Forum 4Tuning

Forum 4Tuning (https://forum.4tuning.ro/)
-   VERSUS AUTO (https://forum.4tuning.ro/55-versus-auto.html)
-   -   Prioritatea de dreapta vs. priotitatea de smecher (https://forum.4tuning.ro/55-versus-auto/25557-prioritatea-dreapta-vs-priotitatea-smecher.html)

mmihai82 01-06-07 14:49

Re: Prioritatea de dreapta VS Priotitatea de smecher
 
clar viata are prioritate.lasa-l pe nebun sa treaca,nu merita nici sa te enervezi,e pacat si de masina,nu merita...

mae 06-06-07 10:29

Re: Prioritatea de dreapta VS Priotitatea de smecher
 
Quote:

Originally Posted by mario75 (Post 927065)
On topic: Viata are prioritate - il las pe "smecher" ca poate se grabeste...... pe ultimul drum

bine ai grait aici.

mi s-a intamplat de doua ori mergand pe valea prahovei sa fie cate unu mai smecher ca totzi si sa mearga ca si-a cumparat strada si sa il gasesc aproape de sinaia (pe unul dintre ei) chiar inainte de intrarea in sinaie cum mergi spre predeal e o coborarea si curba in acelasi timp. si acolo era intrat intr-o masina de pompieri care se duceau la o interventie. masina lu asta era muci si soferul era un fel de lego atunci cand scoti din cutie piesele inainte sa le ansambelzi.
iar alta data a sarit in apa cu masina.

snookye 05-10-07 22:23

Re: Prioritatea de dreapta VS Priotitatea de smecher
 
teoretic..ar trebui sa iti vezi propriul interes si sa-l lasi naibii de dobitoc..practic te cam saturi sa vezi dinastia cu impresii si dak mai ai si putini draci te bagi in el...ca doar de..ai prioritate:lol: (dar pt asta tre' sa fii mai tzacanit)

Eugen_54 21-10-07 23:14

Re: Prioritatea de dreapta VS Priotitatea de smecher
 
Am citit tot ce scrieti aici si este interesant. Ar trebui totusi sa se poate lua si niste masuri pentru ai mai linisti pe acesti smecheri. Inclin sa cred ce spune un amic de-al meu si anume ca " Nesimtirea este proportionala cu pretul masinii". Asta legat de depasiri de coloane pe contrasens sau pe linia de tramvai. Cu bine tuturor si fiti calmi in trafic !

E31 09-11-07 03:53

Re: Prioritatea de dreapta VS Priotitatea de smecher
 
Fals Eugen_54, desi sincer mi-a placut raspunsul tau. Prima mea masina a fost un bmw. Am facut si eu tampeniile pe care le face orice incepator, dar odata ce am castigat mai mult timp in spatele volanului am apucat sa observ mai multi soferi. Click-ul / schimbarea s-a produs cand asteptam de vreo 4-5min sa fac stanga intr-o intersectie (conducand bmw) cand un mercedes s nou a oprit si m-a lasat sa trec. De atunci imi dau seama ca nu e de masina ce e condusa, ci de cat de OM e proprietarul ei. Putem gasi baieti de bani gata intr-un porsche 911 de 700cp care te scuipa in fata ca pe un tzantzar, dar putem gasi si baieti de bani gata intr-un amarat de golf r32 care se simt jenati ca pe langa munca lor din vacanta de vara a pus bani si 'taticu' pentru ca sa-si poata lua masina. Ideea e ca tre sa ajungem ca cei de dincolo si sa incetam sa fim atat de grandomani. Probabil ati vazut clipul de pe youtube cu BMW-ul 530d care-i "arata" unui lamborghini murcielago. Lambo s-a lasat depasit, n-a avut nici o problema, era ca si cum un catzel latra catre un dulau. Cand s-a eliberat de trafic drumul, bmw-ul avea cam 240, si la viteza aia lambo atrecut pe langa el de parca statea pe loc. Dar nu a crizat, s-a purtat ca un gentleman. In schimb romanul de la volanul dieselului 530.... Sper din suflet sa evoluam.

HMiller 10-11-07 09:57

Re: Prioritatea de dreapta VS Priotitatea de smecher
 
Sunt in tara asta si, mai ales, in Bucuresti, o gramada de smecherasi care, dupa ce strang un ban (nu spun cum! :) ) dau navala in Germania si-si cumpara un second hand ...
Dupa care, intorsi in tara calare pe grozava lor masinuta ... isi manifesta, pe sosele, inconstient, instinctul de pitecantrop.
Pacat ca din Germania nu reusesc sa aduca cu ei decat o banala masina, nu si o farama de civilizatie ...

Korne 18-11-07 21:54

Re: Prioritatea de dreapta VS Priotitatea de smecher
 
sincer, nu cred ca e vorba de masina, uite, eu de exemplu am un polo cumparat de parinti(exclusiv) si imi doresc sa imi iau un B4(avant!!!) dar depinde de situatie... eu nu ma bag ca prostul, mult mai bine ma simt cand ma lasa cineva, si consider ca la fel se simte bine cineva pe care il las eu, ii acord prioritate daca omul nu prea se descurca(sau nu poate)... si sa stii ca din subconstient acorzi prioritate mai degraba unei masini scumpe, pt ca aia o observi mai repede, insa cand vezi ca cineva cu o dacie veche iti multumeste ca l-ai lasat, te mai gandesti la alea 5 secunde??

