajung intr-un semafor in care este o coada de astepti inca vreo 4-5 culori verde, si vezi ROMANUL cum o ia pe linia de tramvai, trece de refugiu, trece de semafor si se baga in fata coloanei, pentru ca intersectia e destul de mare si ii permite. Nici un politist care sa le faca ceva..

Cazul 1 si 3 .. nu poti sa fii indiferent. Chit ca indiferenta iti salveaza viata.. parca am devenit prea indiferenti. Daca vedem o cearta pe strada si unu care-si ia omoru.. zicem.. nu ne bagam sa nu ne-o luam si noi. Asa si in trafic.. daca ii lasi sa mearga mereu primii.. ca sa-ti salvezi masina.. nu vei ajunge nicaieri.. ei tot vor exista. parerea mea..

Cazul 2 .. DOBITOC !

Pai cazurile 1 si 3 sunt cu dus intors.

In primul rand romanul nu are caracter, este indiferent fata de restul soferilor, e sfidator, etc.

Eu ma mers mult prin Europa si acolo nu intrii pe linia tramvaiului pentru ca nu este nevoie si ti-ar fi si rusine, in Romania o fac. De ce?

La un semafor identic, pe acelasi timp de verde in Germania trec 20 de masini in timp ce in Romania trec 10, de ce? Pentru ca in Romania primul pleaca in general la 5 secunde dupa ce se face verde, pentru ca al 2-lea sau al 3-lea pleaca la alte 5 sec dupa ce pleaca ala din fata lui si tot asa si cum asta nu ar fi de ajuns totdeauna se gaseste unul sa plece ca un melc, indiferent ca nu exista obstacol, gropi, etc., indiferent ca in spatele lui mai sunt 100 de masini.... si cand faci 100 de km/zi in oras mai toti romanii astia dobitoci de la semafoare irosesc multe ore din viata mea. In acest caz prefer sa merg pe linia de tramvai, sa plec primul de la semafor si sa-mi vad de treaba mea, nu incurc pe nimeni si nici unii dobitoci nu ma mai incurca.

Cazul 2 este mult mai general, nu numai taximetristii, este plin de astfel de dobitoci.

Tzzantaru 08-08-11 08:00

Re: Prioritatea de dreapta vs. priotitatea de smecher
 
Pe mine ma enerveaza aia care se cred smecheri si nu te lasa sa-i depasesti.Eram pe-o ocollitoare a orasului , trecusem de un pod si urma o portiune de vreo 2km linie dreapta in care puteai depasi regulamentar.Eu cu duba de munca , ma grabeam putin sa ajung la timp , in fata mea un passat break cu numere de germania mergea cu ~60 , dau a 4-a intru in depasire , din fata venea un tir da aveam timp destul cat sa fac depasirea fara sa incomodez pe cineva , si cand ajung cu botu masinii putin in fata lui , cocalaru de la volan imbracat in roz si cu ochelari cat juma de cap da talpa(si nu i-a dat sa se duca , i-a dat numa cat sa stea in paralel cu mine sa nu pot sa trec)....N-am mai avut ce sa fac decat sa franez si sa ma bag inapoi in banda si sa astept ca idiotu sa o ia pe alt drum.

Aceasi chestie am patit-o si cu o dacie supernova , mergeam tot in afara orasului , drum cu o banda si in fata mea unu cu un golf 5 mergea ca melcu , asa ca am dat semnal si am intrat in depasire...N-am apucat sa ajung la jumatea masinii lui ca i-a dat si el talpa , numa ca de data asta nu venea nimic de pe contrasens.Oricum n-aveam ce sa fac cu supernova asa ca m-am retras iar in banda si am mers in spatele lui.

In sensul giratoriu...Intrasem in sensu giratoriu si tineam stanga , am incetinit putin(da eram inca in miscare) ca mai era un autobuz care trebuia sa-si traga curu afara din sens , si cand ajung aproape in dreptu autobuzului(era in mijlocu sensului giratoriu) un idiot vine lansat de la vreo 100m si intra in sens fara pic de frana pana ajunge aproape in dreptu meu.Noroc ca l-am vazut si am oprit ca daca nu se infigea drept in mine.

