Forum 4Tuning

Forum 4Tuning (https://forum.4tuning.ro/)
-   Masina mea Renault (https://forum.4tuning.ro/110-masina-mea-renault.html)
-   -   Renault 21 Nevada GTX (https://forum.4tuning.ro/110-masina-mea-renault/343249-renault-21-nevada-gtx.html)

nonic 26-05-13 21:33

Re: Renault 21 Nevada GTX
 
Imi place masina!
Ce amortizoare vrei sa pui? Iti recomand KYB!

48wzr 28-05-13 09:28

Re: Renault 21 Nevada GTX
 
KYB imi doresc si eu sa pun, insa voi vedea de ce buget dispun in acel moment.
Sincer, imi doream o suspensie putin spre sport, dar nu gasesc absolut nimic pentru ea.

48wzr 02-06-13 12:27

Re: Renault 21 Nevada GTX
 
3 Attachment(s)
Acum 3 saptamani masina a suferit o operatie/operatiune destul de complicata, dar avand in vedere ca este o marca frantuzeasca de ce ar fi trebuit sa fie simlu, nu?

Asadar, s-a demontat bordul masinii. ce s-a gasit in spatele bordului? Un fel de surprize surprize......suruburi slabite de prindere a bordului, plastice sparte (nerezistente la schimbari climatice cald-rece....dar si dupa 21 de ani ce pretentii sa mai am...) invelisul de vinil al bordului dezlipit, fire insirate ca la balamuc, fara a avea o ordine clara, desprinse din clemele de prindere, garniturile de etansare a gurilor de ventilatie distruse, fiind un burete prost care se coace in timp, si mai ales, extraordinar de mult praf (sursa de sanatate curata)

Prin urmare am inceput operatiunea monstrul....am lipit invelisul de vinil inapoi pe bord evitand astfel dezlipirea lui in totalitate. Am aranjat toate firele intr-o ordine logica, le-am pus inapoi in clemele de prindere din care iesisera, am facut cleme noi, late pentru ornamentele de plastic (clemele originale nu mai aveau unde sa stea,asa ca a trebuit reconstructie), am refacut garniturile de etansare ale gurilor de ventilatie(cu ceva foarte complex si complicat = cheder de usi de interior) si am reasezat tuburile prin care circula aerul(acum mi se dezaburesc si mie geamurile desi climatronicul inca nu este rezolvat...va urma), am strans perfect suruburile de prindere a bordului( evident dupa ce am scapat de tot praful de acolo) si multe multe alte lucruri minore dar esentiale pentru a elimina zgomotele nesuferite.

Rezultatul?? Cel asteptat, desigur. cu toate ornamentele puse la punct, masina are acum o ambianta placuta la interior, fara zgomote deranjante, chiar si cu amortizoare existente pe masina terminate pana la ultimul gram de ulei. Bonus, am refacut si OBC-ul, lucru ce ma enerva groaznic, iar acum functioneaza perfect.

Si de ce sa se termine totul aici? ar fi fost deja mult prea simplu...Fiind un Break veritabil, si avand o instalatie electrica ce detine niste fire de calitate superioara chiar si celor din ziua de astazi....in canalele de trecere ale firelor de pe aripa pe luneta, s-au rupt aproape toate cablurile. Din nou, cu multa rabdare, am luat fiecare firicel in parte, le-am facut prelungiri, le-am lipit, le-am izolat si acum totul este in regula....exsita riscul sa se atinga intre ele daca nu rezolvam aceasta problema si s-ar fi putut intampla ce multi numesc....NO MORE RENAULT 21.....

La exterior, daca tot am scos grila de protectie de la stergatoare, m-am gandit sa o si vopsesc intr-un negru satin, ea din neagra, in timp ajungand aproape alba. Pt ca tot aveam spray-ul de vopsea in mana, am rezolvat si bratul stergatorului spate. Au iesit aproape perfect :D

Ce ar mai fi de lucru la masina?? Groaznic de multe....insa prioritare raman schimbul de amortizoare si refacerea instalatiei de climatizare(partea electrica). Dupa ce voi scapa si de sesiune, se va intampla si un detailing la motor, pentru ca cere (aproape in genunchi) acest lucru.

Atasez si cateva poze din timpul operatiunii...

Numai bine!

48wzr 04-08-13 23:41

Re: Renault 21 Nevada GTX
 
Salut baieti,
Pus pe fapte mari si cu foarte mare elan, vreau sa mai rezolv niste probleme pe la masina, insa am mare nevoie de ajutorul vostru.... vreau si eu o recomandare la un service renault pentru a rezolva o problema la climatizare.

Multumesc anticipat!

48wzr 12-08-13 12:09

Re: Renault 21 Nevada GTX
 
intereseaza pe cineva un subwoofer cu statie si cabluri?

pret 200 ron fix!

pt detalii lasati-mi p.m

48wzr 12-08-13 20:35

Re: Renault 21 Nevada GTX
 
vandut

daman 18-08-13 17:31

Re: Renault 21 Nevada GTX
 
frumoasa masina.

48wzr 19-08-13 07:25

Re: Renault 21 Nevada GTX
 
Multumesc!

48wzr 19-08-13 08:24

Re: Renault 21 Nevada GTX
 
Parca este ca intr-un blestem.....abia ce am rezolvat problema cu scurgerea de ulei si am inlocuit vasul de expansiune, cel vechi fiind crapat, am efectuat schimbul de ulei....si azi-noapte, o haita de caini fiind in cartier si o pisica pe capota masinii mele....mi-au facut-o zdrente....vopseaua luata pana la tabla in foarte multe locuri..un brat de stegator aproape rupt, chederul la parbriz rupt......este o frumusete si nu doresc nimanui sa aibe parte de asa ceva.....
Numai bine....

aalyaax 26-08-13 10:30

Re: Renault 21 Nevada GTX
 
Salut.
Te rog frumos, cand rezolvi cu climatizarea, sa imi dai si mie de veste. Ma lovesc de aceeasi problema. Orice idee ai sau sfat ce il primesti, posteaza-l te rog. Multumesc mult.

aalyaax 26-08-13 12:31

Re: Renault 21 Nevada GTX
 
Am gasit o schema pe un site spaniol, si acolo apar doua diode in schema. Intre releul de viteza si comutator. Verifica-le.

48wzr 06-11-13 00:43

Re: Renault 21 Nevada GTX
 
Poate fi inchis, multumesc!

XtreZz 06-11-13 08:31

Re: Renault 21 Nevada GTX
 
l-ai dat?

48wzr 06-11-13 09:05

Re: Renault 21 Nevada GTX
 
masina nu se da, nu se dezmembreaza, va intra intr-un amplu proiect de reconstructie desi nu este lovita. Singurul lucru pe care nu l-am gasit aici este o solutie la orice problema ar avea masina si nu tin o pagina de forum doar pentru socializare.

48wzr 16-11-13 20:17

Re: Renault 21 Nevada GTX
 
Daca tot nu s-a inchis, masina se pregateste de ceva masiv :D Stay tuned!


All times are GMT +2. The time now is 06:19.

- Copyright 2026 4Tuning