Forum 4Tuning

Forum 4Tuning (https://forum.4tuning.ro/)
-   VERSUS AUTO (https://forum.4tuning.ro/55-versus-auto.html)
-   -   Autohtona Noua vs SH Strain (https://forum.4tuning.ro/55-versus-auto/190217-autohtona-vs-sh-strain.html)

lord_wader 03-06-10 19:24

Re: Autohtona Noua vs SH Strain
 
Quote:

Originally Posted by MihaiCsl (Post 3413734)
Logan 30.000 ambreiaj dus
Logan undeva peste 50.000 maxim 60.000, 3 injectoare duse.
Astra H 110.000 kilometri 2 injectoare duse.
si lista poate continua...
Spre deosebire de tine,eu nu vorbesc din auzite ci din vazute si tot spre deosebire de tine,am condus Logan si pot face comparatie intre Opelul familei,luat la mana a 2-a.

Contraexemplu: logan 130mii ambreiaj inca functional -masina de firma
logan 150mii 1injector dus-reparat cu 300RON+filtru -taxi
logan 170mii 2injectoare duse-reparate 600RON+filtru -taxi

E adevarat ca si : logan 30mii 4 injectoare duse - reparat garantie-masina firma

MariusMKV 03-06-10 19:29

Re: Autohtona Noua vs SH Strain
 
@zorro6299 sunt o multime de copii cre(s)tini care au masina de la mamica si rup copacii in doua. Nu este valabil numai pt bmw; o mare parte din posesorii de bmw sunt de o anumita etnie nu tocmai crestina si din aceasta cauza a fost catalogata aceasta marca
golf 5 R32 DSG 15k km picat cutia

SAX1987 03-06-10 19:30

Re: Autohtona Noua vs SH Strain
 
Quote:

Originally Posted by marian92 (Post 3413606)
Masina noua nu se compara cu second-hand.Chiar daca e Dacie macar stii ca e noua si nu ai treaba ca iti cade piese,stai linistit.Acum depinde, daca esti tanar si vrei o masina mai puternica iti iei BMW dar daca ai familie iti iei Dacia,parerea mea.

Da asa e , daca esti incuiat mintal si ai trait in varf de munte pana acum si ti se par foarte interesante reclamele de la televizor atunci iti iei logan ca asa se poarta si e la moda .

Acum urmeaza moda Duster , cel mai ieftin SUV :chainsaw::censored:

MihaiCsl 03-06-10 19:34

Re: Autohtona Noua vs SH Strain
 
Quote:

Originally Posted by lord_wader (Post 3413789)
Contraexemplu: logan 130mii ambreiaj inca functional -masina de firma
logan 150mii 1injector dus-reparat cu 300RON+filtru -taxi
logan 170mii 2injectoare duse-reparate 600RON+filtru -taxi

E adevarat ca si : logan 30mii 4 injectoare duse - reparat garantie-masina firma

N-am zis ca se intampla la toate masinile noi,doar am vrut sa-mi sustin punctul de vedere.
Inca ceva,nu m-am referit neaparat la Logan ca are tendinta de a se strica ,dar mai multe loganuri am intalnit...
P.S: Ar mai fi un ambreiaj la un astra g, dar era masina de scoala :D

SAX1987 03-06-10 20:05

Re: Autohtona Noua vs SH Strain
 
Quote:

Originally Posted by zorro6299 (Post 3413748)
BMW , BMW ,BMW ..... tot o sa auzi si o sa vezi multe BMW-uri...pt ca aceasta minunata tara se transforma incet incet, dar sigur , intr-o tara plina de cocalari....si cum NU esti un cocalar adevarat daca n-ai un BMW - tunat si full cu cd-uri cu manele....n-ai facut impresie.

Obisnuieste-te cu ideea !

Desigur sunt si mici exceptii ( poate maxim 1% din posesorii de BMW, isi merită locul in acel avion,numit BMW , si mai trist e ca , nici 1% nu-s in stare sa-l stapaneasca...si mor imprastiati pe drum, nu ca-r fi o mare pierdere, dar mai implica si pe altii nevinovati. ) Daca nu eram in ro, poate aveam pretentii de la autoritati, sa nu permita la incepatori, masini peste 75 cai sau cu motoare peste 1,4., asa cum e in tarile emancipate, se intelege si de ce,..in rest... sper sa nu-mi umple cu "carne", frigiderul,prea multi posesori de BMW, tre" sa recunosc ca sunt vegetarian...si in plus, am recunoscut ca sunt 1% care se exclud din tot ceea ce s-a inteles din acest mesaj.... si toti cei care-l vor citi, si au si BMW, desigur se pot include in cei exclusi!

asta e doar părerea mea,nu trebuie sa fiti deacord cu mine ! dar e dovedit statistic ! :lol:

http://www.**************/stiri/bmw-...-kmh-7171.html

https://www.youtube.com/watch?v=fw-QxhwQwew

https://www.youtube.com/watch?v=9ro-y_Q049g

https://www.youtube.com/watch?v=d5IDA_ETRvA



Viteza Ucide !!! Nu uitati , dragi BMW -uşti !!!


Apropo de cocalari :

https://www.youtube.com/watch?v=iV3tZAcjruw

Ce legatura au link-urile astea sau BMW cu topicul????? Nu zice nimeni sa cumperi BMW, exista opel ford etc.

Sa stii ca aproape toti soferii tineri de logan se cred dumnezei pe sosea si forteaza masina peste posibilitati.

Sau vrei sa zici ca Loganul nu face accident ? E cumva indistructibil si eu nu stiu?

================================================== ===

Voi cei acre aveti 17 -18 ani de ce "va deranjati " sa scrieti pe acest topic??

marian92 03-06-10 20:12

Re: Autohtona Noua vs SH Strain
 
Eu am dat un exemplu BMW puteam sa spun si Mercedes Opel Ford etc dar vad ca voi va certati:| Orcium nu conteaza

Acem 03-06-10 21:28

Re: Autohtona Noua vs SH Strain
 
Quote:

Originally Posted by zorro6299 (Post 3413748)
BMW , BMW ,BMW ..... tot o sa auzi si o sa vezi multe BMW-uri...pt ca aceasta minunata tara se transforma incet incet, dar sigur , intr-o tara plina de cocalari....si cum NU esti un cocalar adevarat daca n-ai un BMW - tunat si full cu cd-uri cu manele....n-ai facut impresie.

