![]() |
Re: Temperatura admisie!
Pe ce te bazezi cand spui asta?
Fa-ma sa inteleg de ce in mers sunt doar 4-5 grade diferenta? |
Re: Temperatura admisie!
Mare prostie ai spus, în mers temperatura va fi mai mică, din cauza curenţilor de aer frontali care intră prin grila maşini,
|
Re: Temperatura admisie!
Omul probabil se refera la temperatura aerului nu la temperatura admisiei in sine.
Rolul galeriei de admisie nu este de a raci aerul asa ca nu isi va aduce un aport semnificativ la racirea acestuia. Aerul chiar nu sta suficient de mult prin admisie si nici elemente cu scopul racirii nu are cum sunt aripioarele de disipare a temperaturii de pe ic. Cu siguranta separarea termica a admisiei de chiulasa are un aport pozitiv dar intrebarea e daca merita deranjul. |
Re: Temperatura admisie!
M-am referit la faptul ca aerul, in mers, raceste admisia cu si fara garnitura termoizolanta.Diferenta va fi mica cu si fara garnitura de cca 4-5 grade.Un test dyno este irelevant atita timp cit nu se simuleaza si curgerea aerului.Practic trebuie realizat intr-un tunel aerodinamic.Totusi fa masuratorile si in mers!
|
Re: Temperatura admisie!
Nu e chiar asa.
Galeria daca o izolezi termic de motor cu acea garnitura va fi cu siguranta mult mai rece decat fara. Gandeste-te ce temperatura are chiulasa la motorul tau si ca temperatura aia e transferata galeriei. Ca aerul sa o raceasca , practic absoarbe acea caldura.Ori caii se obtin din aer cat mai rece adica mai mult. Izoland termic galeria, aerul nu o mai raceste de la 90 de grade ci de la 45. E un castig. |
Re: Temperatura admisie!
Abia acum am inteles ce vrei sa spui Cupeist. Adica curgerea aerului pe sub capota in timpul mersului raceste admisia.
Pai in cazul asta am masurat asa cum vrei tu, adica in timpul mersului. Ca sa am conditii asemanatoare, intr-o zi cand erau 37 grade afara am mers 30 min. prin oras cu masina avand montat traductorul pe admisie, si am masurat 66 gr. C(bine, am facut o scurta oprire de 20 sec., am ridicat capota si am facut poza). A doua zi am montat garnitura, am plecat iar 30 min. cu masina prin oras, tot 37 gr. C erau afara, si am masurat 36 gr. C pe admisie, deci cu 30 gr. mai putin. Mie mi se pare super. Cert este ca inainte frigea la mana admisia, iar acum pot sa tin mana pe ea. La mine motorul merge f. incins(asa e din fabrica), iar vara simteam cum se "inmuia". Cred ca toata lumea a remarcat ca dimineata motorul trage mai bine ca in timpul zilei, sau ca iarna trage mai bine ca vara. Eu cu aceasta garnitura am vrut doar sa-mi pastrez performantele motorului chiar si la temperaturi ridicate. Si chiar se simte, acum nu mai am senzatia ca se "inmoaie" motorul cand e f. cald afara, trage la fel de bine ca atunci cand e rece. Adrian a pus un pdf in prima pag. a topicului cu un studiu asupra functionarii motoarelor termice la diferite temp. Concluzia a fost ca la temperaturi ridicate motoarele isi pierd din performante(putere si cuplu) si creste gradul de poluare deoarece arderea e mai proasta. Spun ca se pierde 3,3% din puterea motorului la temperaturi mari. |
Re: Temperatura admisie!
Quote:
|
Re: Temperatura admisie!
1 Attachment(s)
Rasina fenolica-phenolic resin. 6-9 mm.
Pai ziceai ca nu prea se merita sa pui garnitura de-asta! Te-am convertit? Am gasit o fisa dyno... Cam 3% se castiga(de fapt se recupereaza din ce se pierde) exact cum se spunea si in studiul postat de Adrian. |
Re: Temperatura admisie!
Quote:
Mersi de info ! |
Re: Temperatura admisie!
Quote:
|
Re: Temperatura admisie!
Pai zi-mi si mie care e rationamentul, de ce trebuie neaparat in mers, si care e faza ca am oprit, ce a crescut brusc temperatura?! si mi-a alterat masuratorile?! Te-am intrebat si mai sus si n-ai raspuns.
