Forum 4Tuning

Forum 4Tuning (https://forum.4tuning.ro/)
-   Cum facem rost de mai multi cai putere ? (https://forum.4tuning.ro/19-facem-rost-cai-putere.html)
-   -   Temperatura admisie! (https://forum.4tuning.ro/19-facem-rost-cai-putere/321269-temperatura-admisie.html)

bluey 05-06-12 22:10

Re: Temperatura admisie!
 
Domnilor, ori ne intelegem ori inchidem taraba.
Decizia e a dumneavoastra.

kng_bv 05-06-12 22:27

Re: Temperatura admisie!
 
Daca se abtine nenea cu toyota cred ca putem avea un topic constructiv legat de termperatura aerului din admisie. Probabil ai observat cate cunostinte tehnice are si cate ineptii debiteaza.

bluey 05-06-12 22:36

Re: Temperatura admisie!
 
Cat timp nu jigneste si ramane la subiect fiecare are dreptul sa posteze orice aberatie. Nu e prost rau ala care scrie, e prost rau ala care crede si nu cerceteaza :))
Parca asa era. Chestia asta se propaga. Unu citeste o ineptie pe net si o ia de buna ca apoi sa o transmita mai departe ca litera de lege.
Cine are ochi de vazut sa vada.Cine nu, isi merita soarta.
Trebuie sa manance si mecanicii o paine pe urma "tunerilor" de pe net :D

kng_bv 05-06-12 22:45

Re: Temperatura admisie!
 
Din pacate sunt prea multi "tuneri" pe aici :lol: mai ales dinastia care au nevoie de 5 ani sa invete sa repare o masina (de parca ar fi vreo mega-masina cu reactor si nu mai merge racirea barelor de plutoniu)

vcsomin 05-06-12 22:47

Re: Temperatura admisie!
 
1 Attachment(s)
Temperaturi pe admisie negative = -40 grade celsius , motor turbo, standalone, si efectul se vede la spool si powergain. Intercooler cu gheata carbonica , ca o paranteza este folosit si de baietii din Ungaria (Fiat x1/9)

bluey 05-06-12 23:09

Re: Temperatura admisie!
 
https://www.youtube.com/watch?v=7jDdEX_dq5U asta presupun ca e masina de care zici.
Si pare optiunea ideala pentru masini cu motorul central-spate gen fiatul ala sau opel speedster/lotus elise.Desi nici pentru alte animale nu e de aruncat.
Da si niste detalii, cum functioneaza, ai butelie de CO si congelezi ceva radiator prin care trece aerul sau e mai complicat de atat?
Cat tine gheata aia carbonica si mai ales, se incarca rapid IC-ul cu un nou schimb de rece?

vcsomin 05-06-12 23:18

Re: Temperatura admisie!
 
Nu are rost sa reproduc ce am citit de acolo.
Multe fise dyno si multe exemple.

http://www.are.com.au/Big%20HP/Dry%2...%20cooling.htm

pasbogdan 06-06-12 23:44

Re: Temperatura admisie!
 
Quote:

Originally Posted by toyota_gt4 (Post 5053456)
pai dc sa schimbi ecu tu crezi ca un WRC e masina ta opel astra cu motor fabricat de 3500 de euro nou? mai uitate si tu si documenteazate , hai sa-ti mai zis ceva de masina asta ca sa ramai impresionat la 250 300 la ora daca mi se rupe cureaua de distributie , stiai ca motorul nu pateste nimic? asta e un motor wrc japonez nu vb de cotete opel si alte marci ,hai sa fim seriosi uitate pe net stage 2 ecu dai si tu un google.co.uk ca sa gasesti ,pe europa nu ai nici o sansa si mai ceva pt cunostintele atle praf , masina asta pe mobile.de la 250 300 de mii de km e 15000 de euro din 94 , sa nu mai vb de toyota supra voi vorbiti ce auziti la garaj la NEA ION Mecanicul, la noi in Anglia sunt 10 15 garaje care repara GT4, problema e ca daca nu ai citit manual nici nu sti ce face masina asta spre urmare ai sa ramai mult prea masca, in fine fiecare cu parerea lui, pana nu te da cu o japoneza nu ai cum sa sti..bafta

Nu iti vine sa crezi.La noi in Anglia....
Cel mai grav este ca subiectul in sine poarta discutii la fel de inteligente si bine documentate pe aceasta tema si pe multe altele si acolo,la el in Anglia.
Bai PACALA,cand tu sugeai biberonul multi romani erau ingineri si proiectau strunguri,freze si multe altele.Cand tu erai in alimente ROMANII construiau LOCOMOTIVE.
Sa nu spui acolo la tine in Anglia ca esti Roman.O sa mai apara o idee generala:suntem hoti si....ca tine.

adrian_rujan 07-06-12 09:29

Re: Temperatura admisie!
 
pasbogdan-"O sa mai apara o idee generala:suntem hoti si....ca tine."
Daca cuvantul dintre .... incepe cu "t" mi-ai citit gandurile.

juli1928 26-06-12 18:45

Re: Temperatura admisie!
 