Obisnuieste-te cu ideea !

Desigur sunt si mici exceptii ( poate maxim 1% din posesorii de BMW, isi merită locul in acel avion,numit BMW , si mai trist e ca , nici 1% nu-s in stare sa-l stapaneasca...si mor imprastiati pe drum, nu ca-r fi o mare pierdere, dar mai implica si pe altii nevinovati. ) Daca nu eram in ro, poate aveam pretentii de la autoritati, sa nu permita la incepatori, masini peste 75 cai sau cu motoare peste 1,4., asa cum e in tarile emancipate, se intelege si de ce,..in rest... sper sa nu-mi umple cu "carne", frigiderul,prea multi posesori de BMW, tre" sa recunosc ca sunt vegetarian...si in plus, am recunoscut ca sunt 1% care se exclud din tot ceea ce s-a inteles din acest mesaj.... si toti cei care-l vor citi, si au si BMW, desigur se pot include in cei exclusi!

asta e doar părerea mea,nu trebuie sa fiti deacord cu mine ! dar e dovedit statistic ! :lol:

Viteza Ucide !!! Nu uitati , dragi BMW -uşti !!!

Apropo de cocalari :


Ce aberatii baieteeeeee !
Invata sa cataloghezi oamenii dupa cum vorbesc si cat gandesc,nu dupa ce haine poarta !
Iti pun motor (pe masina bineinteles) de 800cm^3 in brate si tot mori .
Inconstienta ucide flacau!

StreetStyle22 03-06-10 21:54

Re: Autohtona Noua vs SH Strain
 
Quote:

Originally Posted by MihaiCsl (Post 3413734)
Logan 30.000 ambreiaj dus
Logan undeva peste 50.000 maxim 60.000, 3 injectoare duse.
Astra H 110.000 kilometri 2 injectoare duse.
si lista poate continua...
Spre deosebire de tine,eu nu vorbesc din auzite ci din vazute si tot spre deosebire de tine,am condus Logan si pot face comparatie intre Opelul familei,luat la mana a 2-a.

Logan 210.000 km,motor 1.4 8v,merge bine,n-are probleme cu injectoarele,n-a vazut in viata lui benzina de 98+ doar 95 de petrom.Ambreiaj schimbat la 130.000 km regim taxi.
La logan bubele nu le gasiti la motoare (cel putin la cele pe benzina) mai aiurea e acel repartitor de frana,care 1 milion sa-l schimbi si din 70 de mii in 70 de mii trebuie schimbat.
SAX1987 - pai e cel mai mic/ieftin/submotorizat "suv" dar e un cross-over bunicel si se bate cu Skoda Yeti,care mi se pare mai urata ca si Dusterul.
RIcKO si ce te faci daca n-ai bani ? Crezi ca asa usor is banii ? Ii strange lumea de pe garduri ? :) Apropo e foarte nesimtita reclama cand taie dealerii un passat break in 2 bucati,atat ai,atati iti oferim,si face referire la spatiu. :lol:
SAX1987 - nu,dar unii cand au Bmw,parca iar impinge masina de la spate sa o coxeze,crezand ca pot si vazand ca masina totusi poate. In schimb cei care alearga cu loganuri,nu prea ii inteleg,e totusi masina de familie,nu e masina de coxat in nici un caz.
nicholas - un argument solid,de ce a-ti da doar 1000 pe lighean ? Atunci pe modele super dotate,solide,prestigioase cu cateva pagini mai in spate in acelasi "camp" de pret ca si loganul,cat a-ti da ? Sau aia gata,nu e lucru romanesc,e "the best" nu ?

RIcKO 03-06-10 22:02

Re: Autohtona Noua vs SH Strain
 
ce sa spun.....uite eu am plecat de la 18 ani de acasa ca sa muncesc pe la mama dracului ca sa pot sa imi cumpar masina mult visata .....am tras destul crede-ma stiu cum este sa nu ai bani .....si la urma urmei fiecare isi cumpara masina dupa cum ii permite bugetul ..insa nu sunt deacord sa dau 10 mii pe un logan fie el nou ....si la fel nu sunt deacord sa dau 1000 pe un bmw ...clar este praf la banii aia ...

si inca ceva ...nu te mai lua dupa reclame :P

StreetStyle22 03-06-10 22:10

Re: Autohtona Noua vs SH Strain
 
Quote:

Originally Posted by RIcKO (Post 3414271)
ce sa spun.....uite eu am plecat de la 18 ani de acasa ca sa muncesc pe la mama dracului ca sa pot sa imi cumpar masina mult visata .....am tras destul crede-ma stiu cum este sa nu ai bani .....si la urma urmei fiecare isi cumpara masina dupa cum ii permite bugetul ..insa nu sunt deacord sa dau 10 mii pe un logan fie el nou ....si la fel nu sunt deacord sa dau 1000 pe un bmw ...clar este praf la banii aia ...

si inca ceva ...nu te mai lua dupa reclame :P

Pai te cred
Dar gandeste-te,reclama vinde produsul. Eu faceam o comparatie intre Passat Break nou,de ce nu ofera VW o masina ieftina si spatioasa ? Sau sa scoata un model low-cost si spatios ? Chiar nu inteleg,ei pun pret mare pe spatiu,la majoritatea marciilor straine ,modele spatioase is cele mai scumpe. :) Baga tu 3 oameni intr-un Polo si bagai intr-un Logan,vezi unde au spatiu mai mare,sau incearca sa bagi aceleasi bagaje ce le bagi in Logan si incearca sa le bagi in Polo ? De ce nu se sinchisesc sa faca o masina spatioasa,sau ce is prea "presitigiosi" snobi ca si firma sa ofere o masina spatioasa si ieftina ? Nu zice nimeni sa puna climatronic,tiptronic,tsi,si toate tehnologiile noi pe ea,sa faca un spartana,ca si ligheanul,si aia ar fii o piata unde cred eu ca s-ar vinde,pentru ca Vw e o marca fiabila.

