![]() |
Re: Autohtona Noua vs SH Strain
Quote:
logan 150mii 1injector dus-reparat cu 300RON+filtru -taxi logan 170mii 2injectoare duse-reparate 600RON+filtru -taxi E adevarat ca si : logan 30mii 4 injectoare duse - reparat garantie-masina firma |
Re: Autohtona Noua vs SH Strain
@zorro6299 sunt o multime de copii cre(s)tini care au masina de la mamica si rup copacii in doua. Nu este valabil numai pt bmw; o mare parte din posesorii de bmw sunt de o anumita etnie nu tocmai crestina si din aceasta cauza a fost catalogata aceasta marca
golf 5 R32 DSG 15k km picat cutia |
Re: Autohtona Noua vs SH Strain
Quote:
Acum urmeaza moda Duster , cel mai ieftin SUV :chainsaw::censored: |
Re: Autohtona Noua vs SH Strain
Quote:
Inca ceva,nu m-am referit neaparat la Logan ca are tendinta de a se strica ,dar mai multe loganuri am intalnit... P.S: Ar mai fi un ambreiaj la un astra g, dar era masina de scoala :D |
Re: Autohtona Noua vs SH Strain
Quote:
Sa stii ca aproape toti soferii tineri de logan se cred dumnezei pe sosea si forteaza masina peste posibilitati. Sau vrei sa zici ca Loganul nu face accident ? E cumva indistructibil si eu nu stiu? ================================================== === Voi cei acre aveti 17 -18 ani de ce "va deranjati " sa scrieti pe acest topic?? |
Re: Autohtona Noua vs SH Strain
Eu am dat un exemplu BMW puteam sa spun si Mercedes Opel Ford etc dar vad ca voi va certati:| Orcium nu conteaza
|
Re: Autohtona Noua vs SH Strain
Quote:
Ce aberatii baieteeeeee ! Invata sa cataloghezi oamenii dupa cum vorbesc si cat gandesc,nu dupa ce haine poarta ! Iti pun motor (pe masina bineinteles) de 800cm^3 in brate si tot mori . Inconstienta ucide flacau! |
Re: Autohtona Noua vs SH Strain
Quote:
La logan bubele nu le gasiti la motoare (cel putin la cele pe benzina) mai aiurea e acel repartitor de frana,care 1 milion sa-l schimbi si din 70 de mii in 70 de mii trebuie schimbat. SAX1987 - pai e cel mai mic/ieftin/submotorizat "suv" dar e un cross-over bunicel si se bate cu Skoda Yeti,care mi se pare mai urata ca si Dusterul. RIcKO si ce te faci daca n-ai bani ? Crezi ca asa usor is banii ? Ii strange lumea de pe garduri ? :) Apropo e foarte nesimtita reclama cand taie dealerii un passat break in 2 bucati,atat ai,atati iti oferim,si face referire la spatiu. :lol: SAX1987 - nu,dar unii cand au Bmw,parca iar impinge masina de la spate sa o coxeze,crezand ca pot si vazand ca masina totusi poate. In schimb cei care alearga cu loganuri,nu prea ii inteleg,e totusi masina de familie,nu e masina de coxat in nici un caz. nicholas - un argument solid,de ce a-ti da doar 1000 pe lighean ? Atunci pe modele super dotate,solide,prestigioase cu cateva pagini mai in spate in acelasi "camp" de pret ca si loganul,cat a-ti da ? Sau aia gata,nu e lucru romanesc,e "the best" nu ? |
Re: Autohtona Noua vs SH Strain
ce sa spun.....uite eu am plecat de la 18 ani de acasa ca sa muncesc pe la mama dracului ca sa pot sa imi cumpar masina mult visata .....am tras destul crede-ma stiu cum este sa nu ai bani .....si la urma urmei fiecare isi cumpara masina dupa cum ii permite bugetul ..insa nu sunt deacord sa dau 10 mii pe un logan fie el nou ....si la fel nu sunt deacord sa dau 1000 pe un bmw ...clar este praf la banii aia ...
