Forum 4Tuning

Forum 4Tuning (https://forum.4tuning.ro/)
-   PROVOCARI (https://forum.4tuning.ro/61-provocari.html)
-   -   m power vs rs power (https://forum.4tuning.ro/61-provocari/2994-power-vs-rs-power.html)

MARIO_BMW 21-02-05 17:22

Re:
 
Quote:

Originally Posted by \"pauladrian\"
eu optez pentru bmw.
clar parerile sunt impartite in functie de gusturi.
orice iubitor al sportului cu motor cred ca este fascinat de bmw care are o traditie in constructia motoarelor puternice de serie mare.
audi a fost cunoscuta ca o masina economica si de ceva ani buni au intrat in sectorul de lux.chiar daca exista si inainte audi 100 nu era o referinta.
bmw si mercedes nu cred ca vor fi nici macar egalate de audi.
in statele unite bmw si merci sunt considerate lux.
la bmw in general orice model ai conduce e o placere sa simti reactile foarte rapide la comenzi.
au fost primi care au facut dieselul sa mearga peste 200.
oriunde in lume bmw este si va ramane un mit.
amin.


AMIN INDEED MY FRIEND
:lol: :D :D :D :D :D :shock:

AudiPerformance 23-02-05 23:35

a spus cineva ca pe viraje stranse Audi sta mai slab ca BMW! imi cer scuze dar trebuie sa te contrazic! a fost test RS6vsE55 amg si mentiona acolo foarte clar: \"pe serpentine se cam vede spatele\" ori mercedes sunt renumiti pentru stabilitatea masinilor lor! dar nu despre asta e vorba pana la urma! am tot respectul pt bmw (desi nu mi-as lua niciodata pt k nu ma impac cu masinile lor! dar asta e problema mea si nu inseamna ca nu imi plac) dar conform ultimelor statistici publicate prin revistele autohtone Audi a luat mult fata celor de la BMW (fara suparare) ba chiar A8 a iesit SUA's luxury car of the year si s-a vazut o tenta sportiva accentuata... u am condus rs4 si masina e naprasnica! am condus si a4 3.0 quattro (coupe cabrio) si mi s-a parut excelenta!
tot ce nu pot intelege (poate e doar vina mea) e cum poti spune ca o masina cu o articulatie atat de bine gandita cum e audi rs4 sta mai prost pe viraje ca un bmw???? hai sa fim realisti a vazut cineava pana acum articulatia fata de pe rs4 (la prima vedere ramai blocat si nici nu mai sti ce sa intelegi)

pauladrian 24-02-05 00:13

am tot respectul pt bmw (desi nu mi-as lua niciodata pt k nu ma impac cu masinile lor!
sau ele nu se impaca cu tine :lol: :lol:
bmw da fum ca stabilitate la merci si audi da nu vedi. :lol:
sa nu mai spui vreodata ca bmw e depasit de audi.audi trebuie sa se mai nasca de 10 ori si tot audi ramane. :cry:
eu conduc masina franceza si nu ma laud dar am condus m3 de la arad la timisoara si nu-ti doresti altceva de la o masina.
rs4 nu am condus dar am umblat o luna intrun audi de 2800 biturbo.era misto dar totusi era audi.