RIcKO 03-06-10 22:16

Re: Autohtona Noua vs SH Strain
 
deeaia ca vw au o traditie , un nume . un brand ....care in decursul a nu stiu cati ani ( de la infiintare ) au reusit sa isi formeze un tipar ...adica toata lumea stie ca vw inseamna confort,fiabilitate ,design....acum ei nu mai pot iesi din tiparul asta , deja ei au un segment de piata , o patura sociala la care se adreseaza ..producand un lighean ieftin ar fi ca si cand si-ar da cu firma-n cap

StreetStyle22 03-06-10 22:21

Re: Autohtona Noua vs SH Strain
 
Quote:

Originally Posted by RIcKO (Post 3414318)
deeaia ca vw au o traditie , un nume . un brand ....care in decursul a nu stiu cati ani ( de la infiintare ) au reusit sa isi formeze un tipar ...adica toata lumea stie ca vw inseamna confort,fiabilitate ,design....acum ei nu mai pot iesi din tiparul asta , deja ei au un segment de piata , o patura sociala la care se adreseaza ..producand un lighean ieftin ar fi ca si cand si-ar da cu firma-n cap


Defapt stai ca gresesc eu,au Skoda si Seat,imparte fostele platforme la cele doua marci.

RIcKO 03-06-10 22:24

Re: Autohtona Noua vs SH Strain
 
skoda incet incet .....ajunge sa fie o masina de luat in seama ,iar seat la fel....dealtfel si preturile sunt pe masura in ultmii ani

GTR 03-06-10 23:04

Re: Autohtona Noua vs SH Strain
 
Masini 2008, inca in garantie, pana in 60 k de km, diesel, peste 101 CP, geamuri electrice, ESP, > 9000 EUR, 2 chiar din Romania.

Opel Astra H 1,7DCI ENJOY 54286KM-GARANTIE /1HAND 2009
http://cautare.mobile.ro/vehicule/de...=1&tabNumber=2

Škoda OCTAVIA TDI BERLINA 2008
http://cautare.mobile.ro/vehicule/de...=1&tabNumber=2

Nu BMW-uri de 15 ani, nu masini cu sute de mii de km, masini normale de familie mult peste un Logan, fiabile, confortabile, economice, mai dotate si mai performante.

SAX1987 03-06-10 23:06

Re: Autohtona Noua vs SH Strain
 
Quote:

Originally Posted by StreetStyle22 (Post 3414237)
Logan 210.000 km,motor 1.4 8v,merge bine,n-are probleme cu injectoarele,n-a vazut in viata lui benzina de 98+ doar 95 de petrom.Ambreiaj schimbat la 130.000 km regim taxi.
La logan bubele nu le gasiti la motoare (cel putin la cele pe benzina) mai aiurea e acel repartitor de frana,care 1 milion sa-l schimbi si din 70 de mii in 70 de mii trebuie schimbat.
SAX1987 - pai e cel mai mic/ieftin/submotorizat "suv" dar e un cross-over bunicel si se bate cu Skoda Yeti,care mi se pare mai urata ca si Dusterul.
RIcKO si ce te faci daca n-ai bani ? Crezi ca asa usor is banii ? Ii strange lumea de pe garduri ? :) Apropo e foarte nesimtita reclama cand taie dealerii un passat break in 2 bucati,atat ai,atati iti oferim,si face referire la spatiu. :lol:
SAX1987 - nu,dar unii cand au Bmw,parca iar impinge masina de la spate sa o coxeze,crezand ca pot si vazand ca masina totusi poate. In schimb cei care alearga cu loganuri,nu prea ii inteleg,e totusi masina de familie,nu e masina de coxat in nici un caz.
nicholas - un argument solid,de ce a-ti da doar 1000 pe lighean ? Atunci pe modele super dotate,solide,prestigioase cu cateva pagini mai in spate in acelasi "camp" de pret ca si loganul,cat a-ti da ? Sau aia gata,nu e lucru romanesc,e "the best" nu ?

In comparatie cu Yeti sa stii ca prefer Duster daca m-ar interesa vreodata asa cotet de masina :D Cu banii de duster imi cumpar X5 facelift sau touareg . Dar situatia e exact ca la logan . Majoritatea se vor vinde in rate , nu cred ca e cineva normal la cap sa dea atatia bani cash pe asa masina :shock::shock:.

Sa stii ca m-am cam saturat sa ma faca toti:censored::censored: ca cel mai sus , cocalar si toate cele doar pentru ca am BMW . Pentru care bineinteles ca am muncit eu , nu l-am primit cadou. Unii generalizeaza foarte usor.

Sunt plin de "raceri" cu logan , deja ma dispera cand sunt in tara. Cand vad BMW sau o masina mai buna se pun ca fraierii sa depaseasca si sa faca figuri.

SAX1987 03-06-10 23:11

Re: Autohtona Noua vs SH Strain
 
Quote:

Originally Posted by GTR (Post 3414437)
Masini 2008, inca in garantie, pana in 60 k de km, diesel, peste 101 CP, geamuri electrice, ESP, > 9000 EUR, 2 chiar din Romania.

Opel Astra H 1,7DCI ENJOY 54286KM-GARANTIE /1HAND 2009
http://cautare.mobile.ro/vehicule/de...=1&tabNumber=2

Škoda OCTAVIA TDI BERLINA 2008
http://cautare.mobile.ro/vehicule/de...=1&tabNumber=2

Nu BMW-uri de 15 ani, nu masini cu sute de mii de km, masini normale de familie mult peste un Logan, fiabile, confortabile, economice, mai dotate si mai performante.

