Forum 4Tuning

Forum 4Tuning (https://forum.4tuning.ro/)
-   Masina mea Daewoo (https://forum.4tuning.ro/111-masina-mea-daewoo.html)
-   -   Cielo-ul meu... (https://forum.4tuning.ro/111-masina-mea-daewoo/37860-cielo-meu.html)

aXeL.ZeY 12-06-07 15:20

Re: Cielo-ul meu...
 
Da-mi un pm cu mail`u tau si iti pun oferta acolo.

Snapy_xxl 12-06-07 20:05

Re: Cielo-ul meu...
 
da-mi si mie linku cu oferta k m-ar interesa si p mine...pare destul d eftin, sper sa fie si bun...vb lu caragiale ;)

d_axelll 12-06-07 21:45

Re: Cielo-ul meu...
 
Sal'
Me tooooo!!!
Bafta multa!

:)
")
')

sKyNeT 12-06-07 22:13

Re: Cielo-ul meu...
 
ma nu puteti sa ii spuneti omului pe privat ca vreti si voi linkul ? stricati frumusete de topic:rolleyes2

Snapy_xxl 12-06-07 22:23

Re: Cielo-ul meu...
 
asa-i....recunosc..my bad

msiu 13-06-07 13:20

Re: Cielo-ul meu...
 
Quote:

Originally Posted by Lao (Post 944715)
Mersi pt aprecieri. Investiţia nu a fost foarte mare şi s-a făcut in timp.

Tips... nu prea sunt adeptul. Când o să găsesc o tobă nu foarte scumpă am s-o montez şi gata.

salut
ce toba vrei ce vrei sa faci cu ea pe a mea ai vazut-o
apropo nu am pus nici acum bara de la tine am avut probleme cu bucsile ca am vrut sa pun noi dar am gasit intrun final.

Lao 13-06-07 14:32

Re: Cielo-ul meu...
 
Pai crezi ca bucsile noi sunt mai bune decat alea vechi? Pune-o, nu mai sta.

msiu 13-06-07 18:24

Re: Cielo-ul meu...
 
n-am timp frate sunt plecat tot timpul sper sa ajung vineri sa o pun

d_axelll 13-06-07 21:11

Re: Cielo-ul meu...
 
Quote:

Originally Posted by aXeL.\/iX (Post 945334)
Da-mi un pm cu mail`u tau si iti pun oferta acolo.

Sal'
Trimite-mi shi mie oferta te rog pe PM
Multzumesc
Bafta Multa:!:

Lao 17-06-07 19:57

Re: Cielo-ul meu...
 
Poze noi, cu arcurile luate de la serban_pc. În sfârşit, am şi eu o suspensie care lucrează şi arată şi bine maşina.


https://img464.imageshack.us/img464/7...2795jg6.th.jpghttps://img464.imageshack.us/img464/9...2802au6.th.jpg


Din păcate, la nici 5 zile de la montarea proiectoarelor cu sticlă clară, cel din partea dreaptă a cedat. S-a crăpat geamul după un drum Craiova-Bucureşti. :(

topser 17-06-07 20:58

Re: Cielo-ul meu...
 
s-a crapat de la sine sau ai luat vreo pietricica ??? arata ft bine masina asa, felicitari

d_axelll 17-06-07 21:14

Re: Cielo-ul meu...
 
Sal'
Lao
Frumos mai arata proiectoarele alea!
Cam cat te-au ajuns?
Am vazut ca ai oglinzile altfel decat cele clasice de cielo, par a fi de opel, asa e?
Sau sunt de la modelul nou, fabricat la noi?

DACIA-Wrc 17-06-07 22:26

Re: Cielo-ul meu...
 
sunt de cielo modelel facute in romania parca(ma insel? )
sunt si de kadett, vectra astra

Bogdan YBR 18-06-07 00:09

Re: Cielo-ul meu...
 
Quote:

Originally Posted by DACIA-Wrc (Post 953065)
sunt de cielo modelel facute in romania parca(ma insel? )
sunt si de kadett, vectra astra

iar te inseli. intr-adevar e modelul de kaddet dar tipul acela de oglinzi e specific koreenelor nu craiovenelor.desi si pe la craiova s-au pus ulterior.

Lao 18-06-07 07:49

Re: Cielo-ul meu...
 
Oglinzile astea se puneau pe GL-urile koreene şi ulterior pe Standardul românesc, cum e şi a mea.

Cu proiectorul, cred că mi-a sărit o pietricică din drumurile noastre impecabile. Au costat 110 ron.

Geo_ZGA 18-06-07 10:26

Re: Cielo-ul meu...
 
