![]() |
Re: Prioritatea de dreapta VS Priotitatea de smecher
Unde s-a dus ? :D la loc de unde a iesit ? ( din mamicutza ei )
|
Re: Prioritatea de dreapta VS Priotitatea de smecher
nu stiu prietene ca nu m-am mai uitat sa nu ma ia dracii :D
|
Re: Prioritatea de dreapta VS Priotitatea de smecher
Am vazut si eu azi un x5 a iesit din coloana si s-a dussssssss......... doamne cel mai fericit sunt sa le ia la astia permisele... nu de alta dar cei dupa contrasens merg normal si poc.. se trezesc cu unu gen asta cu x5 si tre sa ii faci loc ca el e smeker deh... sau poti sa astepti sa dea el cu spatele sa treci tu :D
|
Re: Prioritatea de dreapta VS Priotitatea de smecher
Sincer cand am vazut topicu asta m-a bufnit rasul, dar dupa ce am citit mi-am dat seama ca nu e de gluma, si sa stiti ca poate o sa ziceti ca sunt nu stiu cum dar cand iti taie unu fata periculos cel mai bine este sa ii dai dupa el, nu neeaparat sa il iei la bataie sau stiu eu, dar macar sa il sperii putin, sa vedeti ca a 2a oara nu se mai baga :D bineinteles asta daca ai si posibilitatea (4 cel putin in masina :D ) parerea mea...
|
Re: Prioritatea de dreapta VS Priotitatea de smecher
Asa eram eu odata in masina si am vrut sa ma bag in fata lu unu si nu m-a lasat... si se intorsese cu fata spre masina mea si vroia s ama injure da masina era full... eram 5 oameni in masina si cand a vazut nu a mai zis nimic :)) doamne cat am ras atuncea... :))
|
Re: Prioritatea de dreapta VS Priotitatea de smecher
fain topicul ..las smehcerul sa treaca ..imi iubesc masina:X
|
Re: Prioritatea de dreapta VS Priotitatea de smecher
Adevaru ca e mijto sa sa iti taie calea unu , mai ales daca ai o masina mai veke... in felul asta mai skimbi bara, faru, stopu... o aripa, o usa ... :)) dar mai bine nu ca e nasoala birocratia.. :rolleyes2
|
Re: Prioritatea de dreapta VS Priotitatea de smecher
are prioritate de smecher doar daca ii permiti...
daca depaseste coloana pe stanga si vrea sa se bage in fatza mea nu ii las :)) sau daca vrea sa se bage cu japca....mai scapa cate unu :)) da nu prea au sanse k nu las destul loc in fatza sa se bage |
Re: Prioritatea de dreapta VS Priotitatea de smecher
frumos topic.. acest topic m-a determinat sa-mi fac un user .. ptr a-i da un sfat braileanului care l-a deschis. Nu am reusit sa citesc toate cel 6 pagini dar o sa incerc sa-i raspund lui.
Prioritatea de smecher o are oricine.. in Bucuresti.. Constanta.. ori, oricare alt oras. Eu de exemplu sunt constantean si conduc de 1 an jumate in Bucuresti. Am 3 accidente la activ cu un Citroen C1. Momentan conduc linistit.. dar cand apare un smecher.. bucurestean sau nu care se da mare.. trebuie sa-i tai fata cel putin de 3 ori doar ca sa ma simt eu bine. Asa ca dak tii la masina si viata mai mult decat la orgoliu.. pune frana si lasa-l sa treaca. Daca e invers.. ai 2 alternative.. a) pui frana, il lasi sa treaca, iar dupa ii faci viata un chin.. aratandu-i blondei de pe locul din dreapta lui ca e doar un papa-lapte, nu un smecher. b) accelerezi si sperand ca porti centura tot timpu te rogi sa ti se deschida airbagu si sa nu patesti prea multe ! Ce zici? merge? |
Re: Prioritatea de dreapta VS Priotitatea de smecher
si mai exista varianta sa fii din alt judet si sa conduci in buc. atunci chiar ca nu ai nici o prioritate, esti considerat sofer prost doar ca nu esti obijnuit cu traficul din buc.
|
Re: Prioritatea de dreapta VS Priotitatea de smecher
Quote:
|
Re: Prioritatea de dreapta VS Priotitatea de smecher
Quote:
|
Re: Prioritatea de dreapta VS Priotitatea de smecher
Quote:
|
Re: Prioritatea de dreapta VS Priotitatea de smecher
Maskatu te pot contrazice?
