![]() |
Re: 1.9 TDI PD vs 1.8 T
Daca e sa compari motorul 1.9TDI ARL de 150cp cu 1.8T 150cai parerea mea este ca dieselul bate. Nu de departe dar bate. Avand cuplu mai mare, fiabilitatea crescuta si consum relativ redus. Tinand cont si de cilindreea aproximativ agala. E parerea mea .. nu dati cu parul dar eu intre 1.6 ecotec 101cai si 2.0dti 101 cai am avut impresia ca dieselul bate benzina. Intradevar eu am dat exemplu aspirat vs turbo si 1.6 vs 2.0 dar pana la urma e aceeasi putere! Recunosc ca nu cunosc diferenta de cuplu intre tdi arl si turbo la motorizarile de 150 de cai dar tind sa cred ca dieselul are cuplu mai mare si odata ce isi da drumul... se duce
|
Re: 1.9 TDI PD vs 1.8 T
1.8 de 150 de cai este o versiune foarte soft turbo cu boost minuscul, de la 125 de cai aspirat la 150 turbo, repectivul motor are pana la 225 de cai in functie de masina pe care este pus, 1.9 tdi de 150 de cai este tras la maximum de el, intelegi diferenta?
|
Re: 1.9 TDI PD vs 1.8 T
Atunci 320d/183cp ce mai e? ca sa nu zic motoarele industriale care au obisnuit 3-4 bari ...
Un motor turbo nu se face in garaj dintr-unul aspirat, ci se calculeaza noile eforturi si se reproiecteaza biele, bolt, piston cuzinet |
Re: 1.9 TDI PD vs 1.8 T
Quote:
Deci oricum ai lua-o, diesel-ul cam pierde din cauza asta. N-am condus un diesel biturbo, sunt curios cum se comporta unul. Din auzite se pare ca foarte bine (adica a scapat de aceste inconveniente). |
Re: 1.9 TDI PD vs 1.8 T
Sa ne spuna cei care au acest motor 1.9Tdi, ce turatie au in tr. a6a la 80/h, eu habar nu am, dar probabil ca abia acolo intra in cuplu maxim daca nu cumva e chiar subturata
|
Re: 1.9 TDI PD vs 1.8 T
Intr-a 6-a la 80 la ora e subturat,aia e viteza de treapta 5, la 1900 rpm intr-a 6-a ai cam 110-115, esti chiar sub pragul de cuplu maxim, adica poti depasi instant fara sa retrogradezi, de la cruising la POW! :)
|
Re: 1.9 TDI PD vs 1.8 T
la 80 in a 6-a e subturata sigur..pai la mine in a 5-a la 80 am 1600 rpm..de aici e buna a 4-a :D
|
Re: 1.9 TDI PD vs 1.8 T
Yuri , urca-te intr-un diesel mai nou de 10 ani si dupa aia zi-ne pe ce plaja se extinde cuplul.
Iti zic eu la mine 2 valori: 330Nm la 2000-2500rpm si 260Nm la 4000rpm (adica 80% din maxim), asta din urma poti sa o verifici din forumla "moment motorxturatia= puterea (care 150cp)" toate in SI, binenteles. Daca faci aceleasi calcule pentru un echivalent benzina ai sa vezi ca situatia e orecum la fel pentru 150cp doar ca momentul maxim e atins la peste 3500rpm si ajunge la ~80% la 6000. Acum facand RAPORTUL nu diferenta 4000/2000 respectiv 6000/3500(sau mai mult) o sa vezi care iese mai castigat, ca sa nu mai zic ca un aspirat nu prea are o zona "plata" (cu cuplu constant). P.S. 320d 6tr are 110 reali la 2000rpm - minim minimorum normal de mers cu toate ca motorul duce si la 6okm/h nu e deloc recomandat sa cobori sub 2000 in treptele superioare. |
Re: 1.9 TDI PD vs 1.8 T
Stiu ca topicul este vechi, dar poate mai intereseaza pe cineva.
1.8T este un motor extrem de fiabil si foarte bun pentru tunning. Se pot scoate lejer 300CP din el cu internele stock. Peste valoarea asta trebuiesc schimbate biele, pistoane, axe cu came, etc. Consumul mediu este undeva la 11% (70-80% mers in oras). Cand era stock am facut cateva liniute cu un G5 1.9 PD resoftat la 154CP. Desi avea mai mult cuplu a castigat doar in viteza 1 unde traction control-ul m-a facut rau de tot (fiind 4x4 nu il pot dezactiva de tot). De la viteza a 2-a deja s-a schimbat treaba. cand am ajuns sa-i dau a 3-a deja ma indepartam de el, la a 4-a il vedeam mic in oglinda. Pentru cine zicea ca astra G are volanta bimasica, nimic mai FALS. Volanta bimasica s-a montat de la Opel Astra H incoace. A mea are 225000 Km si este volanta originala. Face ceva zgomot la oprirea motorului, dar nu patineaza si inca este ok. Cand se duce naibii am gasit in UK la 300 de lire kitul complet single mass sinterizat (pentru liniute). P.S. Intr-un an jumate de cand am masina am schimbat distributia si un senzor de arbore de 130 RON. In rest benzina si zilnic 6000 rpm. 2.0 PD TDI spre exemplu au prostul obicei sa se blocheze injectoarele, sa se crape chiulasa, sa crape turbo, etc. |
Re: 1.9 TDI PD vs 1.8 T
Quote:
|
Re: 1.9 TDI PD vs 1.8 T
Atat a scos pe dyno. Este resoftat in germania. asa a fost cumparata masina de la fostul proprietar. A mea avea ~210.000 km, a lui nici jumatate.
|
Re: 1.9 TDI PD vs 1.8 T
Quote:
|
Re: 1.9 TDI PD vs 1.8 T
Gresesti tare 200cp vs 250cp cam greu sa castige primul, iar la viteze mari garantat pierde, sa presupunem ca la 230km/h ambele folosesc 150cp doar ca sa invinga frecarile, unu mai are disponibil 50cp altul 100cp pentru acceleratie, cam cum crezi ca ar putea castiga primul?
Daca motorul otto mai e si turbo, are o curba de cuplu foarte buna si va cam spulbera dieselul in orice situatie. ON ca performante nu exista comparatie 1.8t vs 1.9tdi. @kng_bv tu trebuia sa castigi la plecarea de pe loc, el avand FWD, in plus plecarea e mai eficienta cu esp partial dezactivat decat cu el complet activ. |
Re: 1.9 TDI PD vs 1.8 T
Quote:
|
Re: 1.9 TDI PD vs 1.8 T
Nu ma sperie 300 de euro, ma "tine" si mai mult.
Din pacate nu am o masina nici de 200cp dar daca ai intelege un pic de fizica ai vedea ca 200cp nu vor avea un top speed mai mare ca 250cp pe aceeasi caroserie, cu aceleasi roti, indiferent cum. Clar pierzi la partea cu "orice viteza" Este o relatie foarte simpla P=F*v pe care nu o pacalesti in nici un fel. Tu probabil ai o putere mai mare si ori nu stii. |
| All times are GMT +2. The time now is 23:30. |
- Copyright 2026 4Tuning