Poarta admisiei? Care e aia? Eu n-am poarta la admisie! |
Re: Temperatura admisi!
Quote:
|
Re: Temperatura admisie!
Se numeste clapeta de acceleratie... nu poarta, ca nu suntem pe ulita :lol:
Si cu ce e relevanta temperatura de la clapeta, cand galeria despre care e vorba e dupa aceasta clapeta? Conteaza ce intra in motor, nu ce e la 2m de el, masuratoarea cea mai relevanta e chiar la intrarea in galeriile din chiulasa. De ce nu a facut mare branza ca a oprit? In mers oricum temperatura e mai scazuta, cu cat viteza creste, cu atat intra mai mult aer, cu viteza mai mare si raceste mai bine... parerea mea mon cher, hac. Cum, necum, e destul de clar ca temperatura in galerie e mai scazuta cu garnitura... pe loc sau in mers, isi face treaba. Mie mi se pare foarta buna ideea asta cu garnitura, cand si daca voi considera ca merita cazanul meu asa ceva, voi face una. |
Re: Temperatura admisie!
Quote:
|
Re: Temperatura admisie!
Tu fa masuratorile in mers si atunci mai vorbim.
|
Re: Temperatura admisie!
Bine prietene.
|
Re: Temperatura admisie!
Daca ar fi asa un cistig de putere obtinut facil, de ce nu ar pune fabricantii aceasta garnitura, mai ales ca ar avea costuri minime?
|
Re: Temperatura admisie!
Intr-adevar se simte diferenta de temperatura de afara enorm, reflectandu-se in puterea motorului.
Aceasi configuratie a masinii, jante/motor/benzina, etc testata la diferenta de 12 ore. Vara pe canicula in miezul zilei cu a 4-a in limitare s-a dus 180Km/h. In aceasi zi la 12 noaptea cu a 4-a in limitare 200Km/h Deci care va mai montati filtre sport, modificati admisia aerului, aveti grija sa izolati bine zona, si aerul sa fie tras din exterior, nu din compartimentul motor. Din ziua aia mi-am pus plasticul inapoi intre filtrul de aer si botul masini. |
Re: Temperatura admisie!
Nu vad ce legatura are top speed-ul cu temperatura din admisie.
Garnitura este utila dar din motive diferite fata de cele la care majoritatea s-ar astepta. La drag racing aerul trece cu o viteza atat de mare incat nu are timp sa se incalzeasca cat timp trece prin admisie. In schimb la mine si ... probabil ca nu numai ... exista un senzor de temperatura admisie. Temperatura indicata de acesta influenteaza mersul masinii pentru ca el trimite ecu-ului valori ( eronate in cazul meu pentru ca admisia preia temperatura chiulasei nu cea reala a aerului care trece prin admisie ) care daca sunt ridicate , aplica softului anumite reglaje pentru evitarea detonatiilor; si anume face masina sa mearga bogat. Ceea ce scade performantele ei. Scurt p2. Utilitatea ei la mine este ca va ajuta senzorul sa indice o valoare cat mai putin eronata. :) |
Re: Temperatura admisie!
La o temperatura mai ridicata in admisie ECU devanseaza scanteia ca sa nu se produca detonatii, si de aici o scadere a puterii. Corect domnu' Shadowro.
Dar cat priveste amestecul cred ca e invers. Daca aerul admis are sa zicem 50 gr. C si senzorul de temperatura(AIT) masoara eronat o temperatura mai mare de 60 de gr. C, atunci ECU crezand ca aerul este mai cald si deci mai putin oxigenat va injecta mai putina benzina decat ar trebui, deci amestec sarac= putere mai mica. Asa cred, nu sunt sigur. Cred mai degraba ca AIT are influenta mica asupra amestecului, ECU comanda injectoarele tinand cont de sonda lambda care masoara nivelul de oxigen din gazele de evacuare, crescand sau micsorand cantitatea de benzina injectata dupa nevoie. |
Re: Temperatura admisie!
Va rog, poate cineva sa-mi recomande un material termoizolant din care sa fac o garnitura de 2-3mm pt admisie eventual si unde l-as putea gasi. Am montat un compresor pe admisie si se incinde f tare, practic preia toata caldura de la chiuloasa.
|
Re: Temperatura admisie!