Cum zicea colegu mai sus , e sfidator , e nesimtire curata , idiotenie si nu prea poti sa fii indiferent , sau nu-ti convine sa fii indiferent dar eu personal prefer sa nu ma complic sa-mi indoi masina si sa stau dupa aia cu ea prin service-uri.Prefer sa-i las in cretinitatea lor sa se duca si sa nu mai am de-a cu ei.Nu pierd o eternitate daca meg in spatele lor , chiar daca uneori sunt presat de timp dar decat sa nu mai ajung deloc(sau sa raman pe undeva cu masina trosnita) mai bine intarzii 5 minute.Important e sa reusesc sa-i vad la timp pe toti in trafic sa pot sa-i feresc...ca daca nu-i feresc eu...dumnezeu cu mila...

StoRo 08-08-11 08:57

Re: Prioritatea de dreapta vs. priotitatea de smecher
 
Ce as face o tura prin traficul aglomerat din Buc cu aceasta masina https://img217.imageshack.us/img217/8...20image.th.jpg
Bineinteles ca o sa dau prioritate la toti.

Gixer 08-08-11 09:59

Re: Prioritatea de dreapta vs. priotitatea de smecher
 
Quote:

Originally Posted by StoRo (Post 4513709)
Ce as face o tura prin traficul aglomerat din Buc cu aceasta masina https://img217.imageshack.us/img217/8...20image.th.jpg
Bineinteles ca o sa dau prioritate la toti.

Asta in romania e masina de oras.....sau mai bine zis e masina de rromania...

Radu. 08-08-11 13:51

Re: Prioritatea de dreapta vs. priotitatea de smecher
 
Il las pe ceafa lata sa treaca, viata + masina mea sunt mai importante decat inca 1 minut de asteptat sau x secunde pe rosu, sau mai rau sa intre bou in mine.
Oricum, sper sa moara oamenii astia care isi impregneaza aceasta prioritate de "jmeker":!:

vinyl 09-08-11 04:43

Re: Prioritatea de dreapta vs. priotitatea de smecher
 
Acu vreo 3 saptamani intr-o intersectie din Iasi: 1 bucata Q7 si una bucata X5 opriti chiar in mijlocul intersectiei,stateau la taclale.....si a durat vreo cateva minute pana sa elibereze...dar nu i-au deranjat deloc claxoanele...

Strainger 09-08-11 06:57

Re: Prioritatea de dreapta vs. priotitatea de smecher
 
Il las sa treaca pe "grabit".Viata mea are prioritate!
Masina ca masina ca se mai repara, dar viata nu se mai repara!
Doamne doamne ti a dat viata fara sa o fi cerut si ti o ia fara sa fi intrebat, asa ca viata are prioritate fraieru se grabeste la propia inmormantare!

Bong 09-08-11 14:54

Re: Prioritatea de dreapta vs. priotitatea de smecher
 
eu am cea mai tare rezolvare pentru asta:

nu circul decāt noaptea, și cānd am facultate oricum fac cu rāndul cu īncă un coleg care stă lāngă mine, astfel reducānd timpul la volan īn trafic pe cāt posibil...

dar...īn afara facultății... mai devreme de 10 seara cānd nu mai e trafic...rar ies cu mașina mai departe de magazin...

Stage1 09-08-11 22:17

Re: Prioritatea de dreapta vs. priotitatea de smecher
 
Quote:

nu circul decāt noaptea, și cānd am facultate oricum fac cu rāndul cu īncă un coleg care stă lāngă mine, astfel reducānd timpul la volan īn trafic pe cāt posibil...
Ce ne facem toti ceilalti care noaptea dormim ?
Dar daca am terminat facultatea ? :-)
N-ai cum sa-i eviti, cine circula cu masina, inevitabil se ,,loveste" zilnic de cel putin un narod...

nicholas 09-08-11 22:55

Re: Prioritatea de dreapta vs. priotitatea de smecher
 
Il las sa treaca pe "grabit". Viata mea are prioritate!
Cred ca e cea mai buna solutie.

Gixer 10-08-11 20:32

Re: Prioritatea de dreapta vs. priotitatea de smecher
 
Quote:

Originally Posted by Bong (Post 4516558)
eu am cea mai tare rezolvare pentru asta:

nu circul decāt noaptea, și cānd am facultate oricum fac cu rāndul cu īncă un coleg care stă lāngă mine, astfel reducānd timpul la volan īn trafic pe cāt posibil...

dar...īn afara facultății... mai devreme de 10 seara cānd nu mai e trafic...rar ies cu mașina mai departe de magazin...