catalin rs4 24-02-05 00:47

nu inteleg de ce sari asa !! te inteleg ca esti fan bmw...ok dar uitate si tu asa putin prin reviste ca sa vezi ca audi nu mai este ce a fost acuma cativa ani!!! audi a castigat la toate categiriile anul asta locul 1!!a3,a4,a6 si a8!! uitate si tu putin cum arata noul a8 poti sal compari cu seria7??care dupa mine ii facut din topor!! uite cum arata a6 poti sal compari cu seria5?? sa fin seriosi numai unu care ii nui prea documentat poate sa zica ca audi nare cum sa depaseasca bmw!! iti spun eu ca are cum!! nu numai bmw si mercedesul!! si asta nu o spun eu astai realitatea!! uite ce design naspa are bmw!! asta o spun toti chiar si fani bmw deci te rog nu mai vb asa fara sa sti nu te supara pe mine nam vrut sati zic nimica..pana acuma..dar daca vb asa fara sa te documentezi...ce rost mai are hai sa spunem ca bmw ii cea mai tare masina din lume.. :lol:si ceai vrut sa zici prin: era misto dar totusi era audi?? asa pot sa zic si eu era misto dar totusi era un bmw...si de unde ai scos tu motrul de 2,8 biturbo nu stiam ca exista asaceva.. :lol: se vede cat de mult te pricepi in domeniul asta...mai ales cand vine vb de asa o tema audi vs bmw tu sti ca bmw trebuie sa fie cel mai bun si gata stiu ca nare cum nimeni sati schimbe parerea..poate ai sati dai tu seama cu timpul chiar daca ai cativa ani in plus mai ai multe de invatat...no offence :wink:

Turbo110 24-02-05 01:46

Re:
 
Quote:

Originally Posted by \"catalin rs4\"
nu inteleg de ce sari asa !! te inteleg ca esti fan bmw...ok dar uitate si tu asa putin prin reviste ca sa vezi ca audi nu mai este ce a fost acuma cativa ani!!! audi a castigat la toate categiriile anul asta locul 1!!a3,a4,a6 si a8!! uitate si tu putin cum arata noul a8 poti sal compari cu seria7??care dupa mine ii facut din topor!! uite cum arata a6 poti sal compari cu seria5?? sa fin seriosi numai unu care ii nui prea documentat poate sa zica ca audi nare cum sa depaseasca bmw!! iti spun eu ca are cum!! nu numai bmw si mercedesul!! si asta nu o spun eu astai realitatea!! uite ce design naspa are bmw!! asta o spun toti chiar si fani bmw deci te rog nu mai vb asa fara sa sti nu te supara pe mine nam vrut sati zic nimica..pana acuma..dar daca vb asa fara sa te documentezi...ce rost mai are hai sa spunem ca bmw ii cea mai tare masina din lume.. :lol:si ceai vrut sa zici prin: era misto dar totusi era audi?? asa pot sa zic si eu era misto dar totusi era un bmw...si de unde ai scos tu motrul de 2,8 biturbo nu stiam ca exista asaceva.. :lol: se vede cat de mult te pricepi in domeniul asta...mai ales cand vine vb de asa o tema audi vs bmw tu sti ca bmw trebuie sa fie cel mai bun si gata stiu ca nare cum nimeni sati schimbe parerea..poate ai sati dai tu seama cu timpul chiar daca ai cativa ani in plus mai ai multe de invatat...no offence :wink:

Te urasc cand ai dreptate ! :cry:

catalin rs4 24-02-05 03:37

sa nu ma intelega cineva gresit!! nu sunt fan bmw dar nici nu urasc bmw singura masina care imi place ii csl :D dar acuma sincer multi foarte multi fani bmw sau plans de noul design la bmw!! eu sincer prefer un e 36 sau un e 30 decat modelele astea noi cand a iesti seria 5 asta nou nici nu stiti cat de mult a fost criticat designul oameni au cumparat doar pt ca era bmw....

AudiPerformance 24-02-05 08:57

catalin ai perfecta drepate! am si eu un foarte bun prieten care era fan declarat BMW si dupa ce a avut vreo 4 BMW-uri si-a luat Audi si mi-a spus ca lui de azi inainte nu-i mai trebuie alta masina!
si nu a avut orice BMW-uri (320d, 330xi, 530d) si toate cumparate noi noute de la reprezentanta de la Bavaria! mai nou are a4 3.0 quattro cabriolet si deja are 60 si ceva de mii si nu a avut absolut nici un fel de problema cu masina! acum parerile sunt impartite, gusturile nu se discuta dar totusi consider ca toti ar trebui sa fim putin mai deschisi realitatii! in fond si la urma urmei lumea automobilistica se invarte in jurul a 3 marci: Mercedes, Audi si Bmw

pauladrian 24-02-05 09:24

1 Attachment(s)
ok :lol: :lol:
ia uitati ce frumos ii sta la arat :lol: :lol:
parca e facut pentru asa ceva mincalar tata de baiat harnic si muncitor :!: :lol: :lol: :lol: :lol:

AudiPerformance 24-02-05 09:28

pauladrian ce vrei sa spui cu asta?

pauladrian 24-02-05 09:32

daca iti place cu adevarat sa o calci din cand in cand,nu ma refer la liniute si vrei o masina sa te si tina la alergat bmw-ul e singura masina. :wink:
motoarele cu turbo nu au viata lunga.
cunoscatorii stiu de ce. :wink:

AudiPerformance 24-02-05 09:32

aaa probabil tu fara sa-ti dai seama faci reclama la audi pt k din poza e clar ca audi poate mai mult decat bmw =)) (asta ca sa fim putin sarcastici si sa mai destindem atmosfera) k io nu am vazut bmw decat pe strada... si e clar ca orice om normal si cu capul pe umeri o sa i-a audi de azi inainte pt ca in afara de faptul ca e buna masina pt strada (asfalt) mai poa' sa si are! si cum Romania e o tara in care agricultura are o pondere mare...

pauladrian 24-02-05 09:34

Re:
 
Quote:

Originally Posted by \"AudiPerformance\"
pauladrian ce vrei sa spui cu asta?

da imi cer scuze dar nu am reusit sa incarc de prima data poza.
detinatori de audi sper sa nu se supere cand glumesc :wink:

AudiPerformance 24-02-05 09:35

pai de ce s-ar supara cand tu le arati ca masina lor poate mai mult decat stiu ei????

pauladrian 24-02-05 09:37

da dar in caz ca ramane impodmolit vom trimite un x5 sa tarasca dupa el audi cu tot cu chestia aia care nu stiu cum ii zice.pentru mine e grebla. :lol:

bimmer5 24-02-05 09:51

Parerea mea este ca AUDI este pe drumul cel bun....se ridica din ce in ce mai mult ....iar la BMW este invers treaba....au luat-o pe un drum pe care nu trebuia ...se duc din ce in ce mai jos.Toate seriile bangle sunt un dezastru la design le mai salveaza motoarele ca altefel nu stiu ce s-ar fi facut. Au mare noroc ca lumea le cumpara ca domne e BMW ...noroc ca ii mai ajuta renumele pe care si l-au facut dealungul anilor. La design AUDI a cam dat clasa la BMW trebuie sa recunoastem....si odata cu aparatie noului RS4 se vede ca nici la motoare nu stau prost sa nu mai zic de interior care este de un lux si o calitate de nota 10+. Cel mai rau imi pare ca au scos din productie RS6 :cry: . A zis cineva de fiabilitatea motoarelor biturbo.....eu nu cred ca iti cumperi o masina sa faci peste 200.000km cu ia ....pana in 200.000km nu cred ca sunt probleme prea mari...nu zic ca nu mai pica o turbina asta este....cad ele si la diesel si vrei sa nu cada la RS :)

georgeb 24-02-05 09:54

defineste : viata prea lunga ... :twisted:

pauladrian 24-02-05 09:54

sincer la design nici audi nici bmw nu sunt mare lucru.
bmw este cunoscut prin calitatea motoarelor,rezistenta si un tren de rulaj perfect :wink:
de ce credeti ca bmw scoate timp bun in circuite :?:

pauladrian 24-02-05 09:59

poate are audi rs4 multi cai dar in rest nimic :wink:
poate sa arate puterea la liniuta :lol: si apoi :?:
power without control is nothing :lol:

georgeb 24-02-05 10:12

ia nu mai fa reclama la anvelope. defineste durata de viata ! :twisted:

pauladrian 24-02-05 10:17

ce sa definesc :?:
se stie ca motoarele supraalimentate nu sunt asa durabile sau ma rog cele cu nitro de asemenea.