Pune o poza cu ansamblul sa vedem ce e mai bine acolo.
O rupre temica serioasa cere mai mult decat o garnitura. |
Re: Temperatura admisie!
1 Attachment(s)
Unde sunt cele 2 sageti rosii acolo vreau sa mai izolez oleaca termic.
|
Re: Temperatura admisie!
In cazul tau cea mai buna solutie si care sa fie fiabila este taierea concuctei de alimentare cu aer deja construite si se intercaleaza pe ea o reductie de cauciuc siliconic. O garnitura nu face mare lucru.
http://www.alfabb.com/bb/forums/atta...-parts-015.jpg |
Re: Temperatura admisie!
nu se poate taia acolo, segmentul ala de admisie are si rol de sustinere a compresorului. Compresorul e fixat doar de admisia aia si de placa aia groasa din fata. Am gasit 2 coolere de 12V si 3.8A fiecare, deci cam 90W, oare rezolv ceva daca suflu spre admisie si spre aripioarele compresorului?
|
Re: Temperatura admisie!
Faci cum vrei dar nu este in regula.
Racirea este insuficienta si acolo puteai intrcala un intercooler iar acea piesa cand se incalzeste se dilata si impinge foarte puternic. Trebuie sa rezolvi altfel sustinerea. |
Re: Temperatura admisie!
1 Attachment(s)
Coolerul acela este mult prea mic,nu vor face fata.
Hai sa it spun ideea mea,ai nevoie de un cooler de dimensiuni mult mai mari(30cmx30cm)si de o priza de aer pe capota,insa priza de aer sa fie orientata cu gaura spre parbriz,astefel incat sa scoata aerul.(se gaseste pe piata asa ceva). Coolerul va veni prins sub capota exact sub priza de aer,astfel incat sa scoata aerul cald de la motor. http://www.alibaba.com/product-gs/51...r_fan_12_.html Intrebarea ar fi,oare cat curent va consuma?Va afecta performantele masini acel curent in plus?...pana la urma asta conteaza. |
Re: Temperatura admisie!
nu mi se pare in regula sa tai capota...
trebuie in primul rand eliminata sursa de caldura, abia apoi merita efotul sa racesti prin cooler sau alte metode. Sebastian are dreptate, cred ca cea mai eleganta metoda e sa refac traseul ala de admisie si sa o izolez cu furtun de cauciuc de zona calda, dar si cauciucul/siliconul conduce ceva caldura... |
Re: Temperatura admisie!
Quote:
|
Re: Temperatura admisie!
Quote:
Pune tu o bucata de aluminiu,fier,etc langa un calorifer(la cativa cm de el)sa vezi ca se va incalzi,chear daca nu are legatura directa cu el. |
Re: Temperatura admisie!
Ruperea termica este importanta si daca vrei sa faci ceva ai nevoie de un racitor de aer -aer sau aer apa suplimentar intercalat intre compresor si admisie.
|
Re: Temperatura admisie!
Dar daca ii dau un bobinaj cu teava de cupru la traseul ala scurt de admisie si il racesc cu o pompa de apa, ceva in genu asta folosite la calculatoare:
http://www.aliexpress.com/item/240mm...466665081.html O avea vre-un efect? :D Zic asta pt ca nu am loc acolo de un intercooler sau un watercooler adevarat. |
Re: Temperatura admisie!
Bani dati de pomana,daca vrei sa faci o treaba buna,cumpara un Water / Methanol Injection Kits.
http://www.alcohol-injection.com/en/ |
Re: Temperatura admisie!
Vreau sa racesc compresorul sa nu curga uleiul si vaselina din el, nu sa racesc camera de ardere. Poate sa interpun un watercooler micut intre compresor si admisie dar e foarte stramt spatiul nu cred sa gasesc ceva sa incapa acolo
|
Re: Temperatura admisie!
Cred ca va trebui sa folosesti o solutie combinata ca sa scapi de o parte din caldura.
