![]() |
re: Provocări pentru SUBARU lui Sebastian.
aha, multumesc mult pentru explicatie, acum am inteles si eu!
|
re: Provocări pentru SUBARU lui Sebastian.
ALS - anti lag system, asta merge cand lasi de gaz (in general in mers), electronica printr-un solenoid lasa deschis clapeta de acceleratie, prin asta lasa aer in motor, retardeaza avansul si prin asta explozia - arderea amestecului nu se desfasoara in cilindree ci in galerie, inainte de turbo.
Prin asta fece presiune la turbo. Launch Control e la start, in primul rand diferenta principala este ca la ALS nu apesi pedala, aici da. La LC turatia e limitat din aprindere, la fel reterdat foarte mult, chear face scantee dupa punctul mort sus (TDC). Prin asta fece sa explodeze-arda amestecul cand se deschide supapa de evacuare, astfel masjoritatea iese si proplseaza turbina. Din cauza ca arderea nu e completa, si e mult retardat avansul scoate flacari masina. Noi facem aceste reglari din electronica si sunt destul de daunatoare in privinta turboului. Noi facem aceste reglari din electronica si sunt destul de daunatoare in privinta turboului. |
re: Provocări pentru SUBARU lui Sebastian.
Dar si electronica respectiva costa o carca de bani :) . Oricum sunetul de la als e unic...cel putin la mitshube :)
|
re: Provocări pentru SUBARU lui Sebastian.
nu ai dreptatea! bobby gsi a explicat mai sus perfect!
|
re: Provocări pentru SUBARU lui Sebastian.
Fleosc........e normal sa nu ii dai dreptate pentru ca el a explicat principiul fiecarui sistem in termeni specifici...si nu a gresit cu nimic. Eu am explicat in linii f f f mari ce si cum :)
|
re: Provocări pentru SUBARU lui Sebastian.
La noi un stand alone VEMS care stie si asta intre multe altele cu montat, cu senzorii aditional, cu LCD, programat costa 1100 euro, fiecare decide daca e mult sau rezonabil.
|
re: Provocări pentru SUBARU lui Sebastian.
ah adica als-ul pana la urma nu merge la start?
|
re: Provocări pentru SUBARU lui Sebastian.
Quote:
|
re: Provocări pentru SUBARU lui Sebastian.
eram curios de raspunsul lui bobby pentru ca si eu i-am explicat ca als-ul nu merge la start dar el mi-a zis ca a mers cu un evo si ca el a observat ca merge imediat cum pleaca, si acum ma gandeam ca din moment ce a mers cu un evo de la noi nu putea decat sa aiba electronica gaetmo sau un motec m800 pnp sau un m400, si la o astfel de electronica ori ai buton separat de selectare als cum ai si la hydra nemesis stand alone sau la motec din cate stiu poti sa iti pui senzor pentru viteza si motecul iti porneste singur als-ul in momentul in care "simte" ca masina s-a miscat, si practic als-ul intervine cand solenoidul de la wastegate simte o depresurizare in hotside-ul turbinei ( in cazul unui wastegate montat pe carcasa turbinei ) sau in evacuare ( in cazul unui wastegate montat pe evacuare ), deci daca turbina in launch control produce presiune pozitiva si nu exista nici o depresurizare, cum merge als-ul la start?
|
re: Provocări pentru SUBARU lui Sebastian.
Si atunci cum se explica ca la start....cand masina sta pe loc zgomotul si flacarile sunt persisestente la evacuare? Nu sunt vreun geniu in mecanica dar cunosc sunetul als-ului si eu zic ca stiu cand e on si cand e off. Chiar am pe telefon sunetul si plecarea masinii respective...si ve aude clar ca als-ul este pornit. Din cate imi amintesc cred ca este vorba de o electronica gaetmo si intradevar are buton separat.
|
re: Provocări pentru SUBARU lui Sebastian.
zgomotul este limitarea de turatie din launch control iar flacarile -> avans retardat + amestec bogat ;)
|
re: Provocări pentru SUBARU lui Sebastian.
Scoate aceasi sunet LC cu ALS....e si normal, fac aceasi lucru numai ca putin diferit.
Cum spuneam, la ALS dai o blana si daca e pornit cum ridici piciorul porneste, fie ca e masina in relantina sau orice, clapeta este deschis electronic. LC tu deschizi clapeta cu piciorul iar electronica limiteaza turatia. Cum e asa de greu de inteles. Partea de merge si la start ALS-ul...normal ca merge dar nu e activ!!! activarea este dupa anumite conditii. La masinile cu clapeta electica nu este diferenta esentiala in functionarea lor, numai in programul. |
re: Provocări pentru SUBARU lui Sebastian.
Quote:
|
re: Provocări pentru SUBARU lui Sebastian.
De aia nu are relantin fix ca nu amestecul tine motorul la o anumita turatia ci avansul, electonica face astfel incat retardeaya sau da avans ca sa mentine constant, dar electronica si senzorii au cateva ms intarziere, si asta face ca are relantin aiurea.