Dap, arata bine cu suspensia noua :)
Capota aia nu o mai reglezi si tu sa vina un pic mai jos? ca parca e cam mare luftul intre capota si faruri...

Lao 18-06-07 10:28

Re: Cielo-ul meu...
 
Eu o tin asa, din tampoanele alea de cauciuc reglabile. Daca o las mai jos, ma enerveaza ca trepideaza in mers. O vad cum se misca.

Geo_ZGA 18-06-07 10:32

Re: Cielo-ul meu...
 
Eu nu le am din fabrica (o sa le pun), dar stiu ca sunt 2 tampoane, unu pe fiecare aripa, care tin capota pe la jumatate fixa...poate fiindc aiti lipsesc astea doua face asa. Si la mine se mai vede cum trepideaza :(

msiu 18-06-07 16:09

Re: Cielo-ul meu...
 
Quote:

Originally Posted by Lao (Post 952844)
Poze noi, cu arcurile luate de la serban_pc. În sfârşit, am şi eu o suspensie care lucrează şi arată şi bine maşina.


https://img464.imageshack.us/img464/7...2795jg6.th.jpghttps://img464.imageshack.us/img464/9...2802au6.th.jpg


Din păcate, la nici 5 zile de la montarea proiectoarelor cu sticlă clară, cel din partea dreaptă a cedat. S-a crăpat geamul după un drum Craiova-Bucureşti. :(

salut ampus bara si acum daca tot ai zis de arcuri am si eu un interes pentru asa ceva
apropo bara e TARE FRATE.

Geo_ZGA 18-06-07 16:12

Re: Cielo-ul meu...
 
Chiar se simte bara aia? banuiesc ca se monteaza fara nici un fel de problema, nu?

Lao 18-06-07 18:57

Re: Cielo-ul meu...
 
Tampoanele reglabile de care zic eu sunt înşurubate in capotă, nu pe calandrul faţă.

Msiu, ştiam că te tare bara, numai cine nu ştie despre ce e vorba nu crede. Mă bucur că-ţi place. Dacă mai auzi şi pe altcineva...

Se montează relativ uşor, trebuie multă indemânare in ocolirea diverselor "obstacole", cand o introduci in locul celeilalte.

Geo_ZGA 18-06-07 20:58

Re: Cielo-ul meu...
 
Stiu de care tampoane zici tu, eu ma refer la alte doua tampoane. Nu sunt reglabile, vin intre aripa si capota, nu stiu cum sa-ti explic....prinse pe aripa, cam in dreptul cutiei de la filtrul de aer si baterie, cam pe acolo...
Asi schimba si eu bara Lao, dar nu chiar acum. Nu e nevoie de rampa? Stiu ca am schimbat si la Dacie bara asta si m-am chinuit f mult sa o pun la locul ei...

d_axelll 18-06-07 23:08

Re: Cielo-ul meu...
 
Sal'
Lao
Ziceai ca bara e 70 ron?
Cum ii zice la bara?
Bra de torsiune sau bara anti ruliu?

Lao 19-06-07 07:14

Re: Cielo-ul meu...
 
Bara este anti-ruliu. Ruliul este înclinarea maşinii in curbe.

Geo, ştiu şi tampoanele alea, le am şi pe alea, dar după cum ţi-am spus, dacă nu le ţin pe cele reglabile cum le ţin acum, trepidează capota.

msiu 19-06-07 10:02

Re: Cielo-ul meu...
 
se monteaza relativ usor dar greu in acelasi timp da trebuie rampa.
lao nu zici nimic de arcuri ma intereseaza si pe mine.
am si eu ceva pentru voi daca va intereseaza off topic anvelope vredestein la preturi bune da bune si cu montaj si echilibrat moca.

Lao 19-06-07 11:07

Re: Cielo-ul meu...
 
Pai ce sa zic de ele? Eu am luat de pe eBay niste H&R, care cica erau - 35mm, dar surpriza... erau spre -60mm si nu-mi lucra suspensia pe fata. Asa ca le-am schimbat cu FK-urile lui serban_pc, de care sunt multumit acum.

d_axelll 24-06-07 19:24

Re: Cielo-ul meu...
 
Sal'
Dar faptul ca-mi balanseaza mashina stanga dreapta shi spatele diferit de la ce sa fie?
Nu are parca sigurantza!
Mai ales la hopuri!
Se clatina shi nu shtiu de la ce!
Am luat cateva damburi, nu gropi , la viteza mare shi din balans mi-am spart toba mica!
Ashtept un sfat!
Bafta multa!

Lao 24-06-07 20:44

Re: Cielo-ul meu...
 