Am citit mesajele voastre si va multumesc pentru sfaturi.

Santon 18-07-12 10:13

Re: Temperatura admisie!
 
Ca o idee.

Am admisie sport din inox si filtru conic.

Acum o saptamana cand erau 36 de grade la umbra, am pus testeru pe masina in drum spre casa de la munca (5km)

Am pus alerta la 60 de grade pentru temperatura aerului din admisie.
La al 2lea semafor a inceput alerta. Aveam 64 de grade in aerul din admisie.

Acasa am ajuns cu 65.

Si se simte la motor acest "heat soak". Este sesizabila ca putere aceasta temperatura ridicata din admisie.

O sa verific si intr-o noapte ploioasa sa vad ce temperaturi indica.

Deci pentru motorul meu 65 de grade in admisie este mult si dauneaza performantelor.

Geo_ZGA 18-07-12 12:06

Re: Temperatura admisie!
 
Pt orice motor aspirat caldura dauneaza performantelor.
Nu am tester, dar efectul asta il simt zilnic, facand diferenta intre zi si noapte, dimineata si pranz...
Am vazut pe diverse masini scuturi termice si diverse "huse" puse pe turbine si admisii, dar nu stiu exact ce material se foloseste... in magazinele de bricolaje/materiale de constructii, singura solutie gasita de mine, dar inca neincercata, e izolatie termica pt tevi de climatizare si banda adeziva de aluminiu peste.

zoomoptic 02-10-12 15:36

Re: Temperatura admisie!
 
temperatura admisiei este importanta cand te gandesti la densitate. daca te gandesti la formula pV=uRT reiese totul. de asemenea mai este important si lungimea traseului de admisie, la motoare aspirate, pentru ca fiecare conducta de aer care duce spre fiecare cilindru functineaza ca un rezonator. e important sa acordezi practic admisia (exact ca la un subwoofer) astfel incat, din cauza unei unde de soc care se propaga in interiorul admisiei sa se realizeze o mica "supraalimentare" cu aer. de aceea masinile cu traseu de admisie lung produc cuplu mare in turatie joasa, iar un traseu scurt de admisie face ca masina sa traga bine la turatii mai ridicate. si nu e neaparat important sa ai ditamai burlanele pentru admisie si nici la evacuare. astea se calculeaza. si sunt niste formule pe undeva care iti spun ca diametrul tevii, sectiunea (aria profilului) e invers proportional cu lungimea. daca va uitati la masina lui Vali Porcisteanu spre exemplu, ea are evacuarea mica. am dat in compuneri..

temperatura aerului admis se leaga direct de densitatea lui. ro=m/V; V= uRT/p deci m=ro*uRT/p te intereseaza masa aerului admis, raportata la masa de benzina introdusa in cilindrii. automat ca atunci cand creste temperatura va creste si volumul, sau va scadea presiunea, ceea ce duce la micsorarea masei de O2 admisa. si asa scade puterea. si sonda lambda va tinde sa creada ca amestecul e bogat in combustibil (prezenta slaba a O2 in evacuare) si va scadea timpul de injectie pe fiecare injector si de aici pierderea de putere.

adrian_rujan 13-12-12 11:45

Re: Temperatura admisie!
 
Dupa cum spuneam in posturile anterioare....am montat un termometru cu senzor in dreptul clapetei de acceleratie pentru a avea o idee despre temperatura din admisie..
Cu ajutorul admisie modificate temperatura care o indica este cu 2-3 grade mai mare decat temperatura exterioare...si in functie de viteza de deplasare a masini temperatura scade.

Intrebarea este urmatoarea:
Zilele acestea cand afara erau -8 grade mie imi arata ca in admisie intrau -6 grade.
Exista vrun dezavantaj in afara de cresterea consumului din cauza temperaturi cu minus care intra in motor....Cum cei de la meteo anunta temperaturi de -20 grade ma intreb daca are ceva daca o sa bag in motor aproximativ -18 grade.

Bolt 14-12-12 17:33

Re: Temperatura admisie!
 
o sa ii placa ;) stai calm, si a mea are admisia cat se poate de directa si nu tuseste cand trage aer rece, chiar vad o imbunatatire a cuplului pana in 3000rpm


All times are GMT +2. The time now is 09:02.

- Copyright 2026 4Tuning