Ai caldura provenita din cel putin 3 surse: - una este caldura radianta care este degajata de partile calde ale motorului, chiulasei, galeriei de evacuare si care se propaga prin aer incalzind ce intalneste in cale. Asta se micsoreaza punand ecrane de protectie din aluminiu sau alubond, intre piesele ce degaja caldura si cele pe care vrem sa le protejam, si prin banda termoizolanta unde este cazul. - alta este caldura conductiva, adica cea care se transmite prin contact direct intre chiuloasa si galeria de admisie. Asta se diminueaza prin garnituri termoizolante destul de groase ca sa fie eficiente, de 6-8 mm. - si mai e caldura generata de compresor prin comprimarea aerului. Pt asta ti-a raspuns Sebastian. S-ar putea ca intercooler-ul sa iti bage un lag pe care acum nu il ai. Mai poti suda niste aripioare de aluminiu ca la radiatoare pe admisie + capota decupata cum spunea Adrian mai sus. P.S. Foarte frumoasa lucrarea. |
Re: Temperatura admisie!
Fara intercooler acolo e o problema.
Orice poate ajuta insa rezolvarea este chargecooler sau intercooler. |
Re: Temperatura admisie!
Am un proiect similar cu al tau.
Racirea o faci o data prin rupere termica (dupa cum te invata si Sebastian) intre galerie si compresor, dar nu vei scadea mult ca si temperatura deoarece are grija aerul de sub capota sa iti faca sauna acolo :) Singura modalitate prin care am reusit sa il mai calmez este o priza de capota si decuplare ambreiaj la relanti (nu ai de ce sa il invarti cand stai pe loc iar cand mergi nu iti trebuie coolerul ala jenant ca sa bagi aer ca lumea in el. La mine insa kompressorul sta intr-un loc in care daca ia ceva apa de afara (ploaie etc) nu deranjeaza si electronice sau trasee electrice. O injectie cu apa/metanol il va raci insa atentie, gradientul longitudinal de temperatura per rotor va fi inegal si se pare ca Eatonurilor nu le place o extremitate mai rece si una mai calda. Rulmentii din capetele rotoarelor nu prea se gasesc pe la noi si oricum trebuie sa te prinzi din timp cand sa ii schimbi, jucariile se fac rapid salata cu final chiar neprevazut sau cu finalizare ca la masaj (bucati din rotoare sau carcasa zburate in pistoane, pistoane sparte, biele indoite, bloc spart, supape indoite, chiuloasa ciobita). Daca mai ai motoare prin beci, prieteni la ARR si un skill nebun sa dai jos/urci motoare in timp record pe tigaie, ignora ce ti-am zis :) Cel mai safe e sa pui un intercooler, o sa poti lucra cu un avans mai rezonabil, detonatii mai putine, putere mai multa. |
Re: Temperatura admisie!
Multumesc tuturor pt solutii, dar o sa ma mai gandesc ca e inca delicata problema, in sensul ca e masina de strada si nu pot sa decupez capota, in plus compresorul e pozitionat chiar deasupra alternatorului, nu vreau sa intre apa acolo. La ambreiaj am renuntat demult si nici nu mai am de gand sa mai revin la el avand in vdr cuplul mare care il da la ture joase. Practic asta e cel mai mare avantaj de care ma bucur, ca pe boost intru f rar. Deci singura solutie care ramane valabila e sa inghesui acolo un mini watercooler sau chargecooler cum ii zice...In felul asta am si rupere termica de motor si racirea compresiei, si lag zero dar nu e usor de implementat. La avans deocamdat a nu am reusit sa preiau controlul, cand conectez semnalul de crank la piggyback imi taie benzina la ~2000rpm. Asta cu pullup pe senzor, fara, nici nu porneste. Oricum pe partea de boost am ceva probleme, parca nu trage cum trebuie cand simte presiune, desi knock auzibil nu am, trebuie sa studiez mai bine prb...
|
Re: Temperatura admisie!
Pune diagnoza pe ecu cand iti taie gazul si vezi ce zice.
Timingul il faci mai bine din ecu, cand alterezi crank dai in alte beleli, mai ales daca citește poziția pistonului din axul cu came. |
Re: Temperatura admisie!
Chargecooler nu este o solutie viabila. Am incercat aceasta varianta pe fosta masina. In oras apa din el se va incazi foarte tare, chiar daca ai radiator pentru el.
In schimb este ok la curse daca folosesti gheata... Solutia mea a fost un intercooler aer-aer si injectie apa+methanol. Exista riscuri cu ea, prezentate mai sus, dar ti le asumi! ;) |
| All times are GMT +2. The time now is 19:27. |
- Copyright 2026 4Tuning