![]() |
gata gata team intels cam ce vrei sa spui daca asta vrei sa auzi :lol: :lol: :lol:
|
stiam eu ca esti cel mai bun prieten al meu :lol: :lol: :lol:
|
:D
Am auzit ca scoti mai multi CP nu daca ii pui Turbo nici daca ii pui N2O ci DACA o impingi !
|
:lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :twisted:
|
ai dreptate turbo,dar inainte trebuie sa mananci fasole cu ardei iute :lol: :lol: si depasesti orice Hayabusa
|
:D
:lol: :lol:
|
mai eu am mai auzit de chestia cu injectorul suplimentar pus in galeria de admisie si chiar nu pot sa-mi dau seama cum il pui,cum il controlezi,cum toate consecintele ce rezulta din aceasta modificare!Imi poate explica si mie cineva?
|
Quote:
Acesta are un releu de culpare-deculplare conectat la calculatorul masinii. dar se face o manevra ... nu stiu cat de buna poate sa fie ptr viata motorului ... Se pune un buton exact in capul schimbatorului ptr a putea fi folosit cu usurinta ... se scoate releul si se cupleaza acest injector pe butonul respectiv ...( cand faci click el porneste ..cand iei degetul se opreste din bagat benzina) Atunci cand intra in limitare ... adica cand ii dat forja si intra in zona rosie si iti taie pompa de benzina alimentarea ... tu apesi butonul ... masina nu mai face \" VRRRRRRRRR TTT T T T T T T T T \" :lol: SAU DACA FACE APESI BUTONUL FACE DOAR vRRRRRRRRRR :lol: si bagi a 2-a , a 3-a sau viteza superioara si iei degetul de pe buton... Asta e chestia cu al 5-lea injector la 4 in linie ... Bine ... faza cu \" Hit The Button\" o faci doar la liniute ... si consecintele -> Rupi motorul in 2 mai repede decat normal tot phootandu-l in zona rosie excesiv ... Si ca sa revenim la ce spunea un gagiu mai devreme ... Fuiltrul de aer... eu i-am scos burduful de cauciuc de la filtrul vechi si i-am pus un burlan de hota pe dimensiune intre el si debitmetrul de aer... Pe aripa interioara unde statea filtrul de aer vechi era o gaura de vre-o 7 cm diametrul prin care trecea un tub pe unde se scurgea apa din filtru de la condens ...etc. Aceasta gaura eu am largit-o ( acum are 15 cm diametru) ca sa bag conul de la filtrul de aer in ea ... deci nu mai trage nici un pic de aer cald de la motor ... Peste acest con am pus un alt tub de hota de 15-16 cm diametru pe care l-am prins cu un colier si capatul celalalt l-am tras in gaura din stanga barii ... deci tot aerul care vine din fata intra prin acel loc ( unde norpmal ar fi fost amplasat poiectorul ) si intra in filtrul de aer. daca as fi lasat filtrul de aer fara acest tub de 15 cm tot noroiul de la roata ar fi fost pe el ... Am testat masina sa vad cum fuge cu filtrul de aer pus Under The Hood si pus in aripa interioara cuplat la bara de fata prin acel tub de hota ... Fuge si trage mult mai bine cu el pus in aripa !!! Mai spunea de volanta usurata ... Daca stai sa te gandesti ... cea mai mica greseala la usurarea volantei poate sa iti puna motorul pe butuci ... incepe motorul sa iti bata si alte manevre ... Mai degraba iti iei o volanta de undeva de afara si nu ai prbleme ... Apoi ... a zis cineva de discul de ambreiaj ? Nu cred ... Daca iti schimbi discul de ambreiaj ( atunci dand este copt ), nu lua unul la mana a 7-a ... nu sti ce surprize o sa ai ... sau poate il gasesti pe nea Gica Mecanicu si zice \" Lasa tata ca iti bat eu ferodouri groase sa te tina pe disc cu 300.000 lei\" si zici ca este o super afacere ... E pe draku ..nu stiu daca te tine 50 km ... da ... 50 KM ...nu mai mult .. Mai degraba te scarpini putin in buzunare si iti iei un disc de ambreiaj de la Sachs sau Lucas ... sau sfatul meu -> Black & Borg ( nemti care reconditioneaza discurile Lucas si Sachs) ... sunt inca multumit de el si i-am dat cox la masina si nu pute caracteristic a disc ..adica nu pute deloc aproape cand ii dai forja ... sau daca ai un buget consistent ... vezi la vreo firma de tuning niste discuri de ambreiaj in forma de trifoi cu 4 foi ptr raliu ... AS MAI AVEA MULTE DE SCRIS DAR TRE SA REZOLV SI ALTE TREBURI ... CONTINUAREA IN EPISODUL VIITOR ... :lol: 8) |
;D
Bah eu stiu ca se monteaza astfel incat cand ajunge cablul accelelatiei la o anumita turatie in accioneaza si ei nici de cum pe ECU este o treaba mecanica !