Degeaba te chinui sa explici, tot loganul e mai bun pentru ei ca e nou :shock::shock::shock:

Gorby 03-06-10 23:27

Re: Autohtona Noua vs SH Strain
 
De cānd mama m-a făcut nu am mai văzut om anti-autohtonă aşa cum eşti tu... :lol:

Quote:

Unii generalizeaza foarte usor.
Ce spui? Tu ce crezi că faci? Ăhă, da.


:no:

sageata 03-06-10 23:39

Re: Autohtona Noua vs SH Strain
 
Quote:

Originally Posted by SAX1987 (Post 3414454)
Degeaba te chinui sa explici, tot loganul e mai bun pentru ei ca e nou :shock::shock::shock:

mai e bun la ceva: inveti mecanica avansata. ca la vechea dacie.

ce tot o trageti cu loganul ca e nou si in garantie? credeti ca voi avea timp de service-uri de fiecare data? m-am saturat de ele. numai probleme.
pt curiosii care ma tot freaca cu intrebari de genul:
- cum conduci?
- e pe scoala?
- cum de ai reusit?
ramaneti cu ele si sa ma f... in ele de masini si in tot grupul lor renault.
tot pt. curiosi: am avut in grija 3 renault clio, 1 renault megan sedan II, 4 logan-uri folosite in diverse domenii de activitate.
clio - praf toate 3 intr-un an de zile;
megan-ul - varza in 2 ani;
loganurile - praf intr-un an.
. NU AVETI CUM SA MA CONVINGETI CA SUNT MASINI EXCELENTE!
sunt niste rahaturi.
nici macar duster-ul nu m-a impresionat.
iata explicatii de la reprezentanta:
"-la banii astia ce vroiai?"
duca-se dracului toate.

SAX1987 03-06-10 23:40

Re: Autohtona Noua vs SH Strain
 
Quote:

Originally Posted by Gorby (Post 3414514)
De cānd mama m-a făcut nu am mai văzut om anti-autohtonă aşa cum eşti tu... :lol:


Ce spui? Tu ce crezi că faci? Ăhă, da.


:no:

Poate sunt anti Dacia dar sa stii ca mai sunt destui , toti cei care au ramas pe cap cu masina neinmatriculata pentru ca taxa s-a schimbat de 3 ori peste noapte . Totul ca sa protejeze producatorul autohton !!

StreetStyle22 04-06-10 00:22

Re: Autohtona Noua vs SH Strain
 
Quote:

Originally Posted by SAX1987 (Post 3414442)
In comparatie cu Yeti sa stii ca prefer Duster daca m-ar interesa vreodata asa cotet de masina :D Cu banii de duster imi cumpar X5 facelift sau touareg . Dar situatia e exact ca la logan . Majoritatea se vor vinde in rate , nu cred ca e cineva normal la cap sa dea atatia bani cash pe asa masina :shock::shock:.

sau nu te-ai gandit ca poate n-au banii respectivi,dar vor masina noua ?!

Stai un pic X5 si Touareg nu se bat nici cum cu Dusterul,defapt Dusterul nu se compara cu ele.
X5,Touareg,Q7 - is clasa premium,daca comparam Dusterul cu ele,gresim.
Din pacate,asta asa e,cocalari sunt si cu Dacii,Merc,Bmw si alte marcii cunoscute. :)Aia nu are nici o vina marca respectiva,acolo e soferul.
sageata - ala printre singurele atuuri,pretul,spatiul si cam atat,n-a zis nimeni ca Dacia e foarte dotata,ca la banii aia iti ofera aia,ce alt producator auto iti ofera ce-ti ofera Dusterul la banii respectivi ? :) Vorbim de masini noi,s-a facut o comparatie acum cateva pagini care mi s-a parut corecta,dar majoritatea n-au bagato in seama.

SAX1987 04-06-10 00:30

Re: Autohtona Noua vs SH Strain
 
Quote:

Originally Posted by StreetStyle22 (Post 3414604)
sau nu te-ai gandit ca poate n-au banii respectivi,dar vor masina noua ?!

Stai un pic X5 si Touareg nu se bat nici cum cu Dusterul,defapt Dusterul nu se compara cu ele.
X5,Touareg,Q7 - is clasa premium,daca comparam Dusterul cu ele,gresim.
Din pacate,asta asa e,cocalari sunt si cu Dacii,Merc,Bmw si alte marcii cunoscute. :)Aia nu are nici o vina marca respectiva,acolo e soferul.

E clar ca nu sunt din aceiasi categorie dar eu ma refeream la X5 sau touareg SH nu noi. De ce sa cumpar Duster doar ca e nou ?! Cand am masina premium cu toate dotarile si tot confortul posibil la aceiasi bani. Pana in 20.000 de euro ai sute de SUV -uri de unde sa alegi. Eu doar compar ce poti cumpara cu banii aia :D.

Coceptia asta cu masina noua e gresita , nu e bun doar ca e nou. Trebuie sa te gandesti si la revizii care te obliga sa le faci la ei daca vrei garantie.

_anaconda_ 04-06-10 00:31

Re: Autohtona Noua vs SH Strain
 
O masina trebuie si intretinuta nu doar cumparata. Reviziile le faci la ei dar poti veni cu consumabilele tale, oricum costul ar fi decent si cu consumabilele luate de la ei. Cat dai pe o revizie completa la Duster dai pe uleiul care intra in Q7 sau ML :lol:.

Uita-te cat sunt consumabile (filtre/placuta frana/etc) la Duster si uita-te cat sunt la Q7. Uita-te de altfel si la anumite piese gen oglinzi/faruri/etc si vezi ce diferente "mici" sunt. Arunca o privire si la costul asigurarii CASCO ca sa fie pachetul complet. Bingo !

StreetStyle22 04-06-10 00:42

Re: Autohtona Noua vs SH Strain
 
Quote:

Originally Posted by SAX1987 (Post 3414616)
E clar ca nu sunt din aceiasi categorie dar eu ma refeream la X5 sau touareg SH nu noi. De ce sa cumpar Duster doar ca e nou ?! Cand am masina premium cu toate dotarile si tot confortul posibil la aceiasi bani. Pana in 20.000 de euro ai sute de SUV -uri de unde sa alegi. Eu doar compar ce poti cumpara cu banii aia :D.

