![]() |
Re: Tzepe la service-ul ProMotor ("GrandGarage")
Am citit cu dezgust toate cele 6 pagini ale postului....Primul post ,i-am dat dreptate omului desi am crezut ca a inflorit putin.Dupa ce am vazut cele 4-5 conturi 'fantoma' ale angajatului ProMotor mi-am dat seama ca pagubitul spune tot adevarul.
Si acum .... pai bine bai ordinarilor (a se citi angajatii Promotor) dupa ce ca sunteti de tot ***-ul mai si amenintati omul? Ati avut mare noroc ca v-ati legat de unul calm.Puneti putzoi sa repare masina omului....sa va dau un hint...ii puneti voi cu burta pe carte..apoi sa va asiste pe dumneavoastra,expertii curului , si nici dupa asta sa nu-i lasati singuri. In legatura cu cutia...ca se aude puuuuutttiiiiiinn zgomot( auzi..) ,baiatul v-a platit sa i-o reparati asta insemnand orice zgomot care ar insemna uzura pe undeva(deci canci cutie reparata). Ma declar scarbit de voi javrelor si tare mi-ar placea sa va dea cineva foc ...( ai grija....orasul e mic :twisted: ). PS:Daca se poate sa ne spuna moderatorul sau adminul daca ipurile celor 4-5 useri ProMotor coincid le-am fi recunoscatori. |
Re: Tzepe la service-ul ProMotor ("GrandGarage")
Quote:
|
Re: Tzepe la service-ul ProMotor ("GrandGarage")
Iar lui adriantnt ce pot sa is spun referitor la suruburi lipsa,sau destranse si toate cele...la ce te asteptai laca lucrau pustani de 18 ani la masina ta???eu nici nu ii lasam sa se apropie de masina mea...vb aia nu faci scoala de arte si meseri pe banii mei
Mai spunea cineva mai sus ca nush ce angajat sa purtat urat cu clinentul si ca asta nu are nici o legatura cu firma,ca e in functie de comportamentul fiecarui om...eu as spune aici ca are o lagatura foarte mare firma cu angajatul deoarece angajatul este imaginea directa a firmei iar daca vreti o firma de nota 10 angajati oameni competitivi atat mecanic cat si psihic... |
Re: Tzepe la service-ul ProMotor ("GrandGarage")
Quote:
|
Re: Tzepe la service-ul ProMotor ("GrandGarage")
Quote:
Pretene se vede ca nu ai avut niciodata angajatii tai.In ziua de azi este foarte greu sa gasesti mana de lucru ,dar sa mai ai pretentii sa fie si buna este aproape imposibil.Crede-ma cine e cu capul pe umeri si e pus pe treaba lui isi face ceva pe cont propriu!;) Iar daca "angajatu",in general vorbind,are 8 clase si ii un needucat,cu ce sunt eu de vina ,angajatorul de nota 10!:)) .... a se interpreta k o gluma ultima parte! |
Re: Tzepe la service-ul ProMotor ("GrandGarage")
din cate observ io cei care iau apararea service-ului sunt noi pe forum...oare sa fie pusi de cineva? sau sunt altii mai vechi si si-au mai facut cate-o adresa de dragul de a jigni pe altii...omu a fost la service si si-a varsat naduful pe forum..
ce este asa de rau ca si-a spus pasul.... si cand te candesti ca suntem in U.E. la preturi...da la servicii zero.... |
Re: Tzepe la service-ul ProMotor ("GrandGarage")
frate da nu v-ati mai plictisit de subiectu asta cu Promotor-ul?!