Sasha 06-12-07 10:24

Re: Prioritatea de dreapta VS Priotitatea de smecher
 
tupeul din asta te baga la 2 m sub pamant.... asa ca mai bine astept....:-P

TSC-Us 06-12-07 12:06

Re: Prioritatea de dreapta VS Priotitatea de smecher
 
interesant topic, interesante raspunsuri si mai interesant sunt oprtiunile jmekerilor care nu se mai suport ...care e plin de ei mancatias, pe toate drumurile, de aia rom se afla in top 3 la nr de accidente... !

trebuie boxati dobitocii care ne pun viata-n pericol !

bmwm5 06-12-07 14:02

Re: Prioritatea de dreapta VS Priotitatea de smecher
 
eu nu-i las sa se bage in fatza,pentru ca dobitocul care-mi intra fatza e clar ca va bloca si intersectia,pentru ca tupeul e constant.ma enerveaza si cei care merg pe linia de tramvai si apoi ne inghesuie pe noi cei care stam regulamentar pe banda.sunt de acord cu cel care a spus ca nu conteaza pretul masinii ci valoarea omului care o conduce.pentru ca tupeisti am vazut si in dacii vai mama lor si in super masini.am casco deci de abia astept sa ma loveasca un bou.daca eu am dreptate,il ard de nu se vede.
oricum,de asta ne vom lovi multi ani de acum incolo,pentru ca daca masina patriarhului trece pe rosu,cea a primarului general trece pe rosu,smecherii cu numere de ministere trec pe rosu,sau se cred tramvaie...noi,ce modele sa urmam?

Korne 06-12-07 14:37

Re: Prioritatea de dreapta VS Priotitatea de smecher
 
bmwm5, eu la o chestie sa stii ca nu sunt total de acord cu tine, deci eu ii respect pe cei ce se duc pe linia de tramvai, sunt perfect de acord, dar cu o conditie, te duci pe linie pana la semafor, si acolo te bagi, sa nu stea nimeni dupa tine, in schimb, am boala pe cei ce nu te-ar lasa sa te bagi.
Oameni buni, daca omul se baga fortat, inseamna ca se grabeste, are ceva treaba, lasa-l frate sa se duca, in 5 secunde nu faci mare lucru, nu pierzi nimic...

Sasha 06-12-07 14:43

Re: Prioritatea de dreapta VS Priotitatea de smecher
 
Quote:

Originally Posted by Korne (Post 1232888)
bmwm5, eu la o chestie sa stii ca nu sunt total de acord cu tine, deci eu ii respect pe cei ce se duc pe linia de tramvai, sunt perfect de acord, dar cu o conditie, te duci pe linie pana la semafor, si acolo te bagi, sa nu stea nimeni dupa tine, in schimb, am boala pe cei ce nu te-ar lasa sa te bagi.
Oameni buni, daca omul se baga fortat, inseamna ca se grabeste, are ceva treaba, lasa-l frate sa se duca, in 5 secunde nu faci mare lucru, nu pierzi nimic...

pot sa se grabeasca 1000 de oamnei si din ei sa fie 1 idiot pe care nu`l intereseaza graba altora si se baga in fata!!! pai nu faci cu inima cand vezi asa ceva???eu una ma stresez rau injur....:blahblah:

bmwm5 06-12-07 14:48

Re: Prioritatea de dreapta VS Priotitatea de smecher
 
sa fim seriosi sunt pline intersectiile de oameni care se grabesc...si din cauza lor pierd eu minute bune.nu cred ca timpul e mai pretios pentru unii si pentru altii nu

Sasha 06-12-07 15:02

Re: Prioritatea de dreapta VS Priotitatea de smecher
 
Quote:

Originally Posted by bmwm5 (Post 1232902)
sa fim seriosi sunt pline intersectiile de oameni care se grabesc...si din cauza lor pierd eu minute bune.nu cred ca timpul e mai pretios pentru unii si pentru altii nu

nu dar altii nu stiu sa astepte...

Korne 06-12-07 15:13

Re: Prioritatea de dreapta VS Priotitatea de smecher
 
bmwm5, eu ti-am dat un exemplu ca in urmatorul caz, ce am patit acum 3 zile, eram grabit rau cu un prieten, si ne-am bagat pe contrasens ca era liber, si cand ajungem in capat, a venit unul din fata care a franat tare, ne-am cerut scuze, i-am aratat scurt la tip ca e urgent, si a inteles baiatul, a facut semn ca nu e nici o problema, si cand sa tragem drepta, cum vroiam sa mergem, cel din dreapta, ce statea regulamentar a tras putin stanga, iar noi cand am pornit, i-am deplasat raia de dacie juma de metru, adevarul e ca a tras, pt ca eu ma uitam la el... noi am avut noroc ca nu a patit nimic masina, un tanc de Audi V8, dar ala dupa aia vroia nu stiu ce bani... 100 de lei si era fericit baiatu


All times are GMT +2. The time now is 18:19.

- Copyright 2026 4Tuning