Orice masina merge asa daca relantinul e tinut de avans si nu de amestec |
re: Provocări pentru SUBARU lui Sebastian.
Bun si ca o concluzie... Tom face caterinca finutz de bobby, bobby pune pe tava niste informatii bazate pe simturi, iar hexer explica mot a mot cum functioneaza....
Si totusi ce legatura are cu Subarul lui Sebastian??? :) |
re: Provocări pentru SUBARU lui Sebastian.
Plictiseala maxima de pe forum-ul asta reinvie topic-uri murite de acum cateva ''decenii''!!!!!
|
re: Provocări pentru SUBARU lui Sebastian.
Am specificat ca nu sunt as in motoare turbo si alte sisteme legate de electronica, nu sunt atat de tamp sa nu imi dau seama de intepaturile lui tom.....si tocmai de aceea am incercat sa ii dau argumente pentru cele spuse de mine. Nu-i nimic...am sa urc inregistrarea si atunci am sa il rog pe tom sa imi explice si mie zgomotele masinii pestritze si cu tobe sparte
|
re: Provocări pentru SUBARU lui Sebastian.
Eu nu cred ca este plictiseala faptul ca nu se discuta despre Subarul lui Sebastian... multi abarna aveati ce inseamna acest ALS sau acest LC ... asa ca ,acuma cu ajutorul lui Hexer ati reusit sa va edificati cu aceasta problema .
Dupa parerea mea se vede de la o posta ce inseamna educatia in domeniu motor sport a celor ce au stat mai mult prin afara acestei tari ... sau a celor care nu sunt de pe meleagurile noastre .... Hexer este dupa parerea mea persoana cu cel mai bogat bagaj de cunostinte de pe acest forum si culmea ... mereu e dispus sa i ajute pe restul chiar daca uni il iau la misto . Bravo Hexer , din partea mea ai toata stima .... de cand te-am cunoscut mai bine mi-am dat seama ca esti un super baiat. |
re: Provocări pentru SUBARU lui Sebastian.
Cum era expresia aia? nu e prost cine nu stie, e prost cine nu-ntreaba... :)
|
re: Provocări pentru SUBARU lui Sebastian.
:crazy:THX
|
re: Provocări pentru SUBARU lui Sebastian.
Pentru a obtine ALS trebuie sa introduci si aer suplimentar, nu ajunge avans distorionat si benzina la momentul respectiv.
Mai este ceva fara de care nu se poate aer, pentru a arde benzina, aprinsa la un moment bine determinat nu pentru a produce apasare pe piston ci presiune, gaze in exces pe evacuare.Apare si fenomenul numit BANG... Pentru a introduce aer atunci cand dorim un sistem ALS activ trebuie sa gasim o cale fara ca pedala de acceleratie sa fie actionata de piciorul pilotului care in acel moment e ocpat cu altceva, poate frana sau nu are nevoie sa accelereze pentru a mentine trasa. Acest aer se poate introduce in principiu in doua feluri, sau mai bine spus prin doua cai. Una este cea fireasca a aerului care intra prin traseul de admisie, respectiv clapeta de accelratie. Iar alta cu dispozitiv special, o vana separata de aer pt periada de lucru efectiva a ALS, altfel e inchisa ca si cum nu ar exista. Mai este o alta metoda si un alt tip de ALS folosit in trecut care are rezervor suplimentar de combustibil, in unele cazuri alimentare total separata, fiind cel mai eficient insa este cel mai mare dusman al unei turbine. Oricum ALS oboseste mai mult decat sarcina motorului turbina. Pe metoda tratata aici aerul vine prin clapeta de accepratie. Aceasta clapeta nu mai are voie sa se inchida cand ridici acceleratia pana la cap adica pastreaza un procend de deschidere ales de cel care seteaza in functie de ceea ce vrea. Pentru a tine deschisa partial clapeta si nu inchisa complet se folosesc cateva metode. Unii regleaza pedala sa tina clapeta actionata mereu peste 10%(prodent arbitrar de discutie), o fac mecanic clapeta nu mai revine la zero(care poate sa nu fie zero niciodata). In alta situatie se pune un cablu aditional care actioneaza putin clapeta. Altii pun un motor pas cu pas sau servomotor. Subaru are chiar inca un suport pe clapeta pentru legat o astfel de comanda.E din fabrica. La cele cu clapta electrica baietii destepti o fac direct din soft. ALS nu este doar comanda asta mai ai nevoie de soft sa duci avansul si benzina unde vrei. Pentru LC poti combina cum vrei cu ALS, fara el cu ce turatie vreri ce presiune vrei sa setezi...discutii infinite doar se fac custom. Imi cer scuze ca nu pot sa scriu mai multe dar daca vreti sa faceti se rezolva. |
re: Provocări pentru SUBARU lui Sebastian.