Si eu fac aprox ca tine, si cam toti ar trebui sa facem asa(vezi semnatura) astfel in oras in aglomeratie "rad" si de pietoni si de masini pe sfanta bicicleta, mergend pe trotuar(pistele din Cj-N pe langa faptul ca mai mereu sunt parcari nici nu insumeaza mai mult de 5km toate legate).Daca astia care nu suntem obligati ca sa mergem ziua in amiaz prin centru cu masina, am si face o mare economie de bani, facem si sport si mai si eliberam traficul pt cei care nu prea pot altfel sau chiar tre sa mearga cu masina prin oras.

Tazmaniak 10-08-11 21:20

Re: Prioritatea de dreapta vs. priotitatea de smecher
 
Daca "te pui" cu fiecare idiot pe care il intalnesti,logica zice ca nu vei ajunge prea departe...deci tot logica spune ca cea de a doua varianta a poll-ului este cea ok..:-)

a3ds 19-08-11 01:58

Re: Prioritatea de dreapta vs. priotitatea de smecher
 
Ar fi misto daca si politia si-ar face datoria cu tarusii din trafic, in loc sa stea la plesneala la treceri de pietoni/boschete cu radaru'. Dar nu se poate, asa e la romanistan, nu exista preventie, nu exista educatie(nici rutiera nici de alt fel), nu exista bun simt. O tara de mitocani si parveniti, oamenii normali se pierd in marea de cocalarism.

3TURBOnos 19-08-11 21:56

Re: Prioritatea de dreapta vs. priotitatea de smecher
 
cei mai handicapati mi se par cei cu jepane care vad lumea mai de sus. mai au si muzica de camera "lolo lolo..." si conduc prost si tare.

aleks 23-08-11 01:03

Re: Prioritatea de dreapta vs. priotitatea de smecher
 
Quote:

Originally Posted by a3ds (Post 4534751)
Ar fi misto daca si politia si-ar face datoria cu tarusii din trafic, in loc sa stea la plesneala la treceri de pietoni/boschete cu radaru'. Dar nu se poate, asa e la romanistan, nu exista preventie, nu exista educatie(nici rutiera nici de alt fel), nu exista bun simt. O tara de mitocani si parveniti, oamenii normali se pierd in marea de cocalarism.

Nu ai drumuri pentru ca nu ai conducatori care sa anticipeze mai mult decat o poate face un peste de acvariu, iar acei conducatori numesc sefi la Militie oameni asemeni lor, nu o sa ai cum sa faci un sistem de prevenire util si suficient de masiv ca sa fie si eficient cu maimute in loc de oameni pe post de factori de decizie...

TibyAlex 10-02-12 18:52

Re: Prioritatea de dreapta vs. priotitatea de smecher
 
Am observat ca din ce in ce mai multi soferi nu mai semnalizeaza nici macar in intersectii, dar mai ales in sensuri giratorii... trist, dar adevarat. Voi ce parere aveti?

aleks 11-02-12 09:08

Re: Prioritatea de dreapta vs. priotitatea de smecher
 
Ieri in minunatul trafic, mergeam dupa un baiat cu un Seat argintiu, lasat jos, cu jante pe 19(cu gume de iarna pe ele), spoilere clean joase, ce sa mai, masina cu care sa nu faci iarna in Romania.
Pentru ca deszapezirile in orase sunt o gluma proasta, stim cu totii, se formeaza pe unele strazi mai mici o singura banda de mers, pe mijloc, si se trece alternativ, la bunul simt, la mica intelegere.
El in fata, eu dupa el, din fata apare domnu' de 45 de ani cu Q7. Seatul opreste, eu opresc. Q7 vine. Seatul da inapoi, la fel si eu, ies intre masini sa las Q7. Seatul da inapoi, URCA PE LATERAL pe ditamai muntele de zapada, pune masina la 45 de grade oblic pe zapada, ala cu Q7 NU TRECE SI NU URCA 1 CM PE SANTUL DE ZAPADA. Se opreste si-i face semn Seatului sa se dea frate!!!!
Cat de ipotent sa fii sa nu urci ditamai dihania 20 de cm in lateral si sa-l obligi pe ala sa faca 30 de manevre ca sa-ti lase tie drumul perfect liber?