In Constanta de exemplu e la fel de aglomerat ca si in Bucuresti, vara cel putin dak nu si in rest. Cat despre orele de trafic in bucuresti. dupa 22 vezi doar masinute care fac slalom printre civili.. nu e aglomerat.. |
Re: Prioritatea de dreapta VS Priotitatea de smecher
Quote:
|
Re: Prioritatea de dreapta VS Priotitatea de smecher
da iti dau dreptate.. dar la ora 2-3-4 pe bi1tv in rondul de la universitate chit ca sunt 30 de masini in afara de taxiuri.. toate sunt de raceri..sau de oameni cu abilitati profesioniste. Nu e nici un civil care sa se intrebe dak sa le dea prioritate sau nu. pleaca de la universitate si incepe slalomu pana la romana.. dar nu se ating intre ei.. ca se feresc cu spor :P
|
Re: Prioritatea de dreapta VS Priotitatea de smecher
Sal !mai sus am citit ca esti in bucuresti si nu te poti rani !total gresit !eu din cauza un asa zis jmecher dar din alta categorie cea a taximetristilor am ramas fara masina !mai exact dauna totala !am ajuns amandoi la spital !eu am intrat p verde el la fel !dar !el facea stanga !ghinionul meu a fost ca o duba care facea si ea stanga nu mi-a acordat prioritate mi-a trecut prin fata !el taximetristul"jmecher"a intrat p contrasens crezand ca e protejat de duba !dar nu a fost asa si p deasupra nu l-am vazut eu decat inainte cu 2 metri de impact !ce a rezlvat ?masina mea dauna totala 1 mie si cva de euro din 3 cat valora ea,masina lui praf !nu stiu dak totala sau nu ,eu la spital dupa ce am lovit volanul cu gatul si parbrizul cu capul (purtam centura) si ink 2 saptamani de ameteli dureri de cap,coloana si alte prostii, el mana in ghips ,el fara permis ,el amenda ,el fara slujba !deci uite prioritatea de jmecher !sa te... in ea de prioritate ca intr-o zi tot o faci lata ! (doamne fereste) dar ei sunt destepti:!:
|
Re: Prioritatea de dreapta VS Priotitatea de smecher
Quote:
pacat.... |
Re: Prioritatea de dreapta VS Priotitatea de smecher
Il las sa treaca pe "grabit".Viata mea are prioritate!
Imi pare rau pt tine ghiszmo... In cluj am intalnit ceva persoane frustrate care faceau manevre in trafic, ca nu le convenea sa le fiu in fata lor cu tanku meu ( Lada 1500 cu 100 de cai :P ) De cele mai multe ori, cand vad cum se reflecta masina lor in bara mea cromata, o iau mai incet... Oricum, am patit si ca eram in coloana, si o dacie din care urlau manele ma claxona sa ma "misc" mai rapid.. Cu ce rost, daca in fata mea era mai putin de 1 metru... si am observat ca sunt unii care atunci cand pornesc de pe loc mai lasa masina sa se duca in spate. In fine, m-a depasit pe liniile de tramvai, dupa care a trebuit sa-l las sa se bage in fata mea (deh, venea tramvaiul). Puteam sa nu-l las sa se bage, dar totusi... la stop am oprit paralel, se tot agita ala, da i-am dat jet cand era verde, si nu m-a ajuns din urma. Si la intersectii parca as fii obligat sa ii las sa treaca pe aia care au masini mai noi... Cat tupeu... |
Re: Prioritatea de dreapta VS Priotitatea de smecher
da frate am observat asta la cei cu masini noi!te vad ca ai masina mai veche deci u nici nu existi pt ei!si acum cei care se atacau cel mai tare erau cei cu logan si cielo(nu generalizez)dar asa se intamplaeu avand masina mai veche daca ii depaseam pe afara sa-i vezi ce se umflau in pene si faceau niste chestii de iti venea sa iti dai palme!de ex un nene(mos)par alb, ochelari peste cinci zeci chiar 60 cu un logan masina plina!il ajung din spate,dau sa il depasesc si accelereaza!dupa care ii da talpa!eu in spatele lui si ca sa imi arate ce masina are el face tata o depasire de om tampit!noroc ca a franat ala cu tirul de pe contrasens si cel pe care il depasea!si dupa i-am dat blana dupa el sa il depasesc sa ii fac acel semn ca nu are minte!frate ala la 60 de ani cred ca ar trebui sa fie mai constient decat un pusti ca mine de 20 de ani sincer!faze tampite de genul asta am vazut numai la pusti de varsta mea care vor sa fie ei "jmecheri"!nu zik k iam dat muku cu tot cu loganul lui!asta nu inseamna k dak ai masina noua esticel mai tare din parcare!masinile care se fac acum nu se fac cum se faceau inainte!se fac prin turcia ,etc!si dupa ce faci figuri la ala cu "antichitatea" poate ti-o si "furi" sa te faci si de ras cu tot nu figurile tale de jmecher cu masina noua!