bimmer5 24-02-05 10:37

Hai da deja o iei pe un drum gresti ca BMW :D . Cu fiabilitatea...iti garantez eu ca te tine 200.000km fara prea mari probleme ....peste nu mai conteaza fie M5 fie RS ambele sunt obosite deja de la 150 de mii km in sus....cine are bani de masini ca astea nu sunt probleme isi ia alta ....daca tu vrei sa iti cumperi o masina si sa imbatranesti cu ea e treaba ta dar nu mai baga chesti dastea cu fiabilitatea ca sunt fiabile ambele motoare si de la M si de la RS. Gata auzi de turbina si te sperii ....nu e chiar asa....intradevar un motor turbo necesita putin mai multa ingrijire dar nu ceva excesiv. Cat despre control credema ca nu merge doar drept ...poate face si curba...intrader BMW-ul este un pic mai rapid pe viraje si circuit dar pe strada nu vad nici un circuit.
Greu mai este sa recunoasca omu ceva care ii este bine bagat in cap.AM mai spus-o si o repet alegerea se face in functie de gustul fiecaruia.Performante sunt amble cu plusuri si minusuri de ambele parti.

georgeb 24-02-05 10:42

singurul lucru care trebuie ingrijit la motoarele turbo este turbina . trebuie sa ai un pic de grija cu ea . in rest .. vorba aia , apa paie si bataie :twisted:

tot nu mi-ai definit ce intelegi tu prin durata scurta de viata ... 50 000 km ? 100 000 km ? 500 000 km ?

pauladrian 24-02-05 10:48

bmw nu este nici decum pe drum gresit. :wink:
e la locul lui si nu vad ce ar mai putea evolua caci tot timpul a fost in top. :wink:
eventual sa-l faca avion :lol:
audi si vw au dus greul pana sau ridicat si ei de jos sa se puna langa bmw si merci dar sa stea in banca lor ca nu vor lua locul celor doua veci. :lol:
oare va veni o zi cand dacia va dori sa stea si ea langa audi :?: vad ca e la moda :wink:

AudiPerformance 24-02-05 13:48

hai ca deja o dam in polemici! un singur lucru e clar si cu asta end of discussion: in toate revistele de specialitate Audi apare in clasament in fata celor de la Bmw! daca nici asta nu spune nimic atunci imi cer scuze ca ma simt nevoit sa fiu direct si sa spun ca va zbateti degeaba!
sper sa nu intelegeti gresit!

AudiPerformance 24-02-05 13:55

aaa si inca ceva! pai pana la urma cine suntem noi sa stabilim care e mai buna si care nu cand lucrul asta a fost deja stabilit de zeci poate chiar sute de persoane care fac test drive pt reviste de specialitate???? pai daca oamenii aia care stiu infinit mai multe lucruri ca noi despre fenomen spun ca e asa tot nu credeti?
e un vechi proverb: \"cand 2 persoane spun ca esti beat te duci si te culci!\"
asta e realitatea vrem nu vrem sa o acceptam

catalin rs4 24-02-05 14:06

sa sti ca nui chiar asa cum zici tu cu motoarele turbo trebuie sa ai grija cu spunea si georgeb adica sa la incalzesti si sa le racesti turbina....si nu vei avea probleme deloc!! cunosc in forum la audi www.audi-speed.com pe alti care au deja cu rs4 peste 200 de mii de km liderul este unu care are deja 250 mii de km si masina inca merge fara probleme...deci eu zic ii ceva...nu contest faprul ca tu spui ca bmw a fost tare a fost!! in ani 90!! pe cand avea seria 3 e36 ii cel mai reusit model atunci era bmw tare avea o fomra de masina sport...dar de cand a venit bangle asta la bmw pana cand si bmw a inceput sal critice..!! nu stiu eu nu ma impac delco cu noul design mai ales bordul ala care parca ii facut in valuri.. si nu cred ca sunt singurul mi se pare o prostie mai ales seria1!!!! daca audi nu ar fi masina buna atunci ma intreb de ce au castigat la toate categoriile locul 1 :?: :idea: oricum la design sa aratat ce poate audi...fara suparare mai ales acuma cand au prezentat si noul rs4... cea mai buna calitate...carbon,alu etc...