Coceptia asta cu masina noua e gresita , nu e bun doar ca e nou. Trebuie sa te gandesti si la revizii care te obliga sa le faci la ei daca vrei garantie.

Daca conceptia cu masina noua e gresita,atunci de cei de dincolo isi cumpara numai masini noi,indiferent de marca,un neamt de ex a preferat decat sa cumpere un Passat break nou,a preferat sa-si cumpere doua dacii,un Mcv pt sotia sa-si care copii la scoala,mers la cumparaturi,si un sandero sa mearga el la lucru',nu mai bine isi lua doua sh'uri mai dotate,mai calumea ?! Nu stiu cat e un Passat Break nou,cred ca vreo 15.000 pe acolo,de banii aia isi cumpara doua sh'uri bune,dar a preferat totusi 2 masini noi,o marca total necunoscuta dincolo,doar ca fiind marca ieftina si in grupul Renault.
Pai gandeste-te unpic,daca nu-ti permiti sa faci reviziile la ei,e clar ca esti sarac,asta e,nici eu n-am bani,suntem o natie saraca,ar fii o prostie sa se puna Dacia sa faca masini de peste 20.000 de euro. Recunosc ar putea sa taie vreo 1000 de euro din fiecare model.

SAX1987 04-06-10 00:43

Re: Autohtona Noua vs SH Strain
 
Quote:

Originally Posted by _anaconda_ (Post 3414618)
O masina trebuie si intretinuta nu doar cumparata. Reviziile le faci la ei dar poti veni cu consumabilele tale, oricum costul ar fi decent si cu consumabilele luate de la ei. Cat dai pe o revizie completa la Duster dai pe uleiul care intra in Q7 sau ML :lol:.

Uita-te cat sunt consumabile (filtre/placuta frana/etc) la Duster si uita-te cat sunt la Q7. Uita-te de altfel si la anumite piese gen oglinzi/faruri/etc si vezi ce diferente "mici" sunt. Arunca o privire si la costul asigurarii CASCO ca sa fie pachetul complet. Bingo !

Nu am zis eu nimic de Q7 pentru ca nu se vinde sub 20.000 ca si X5 ul. Franele si consumabilele sunt putin mai scumpe dar nu exagerat (vb de 3.0d la BMW si 2.5 tdi la vag )dar moftul costa si eu zic ca merita . O revizie la un X5 3.0d costa in jur de 700 ron la un service normal .

SAX1987 04-06-10 00:49

Re: Autohtona Noua vs SH Strain
 
Quote:

Originally Posted by StreetStyle22 (Post 3414630)
Daca conceptia cu masina noua e gresita,atunci de cei de dincolo isi cumpara numai masini noi,indiferent de marca,un neamt de ex a preferat decat sa dea pe un Passat break nou,a preferat sa-si cumpere doua dacii,un Mcv pt sotia sa-si care copii la scoala,mers la cumparaturi,si un sandero sa mearga el la lucru',nu mai bine isi lua doua sh'uri bune ?! :)
Pai gandeste-te unpic,daca nu-ti permiti sa faci reviziile la ei,e clar ca esti sarac,asta e,nici eu n-am bani,suntem o natie saraca,ar fii o prostie sa se puna Dacia sa faca masini de peste 20.000 de euro. Recunosc ar putea sa taie vreo 1000 de euro din fiecare model.

Nemtul isi mai cumpara si alte marci de masini nu e ca la noi sa iti permiti doar Dacia ori ceva cotet mic de la alt producator .


Te inseli la treaba cu revizile la ei ! Nici macar 30% din masinile iesite din garantie nu mai fac revizile la reprezentante. Poate doar cele foarte scumpe unde chiar nu-i pasa nimanui ca costa dublu pentru acelasi serviciu.

Eu personal imi schimb singur uleiul si filtrele, chiar imi face placere.

StreetStyle22 04-06-10 00:52

Re: Autohtona Noua vs SH Strain
 
Quote:

Originally Posted by SAX1987 (Post 3414642)
Nemtul isi mai cumpara si alte marci de masini nu e ca la noi sa iti permiti doar Dacia ori ceva cotet mic de la alt producator .


Te inseli la treaba cu revizile la ei ! Nici macar 30% din masinile iesite din garantie nu mai fac revizile la reprezentante. Poate doar cele foarte scumpe unde chiar nu-i pasa nimanui ca costa dublu pentru acelasi serviciu.

Eu personal imi schimb singur uleiul si filtrele, chiar imi face placere.

Tu poate si ai unde sa le schimib,si tie iti place sa faci acest lucru,dar nu toti suntem pasionati de masina in general sau ne face placere sa ne murdarim mainiile,si asta ma refer la marea majoritate de cumparatori auto,pasionatii cred ca reprezinta 30 poate 40 la suta,pot fii pasionat si daca n-ai carnet,bani,masina,poti cunoaste date tehnice de genul ce motor are,ce cuplu are,la ce turatie..dar comportamentul ala il aflii doar cand te-ai urcat la volanul uneia.
Intr-adevar reviziile sunt scumpe dar in comparatie cu ce ? Depinde si ce ulei bagi,pentru Loganul 1.4 8v,exista uleiul Dacia,recomandat de ei,25 de lei litrul. Si motorul merge bine mersi de vreo 130.000 de km incoace...inainte s-a bagat in el, Castrol nu sigur ce vascozitate avea si cum era,sintetic sau semi,asta cand a fost noua adica intre 0 si 70.000.

GTR 04-06-10 01:28

Re: Autohtona Noua vs SH Strain
 
In loc de Duster exista RAV 4 SH de exemplu, care au pret apropiat, la care revizile la reprezentanta sunt mai ieftine decat la Dacia, care are un motor mult mai bun, care este mult mai masina decat un Duster, cu toate astea Duster chiar imi place si nu este imposibil pt. firma sa obtez pt el din motivele unui leasing mult mai bun si fiind mai potrivita pentru angajati.