si inca ceva ...nu te mai lua dupa reclame :P |
Re: Autohtona Noua vs SH Strain
Quote:
Dar gandeste-te,reclama vinde produsul. Eu faceam o comparatie intre Passat Break nou,de ce nu ofera VW o masina ieftina si spatioasa ? Sau sa scoata un model low-cost si spatios ? Chiar nu inteleg,ei pun pret mare pe spatiu,la majoritatea marciilor straine ,modele spatioase is cele mai scumpe. :) Baga tu 3 oameni intr-un Polo si bagai intr-un Logan,vezi unde au spatiu mai mare,sau incearca sa bagi aceleasi bagaje ce le bagi in Logan si incearca sa le bagi in Polo ? De ce nu se sinchisesc sa faca o masina spatioasa,sau ce is prea "presitigiosi" snobi ca si firma sa ofere o masina spatioasa si ieftina ? Nu zice nimeni sa puna climatronic,tiptronic,tsi,si toate tehnologiile noi pe ea,sa faca un spartana,ca si ligheanul,si aia ar fii o piata unde cred eu ca s-ar vinde,pentru ca Vw e o marca fiabila. |
Re: Autohtona Noua vs SH Strain
deeaia ca vw au o traditie , un nume . un brand ....care in decursul a nu stiu cati ani ( de la infiintare ) au reusit sa isi formeze un tipar ...adica toata lumea stie ca vw inseamna confort,fiabilitate ,design....acum ei nu mai pot iesi din tiparul asta , deja ei au un segment de piata , o patura sociala la care se adreseaza ..producand un lighean ieftin ar fi ca si cand si-ar da cu firma-n cap
|
Re: Autohtona Noua vs SH Strain
Quote:
Defapt stai ca gresesc eu,au Skoda si Seat,imparte fostele platforme la cele doua marci. |
Re: Autohtona Noua vs SH Strain
skoda incet incet .....ajunge sa fie o masina de luat in seama ,iar seat la fel....dealtfel si preturile sunt pe masura in ultmii ani
|
Re: Autohtona Noua vs SH Strain
Masini 2008, inca in garantie, pana in 60 k de km, diesel, peste 101 CP, geamuri electrice, ESP, > 9000 EUR, 2 chiar din Romania.
Opel Astra H 1,7DCI ENJOY 54286KM-GARANTIE /1HAND 2009 http://cautare.mobile.ro/vehicule/de...=1&tabNumber=2 koda OCTAVIA TDI BERLINA 2008 http://cautare.mobile.ro/vehicule/de...=1&tabNumber=2 Nu BMW-uri de 15 ani, nu masini cu sute de mii de km, masini normale de familie mult peste un Logan, fiabile, confortabile, economice, mai dotate si mai performante. |
Re: Autohtona Noua vs SH Strain
Quote:
Sa stii ca m-am cam saturat sa ma faca toti:censored::censored: ca cel mai sus , cocalar si toate cele doar pentru ca am BMW . Pentru care bineinteles ca am muncit eu , nu l-am primit cadou. Unii generalizeaza foarte usor. Sunt plin de "raceri" cu logan , deja ma dispera cand sunt in tara. Cand vad BMW sau o masina mai buna se pun ca fraierii sa depaseasca si sa faca figuri. |
Re: Autohtona Noua vs SH Strain
Quote:
|
Re: Autohtona Noua vs SH Strain
De cānd mama m-a făcut nu am mai văzut om anti-autohtonă aşa cum eşti tu... :lol:
Quote:
:no: |
Re: Autohtona Noua vs SH Strain
Quote:
ce tot o trageti cu loganul ca e nou si in garantie? credeti ca voi avea timp de service-uri de fiecare data? m-am saturat de ele. numai probleme. pt curiosii care ma tot freaca cu intrebari de genul: - cum conduci? - e pe scoala? - cum de ai reusit? ramaneti cu ele si sa ma f... in ele de masini si in tot grupul lor renault. tot pt. curiosi: am avut in grija 3 renault clio, 1 renault megan sedan II, 4 logan-uri folosite in diverse domenii de activitate. clio - praf toate 3 intr-un an de zile; megan-ul - varza in 2 ani; loganurile - praf intr-un an. . NU AVETI CUM SA MA CONVINGETI CA SUNT MASINI EXCELENTE! sunt niste rahaturi. nici macar duster-ul nu m-a impresionat. iata explicatii de la reprezentanta: "-la banii astia ce vroiai?" duca-se dracului toate. |
