Forum 4Tuning

Forum 4Tuning (https://forum.4tuning.ro/)
-   Bacau (https://forum.4tuning.ro/80-bacau.html)
-   -   4tuning News Bacău (https://forum.4tuning.ro/80-bacau/59429-4tuning-news-bacau.html)

Alex69 16-01-08 13:11

Re: 4tuning News Bacau
 
1 Attachment(s)

Procesul lui Sechelariu a fost iar amânat


Procesul fostului primar Dumitru Sechelariu a fost amânat din nou de catre instanta de judecata. Motivul amânarii este neprezentarea Primariei Bacau cu un avocat. Procesul a primit termen peste doua saptamâni, timp in care Primaria trebuie sa se prezinte cu un aparator. La iesirea din proces Sechelariu a acuzat Primaria ca vrea sa lungeasca la nesfârsit anchetarea sa. "Judecatorii vor sa termine repede procesul dar din cauza Primariei acest lucru nu este posibil. Sper ca la urmatorul termen sa se prezinte cu avocat si sa terminam bâlciul asta", ne-a explicat Sechelariu. Urmatorul termen al procesului este pe 29 ianuarie la ora 11.00.

Alex69 16-01-08 15:54

Re: 4tuning News Bacau
 
Guvernul vrea iar meditaţii pe taxa auto


Executivul doreşte să discute taxa auto cu comisarul european pentru impozite şi uniune vamală, Laszlo Kovacs. Pentru aceasta. se pregăteşte o delegaţie care va include un agent guvernamental, un secretar de stat din Ministerul Economiei şi Finanţelor şi unul de la Ministerul Mediului. Întâlnirea ar putea avea loc în cursul acestei săptămâni, a anunţat şeful Departamentului pentru Afaceri Europene (DAE), Adrian Ciocănea. "Am solicitat reprezentanţei săptămâna trecută, mai precis l-am rugat pe domnul ambasador Lazăr Comănescu (şeful Reprezentanţei României la UE - n.r.) să ia legătura cu echipa domnului Laszlo Kovacs (foto) şi urmează o deplasare la Bruxelles din care cu siguranţă va face parte agentul guvernamental", a precizat Ciocănea. Oficialul DAE a menţionat că a fost transmisă toată documentaţia necesară clarificării acestui caz, "nu numai grila aceea care este foarte importantă, ci şi un proiect de ordonanţă de modificare a actului normativ".

Alex69 20-01-08 11:05

Re: 4tuning News Bacau
 
Taxa auto, perfectă dar modificabilă prin părţile esenţiale

Oficialii de la Bucureşti, şi îi includem aici pe ministrul mediului, Attila Korodi, dar şi pe Adrian Ciocănea, şeful Departamentului pentru Afaceri Europene, se laudă că au bătut palma cu UE pe noua formulă a taxei de înmatriculare. Principiile de bază au fost acceptate în noua variantă, mai rămân 2-3 chestiuni de clarificat, au spus cei doi. Una din ele este motivarea grilei, după cum spunea Ciocănea. Şi atunci ne întrebăm: în virtutea cărei logici spunem că am trecut testul? Pentru că încă sunt dubii chiar în partea esenţială a problemei, fără să mai adăugăm partea de contestare sau chiar restituirea banilor încasaţi deja în baza unui act neconform principiilor comunitare.
Oficialii de la Bucureşti se calcă pe picioare şi dau din pinteni să convingă Bruxelles-ul să oprească procedura de infrigement pe taxa de înmatriculare.
Formula cea nouă care a ajuns într-un final la CE, despre care se poate spune că transformă o taxă de mediu într-una pro-poluare, a fost disecată de oficialii comunitari.
Adrian Ciocănea, şeful Departamentului pentru Afaceri Europene, nici nu a aşteptat să vadă concluziile oficiale că a şi ieşit cu declaraţii cum că situaţia e ca şi rezolvată. El afirmă că noua taxă e considerată în linie cu normele comunitare, strecurând la final de declaraţie şi faptul că "încă se mai analizează".
Încercând să fie mai clar, oficialul român dă şi câteva detalii despre punctele aflate încă în discuţie. Primul evocat e deja veche cunoştinţă: "Prima corecţie necesară se referă la o mai bună clarificare a posibilităţilor de contestare - pentru cetăţeni". Până aici, nimic neobişnuit.
Numai că vine şi bomba: "A doua corecţie se referă la o mai bună justificare a modului cum a fost gŚndită grila de procente". Păi această grilă este inima întregului edificiu! Dacă UE nu e convinsă că-i bună iar motivaţia încă nu stă în picioare, e foarte clar că sunt slabe speranţe să scăpăm de proces. În niciun caz această obiecţie nu poate fi considerată simplă "corecţie colaterală".
Dacă scoatem din contextul legii grila, ce mai rămâne decât un amalgam de principii şi teorii puse de-a valma, fără aplicabilitate? Ce nu se spune însă după această recentă rundă de meditaţii este cum rămâne cu banii încasaţi deja în baza unei taxe abuzive, în dispreţ cu legislaţia comunitară. Sau încă mai sunt visători pe la Palatul Victoria care cred că banii nu vor fi restituiţi?
Comisarul pentru taxe a spus în nenumărate rânduri că banii vor trebui returnaţi, aşa că sunt slabe speranţe ca ordonanţa ce trebuie dată până la 31 ianuarie să capete acceptul CE fără aceste prevederi.