Gixer 11-02-12 10:31

Re: Prioritatea de dreapta vs. priotitatea de smecher
 
Quote:

Originally Posted by aleks (Post 4875455)
Ieri in minunatul trafic, mergeam dupa un baiat cu un Seat argintiu, lasat jos, cu jante pe 19(cu gume de iarna pe ele), spoilere clean joase, ce sa mai, masina cu care sa nu faci iarna in Romania.
Pentru ca deszapezirile in orase sunt o gluma proasta, stim cu totii, se formeaza pe unele strazi mai mici o singura banda de mers, pe mijloc, si se trece alternativ, la bunul simt, la mica intelegere.
El in fata, eu dupa el, din fata apare domnu' de 45 de ani cu Q7. Seatul opreste, eu opresc. Q7 vine. Seatul da inapoi, la fel si eu, ies intre masini sa las Q7. Seatul da inapoi, URCA PE LATERAL pe ditamai muntele de zapada, pune masina la 45 de grade oblic pe zapada, ala cu Q7 NU TRECE SI NU URCA 1 CM PE SANTUL DE ZAPADA. Se opreste si-i face semn Seatului sa se dea frate!!!!
Cat de ipotent sa fii sa nu urci ditamai dihania 20 de cm in lateral si sa-l obligi pe ala sa faca 30 de manevre ca sa-ti lase tie drumul perfect liber?

Nu te-ai prins inca de faptul ca 99% din soferii de Q7 sunt gunoaiele care si-au furat masina asta practic.....n-a dat el peste mine, ca opream in mijlocu drumului si stateam si numa sa se deie jos la mine sau sa intre in mine ca povestea el cu pretenu meu domnu' levi care nu stie romaneste ca e ungur :D .....da scoate dantura cat ai zice peshte :-P

mikafly 18-02-12 10:21

Re: Prioritatea de dreapta vs. priotitatea de smecher
 
Nu sunt ipocrit......de aceea zic adevarul....

-recunosc...nu acord prioritate la pietoni....nu tot timpul..
-merg peste limita in oras.....tot timpul
-violentez ceilalti participanti la trafic cu diferite manevre bruste sau riscante
-injur..arat semne obscene..uneori deschid si geamul sa se auda ..
-daca nu mi se acorda prioritate...piciorul in gaz blana si futui masa..
-provoc taximetristi la bataie de strada.....
-nu fac loc celor cu masini mai scumpe....
-daca tipa cineva la mine sau ma injura...ma dau jos si il iau la omor
-daca sunt claxonat violent din spate...franez brusc....si astept pana se da jos....sa il iau la omor
-pietonii care traverseaza neregulamentar...ii claxonez violent...ii injur...si daca gesticuleaza...opresc si il iau la omor.


+acord prioritate maxima motociclistilor....le fac loc...si ii protejez cum pot....restul...sa se duca la naiba

Pe scurt....sunt un tzaran autentic...un neam prost......dar.....nu din vina mea...e din vina celorlalti care m-au determinat sa fiu asa,aplicandu-mi aceleasi puncte enumerate mai sus.

Dupa 4 luni de condus daily in Germania....am pierdut aceste apucaturi....care au reaparut in 5 minute de trafic bucurestean.

Deci....eu de ce as fi baiat de treaba cand ma intalnesc cu toti m\uistii in trafic.....

Gixer 18-02-12 13:30

Re: Prioritatea de dreapta vs. priotitatea de smecher
 
Quote:

Originally Posted by mikafly (Post 4886531)
Nu sunt ipocrit......de aceea zic adevarul....

-recunosc...nu acord prioritate la pietoni....nu tot timpul..
-merg peste limita in oras.....tot timpul
-violentez ceilalti participanti la trafic cu diferite manevre bruste sau riscante
-injur..arat semne obscene..uneori deschid si geamul sa se auda ..
-daca nu mi se acorda prioritate...piciorul in gaz blana si futui masa..
-provoc taximetristi la bataie de strada.....
-nu fac loc celor cu masini mai scumpe....
-daca tipa cineva la mine sau ma injura...ma dau jos si il iau la omor
-daca sunt claxonat violent din spate...franez brusc....si astept pana se da jos....sa il iau la omor
-pietonii care traverseaza neregulamentar...ii claxonez violent...ii injur...si daca gesticuleaza...opresc si il iau la omor.