Re: Autohtona Noua vs SH Strain
Quote:
|
Re: Autohtona Noua vs SH Strain
Quote:
Stai un pic X5 si Touareg nu se bat nici cum cu Dusterul,defapt Dusterul nu se compara cu ele. X5,Touareg,Q7 - is clasa premium,daca comparam Dusterul cu ele,gresim. Din pacate,asta asa e,cocalari sunt si cu Dacii,Merc,Bmw si alte marcii cunoscute. :)Aia nu are nici o vina marca respectiva,acolo e soferul. sageata - ala printre singurele atuuri,pretul,spatiul si cam atat,n-a zis nimeni ca Dacia e foarte dotata,ca la banii aia iti ofera aia,ce alt producator auto iti ofera ce-ti ofera Dusterul la banii respectivi ? :) Vorbim de masini noi,s-a facut o comparatie acum cateva pagini care mi s-a parut corecta,dar majoritatea n-au bagato in seama. |
Re: Autohtona Noua vs SH Strain
Quote:
Coceptia asta cu masina noua e gresita , nu e bun doar ca e nou. Trebuie sa te gandesti si la revizii care te obliga sa le faci la ei daca vrei garantie. |
Re: Autohtona Noua vs SH Strain
O masina trebuie si intretinuta nu doar cumparata. Reviziile le faci la ei dar poti veni cu consumabilele tale, oricum costul ar fi decent si cu consumabilele luate de la ei. Cat dai pe o revizie completa la Duster dai pe uleiul care intra in Q7 sau ML :lol:.
Uita-te cat sunt consumabile (filtre/placuta frana/etc) la Duster si uita-te cat sunt la Q7. Uita-te de altfel si la anumite piese gen oglinzi/faruri/etc si vezi ce diferente "mici" sunt. Arunca o privire si la costul asigurarii CASCO ca sa fie pachetul complet. Bingo ! |
Re: Autohtona Noua vs SH Strain
Quote:
Pai gandeste-te unpic,daca nu-ti permiti sa faci reviziile la ei,e clar ca esti sarac,asta e,nici eu n-am bani,suntem o natie saraca,ar fii o prostie sa se puna Dacia sa faca masini de peste 20.000 de euro. Recunosc ar putea sa taie vreo 1000 de euro din fiecare model. |
Re: Autohtona Noua vs SH Strain
Quote:
|
Re: Autohtona Noua vs SH Strain
Quote:
Te inseli la treaba cu revizile la ei ! Nici macar 30% din masinile iesite din garantie nu mai fac revizile la reprezentante. Poate doar cele foarte scumpe unde chiar nu-i pasa nimanui ca costa dublu pentru acelasi serviciu. Eu personal imi schimb singur uleiul si filtrele, chiar imi face placere. |
Re: Autohtona Noua vs SH Strain
Quote:
Intr-adevar reviziile sunt scumpe dar in comparatie cu ce ? Depinde si ce ulei bagi,pentru Loganul 1.4 8v,exista uleiul Dacia,recomandat de ei,25 de lei litrul. Si motorul merge bine mersi de vreo 130.000 de km incoace...inainte s-a bagat in el, Castrol nu sigur ce vascozitate avea si cum era,sintetic sau semi,asta cand a fost noua adica intre 0 si 70.000. |
Re: Autohtona Noua vs SH Strain
In loc de Duster exista RAV 4 SH de exemplu, care au pret apropiat, la care revizile la reprezentanta sunt mai ieftine decat la Dacia, care are un motor mult mai bun, care este mult mai masina decat un Duster, cu toate astea Duster chiar imi place si nu este imposibil pt. firma sa obtez pt el din motivele unui leasing mult mai bun si fiind mai potrivita pentru angajati.