hai ca uite vin expertii de la dreaq-u, pardon vroiam sa zic constanta sa-si dea cu filozofu aici, sa ne explice el, de fapt, cum este cu "putzoii", sa ne vorbeasca despre experienta lui deosebita la varsta de 22 ani, mult trecuta de varsta putzoimii :lol: :lol: :lol: oricum ecuatia e simpla: 1 buc client nemultumit => schimba serviceul frate (sau caracteru...) THE END. |
Re: Tzepe la service-ul ProMotor ("GrandGarage")
Quote:
|
Re: Tzepe la service-ul ProMotor ("GrandGarage")
@Ficu`...in caz ca nu stiai...pentru asta e forumul.......niste oameni isi dau cu parerea legat de o idee..Nu ma dau expert dar am vazut multe cazuri de genul incat sa nu-i mai suport..(ex...un *** de 18 ani imi spune ca am rulmentul spate varza....cumpar rulmentul dau roata jos acasa si surpriza!! rulmentul nu avea nimic.)Asa ca gata cu serviceurile de 2 lei si oamenii de 1 leu vechi din ele. Daca nu-ti convine ceva ...treaba ta..eu nu ma supar ca-ti dai cu parerea la fel cum nu te superi tu cand eu spun ca ai 24 de ani si degeaba.
Cu privire la userul @norocbun ,se pare ca si-a gasit hobby in a ma ataca pe prv...se pare ca nu-i sta bine in gat parerea mea...poti sa ma ataci si personal cand ajungi la cta...sa stii.. |
Re: Tzepe la service-ul ProMotor ("GrandGarage")
Quote:
|
Re: Tzepe la service-ul ProMotor ("GrandGarage")
Quote:
Si eu am tot Cielo gri!!! |
Re: Tzepe la service-ul ProMotor ("GrandGarage")
Sincer si eu aveam o parere buna despre ProMotor, iar cei care mi-au stricat-o au fost exact angajatii firmei care au intervenit aici.
Eu ma aflu intr-o situatie asemanatoare cu alt serivce, si pana sa citesc aici aveam remuscari de ce n-am mers la ProMotor. Pana la urma peste tot pare sa fie la fel de rau. |
Re: Tzepe la service-ul ProMotor ("GrandGarage")
La Promotor m-as duce doar pentru unghiuri ... eventual. Dar si acolo e cam cu semnul intrebarii treaba. Avem un bus mai nou la firma care a facut acolo unghiurile de vreo 3 ori, asta pana s-a schimbat mecanicul de la unghiuri. A venit un baiat mai tanar si cand sa fac unghiurile ultima data tot la ei imi spune ca n-au program pentru masina ?!? Si ii spun ca am mai facut de 3 ori unghiurile pana acum la ei si au avut program ! Raspunsul lui: nea ghita dinainte, daca nu gasea o masina in program, cauta ceva asemenator si facea unghiurile dupa ureche ... de exemplu cu cotele de iveco daily din 95 pe sprinter din 2007 ...
Legat de service: Mi-au scapat masina de pe cric !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! https://i302.photobucket.com/albums/n...Image005-1.jpg https://i302.photobucket.com/albums/n...Image004-3.jpg Dar nu mai continui ca ma apuca iarasi crizele de nervi ... Cele 3 zile cat am stat in service cu masina (am stat acolo de dimineata pana seara, si s-a mai nimerit sa fie si de ziua mea) ... au fost printre cele mai negre ... Si ca sa inchei: Au renuntat sa mai lucreze la mijlocul lucrarii ... mi-au facut fata si de spate nu s-au mai apucat (bucsaraie ...). Asta pentru ca am stat acolo sa vad ce fac ... Mi-au zis ca n-au scule de mercedes si ca ei nu mai pot sa faca si pe spate. Daca nu stateam acolo, garantat era gata in 3 ore si nu in 3 zile si plateam lucrare intreaga pentru bucse date cu spray-ul ... :evil: Toate cele bune ! |
Re: Tzepe la service-ul ProMotor ("GrandGarage")
Fiind patit (in alta parte) citesc cu atentie tot si acum va intreb pe voi: exista in tara noastra vreun service civilizat ?adica un service care sa iti rezolve orice problema la masina in putin timp, fara sa iti schimbe piesele bune de pe masina ,fara sa aibe preturi exorbitante la ora de manopera si cu mecanici adevarati nu cu .....nepriceputi ca sa nu le spun altfel?
eu unul nu am gasit asa ceva pana acum. |
Re: Tzepe la service-ul ProMotor ("GrandGarage")
Cand eu aveam probleme similare la alt service am dat din intamplare peste un articol pe yahoo, cu 10 tzepe pe care le dau mecanicii. Chestie valabila pt SUA, si tzepe care coincideau mai mult sau mai putin cu ce e pe la noi. Asadar se intampla la unii mai civilizati, d`apai la niste neandertali alcoolici cu figuri de echipa tehnica F1 si calitati de zugrav.