Duster-ul este singura Dacie pentru care as putea opta in detrimentul unui SH, in rest nu exista comparatie.

lord_wader 04-06-10 09:45

Re: Autohtona Noua vs SH Strain
 
Quote:

Originally Posted by SAX1987 (Post 3414454)
Degeaba te chinui sa explici, tot loganul e mai bun pentru ei ca e nou :shock::shock::shock:

Pentru masinile alea nu trebuie sa ai cash?
cand iti cumperi logan, albea, aveo etc dai lunar o rata relativ mica la banca si nu se simte asa tare la buget chiar daca esti profesor,inginer,medic sau pensionar.

Acum cu , criza asta sunt curios cati or sa mai dea 8-9mii E cash pe o masina SH-buna ce-i drept, mai buna ca loganul.

zorro6299 04-06-10 10:23

Re: Autohtona Noua vs SH Strain
 
Quote:

Originally Posted by SAX1987 (Post 3413906)
Ce legatura au link-urile astea sau BMW cu topicul????? Nu zice nimeni sa cumperi BMW, exista opel ford etc.

Sa stii ca aproape toti soferii tineri de logan se cred dumnezei pe sosea si forteaza masina peste posibilitati.

Sau vrei sa zici ca Loganul nu face accident ? E cumva indistructibil si eu nu stiu?

================================================== ===

Voi cei acre aveti 17 -18 ani de ce "va deranjati " sa scrieti pe acest topic??

hihihi, m-ai inteles gresit...departe de mine acest gand...cum ca ar fi dacia Logan, industrictibila.... tocmai ce am facut una praf ( desigur eu eram intr-un vw ) :twisted:

In alta ordine de idei, exista multe alte posibilitati : ford, opel, vw, etc,etc, in care poti incerca sa mori ( daca ai 18 poate 19 sau 20 de ani si te crezi zmeu ) , dar desigur unii vor sa fie siguri ca mor din prima...si apeleaza la Logan :-P , de ce sa-i strici omului combinatia ?! e democratie... este bine ca inca mai există " patrioti ", care-si iubesc tara si implicit marca Dacia ! Traiască Republica Socialista Romanika !

Problema lor, a celor cu masini "noi ", gen Logan, este ca au impresia ca avand o masina nouă, e mai rezistenta.... desigur este o ipoteza gresita...dar au timp sa inteleaga asta !

Sax1987 .... dude, sper ca nu-mi scriai mie ca am 17, 18 ani..nu ca n-as vrea sa mai am dar.... e imposibil ! :-P , daca-r fi fost sa-mi fac Id, pă forum... si sa-mi "etalez" , anul fabricatiei, cum ai facut-o tu...cred ca trebuia sa am "zorro1980 ", dar am preferat asa cum este... 06.02.99, ziua cand mi-a murit un catel :sad: , e mai reprezentativă pt mine .

anaconda...iti sustin punctul de vedere : import extern...e cea mai buna alegere...dar probabil NU toti ne permitem asa., iar in plus, sa am banii, cel putin mie, mi-ar fi mila sa aduc , de nouă, o masina din afara si s-o omor pe strazile patriei. cine e deacord cu mine ? + service + altele, la o masina strina, nouă, sunt exagerate , pentru salariile noaste, unde mai pui , ca pana acum eram obligati sa facem , intretinera la reprezentante,, unde te jupesc aia.

Deci eu cred ca pt romanul de rand ( care mai are un neorn functionabil ), tot SH strain, e solutia, DAR , sa fie macar după anul 2000.

Desigur, cine-si permite una nouă...straina ...il felicitam, si-l intrebam : de unde a furat banii, ca vrem sa mergem si noi la furat cu el !!! 8)

GTR - scria : In loc de Duster exista RAV 4 SH de exemplu

Ai idee cat consumă o toyota rav4 ????!!! reflecta la asta !

baftă alll !

va rog nu va mai certati aiurea, ca la gradinită ! :rolleyes2

_anaconda_ 04-06-10 11:01

Re: Autohtona Noua vs SH Strain
 
Quote:

Originally Posted by Cosminel HAD (Post 3415236)
_anaconda_ - "Masinile din familie sunt "straine" dar luate de NOI fiindca nu suportam cazanele SH, atata tot."
Asta era ... stai asa oleaca sa ma scarpin. Da chiar esti enervat de acuma. Cazane a? sunt cazane astea SH ? Nu le suporti a? Nu toti au posibilitatea sa.si ea o masina nou sa stii? NU toti au venituri mari ca sa.si permita numai noutati si sa nu le suporte pe alea SH. Cazanele alea cum le zici tu sunt foarte bune daca stii de unde sa le ei , daca te uiti si la om si la cum o descris propietaru masinii anuntul. Conteaza foarte mult sa stii! Asa ca nu le mai numi tu "cazane" ca cu un cazan de ala iti da lectii de condus.

lord_wader - Parca era vorba de masini nu de cati ani aveam.

Sunt enervat ? Chiar deloc. Nu am ajuns in stadiul in care sa ma enervez pe forum. Cred ca ai vrut sa scrii altceva. Ai o problema ca eu nu suport cazanele ? E problema ta. Bineinteles ca daca nu iti permiti o masina noua apelezi la SH, e normal, firesc, dar cand ai bani de o masina noua decenta dar tragi intr-una cu SH din 1900 toamna...acolo e o problema, asta nu suport eu. Le numesc cum vreau eu, nu imi poate limita nimeni chestia asta.