Alex69 23-01-08 17:19

Re: 4tuning News Bacau
 
3 Attachment(s)
Accident mortal la Bogdan Voda

Un biciclist si-a pierdut viata ieri dimineta atunci când a vrut sa traverseze strada. El a iesit brusc din curte fara sa se asigure si a fost lovit in plin de un microbuz care nu l-a mai putut evita. Dat fiind manevra rapida efectuata de biciclist, soferul a fost depasit de situatie. Politistii din cadrul CDNE Bacau spun ca singurul vinovat de tragedie se face biciclistul. La controlul cu aparatul etilotest s-a dovedit ca soferul nu consumase alcool.

Inca o tragedie s-a consumat ieri dimineata la ora 7.15 pe DN 2 de pe raza localitatii Bogdan Voda - comuna Saucesti. Este vorba despre accidentarea mortala a lui Ion Solomon, din localitate care s-a angajat pe bicicleta in traversarea neregulamentara a strazii dupa ce a iesit din curte. Acesta a efectuat brusc manevra de traversare a drumului national fara sa se asigure ca dinspre Roman vine vreo masina. Surprins de manevra biciclistului, manevra care s-a derulat cu o foarte mare viteza, soferul unei autospeciale marca Iveco, Neculai Cristian I. in vârsta de 34 de ani din Botosani, nu a mai putut face nimic sentru nefericitul biciclist. Chiar daca a incercat sa frâneze biciclistul a fost lovit in plin de microbuz. In urma impactului extrem de violent barbatul de pe bicicleta a murit pe loc. Tragicul eveniment a fost anuntat de participantii la trafic prin intermediul dispeceratului 112 iar la fata locului s-au deplasat ambulanta si politia. Trupul barbatului a fost târât pe o distanta de peste zece metri de la locul impactului si se afla sub partea din fata a masinii. Politistii si criminalistii sositi la fata locului au demarat cercetarile pentru a se afla cauzele care au dus la producerea a inca o tragedie pe drumurile judetului. La controlul cu aparatul etilotest acesta a indicat in cazul soferului de pe microbuz ca acesta nu consumase in prealabil alcool. Soferul a fost condus la spital unde i s-au recoltat si doua probe de sânge iar cadavrul biciclistului a fost ridicat si transportat la morga in vederea efectuarii necropsiei. Politistii de la CDNE Bacau au spus ca singurul vinovat de producerea tragediei se face biciclistul care a ales sa traverseze drumul national pe bicicleta fara sa se asigure in prealabil.

aleks 24-01-08 09:35

Re: 4tuning News Bacau
 
plecam la iasi, si am trecut pe acolo exact cand ajunsese politia( radarul era la bogdan voda, si era deja la locul accidentului, eu am ajuns odata cu passatul)
mi-era mila de sofer, avea o figura de om terminat...