|
Re: Tzepe la service-ul ProMotor ("GrandGarage")
Am citit cu greata acest topic,nu mi-a venit sa cred ca un om poate fi injurat si amenintat in mod public de niste "mecanici" si asta dupa ce a lasat si o caruta de bani in servis-ul respectiv.Daca nu erati cu "musca pe caciula" sau macar aveati cei 7 ani de acasa,puteati sa va exprimati in mod civilizat punctul de vedere;orisicum,va-ti facut o reclama f frumoasa si va promit ca am sa arat acest topic prietenilor mei din TM,cat si pe alte forumuri(si nu fac asta pt ca ai cunosc pe cei in cauza,ci pt ca alti "fericiti" posibili clienti sa nu fie injurati si amenintati).
|
Re: Tzepe la service-ul ProMotor ("GrandGarage")
mecanici !? .. citind si eu acest topic nici pe departe nu sunt mecanici aici ... Sunt doar niste schimbatori de piese ... niste "meseriasi" ce au invatat pe la nush ce garaje sa faca "mecanica" ... Voi nu vedeti ca sunt stage 1 toti? Sunt curios sa ne zica un moderator sau admin(care au acces) sa vada ip`urile de pe care s-a scris ... Am un feeling ca e acelasi IP ...
|
Re: Tzepe la service-ul ProMotor ("GrandGarage")
Cam tzigani astia de la promotor:D
|
Re: Tzepe la service-ul ProMotor ("GrandGarage")
Pt o diagnoza la un ford escort din 95 stie cineva pe careva ? Ca am fost la 2 tipi pana acum si nu au reusit sa vada ce are motorul sau ce erori da...
|
Re: Tzepe la service-ul ProMotor ("GrandGarage")
Daca nu e prea tarziu (diagnoza). Acum 2 ani mi-am schimbat distributia la un FF1 1.6 si numai probleme apoi. Am fost la diagnoza la Promotor (au zis ca au teste de focus). Mi-au luat 75 ron sa-mi zica ce scria si pe bord, adica nimic, zicand ca in calculator nu e memorata nici o eroare.
Dupa alte propuneri care mai de care....gen scoatem egr....am ajuns la reprezentanta in TM si mi-a zis omul fara sa ma taxeze, imediat daca am schimbat distribuita. Era pe sfarsit de program. In fine, testul l-am facut la reprezentanta din Arad (cel putin gagiul de la tester a fost f ok). Si acolo testul a fost test. Ideea ca "mesterul" care pusese distributia o pusese deplasat cu vreo 2-3 dinti. Bine ca nu a fost mai rau. Legat de reprezentanta Ford din TM. Probabil ca depinde pe cine gasesti. Atunci cu distributia era un gagiu care parea ca stie ce spune. Am mai fost cu alta ocazie si i-am pus sa verifice si sistemul de franare si directie...etc. De taxat m-au taxat, au zis ca totul e ok, dar pe spate erau bieletele antiruliu sparte, nu uzate. Revenind la Promotor. De cate ori am ajuns pe acolo (de vreo 2-3 ori pana m-am convins de ei) si mie mi s-au parut niste gagii care au reparat dacii 1300 si au crezut ca sunt mecanici. Din pacate, cel putin in TM, numai din astia am vazut. E mai ieftin sa te duci in Ungaria pana la urma :\ Trist dar adevarat. |
Re: Tzepe la service-ul ProMotor ("GrandGarage")
Quote:
bine ca nu ti-a spart motorul sau sa creeze necazuri mari de la 2-3dinti eroare trebuia ca masina sa mearga naspa!nu ai simtit nimic?sau pornire mai grea ceva? |
Re: Tzepe la service-ul ProMotor ("GrandGarage")
Putin offtopic: De pornit pornea usor (de aici si nedumerirea). Problema era ca nu tragea deloc si la peste 5000 de ture (test facut pe loc) se auzea un sunet ciudat, metalic. De asta cautam si cauza si nspe mii de teste.