Ce nu inteleg unii - problema asta cu masina sh "mai buna" ca una noua (autohtona in cazul asta) nu est doar la Logan vs altceva, este la ORICE masina din ORICE tara si ORICE segment de pret. Este firesc ca iti poti cumpara o masina rulata dintr-o clasa superioara la acelasi pret cu una noua "mai slaba", nu doar la 7-10000 euro cat costa un Logan. Totul depinde de preferinte. De ce sa dai 25000 euro pe un 316i care de abia isi poate urni caroseria, dotari ioc, cand poti sa iti cumperi 735i rulat la banii aia ? Sau de ce sa iti cumperi un 760Li nou cand iti cumperi Bentley SH de banii aia. Problema este PRETUTINDENI nu doar la low cost asa ca nu puneti in carca Dacia "pseudo-problema" asta. Pe principiul asta doar Maybach / Rolls Royce ar trebui cumparate de noi, restul SH, nu ? Dar daca nu se cumpara noi de unde naiba apar pe piata SH ? Eu cred ca ar trebui sa ziceti mersi alora care isi cumpara masini noi si sa le pupati mana, asa aveti voi ce cumpara in 10 ani cand ajunge masina la 25% din pretul initial. Asta ii explicam si lu SAX, daca primul proprietar de 520i pe care il poseda el acum avea aceeasi gandire de BO$$ 1337, nu isi lua 520i fara optionale cu isi lua un 7xx mult mai bine dotat / motorizat dar la mana a doua/treia. In situatia asta el nu mai avea ce sa cumpere si era pieton sau posesor de bicicleta dar omul (primul proprietar) a preferat 520i NOU. Oare de ce ? Nu a fost idiot ca nu si-a luat septar ?

E misto acum cand iti cumperi Opel Astra H la 8000 euro dar oare nu il considerati idiot pe ala care a dat dublu si ceva pe ea noua cand la banii aia isi lua 520d full fara piele ? :lol:

GTR 04-06-10 13:18

Re: Autohtona Noua vs SH Strain
 
Quote:

Originally Posted by _anaconda_ (Post 3415181)
Masinile din familie sunt "straine" dar luate de NOI fiindca nu suportam cazanele SH, atata tot.

Cel mai pun raport pret/performanta sunt masinile straine cu 1-2 ani vechime si putini km, nu sunt cazane si sunt cu 20-40 % mai ieftine.

Cele 2 masini care le-am prezentat mai devreme sunt cazane?

Quote:

Originally Posted by zorro6299 (Post 3415253)
GTR - scria : In loc de Duster exista RAV 4 SH de exemplu

Ai idee cat consumă o toyota rav4 ????!!! reflecta la asta !

Dacia Duster 1.5 dCi 110 CP 4x4
Ciclu urban (l/100km) 6,5
Ciclu extra-urban (l/100km) 5,3
Ciclu complet (l/100km) 5,6

RAV4 2.2 D-4D Terra 136 CP
Ciclu urban (l/100km) 8,1
Ciclu extra-urban (l/100km) 5,6
Ciclu complet (l/100km) 6,6

RAV4 2.2 D-4D D-CAT Sol 177 CP
Ciclu urban (l/100km) 8,4
Ciclu extra-urban (l/100km) 6.1
Ciclu complet (l/100km) 7.0

Si mai exista varianta

HONDA CR-V 2.2 i-CTDi Comfort 140CP
Ciclu urban (l/100km) 8,1
Ciclu extra-urban (l/100km) 5.6
Ciclu complet (l/100km) 7.5

REFLECTA LA ASTA :)))))

zorro6299 04-06-10 13:52

Re: Autohtona Noua vs SH Strain
 
Dacia Duster 1.5 dCi 110 CP 4x4

Ciclu urban (l/100km) 6,5


RAV4 2.2 D-4D Terra 136 CP

Ciclu urban (l/100km) 8,1

RAV4 2.2 D-4D D-CAT Sol 177 CP

Ciclu urban (l/100km) 8,4

Si mai exista varianta


HONDA CR-V 2.2 i-CTDi Comfort 140CP

Ciclu urban (l/100km) 8,1

........................
Asta e tot ce ma interesează.... rezukta ca duster e mai economic ? sau nu vad bine ?
.......................
desigur ca nu mi-ar trebui...nu consider Daster , masina de Oras.
tot la "caruta " mea , G3Cabrio, raman . cu 1.8 benzina, de 90 Hp, cu GPL , cu care fac 100 km cu doar 22 ron , pe care o parchez usor si o intretin si mai usor cu piese ieftine si bune ! apoi , daca-mi fura cineva G3,din "94, caut in garaj, si gasesc un alt vw , de data asta unu vwpolo, cu 1.9 SDI,din 2001, care-mi papă 4,5 % in oraş.... e oare ceva ce mi-as mai putea dori ?! :-P
........................
aaaa, si daca-mi fura si vwpolo...am o pereche de patine cu rotile, rollblade, care sunt ultima solutie pt deplasare......si cea mai placută ! :-P


REFLECTA LA ASTA :)))))

GTR 04-06-10 14:09

Re: Autohtona Noua vs SH Strain
 
Quote:

Originally Posted by zorro6299 (Post 3415804)
Dacia Duster 1.5 dCi 110 CP 4x4

Ciclu urban (l/100km) 6,5


RAV4 2.2 D-4D Terra 136 CP

Ciclu urban (l/100km) 8,1

RAV4 2.2 D-4D D-CAT Sol 177 CP

Ciclu urban (l/100km) 8,4

Si mai exista varianta


HONDA CR-V 2.2 i-CTDi Comfort 140CP

Ciclu urban (l/100km) 8,1

........................
Asta e tot ce ma interesează.... rezukta ca duster e mai economic ? sau nu vad bine ?
.......................
desigur ca nu mi-ar trebui...nu consider Daster , masina de Oras.
tot la "caruta " mea , G3Cabrio, raman . cu 1.8 benzina, de 90 Hp, cu GPL , cu care fac 100 km cu doar 22 ron , pe care o parchez usor si o intretin si mai usor cu piese ieftine si bune ! apoi , daca-mi fura cineva G3,din "94, caut in garaj, si gasesc un alt vw , de data asta unu vwpolo, cu 1.9 SDI,din 2001, care-mi papă 4,5 % in oraş.... e oare ceva ce mi-as mai putea dori ?! :-P
........................
aaaa, si daca-mi fura si vwpolo...am o pereche de patine cu rotile, rollblade, care sunt ultima solutie pt deplasare......si cea mai placută ! :-P


REFLECTA LA ASTA :)))))

Esti foarte inteligent, la o medie de 50km/zi diferenta de bani cheltuiti cu combustibilul pe luna este de ~100 RON/luna, nu mai merita RAV4 sau CR-V in cazul asta, ca dai 15000 de EUR pe o masina si nu ai diferenta de 100 de RON pentru motorina.
Nu mai conteaza siguranta, comfortul, motorizare mult superioara, fiabilitatea confirmata de cei 2, finisajele, optiunile etc.