+acord prioritate maxima motociclistilor....le fac loc...si ii protejez cum pot....restul...sa se duca la naiba

Pe scurt....sunt un tzaran autentic...un neam prost......dar.....nu din vina mea...e din vina celorlalti care m-au determinat sa fiu asa,aplicandu-mi aceleasi puncte enumerate mai sus.

Dupa 4 luni de condus daily in Germania....am pierdut aceste apucaturi....care au reaparut in 5 minute de trafic bucurestean.

Deci....eu de ce as fi baiat de treaba cand ma intalnesc cu toti m\uistii in trafic.....

Corect, dar la ei cum e, pe langa ca iti iei permisul mai greu(o matusa care s-a mutat acolo abea si l-a luat dupa ce avea de romania de 15 ani plus acolo a mai condus 1 an si ceva) o chestie ce ar trebui sa fie implementata si aici, plus o reexaminare practica pe langa cea teoretica care am inteles ca este acuma in caz ca provoci un accident de circulatie cu prejudiciu major din culpa, plus la al 2-lea intr-un timp mai scurt de 5 ani sa se tripleze perioada de suspendare a permisului.
Faza cu traficul de Buc imi aminteste de o faza petrecuta in toamna cand trebuia sa merg pana la Oradea(pe care nu am mai luat-o pana la urma) cu un taximetrist bucurestean(d-ala tipic la cate figuri avea in cap, d-ala de il injurati voi la fiecare km) dupa o masina
si el fiind obosit pana acolo, la dus am condus eu el fiind obosit de la drumul pana la Cj, si tot imi explica vazand ca io in oras eram mai loshom cum zicem noi p-aci(bine nici masina nu era a mea si era si un logan 1.6 16v pe gaz deci bricheta) chiar si cunoscand zona, da el tot ca merg prea prudent, si ca asa nu o sa ajungem la oradea azi, si el inapoi in buc mai repede de maine, io i-am zis ca mai bine poimaine sa ajungem in Cj decat deloc, da el tot facea fitze si i-am zis ca daca vrea sa treaca el inapoi la volan, da era obosit din toate pdv, si in plus voia sa doarma, da ma tot cicalea, si cand am iesit din oras asa m-a enervat ca nu am mai lasat pana in Oradea loganul sub 80 pe unde puteam, ca am facut cei 190km in 2h si un sfert, da nici el nu prea o apucat ca sa se odihneasca ca asa l-am speriat de 2-3 ori pe curbele de la Piatra-Craiului facand de multe ori sa suiere rotile in curbe de am si dejantat o guma ca in Oradea era aproape desumflata, acolo chiar era impresionat si speriat totodata si o recunoscut ca am piciorul mai greu decat el, dar inapoi o condus el si am vazut ca desi nu era pe dinafara mai avea nevoie de ceva experienta, mai ales ca la iesire din huedin era sa il pupe pe unu ca mergea prea aproape de cel din fatza(tipic din cate am vazut pt taxisti).

a3ds 18-02-12 17:02

Re: Prioritatea de dreapta vs. priotitatea de smecher
 
2 Attachment(s)
Gata, va-ntalnirati?

mikafly 18-02-12 21:07

Re: Prioritatea de dreapta vs. priotitatea de smecher
 
Quote:

Originally Posted by a3ds (Post 4887109)
Gata, va-ntalnirati?

Adica ce vrei sa spui?.....nu am inteles rostul intrebarii

calibrazor 19-02-12 15:12

Re: Prioritatea de dreapta VS Priotitatea de smecher
 
Quote:

Originally Posted by aXeL.ZeY (Post 1405096)
Sincer cand am vazut topicu asta m-a bufnit rasul, dar dupa ce am citit mi-am dat seama ca nu e de gluma, si sa stiti ca poate o sa ziceti ca sunt nu stiu cum dar cand iti taie unu fata periculos cel mai bine este sa ii dai dupa el, nu neeaparat sa il iei la bataie sau stiu eu, dar macar sa il sperii putin, sa vedeti ca a 2a oara nu se mai baga :D bineinteles asta daca ai si posibilitatea (4 cel putin in masina :D ) parerea mea...

asa zic si eu il las ca de> tin la masina mea.
iar apoi in fata lui 2 frane brusc sa i tremure madularu si apoi mers incet. daca vrea sa opreasca sa "discutam"ok, daca nu, asta este. drum bun

adytza1980 26-06-12 19:08

Re: Prioritatea de dreapta vs. priotitatea de smecher
 
Il lasi sa treaca si iti continui drumul, incercand sa anticipezi eventualele pericole, de care te lovesti la tot pasul in Bucuresti, orice iti poate sari in fata...