Dar ca si concluzie am zis ca daca am ceva mai mult de schimbat, ceva mai complicat de nivel 1-2 (gen distributie) nu o sa merg decat la reprezentanta :\ Cu toate ca si la reperezntanta i-au spart motorul la un prieten la SAAB 93 si apoi ziceau sa plateasca el piesele :\ Nu s-a rezolvat decat cu avocatul si cu masina trimisa in Germania si schimbat motorul ca astia nu erau in stare sa o repare. Asa ca .... . |
Re: Tzepe la service-ul ProMotor ("GrandGarage")
M-am lecuit cu idiotzii astia de le Promotor.Am fost sa-mi fac unghiul de fuga la ei.Bag masina pe rampa,vine un pustan sa faca operatiunea.Se invarte vreo ora pe sub masina pana termina treaba.Platesc operatiunea si plec spre casa.Eu obisnuit sa iau virajul cu o tura si jumatate de volan dau sa intru pe o strada si era sa intru intr-o masina parcata chiar la coltul strazii.Am pus frana brusc.Noroc ca am avut centura pusa.Cauza? Volanul la stanga nu se mai invartea decat o jumate de tura.Ma duc inapoi la Promotor si le spun patania si ca a aparut problema cu volanul chiar dupa ce am plecat de la ei.Ei tot o tineau pe a lor cum ca problema e mai demult si ca pot sa plec acasa.Noroc ca cunosteam pe cineva din acest service si la insistentele mele se face o constatare.Rezultatul?? Pustanul a tot invartit cu cheia sa regleze unghiul de fuga fara sa verifice daca acel manson de cauciuc de pe bieleta ( nu stiu exact denumirea piesei) se invarte liber sau este blocat.Mansonul era blocat,el nu a verificat si s-a rupt in 2 bucati iar virajul la stanga era practic inexistent.Deci era sa fac un accident din cauza lor.Au pus ei piesa si au reparat iar la final pustanul ma tine pe loc sa-mi spuna ca se duce la seful lui sa-l intrebe daca mai platesc inca odata reglarea unghiului de fuga si piesa cu pricina,vina fiind in totalitate a lor.Cu gest de lehamite asa zisul sef imi facu cu mana sa plec.Rusine lor!! Niste pseudo-mecanici.Se mai asteptau sa platesc probabil si a doua oara.Nu mai zic ca mi-am pus o alarma la ei acum 2 ani.Este electrician acolo un moldovean idiot care vorbeste vulgar.Dupa 3 zile fetele de la usa mi-au cazut in totalitate.Dupa 2 saptamani alarma nu mai functiona.Ma duc la turbat si ii spun ca nu mai functioneaza.Inspecteaza el si vede ca o siguranta este arsa.Imi pune alta si platesc 25 de lei.Dupa 2 saptamani la fel.Aceeasi siguranta.Alti 25 de lei.M-a tinut doar 3 saptamani.M-am dus la un amic si ne-am uitat la siguranta.Surpiza.Sigurantei ii era atasata o sarma subtire care ii diminua durata de viata.Probabil acel nenorocit de electrician tot spera sa-mi schimbe siguranta saptamanal incasand bani de buzunar.Mi-am pus eu una din comert si azi fac 2 ani cu ea si nu am probleme.Un jaf de service numai cu tzepari si afoni in meserie.
|
Re: Tzepe la service-ul ProMotor ("GrandGarage")
fratilor eu am un citroen saxo vts, 1.6, 16v, stau undeva in girocului si vreau sa va spun ca cei de la pro motor mi-au rezolvat o problema de aprindere intr-o zi, ceea ce alti mecanici nu au fost in stare sa faca in 6 luni(inclusiv laurentiu de la ciclop, pe care l-am certat rau de tot). mi-au facut diagnosticul( platforma pe care foarte putini o au si sunt si mai putini cei care stiu sa lucreze cu ea), si in afara de asta mi-au dat o bobina de inductie noua, bujii noi. totul intr-o zi. trebuie sa va spun ca la inceput, baiatul de la programari(birou) mi-a zis ca va trebui sa o las ceva timp, numai ca s-a intamplat sa aibe piesa pe stoc la magazin. intradevar umpic piperat pretul 480 lei numa bobina dar acuma sunt de parere ca face toti banii. masina fuge cum fugea pe timpuri. ca sa nu mai zica nimeni nimik, sa stiti ca piesele vechi mi le-au restituit( bobina+bujii) si bobina chiar nu se poate reconditiona, deci neaparat mi-au pus una noua. felicitari pro motor si multumesc din suflet. mi-ati refacut jucaria!!!