Noi deschiderea clapetei facem cu un solenoid (e de la o masina, acolo dechide potbagajul, nu mai stiu ce marca e) si cu lungimea cablului activ reglam la cat sa deschide clapeta (in general intre 30-40% pentru 0.5 bari). Ceea mai usoara metoda si ieftina, cam 12-15 euro solenoidul, mai trebue un suport is gata. Asta e folosit la mai multe masini de cometitie facute la noi, pot sa spun ca este fiabil. La fel, face presiune destula, sa facut si peste 1 bar.
Cum spune Sebastian, cea mai buna este cu clapeta electonica...dar asta costa o goraza de bani, nu merita instalarea ulterior numai daca cautam ultimile sutimi. Insa mai este inca o alta metoda care era folosit de audi wuattro la masiile de grupa B. Acolo s-a folosit 2 WG si alimentarea de aer venea direct din compresor si intra direct in galeria de evacuare, mult mia promta si mult mai puternica. Daca nu gresesc sa folosit si la F1 in vremea acea. Plusul de combustibil e de la injectoarele amplasate normal. Asa poti omori o turbina in cateva minute..poate o ora. https://i301.photobucket.com/albums/n...thbpvalve1.jpg https://i301.photobucket.com/albums/n.../antilag01.jpg https://i301.photobucket.com/albums/n.../antilag03.jpg Stiinta este in reglaj, in rest de geaba avem toate piesele ;) |
re: Provocări pentru SUBARU lui Sebastian.
mai sunt metode dar pentru o discutie de forum e ok , f1 vechi e cam asa dar nu identic, doar ca principiu, insa va recomand sa folositi ceva modern, chiar daca nu are acelasi efect protejeaza fiabilitatea.
|
re: Provocări pentru SUBARU lui Sebastian.
Quote:
https://forum.4tuning.ro/showthread.p...21#post1987121 |
re: Provocări pentru SUBARU lui Sebastian.
Pentru prima data dupa muuuult timp pot spune ca acest forum devine (redevine) util ! Ma bucur ca pot intra aici iar si sa am ce vedea in afar de flame-uri , certuri ... Daca o tineti tot asa e de bine !
|
re: Provocări pentru SUBARU lui Sebastian.
foarte bine punctat lucian. si asta doar datorita unor oameni care chiar au habar de mecanica si motorsport . se stiu ei care. bravo voua ca scrieti si pe forum sa invete si altii care chiar sunt interesati de asta.
|
re: Provocări pentru SUBARU lui Sebastian.
Nu nu cred ca asta e adevarul.
Sub toate astea si nu ma refer la cei care scriu direct, este multa perversitate proasta. |
re: Provocări pentru SUBARU lui Sebastian.
am si eu o intrebare, am auzit de msina asta.. mai exista? merge?
|
re: Provocări pentru SUBARU lui Sebastian.
Nu merge e aproape gata trebuie montate accesorile la motor si montat pe masina.
Nici lumea nu s-a facut intr-o singura zi. Eu nu ma grabesc! Voi va grabiti? |
re: Provocări pentru SUBARU lui Sebastian.
intrebam si eu frate.. si a mea e exact la fel .. mai am putin .. poate ne vedem knd sunt gata masinile
|
re: Provocări pentru SUBARU lui Sebastian.
sa ce?
|
re: Provocări pentru SUBARU lui Sebastian.
sa vedem ce a iesit
|
re: Provocări pentru SUBARU lui Sebastian.
ce a iesit ce?
|
re: Provocări pentru SUBARU lui Sebastian.
din masina ta si din masina mea.. daca vrei.. se le comparam paralel
|
re: Provocări pentru SUBARU lui Sebastian.
Sunt deschis la treburi de genul asta dar nu in orice conditii.
In primul rand nu stiu cine esti, ce masina ai si daca masina o sa mearga sau nu. Da-mi mai multe amanunte. |
re: Provocări pentru SUBARU lui Sebastian.
ok, o sa vorbim, am un subaru, ma grabesc un pic acum, scuza`ma o sa iti raspund maine
|
re: Provocări pentru SUBARU lui Sebastian.
nu trebuie sa te obosesti...
|
re: Provocări pentru SUBARU lui Sebastian.
Quote:
La ultima iesire am scris mare pe ea RACINGCODE si mergea mult mai sus urca la 8500rpm in treapta 6 dar asta nu era tot, intradevar mult prea mult pentru un STI. Acum cand o sa fie gata nu ma intereseaza vit max, desi nu o sa fie mai mica. Oricum v-a ajunge la varf mult mai repede. |
re: Provocări pentru SUBARU lui Sebastian.
Quote:
|
re: Provocări pentru SUBARU lui Sebastian.
Da are sa apara, dar daca am sa patesc ca in trecut...
Eram acuzat ca sunt organizator si de ce particip, dar de ce particip in grupa ei ... probabil ca o sa o las acasa si o sa o scot pt mine evntual la demonstatii. Daca punem la punct un sisem de curse bun, adica pista si daca sunt sprijinit de multi o fac, o sa apara si la legale. |
| All times are GMT +2. The time now is 18:45. |
- Copyright 2026 4Tuning