Alex69 28-01-08 15:05

Re: 4tuning News Bacau
 
1 Attachment(s)
Austrian batut si jefuit la Arena Mall


Un individ a fost, spune el, tâlharit de suma de 15.600 de Euro si era sa fie linsat in seara zilei de 27 ianuarie. Fapta s-a petrecut in parcarea de la Mall Arena, recent deschis. Paznicul de la Mall,. a alertat organele de politie. La sosirea politistilor s-a constatat ca un autoturism marca BMW a fost devastat, având toate geamurile sparte. Tiganii spun ca daca nu li se face dreptate iar atacatorul nu va fi arestat isi vor face singuri legea.


O limuzina de lux a fost facuta praf si a ajuns sa aiba toate geamurile sparte de la o reglare de conturi. Cel care a incasat bataia si spune ca a fost tâlharit este cunoscut de politisti ca un cal breaz, un interlop din Bacau, Miorel Chiriac. Din spusele sale, el ar fi scapat cu viata datorita agentului de paza care l-a tras in interiorul cladirii si a blocat usa de la intrare scapându-i astfel viata. Cel care i-a dat in cap cu ranga a ales astfel sa se razbune pe masina tocmai pentru ca Chiriac a scapat cu fuga. Masina distrusa apartine lui Miorel Chiriac, nascut in anul 1974, din Bacau, fara ocupatie si fiind cunoscut de catre oamenii legii cu antecedente penale. Acesta a declarat ca a fost atacat de mai multi indivizi pe care nu-i cunoaste insa l-a recunoscut pe Claudiu P. nascut in anul 1984 in Bucuresti si cu domiciliul in Bacau, care i-a luat banii aflati pe bancheta din spate a masinii personale. Insa declaratiile date de Miorel nu prea coincid cu declaratiile date de catre martorii oculari care spun ca nici nu a fost vorba de vreo tâlharie. Cel agresat a ajuns intâi la spital unde i s-au acordat ingrijiri medicale fiind diagnosticat cu un traumatism cranio-cerebral acut si o plaga contuza in zona occipitala dupa care a fost invitat la politie unde a dat cu subsemnatul. Fiind convinsi ca nu este vorba de vreo tâlharie asupra interlopului oamenii legii au inceput cercetarile pentru infractiunea de ultraj, distrugere, vatamare corporala, lovire si alte violente. Cercetarile in cazul acuzelor de tâlharie sau furt sunt in plina desfasurare.

aleks 29-01-08 08:26

Re: 4tuning News Bacau
 
hai sa ne intelegem, 5-arul ala din 96 nu-i limuzina de lux :):)

Boasa 29-01-08 11:58

Re: 4tuning News Bacau
 
:lol: :lol: cum pentru ei nu e?

aleks 29-01-08 14:24

Re: 4tuning News Bacau
 
ah, scuze, nu m-am gandit la asta :):)

Alex69 29-01-08 14:36

Re: 4tuning News Bacau
 
Ei na...sti cum e ... cuvantul limuzina da bine la public :D

Al3xxx 29-01-08 15:56

Re: 4tuning News Bacau
 
Quote:

Originally Posted by Boasa (Post 1320838)
:lol: :lol: cum pentru ei nu e?

mai nush daca mai e limuzina pt ei... ca la ce masini au avut ... asta e ceva acolo...

Boasa 30-01-08 13:27

Re: 4tuning News Bacau
 
Poate ne spune domnu Alex69 care au fost domnii ce au binevoit a face asta

Alex69 01-02-08 02:57

Re: 4tuning News Bacau
 
cand vrei Boasa... cand vrei tu ....

-ZZ- 03-02-08 10:41

Re: 4tuning News Bacau
 
Functioneaza cel mai mare showroom de tuning ,piese auto moto ,scutere si atv-uri + echipamente si accesorii , din Moldova.

Va asteptam pe Milcov 79 si in 2 sap si cu deschiderea oficiala.

Alex69 03-02-08 12:38

Re: 4tuning News Bacau
 
Pai sa chemi presa la lansare... sa bagam si la ziar si pe news aici .. astept pm


All times are GMT +2. The time now is 11:11.

- Copyright 2026 4Tuning