|
Re: Tzepe la service-ul ProMotor ("GrandGarage")
Hmm...ai avut noroc!:) Eu unu nu spun ca nu sunt in stare sa fac chiar nimic pentru ca totusi toti au terminat ceva studi in mecanica(sper) si nu in turism. Dar precizez pentru faptul ca au demonstrat ca sunt lipsiti de caracter la modul in care au vorbit pe un forum public cu clientii lor...penibil! Asa nu! Din pacate daca am o problema mai mare la motorma duc la vecini (ungaria) si o rezolv,pentru ca la noi sincer "NAI CU CINE".b
|
Re: Tzepe la service-ul ProMotor ("GrandGarage")
Am fost astazi la Promotor si am spus ca vreau rulment fata pentru un logan cu ABS le-am spus si seria de sasiu tot, a trebuit sa astept aproximativ o ora si jumatate ca sa aduca piesa de la depozit.
Am asteptat si surpriza cand m-am dus sa iau piesa.. aceasta piesa era intr-o cutie albastra pe care scrie DACIA sau RENO nu mai stiu exact.. aceasta cutie continea doar rulmentul nu si sigurante si un surub, deci sunt tepari mari de tot iti vand piese contrafacute in cutii pe care scrie dacia sau reno fara serie fara nimic pe ea.. dupa parerea mea evitati Promotor ca nu sunt seriosi si probabil o sa aveti numai surprize cu ei. |
Re: Tzepe la service-ul ProMotor ("GrandGarage")
NU recomand acest service nici celui mai mare dusman. Am fost la magazinul lor si am comandat piese(ulei filtre etc etc,distributie pompa de apa) si ca bonus am primit montare gratuita la service ProMotor(timisoara) am mers la acel service si am intrebat daca pot monta piesele asta pe la ora 14:00. Seful de service mi-a zis aaaa nu se pot monta astazi dar lasa-ne masina si o rezolvam noi. Dupa care eu am zis ca nu le las masina si vreau sa fiu acolo cand se schimba piesele. La care omu a plecat si nu m-a mai bagat in seama. Dupa care vine un coleg si imi spune ca el are timp sa il faca dar sa vorbesc cu seful. Am fost iar sa vb cu el la care omu mi-a zis ca el nu poate sa faca nimic doar sa le las masina. Eu am spus ca o sa vin a doua zii dimineata. La care el mi-a zis ca nu are ce sa faca dimineata dar totusi sa le las masina.
Mi se pare putin dubios insistentele lor sa le las masina. Banui ca doreau sa monteze niste piese second hand si sa le duca pe ale mele la loc pe raft sau le trebuiau ceva piese de pe masina mea. NU RECOMAND NIMANUI ACEST SERVICE PROMOTOR SUNT NISTE JEPCARI HOTZI JEGOSI |
Re: Tzepe la service-ul ProMotor ("GrandGarage")
chiar dacă postez după foarte mult timp o pe acest thread o sa scriu și eu ce am pățit azi la promotor tm.