Duster-ul este singura Dacie pentru care as putea opta in detrimentul unui SH, in rest nu exista comparatie. |
Re: Autohtona Noua vs SH Strain
Quote:
cand iti cumperi logan, albea, aveo etc dai lunar o rata relativ mica la banca si nu se simte asa tare la buget chiar daca esti profesor,inginer,medic sau pensionar. Acum cu , criza asta sunt curios cati or sa mai dea 8-9mii E cash pe o masina SH-buna ce-i drept, mai buna ca loganul. |
Re: Autohtona Noua vs SH Strain
Quote:
In alta ordine de idei, exista multe alte posibilitati : ford, opel, vw, etc,etc, in care poti incerca sa mori ( daca ai 18 poate 19 sau 20 de ani si te crezi zmeu ) , dar desigur unii vor sa fie siguri ca mor din prima...si apeleaza la Logan :-P , de ce sa-i strici omului combinatia ?! e democratie... este bine ca inca mai există " patrioti ", care-si iubesc tara si implicit marca Dacia ! Traiască Republica Socialista Romanika ! Problema lor, a celor cu masini "noi ", gen Logan, este ca au impresia ca avand o masina nouă, e mai rezistenta.... desigur este o ipoteza gresita...dar au timp sa inteleaga asta ! Sax1987 .... dude, sper ca nu-mi scriai mie ca am 17, 18 ani..nu ca n-as vrea sa mai am dar.... e imposibil ! :-P , daca-r fi fost sa-mi fac Id, pă forum... si sa-mi "etalez" , anul fabricatiei, cum ai facut-o tu...cred ca trebuia sa am "zorro1980 ", dar am preferat asa cum este... 06.02.99, ziua cand mi-a murit un catel :sad: , e mai reprezentativă pt mine . anaconda...iti sustin punctul de vedere : import extern...e cea mai buna alegere...dar probabil NU toti ne permitem asa., iar in plus, sa am banii, cel putin mie, mi-ar fi mila sa aduc , de nouă, o masina din afara si s-o omor pe strazile patriei. cine e deacord cu mine ? + service + altele, la o masina strina, nouă, sunt exagerate , pentru salariile noaste, unde mai pui , ca pana acum eram obligati sa facem , intretinera la reprezentante,, unde te jupesc aia. Deci eu cred ca pt romanul de rand ( care mai are un neorn functionabil ), tot SH strain, e solutia, DAR , sa fie macar după anul 2000. Desigur, cine-si permite una nouă...straina ...il felicitam, si-l intrebam : de unde a furat banii, ca vrem sa mergem si noi la furat cu el !!! 8) GTR - scria : In loc de Duster exista RAV 4 SH de exemplu Ai idee cat consumă o toyota rav4 ????!!! reflecta la asta ! baftă alll ! va rog nu va mai certati aiurea, ca la gradinită ! :rolleyes2 |
Re: Autohtona Noua vs SH Strain
Quote:
Ce nu inteleg unii - problema asta cu masina sh "mai buna" ca una noua (autohtona in cazul asta) nu est doar la Logan vs altceva, este la ORICE masina din ORICE tara si ORICE segment de pret. Este firesc ca iti poti cumpara o masina rulata dintr-o clasa superioara la acelasi pret cu una noua "mai slaba", nu doar la 7-10000 euro cat costa un Logan. Totul depinde de preferinte. De ce sa dai 25000 euro pe un 316i care de abia isi poate urni caroseria, dotari ioc, cand poti sa iti cumperi 735i rulat la banii aia ? Sau de ce sa iti cumperi un 760Li nou cand iti cumperi Bentley SH de banii aia. Problema este PRETUTINDENI nu doar la low cost asa ca nu puneti in carca Dacia "pseudo-problema" asta. Pe