pauladrian 24-02-05 17:43

ok sefu :wink:
in final fiecare din noi vede ce ii place.

alexutzu 03-03-05 13:27

1 Attachment(s)
vad ca s-a cam \"fumat\" topicul asta, chiar daca imi place mai mult BMW M Powered iata ce am gasit pe undeva.......

ZooM-ZooM 20-04-05 16:03

1 Attachment(s)
catalin rs4,pan la urma pui si tu ceva filmuletze cu tine si cu eventuale BMW-uri fumate?!:)
pana una alta...am ceva frumos...nu mai stiu de unde,poate chiar de pe forum de aici...dar am ramas f impresionat...:)

fie ca M3-ul din filmuletz sa mai scoata caii aia la pascut,poate prind putere :lol: :lol: :lol:

SFW 20-04-05 17:30

Frumos frumos :mrgreen:
Pt un post de mai demult a lui pauladrian ...eu mai astept Audi Q7 sa scoata X5-ul.
Eu zic sa facem de curiozitate o linitza rs4 si m3 pe zapada :roll: :roll:

catalin rs4 21-04-05 00:16

pe zapada pe ploaie..pe uscat rezultat ii mereu acelasi.. :lol: nu prea mai am filme cu masina mea....nu demult am facut cu un m5..am filmat cu telefon dar na iesit asa de bine..

alexutzu 21-04-05 16:30

Re:
 
Quote:

Originally Posted by \"catalin rs4\"
...............nu demult am facut cu un m5..am filmat cu telefon dar na iesit asa de bine..

asa naspa cum a iesit.... NU IL PUI SI TU AICI SA IL VEDEM? :roll:

catalin rs4 27-04-05 00:14

nu se vede nimica nu prea am ce sa pun...

SFW 27-04-05 00:43

Catalin .... dar exista vreun post cu filmuletze cu masina ta ??... cu sau fara concurentza .... ca sunt curios.
Scuze pt offtopic

catalin rs4 27-04-05 00:53

am incercat sa bag niste poze si un filmulet dar nu reusesc mie imi merge pagina 4tunign extrem de greu abia pot sa postez...vezi ca exista niste filme cu masina mea la sectiunea filme...cauta pe acolo...

SFW 27-04-05 01:49

Am gasit ceva ... poate o sa reusesti sa ma postezi. Un filmulet cu tine si cu alte masini.

ZooM-ZooM 27-04-05 16:18

Re:
 
Quote:

Originally Posted by \"SFW\"
Am gasit ceva ...

baga aici ce ai gasit ;)

LaMishto 06-05-05 17:37

o adevarata polemica.. eu raman pt audi ;) da bun, o fi bmwu` ceva.. pe circuit.. da bine, respect.. dar eu daca imi iau masina o iau ca sa merg pe strada.. multi au sarit cu gura ca dom`ne m3u` e beton pe circuit.. bv lui! voi v`ati lua m3 ca sa mergeti cu el numai pe circuit de frica sa nu va arda un rs pe strada? :lol: hai sa fim seriosi.. RS RULEZZZ! 8)

SFW 10-05-05 04:07

Am gasit pe forum filmuletele ... le mutam de pe un topic pe altu?

Am uitat sa spun de csl .... nu se compara .... am clima la audi ... mai bag o navigatie .... nu stau si ma coc vara. Aia e special facuta pt circuit .... am vazut la topgear ca interiorul portbagajului e din placaj sau asa ceva : \"cupboard\", pe cand rs4 e gandit ca un supercar practic... de familie chiar ... ce frumos sa-ti plimbi copii cu 300 la ora :)


All times are GMT +2. The time now is 13:21.

- Copyright 2026 4Tuning