De curānd am cumpărat un 320d e90 163 cp, la reprezenta la constatarea service mi-au spus ca trebuie sa schimb uleiul si filtrele, bratul spate stanga superior are joc (trebuie schimbat), flansa cardan diferential spate si ca imi curge ulei pe la garniturile de la intercooler. Am mers la promotor, le-am spus ce vreau, iar ei mi-au propus sa-mi faca o diagnoza in timp ce-mi aduc uleiul si filtrele. Au facut diagnoza si au ajuns la concluzia ca trebuie schimbate 4 brate spate 2 stanga 2 dreapta. Eu citind si auzind de la unii si altii ca daca schimbi un brat e bine sa le schimbi ambele, m-am gandit ca poate au observat ei ceva si trebuie schimbate dupa cum am zis. Le-am dat acceptul si urma sa aduca piesele si sa ma programeze joi, azi fiind marti (cost fara schimbul de ulei: 2200 ron). Legat de garniturile de la intercooler mi-a spus ca spera ca atunci cand le desface sa nu rupa furtunul ca o sa ma coste 900 de ron. Au schimbat uleiul si filtrele dupa exact 3 ore si a ramas sa ne vedem joi la ora 9. Plec cu masina din service pana in parcare la LIDL(la 50 m de service) sa iau ceva, cand ies din magazin surpriza, martorul de la motor aprins in bord. Ma intorc la ei si ii spun celui care preia comenzile de problema. Niste pustani vin sa citească eroarea cu un aparat si-mi spun ca nu e nici o problema "se reseteaza". Īntr-un final a venit altul mai in varsta si mi-a spus ca au UITAT SA PUNA LA LOC FURTUNUL DE LA VACUUM (habar nu am ce e ala). Īntr-un final l-au pus ,au șters eroarea si am plecat spunāndu-le sa-mi anuleze programarea. Pe drum se auzea un fel de troncanit la motor. Ajuns la un alt service la Carlos mai exact, i-am explicat unui domn Adi de acolo care a constatat ca, capacul de la motor nu era pus cum trebuie, nici un brat nu era cu probleme(ei au vrut sa schimbe 4), iar garniturile alea NU SE SCHIMBA deoarece sunt capsate si daca e sa curga ulei trebuie schimbat tot furtunul ei spunandu-mi ca e posibil sa-l rupa, deci era de așteptat sa se īntāmple asta si sa-mi creasca factura cu 900 ron. Poate am scris cam mult, dar nu puteam sa nu scriu si eu ce am pățit cu jigodiile alea. |
Re: Tzepe la service-ul ProMotor ("GrandGarage")
intr-adevar sunt niste tepari, eu nu merg cu masina la ei ca stiu ce a patit un prieten la ei cu masina si imi rezolv problemele in alta parte, in schimb mai cumparam niste piese de la ei si tot timpul aveam probleme cu ele, 2 faruri unul avea o ureche fisurata si se cam misca, celalant avea oglinda fisurata... detali pe care nu le-am observat cand am fost dupa ele, ma-m intors la ei le arat defectele si ei cu zambetu pe fata spun ca nu au cum sa ma ajute, ce ai fost chior cand le-ai luat .....am ramas mut, o data am avut nevoie de cureaua de distributie si 2 role intinzatoare si ii intreb daca au ca imi trebuie urgent, se uita mucosu ala in calculator vede el ca ar fi ceva numa ca nu are in magazin ci la depozit si sa vin maine dupa ele daca pot.... bine hai fie vin maine dupa ele, dar maine sa fie ca am nevoie neaparat, vin a doua zi ii dau biletu care mi la dat si ii spun ca am venit dupa piese, la care el imediat ajunge ca ii baiatu pe drum, ok.. ma mai uit pe acolo mai vorbesc la telefon trece aproape o ora, il intreb ce se intampla, la care el zambaret sa vin deseara sau maine dimineata ca nu gaseste nu stiu ce. vin a doua zi dimineata si imi zice ca nu au rolele si or dat comanda in alta parte si trebuie sa ajunga. nu multumesc si am plecat, acum am probleme cu o baterie de la ei dar nici nu ma gandesc sa ma duc la ei, mai bine imi cumpar alta, dar sigur nu de la ei...
si voi astia care ii pupati in cur habar nu aveti despre ce vorbiti.... |
Re: Tzepe la service-ul ProMotor ("GrandGarage")
Am mers ieri la ProMotor cu un citroen C3 din 2007 cu motorul care batea si scotea fum negru si abea se mai misca pe drum.