|
Quote:
Vorbeam de injector suplimentar in galeria de admisie,nu de cele existente deja. Mai spuneam si ca in loc de o pompa de benzina cu presiune marita,poti sa maresti timpul de injectie din calculator fara sa rescrii softul.In general toate masinile de serie care au injectie se pot regla in trei feluri: 1) economic, putere mica nerecomandat. 2)optim 3)sportiv,iti ofera ceva mai multa putere si un consum mai mare. Daca nu crezi poti sa te duci la o reprezentanta sa intrebi. Exemplu testat pe masina mea. Reglata normal masina consuma in medie 11-12% in oras.Reglata sportiv,are un consum de 14-15%.Nu am modificari dar intentionez sa fac cateva dupa sarbatori.Diferenta asta de consum se cunoaste destul de bine la demaraj. Am mai intrebat odata dar nu mi sa raspuns. Ce pot sa-i fac la cielo cu cutie automata sa fuga? Cu schimbatul cutiei stiu de cind am luat-o acu' 4 ani.Altceva nu se poate? |
injectoru pizdi ....
Un injector in plus il poti pune : 1. pt pornire (da mai bine dai foc la masina ) .
2 . Pt putere . La masinile aspirate nu prea isi are rostul shi oricum solutia e foarte rudimentara (gauri in galeria de admisie) . LA cele turbo sau kompresor se poate pune un injector suplimentar actionat de o sonda de presiune asta daca te gandesti la un overboost . Totusi pt turbo recomand un regulator de presiune reglabil o pompa cu debit mai mare .. eventual niste injectoare mai mari . Asta ar fi pentru primi 20 - 50 HP care ii poti obtine din presiune mai mare in turbina . Daca vrei mai mult un AFC este indicat !!! Shi poate o garnitura de chiulasa din metal .Oricum atentie mare la amestec sa nu prajitzi supape :PPP Shi daca vrei shi mai mult ...... mai adaugam o rampa de injectoare , un nou computer de injectie (HKS Fcon ) , o turbina mai mare (mult mai mare ) furtune de admisie mult mai mari , un intercooler imens cu racire cu Co2 , niste serpi de turbo ,o evacuare drastik marita , niste pistoane forjate , un vibroken echilibrat , niste biele intarite , niste supape/arcuri din titan , alte axe cu came . Shi gata avionu , ZBOR PLACUT !!!! |
am uitat !!
o injectie cu apa ar fi o mutare desteapta daca nu scazi compresia !!!
|
eu unul va multumesc de lamuriri,ma intrebam daca se poate face chestia asta astfel incat sa fie relativ ieftina,sa castigi putere si sa siguranta ca nu iei foc!Din cate ati spus voi,daca ar fi dupa mine,eu nu as recomanda nimanui asa ceva decat daca o face undeva specializat.
Si in plus am intrebat sa vad daca as putea face asa ceva,dar nu ma bag! |
GOGO....... KEROSENU' ARE CIFRA OCTANICA SCAZUTA RAU,ARE ALTE CALITATI...TU VREI BENZINA DE AVION CU PISTON....
INCERCA SI TU PE LA AIA CARE IMPRASTIE ''FASOLE'' PE CAMP . :lol: |
imi spui si mie ce ai vrut sa zici acolo?chiar nu am inteles!care-i chestia? zii si tu legat de subiect!si nu e gogo,daca ai zis ce cred eu,pt ca restul am inteles la ce se referea!
|
| All times are GMT +2. The time now is 06:52. |
- Copyright 2026 4Tuning