|
Re: Prioritatea de dreapta VS Priotitatea de smecher
Nu numai daca "ai masina noua" trebuie sa fii "jmecher" si Nutu Camataru in devenire :)
Faza intamplata zilele trecute: Faceam o mica reparatie la unul din scaune, si tineam portiera deschisa. Apare un dobitoc, un pustan mic si urat, cu o Dacie antica si de culoarea lenjeriei murdare, lovita in c.u.r., cu capota inlocuita cu una neagra si cu "mamaliga" de incepator in parbriz. Ii fac semn ca e loc sa treaca, el indruga ceva legat de "sloboz". Il vad si mai tarziu, se plimba mandru nevoie mare printre blocuri cu jaful lui. In seara urmatoare faceam iarasi o mica reparatie, la celalalt scaun, si aveam la indemana niste foarfeci zdravene de croitorie. Apare dobitocul, cu dobitoaca in dreapta, opreste in mijlocul strazii, blocand toata coloana in urma lui, si incepe sa maraie la mine pe geam: "auzi ba, ce te holbezi la mine si ma studiezi de cate ori trec pe strada cu masina, marrr, marrr, marrrrrrr" (aici nu cred ca mai spunea ceva, doar maraia ca un catel caruia i s-a luat osul). Mi-am iesit din sarite, nu uitasem faza cu slobozul, si m-am repezit la el cu tot cu foarfeci, l-am facut tigan borat de Ferentari si alte calificative pe care cei ce stau cu slobozul in gura si nu sunt curve le merita. Animalul demareaza (il claxonau cei din spate), inainteaza cativa metri, i se deschide portbagajul (era indoit urat de tot de pe urma loviturii in dos), el opreste, iese din masina, scoate un bat care ar fi trebuit sa fie bata de baseball dar era prea subtire, tranteste capacul, si incepe sa ma ameninte, de la 20 m distanta. Fara bat n-ar fi avut curaj, avea cam jumatate din greutatea mea :) I-am mai demonstrat ce fel de tigan e, si s-a retras. Dupa cum se vede, nu era nici "baiat de bani gata", nici "mafiot", nici "jmecher", nici alte titluri pe care si le iau cei care se vad cu masina capabila pe mana, era un dobitoc care si-a luat permisul si a recuperat de pe undeva o epava de masina, cu tot cu gaz in portbagaj fiindca bani de benzina probabil nu avea, dar tot el tare in gura, gata sa dea la oricine ...o anumita materie moale (poate era si ceva gay), facand crize de personalitate ca "se holbeaza lumea la el". Voi pune si o poza a jafului, macar sa se vada la ce sa ne holbam :D ~Nautilus |
Re: Prioritatea de dreapta VS Priotitatea de smecher
M-am gandit daca sa postez sau nu...
Adevarul este ca romanul...mai ales bucuresteanul s-a obisnuit cu viata derulandu-se intr-un ritm infernal. Cu totii ne suparam, injuram consideram ca sunt prea multi papagali in trafic, dar ne este greu sa recunoastem din cand in cand greselile noastre... Mie imi plac cel mai mult cei care, in timp ce ii depasesc si ma bag in fatza lor, desi chiar daca ar fi accelerat la maximum tot nu aveau cum sa mi-o ia inainte, ei bine, ei tot claxoneaza nervosi, vezi Doamne ca de ce m-am bagat in fatza lor...In majoritatea cazurilor, zambesc fals, le arunc un "multumesc" si ma uit fix la ei dupa aceea...Sa vedeti ce se blocheaza retarzii...Imi mai plac si cei care dupa o cursa neuna pe sine de tramvai forteaza intrarea in banda cu mult tupeu...Eu nu ii bag in seama si continui sa ma deplasez de parca nimic nu se intampla in stanga...Sa vedeti ce li se umfla jugularele !!! Eu...iarasi le zambesc si le spun : Daca aveai fatza de tramvai te intelegeam, dar cu fatza aia de tzaran nu te-am observat...Si tot asa... Una peste alta...cred ca suntem toti niste ipocriti pentru ca putini am vazut sa fie corecti pana la capat...Ne descurcam fiecare cum putem si incercam sa evitam sectiile de politie si asiguratorii..Prea mare bataie de cap... Numai de bine |
Re: Prioritatea de dreapta VS Priotitatea de smecher
Cum faci sa se blocheze, de cate ori am facut eu gestul asta cu zambetul si semne cu mana mi-au raspuns ceva greu inteligibil, legat de o anumita materie moale, organul fiecaruia si utilizarile lui multiple..... :D
Incepe sa-mi para rau ca nu i-am infipt foarfecele undeva animalului ~Nautilus |