principiul asta doar Maybach / Rolls Royce ar trebui cumparate de noi, restul SH, nu ? Dar daca nu se cumpara noi de unde naiba apar pe piata SH ? Eu cred ca ar trebui sa ziceti mersi alora care isi cumpara masini noi si sa le pupati mana, asa aveti voi ce cumpara in 10 ani cand ajunge masina la 25% din pretul initial. Asta ii explicam si lu SAX, daca primul proprietar de 520i pe care il poseda el acum avea aceeasi gandire de BO$$ 1337, nu isi lua 520i fara optionale cu isi lua un 7xx mult mai bine dotat / motorizat dar la mana a doua/treia. In situatia asta el nu mai avea ce sa cumpere si era pieton sau posesor de bicicleta dar omul (primul proprietar) a preferat 520i NOU. Oare de ce ? Nu a fost idiot ca nu si-a luat septar ? E misto acum cand iti cumperi Opel Astra H la 8000 euro dar oare nu il considerati idiot pe ala care a dat dublu si ceva pe ea noua cand la banii aia isi lua 520d full fara piele ? :lol: |
Re: Autohtona Noua vs SH Strain
Quote:
Cele 2 masini care le-am prezentat mai devreme sunt cazane? Quote:
Ciclu urban (l/100km) 6,5 Ciclu extra-urban (l/100km) 5,3 Ciclu complet (l/100km) 5,6 RAV4 2.2 D-4D Terra 136 CP Ciclu urban (l/100km) 8,1 Ciclu extra-urban (l/100km) 5,6 Ciclu complet (l/100km) 6,6 RAV4 2.2 D-4D D-CAT Sol 177 CP Ciclu urban (l/100km) 8,4 Ciclu extra-urban (l/100km) 6.1 Ciclu complet (l/100km) 7.0 Si mai exista varianta HONDA CR-V 2.2 i-CTDi Comfort 140CP Ciclu urban (l/100km) 8,1 Ciclu extra-urban (l/100km) 5.6 Ciclu complet (l/100km) 7.5 REFLECTA LA ASTA :))))) |
Re: Autohtona Noua vs SH Strain
Dacia Duster 1.5 dCi 110 CP 4x4
Ciclu urban (l/100km) 6,5 RAV4 2.2 D-4D Terra 136 CP Ciclu urban (l/100km) 8,1 RAV4 2.2 D-4D D-CAT Sol 177 CP Ciclu urban (l/100km) 8,4 Si mai exista varianta HONDA CR-V 2.2 i-CTDi Comfort 140CP Ciclu urban (l/100km) 8,1 ........................ Asta e tot ce ma interesează.... rezukta ca duster e mai economic ? sau nu vad bine ? ....................... desigur ca nu mi-ar trebui...nu consider Daster , masina de Oras. tot la "caruta " mea , G3Cabrio, raman . cu 1.8 benzina, de 90 Hp, cu GPL , cu care fac 100 km cu doar 22 ron , pe care o parchez usor si o intretin si mai usor cu piese ieftine si bune ! apoi , daca-mi fura cineva G3,din "94, caut in garaj, si gasesc un alt vw , de data asta unu vwpolo, cu 1.9 SDI,din 2001, care-mi papă 4,5 % in oraş.... e oare ceva ce mi-as mai putea dori ?! :-P ........................ aaaa, si daca-mi fura si vwpolo...am o pereche de patine cu rotile, rollblade, care sunt ultima solutie pt deplasare......si cea mai placută ! :-P REFLECTA LA ASTA :))))) |
Re: Autohtona Noua vs SH Strain
Quote:
Nu mai conteaza siguranta, comfortul, motorizare mult superioara, fiabilitatea confirmata de cei 2, finisajele, optiunile etc. Pff, ce putin gandesc unii romani. |
Re: Autohtona Noua vs SH Strain
Quote:
|
Re: Autohtona Noua vs SH Strain
Quote:
E greu, stiu, au si romanii o problema, de ce vinde masina daca e aproape noua, probabil pt, ca este proasta :)). |
Re: Autohtona Noua vs SH Strain
Da' sincer nu inteleg ce va bateti atat cu pumnul in piept pe niste consumuri date de fabricant in conditii ideale?