Eddy_e39 28-06-12 08:22

Re: Prioritatea de dreapta vs. priotitatea de smecher
 
il las sa treaca... daca ii tai calea eu sunt vinovatul ..

ondin 28-06-12 15:28

Re: Prioritatea de dreapta vs. priotitatea de smecher
 
noroc ca am frane bune. insa uneori mi-as dori sa pilotez un tanc sa vad atunci daca se mai baga toti berbecii inconstienti cu asa tupeu jegos.

lord_wader 04-07-12 11:04

Re: Prioritatea de dreapta VS Priotitatea de smecher
 
Quote:

Originally Posted by aXeL.ZeY

cel mai bine este sa ii dai dupa el, nu neeaparat sa il iei la bataie sau stiu eu, dar macar sa il sperii putin, sa vedeti ca a 2a oara nu se mai baga bineinteles asta daca ai si posibilitatea (4 cel putin in masina ) parerea mea...

Eu pe treaba asta nu m-as baza, ca am 4 in masina, realitatea mi-a aratat ca nici nu stii cu , cine ai de aface si pe cine poti intalni in calea ta: gen membri din clanuri mafiote, baieti cu pistoale, cutite, sportivi chiar daca la prima vedere nu dai 2 bani pe el/ei. Plus de asta cei mai multi oameni sunt doar tari in gura, la o adica nu stiu cati s-ar risca la o bataie adevarata daca iti flutura ala o sabie sau un cutit.

pejo_cez 04-07-12 11:39

Re: Prioritatea de dreapta vs. priotitatea de smecher
 
Nu inteleg de cand a aparut regula asta de circulatie ca daca ai nu stiu ce audi Q spe sau mai stiu eu ce masina de sute de mii de euro care ai cumparat-o din vanzarea de cocaina sau femei la produs, sau in cel mai fericit caz din pamantul bunicii ai prioritate pe orice drum si in fata oricui.
Sincer cand ii vad pe astia ca ies de pe stradute laterale cu toata masina in bulevardul principal sa mai faca si stanga calcand linia dubla continua prefer sa trec la limita pe langa ei si sa nu le dau prioritate apoi ma rog ca primul stalp sa fie al lor. Eventual dupa cateva sute de metrii sa aiba ceva viteza.

ondin 04-07-12 14:06

Re: Prioritatea de dreapta vs. priotitatea de smecher
 
Quote:

Originally Posted by pejo_cez (Post 5089790)
Nu inteleg de cand a aparut regula asta de circulatie ca daca ai nu stiu ce audi Q spe sau mai stiu eu ce masina de sute de mii de euro care ai cumparat-o din vanzarea de cocaina sau femei la produs, sau in cel mai fericit caz din pamantul bunicii ai prioritate pe orice drum si in fata oricui.
Sincer cand ii vad pe astia ca ies de pe stradute laterale cu toata masina in bulevardul principal sa mai faca si stanga calcand linia dubla continua prefer sa trec la limita pe langa ei si sa nu le dau prioritate apoi ma rog ca primul stalp sa fie al lor. Eventual dupa cateva sute de metrii sa aiba ceva viteza.

de aia iti trebuie masina cu abs, ebd, ebc si toate consoanele si vocalele din alfabet, plus 15 airbaguri, ca politia nu vede mai nou decat daca ai 12 km in plus, in rest liniste si pace, iar mortul mereu e de vina.
:)

cannonball 18-07-12 21:39

Re: Prioritatea de dreapta vs. priotitatea de smecher
 
Astazi una bucata idiot in Pathfinder care mai vorbea si la telefon vine spre mine pe banda pe care eu trebuia sa fac stanga( mai exact el venea pe contrasens) oprim bot in bot deschid geamul si-i spun : "Sefu' asta e banda de stanga" la care el raspunde zambind si pe un ton cu subinteles : " Treaba ta". Adica treaba mea daca vrea sa se urce pe mine nu? Imi pare teribil de rau ca nu conduceam vechea masina cu care inca pot circula dar care in scurt timp va ajunge la remat , ca ii aratam eu treaba mea.


All times are GMT +2. The time now is 03:14.

- Copyright 2026 4Tuning