Dupa tester oamenii au "presupus " ca e chiuloasa si mi-au facut deviz de 37 de milioane initial , si dupa ce o sa dea chiuloasa jos o sa mai gaseasca "sigur" alte chestii arse care o sa mi le adauge in factura . Si culmea ca printre piesele care mi-au zis ca trebuie sa le schimb unele le-am schimbat cam acum o luna , dar ei vor obligatoriu altele si de la ei , ca altfel nu imi dau garantie , ies cum masina pe poarta si pica ..apoi nu e treaba lor. Am mers la altcineva si defapt aveam un piston spart ...si chiar acum masina e aproape gata reparata. Forta ProMotor! |
Re: Tzepe la service-ul ProMotor ("GrandGarage")
Merg la marele service ProMotor cu un Ford din 2008 care are o bataie si o trepidatie cand ridic ambreiajul. Mi se spune frumos ca e ambreiajul si ca
trebuie schimbat tot kit-ul : Placa presiune, disc ambreiaj, volanta si rulment presiune. Le platesc frumos (4500 ron) si repara masina a treia zi. O iau, plec acasa fericit ca nu se mai aude nimic. A doua zi dimineata nu mai intra in marsarier. Ii sun frumos si imi spun sa merg cu masina sa o vada. Se uita la ea si imi spun ca am probleme la cutie. Masina intra perfect in mansarier inainte sa imi schimbe ei kitul de ambreiaj. Ma cert cu ei si imi spun ca ei dau jos cutia(din nou, pt ca au dat-o jos odata cand au schimbat kit-ul de ambreiaj), dar daca nu gasesc nimic in neregula, platesc manopera de aprox 1200 ron. Plec dezamagit, merg la cativa mecanici sa ii intreb ce ar putea sa aiba. Dupa cateva pareri imi iau inima in dinti si merga inapoi la ei. Imi spun sa le duc cablurile de timonerie ca de acolo este problema. Ii intreb cat costa si imi spun 900 RON. Neavand bani, aman interventia. Dupa 2 saptamani in care ma chinui sa fac rost de bani, merg la magazin si surpriza, piesa costa 750 RON. Nu o cumpar nici de aceasta data (nu stiu de ce, cred ca m-am speriat cand am vazut cum fluctueaza pretul de la service la magazin si automat m-am gandit la cuvantul tzeapa). Revin in magazin peste inca o saptamana sa cumpar cablurile si costa 900 RON. Ii spun ca acuma 2 sapt. costau 750 RON la colegul lui si imi zice ca imi poate face reducere pana la 820 RON. Le cumpar si plec la service sa las masina. M-au tinut 3 zile ca cica trebuie demontat tot bordul sa schimbe acele cabluri. Imi dau jos cutia iar, schimba cablurile dar tot nu intra in mansarier decat cand vrea masina. Ma suna si imi spun ca asa trebuie sa mearga. Desi insist, masina nu avea problema asta inainte sa schimbe ei kitul de ambreiaj. Imi spun ca imi dau la test un alt Ford care e la ei in service sa ma conving!!! ca doar sunt prost si nu stiu ce am condus in ultimii 8 ani. Aaaa, si au si tupeul sa imi spuna ca nu au verificat inainte sa preia masina in service si sigur asa facea si inainte sa schimbe ei ambreiajul. Dupa aprox 1-2 luni incepe sa imi intrerupa masina in mers. Am gasit intr-un final ca am probleme cu cardanul, ceea ce suspectez ca mi l-au inlocuit atunci cand am avut masina la ProMotor in service. Nu stiu cum sa dovedesc asta, asa ca raman la stadiul de banuiala. Sau poate mi-ai schimbat si cutia de am atatea probleme cu mansarierul????? Merg la reprezentanta, imi repar viteza 1 acolo, nu si mansarierul. Au ameliorat situatia dar nu au eliminat-o complet. Asta doar regland cablurile de timonerie. Ceea ce retarzii de la ProMotor nu au fost in stare sa faca. La reprezentanta imi spune ca imi curge semeringul de la palier, semering pe care cei de la ProMotor sustin ca l-au schimbat cand au schimbat kit-ul de ambreiaj ca doar au vazut cum curge. Si m-au si taxat pt asta. Concluzie (pt cine nu vrea sa citeasca atata) : NU MERGETI LA PROMOTOR SI NU RECOMANDATI LA NIMENI. Mai bine va reparati singuri masina, aveti sanse mai mari sa o stricati mai putin decat or sa o faca ei. Si or sa va si taxeze pentru asta!!! |
| All times are GMT +2. The time now is 12:04. |
- Copyright 2026 4Tuning