Arata-mi si mie un Rav4 care in Bucuresti consuma sub 10-12. Si nu e vorba de toyota ci de toti producatorii in general. Este diferenta enorma intre consumul declarat si ce obtinem noi astia mai ales din orase cum e Buc cu trafic de roaba beteaga. |
Re: Autohtona Noua vs SH Strain
Incredibil , ati reusit sa umpleti 2 pagini de aseara pana acum:shock::shock: !!
zoro6299 : da, te-am inteles gresit !:D Nu la tine m-am referit la treaba cu anii. Se vede clar dupa cum scrii cati ani ai , ma refeream la userul marian92 (cred ca asa il cheama). sageata : deacord cu tine LOGAN = CACA lord wader : nu ma intereseaza treaba cu ratele , nu voi cumpara niciodata nimic in rate sau leasing . Sunt destui care dau 8-9000 pe o masina SH si chiar mult mai mult. streetstyle : revizile sunt prea scumpe la reprezentanta in comparatie cu alt service bun . Oricum am citit ca se schimba legea si vei putea face reviziile in garantie la orice service autorizat RAR fara sa pierzi garantia . Uleiul nu e scump, si eu dau in jur de 30 lei pe litru , e scumpa mana de lucru . Toate astea conteaza daca faci multi km si trebuie sa faci automat mai multe revizii.DAr majoritatea fac 20.000-30.000 km pe an , adica 3 revizii. |
Re: Autohtona Noua vs SH Strain
Quote:
P.S. Sper ca nu am supărat pe cineva care are BMW pisicuta, cabrio.... ca mi-a dat ADD in mess cu gand sa facem o combinatie... sa-i dau golfu meu cabrio pe pisicuta lui.... si s-a retras cand am inceput sa l intreb de consum la 2500 cm , pe care-i transporta.... am precizat clar , userii tuning NU intra nici inghesuiti in categoria cocalari..NU are cum. Deci respect BMW -ul, ok ? unu cu id : aNtIdOt_salam , sper ca nu era cel de pe you tobe :twisted: pace, |
Re: Autohtona Noua vs SH Strain
Nu-i rau Loganul dar nu e nici pe 10 % dintr-o masina de aceiasi clasa de la alt producator pe care o poti cumpara SH la pret OK. Deci in contextul asta e CACA Loganul !Vezi link-ul cu octavia 2 postata de un coleg de forum.
P.S. : daca incerca sa-mi dea add mie cu un asa ID ( sau oricare altul ,gen manelistic) nu primea accept:D chiar daca dadea gratis masina :D.. Sunt satul de manelisti pana peste cap. Nici aici nu scap de ei, sunt peste tot si le place sa auda toata lumea ce gunoi de muzica asculta. Cateodata mi-e rusine sa zic ca -s roman:rolleyes2 . |
Re: Autohtona Noua vs SH Strain
Logan cu aer si toate cacaturile pe el 10 000 Euro
BMW 525 din 2002 sh cu n`spe mi optiuni 12 000 Euro So tend to stick to the mutha` f`ing BMW |
| All times are GMT +2. The time now is 19:11. |
- Copyright 2026 4Tuning