Pff, ce putin gandesc unii romani.

StreetStyle22 04-06-10 14:24

Re: Autohtona Noua vs SH Strain
 
Quote:

Originally Posted by GTR (Post 3415850)
Esti foarte inteligent, la o medie de 50km/zi diferenta de bani cheltuiti cu combustibilul pe luna este de ~100 RON/luna, nu mai merita RAV4 sau CR-V in cazul asta, ca dai 15000 de EUR pe o masina si nu ai diferenta de 100 de RON pentru motorina.
Nu mai conteaza siguranta, comfortul, motorizare mult superioara, fiabilitatea confirmata de cei 2, finisajele, optiunile etc.

Pff, ce putin gandesc unii romani.

Eu stau si ma gandesc,de ce ai schimba o masina de 1 an,2 ani,daca e asa fiabila as tine de ea,indiferent ca am bani sau ca nu,si 15.000 de euro sunt bani.Sunt destul de rare cazuriile cand se plictisesc posesorii de ea,sau vor ceva nou.

GTR 04-06-10 14:56

Re: Autohtona Noua vs SH Strain
 
Quote:

Originally Posted by StreetStyle22 (Post 3415876)
Eu stau si ma gandesc,de ce ai schimba o masina de 1 an,2 ani,daca e asa fiabila as tine de ea,indiferent ca am bani sau ca nu,si 15.000 de euro sunt bani.Sunt destul de rare cazuriile cand se plictisesc posesorii de ea,sau vor ceva nou.

Upgrade, lipsa de lichiditati, schimbare de necesitate, deduceri de cheltuieli, barter, etc.

E greu, stiu, au si romanii o problema, de ce vinde masina daca e aproape noua, probabil pt, ca este proasta :)).

cavaliere 04-06-10 15:35

Re: Autohtona Noua vs SH Strain
 
Da' sincer nu inteleg ce va bateti atat cu pumnul in piept pe niste consumuri date de fabricant in conditii ideale?
Arata-mi si mie un Rav4 care in Bucuresti consuma sub 10-12. Si nu e vorba de toyota ci de toti producatorii in general. Este diferenta enorma intre consumul declarat si ce obtinem noi astia mai ales din orase cum e Buc cu trafic de roaba beteaga.

SAX1987 04-06-10 17:47

Re: Autohtona Noua vs SH Strain
 
Incredibil , ati reusit sa umpleti 2 pagini de aseara pana acum:shock::shock: !!

zoro6299 : da, te-am inteles gresit !:D Nu la tine m-am referit la treaba cu anii. Se vede clar dupa cum scrii cati ani ai , ma refeream la userul marian92 (cred ca asa il cheama).

sageata : deacord cu tine LOGAN = CACA

lord wader : nu ma intereseaza treaba cu ratele , nu voi cumpara niciodata nimic in rate sau leasing . Sunt destui care dau 8-9000 pe o masina SH si chiar mult mai mult.

streetstyle : revizile sunt prea scumpe la reprezentanta in comparatie cu alt service bun . Oricum am citit ca se schimba legea si vei putea face reviziile in garantie la orice service autorizat RAR fara sa pierzi garantia . Uleiul nu e scump, si eu dau in jur de 30 lei pe litru , e scumpa mana de lucru . Toate astea conteaza daca faci multi km si trebuie sa faci automat mai multe revizii.DAr majoritatea fac 20.000-30.000 km pe an , adica 3 revizii.

zorro6299 04-06-10 19:35

Re: Autohtona Noua vs SH Strain
 
Quote:

Originally Posted by SAX1987 (Post 3416278)

sageata : deacord cu tine LOGAN = CACA

dar hai sa nu o ingropăm asa tare in "caca" , trebuie sa recunoasteti ca e totusi pe calea cea buna...si este o imagine mai agreabila, fata de vechile dacii 1310 , corect ? doar nu vrei sa faca direct nave spatiale...incet incet.... va scoate si Uzina Dacia , o masina.... momentan face Logan + Sandero...aveti rabdare :-P

P.S. Sper ca nu am supărat pe cineva care are BMW pisicuta, cabrio.... ca mi-a dat ADD in mess cu gand sa facem o combinatie... sa-i dau golfu meu cabrio pe pisicuta lui.... si s-a retras cand am inceput sa l intreb de consum la 2500 cm , pe care-i transporta.... am precizat clar , userii tuning NU intra nici inghesuiti in categoria cocalari..NU are cum. Deci respect BMW -ul, ok ?
unu cu id : aNtIdOt_salam , sper ca nu era cel de pe you tobe :twisted:

pace,

SAX1987 04-06-10 20:12

Re: Autohtona Noua vs SH Strain
 
Nu-i rau Loganul dar nu e nici pe 10 % dintr-o masina de aceiasi clasa de la alt producator pe care o poti cumpara SH la pret OK. Deci in contextul asta e CACA Loganul !Vezi link-ul cu octavia 2 postata de un coleg de forum.

P.S. : daca incerca sa-mi dea add mie cu un asa ID ( sau oricare altul ,gen manelistic) nu primea accept:D chiar daca dadea gratis masina :D.. Sunt satul de manelisti pana peste cap. Nici aici nu scap de ei, sunt peste tot si le place sa auda toata lumea ce gunoi de muzica asculta. Cateodata mi-e rusine sa zic ca -s roman:rolleyes2 .

cangri 04-06-10 21:51

Re: Autohtona Noua vs SH Strain
 
Logan cu aer si toate cacaturile pe el 10 000 Euro

BMW 525 din 2002 sh cu n`spe mi optiuni 12 000 Euro

So tend to stick to the mutha` f`ing BMW


All times are GMT +2. The time now is 19:11.

- Copyright 2026 4Tuning