Ori amortizoare duse, ori arc(uri) rupt(e). Verifică şi tu arcurile să nu fie rupte şi vezi dacă ai urme de ulei pe amortizoare. Dacă ai, inseamnă că sunt duse de tot.

d_axelll 24-06-07 21:14

Re: Cielo-ul meu...
 
Sal'
Cum imi dau seama daca sunt rupte arcurile?
Se vede cu ochiu' liber sau tre sa dau roata jos?
Shi pe amortizoare tre sa fie ulei?
Sau unde?
Ashtept un sfat!!!
Bafta multa!

d_axelll 24-06-07 21:19

Re: Cielo-ul meu...
 
Sal'
E nishte pahmant un pic vascos!
Asta sa fie , amortizoarele?
Arcurile par sa fie ok!
Pe amortizoarele fatza tzi-am zis ce e!
Deci sa fie amortizoarele?
Bafta multa!

Bogdan YBR 24-06-07 22:30

Re: Cielo-ul meu...
 
pamantul vascos de care zici cred k e praf depus pe uleiul hidraulic de la pistonul amortizorului.

Lao 24-06-07 22:57

Re: Cielo-ul meu...
 
Iexact. Adică sunt duse, ţi-a ieşit uleiul din ele şi s-a depus pământ pe ele. Schimbă-le.

Ca să te uiti la arcuri nu trebuie să dai jos roţile, doar să te uiţi un pic sub maşină şi să vezi dacă e vreo spiră ruptă. ;)

aXeL.ZeY 18-07-07 17:01

Re: Cielo-ul meu...
 
Lao zi-mi si mie te rog de la ce kadett se potriveste bara stabilizatoare ? D sau E ? (pt 16v).

Snapy_xxl 18-07-07 17:15

Re: Cielo-ul meu...
 
lao...km cat m-ar ajunge o bara anti-rului k a ta? m-ar interesa sa imi cumpar si yo una.

eisman 18-07-07 21:33

Re: Cielo-ul meu...
 
Felicitari pentru masina, arata f. bine, se vede ca tii la ea. Imi plac modificarile aduse..In legatura cu bordul, am vazut la turometru o diagrama a turatiei cu amplitudinea maxima la 5500 de ture..sa inteleg ca pentru GSI acolo e punctul optim de schimbare a vitezelor sau ce? Si daca da, pt Cielo care ar fi acel punct? In fine, dupa cum vezi sunt din Craiova..As vrea sa ne cunoastem sa putem sta la un pahar de vorba despre masini si nu numai.Spune-mi si mie de unde sa-mi procur (sau ajuta-ma) o bara anti-rul de Nexia?
PS: Daca nu te deranjaza, lasa-mi nr de telefon

Lao 18-07-07 22:09

Re: Cielo-ul meu...
 
Axel, să fim înţeleşi: intrebi de bara stabilizatoare montată între amortizoare, da? Aia se potriveşte de Kadett E.

Snapy: 70 ron, îţi trimit când vrei tu, dar numai după plata in avans, pe cardul meu. Nu eşti primul cu care procedez aşa, deci nu ai de ce să te temi. Bara vine cu bucşile de montare.

Eisman: îţi fac rost de bară când vrei, acelaşi preţ ca mai sus. Nr de telefon: 0744.552.750
Problema e că stau mai mult in Bucureşti, nu in Craiova. Când te hotărăşti imi spui. ;) Sucul tre să mai aştepte din păcate. :D

Andrey_FL 08-08-07 19:33

Re: Cielo-ul meu...
 
sal baietzii...care ar putea sa ma ajunga cu o schema de evacuare la cielo??stiu ca sunt of topic dar...pls

Geo_ZGA 09-08-07 10:15

Re: Cielo-ul meu...
 
2 Attachment(s)
Ce inseamna schema de evacuare??? Dimensiuni ale tobelor???
Ai atasat mai jos 2 poze pt tobe Borla.
p.s: diametrul tevii din poza este de 45, dar se poate face si pe 50mm, pt varianta "sportiva".

Lao 18-09-07 23:16

Re: Cielo-ul meu...
 
Dilemă: să le fac sau nu mijlocul negru?!

Maşina este acum la vopsitor pentru repararea aripilor spate, aşa că m-am gândit la această modificare. Păreri?

https://img130.imageshack.us/img130/7...1833cx8.th.jpg SAU: https://img130.imageshack.us/img130/4...4033iv8.th.jpg

aXeL.ZeY 18-09-07 23:28

Re: Cielo-ul meu...
 
DA ! categoric ! arata grav de tot !


All times are GMT +2. The time now is 02:16.

- Copyright 2026 4Tuning