Re: Prioritatea de dreapta VS Priotitatea de smecher
Sa se blocheze ? pai...nu stiu...cred ca nu prea am fatza de copil cuminte...Plus de asta oricum nu le mai raspund nimic ci doar ma uit fix, cu gura cascata la ei fara absolut nici o grimasa pe fatza...Cred ca in momentul ala au impresia ca vad un nebun si se blocheaza...Se uita la fel fix , dar cu o expresie de uimire pe fatza de rad 5 minute dupa aia :-)
|
Re: Prioritatea de dreapta VS Priotitatea de smecher
1 Attachment(s)
Asta e masina dobitocului de care vorbeam mai sus, poza va fi atasata reclamatiei pe care o voi face la Politie
~Nautilus |
Re: Prioritatea de dreapta VS Priotitatea de smecher
Quote:
invidiosule..:))... eu vad topicul asta cu titlul: "prioritatea de dreapta vs prioritatea de dobitoc, infumurat, manelist..."si alte metafore! |
Re: Prioritatea de dreapta VS Priotitatea de smecher
mda..sunt de acord cu law53...Eu am inceput sa plang de invidie cand am vazut "bolidul" acela ...:-(((
|
Re: Prioritatea de dreapta VS Priotitatea de smecher
Quote:
|
Re: Prioritatea de dreapta VS Priotitatea de smecher
Cu toate ca nu am permis , sunt aproape zilnic pe locul din dreapta....si ce ma enerveaza cel mai rau e cand il lasi pe unu sa se bage..dupa linia de tranvai ( de exemplu) sa se bage in coloana...il lasi zici sa fi baiat bun, da un mersi, o mana pe geam,o avarie nu da...mor pe oamenii astia...parca zici ca ii doare mana...sa faca un gest sa iti multumeasca
|
Re: Prioritatea de dreapta VS Priotitatea de smecher
Pai nu, ca astia traiesc cu impresia ca te-au facut, ca ei sunt mai buni soferi decat tine, sau decat restul lumii, si te-au facut ca tu mergi incet, de-abia te moşcăi, nu are timp sa stea după tine. Doamne fereşte să mulţumească, că in timpul ala îi mai scade din prestigiul lui de şofer super tare, scade in ochii prietenei lui cea noua de pe scaunul din dreapta.
Mai sunt si genul celălalt, sătui sa tot fie "făcuţi" de şmecheri din-ăştia, în momentul in care vrei sa te bagi in fata lui ca, doamne fereşte, vine tiru din fata, sau se termina banda, sau trebuie sa eviti ceva, nu te lasa domnule, in momentul ala se trezesc ca trebuie sa accelereze sa-ti inchida tie unghiul. Parca am fi la raliu. Ne punem unii pe altii in niste situatii dificile pe strada, si ne mai intrebam de ce vedem atatea accidente la protv. In Germania nu ai sa vezi asa ceva. Am ramas surprins sa vad cat de constienti erau de pericolul pe care il implica condusul unei masini. Deci la ei nu mori cu prioritatea in brate. La ei e alta mentalitate: Toata lumea să circule repede şi in siguranta, nu eu sa fiu primul cum e la noi. Acolo chiar daca unul are prioritate, nu ii cade mana sa reduca putin viteza ca să iti lase loc tie sa treci, si astfel si el ajunge repede la destinatie si tu la fel, si circulatia e mai fluida si nu se creează blocaje ca la noi. Dar asta e alta problema. Scuze de off-topic dar nu m-am putut abtine. Am incercat sa conduc la fel ca la ei cand m+am intors acasa, dar credeti ca am putut? Cu dobitoci de genul celor de mai sus? Mai bine ajung eu mai tarziu la destinatie si cu masina intreaga (sa nu spun viata), decat sa le arat la prosti ca masina mea e mai tare, sau eu sunt sofer mai bun ca ei! La ce mi-ar folosi? Drive safe! |
Re: Prioritatea de dreapta VS Priotitatea de smecher
Nu am de mult permis,dar am vazut la cat de inconstienti sunt unii si mai bine nu ma grabesc ca tot acolo sunt.Si mie imi place sa ii las sa treaca,daca sunt intr-o coloana si unul vrea sa iasa (DAR SA SEMNALIZEZE!) il las cu placere.Bineinteles ca astept si eu un mersi sau ceva,si in zona asta de cele mai multe ori si primesc acest lucru.
Veneam intr-o zi de la cluj (cu un Citroen C3 Pluriel :twisted:) si am oprit sa alimentam la iesire.Tot acolo era si un Ford Transit de masini.Am pornit deodata din peco.Pe drum el depasiri riscante,frane alea alea.eu lejer (nici nu puteam altcumva).In Zalau, dupa 90 de km,eram exact in spatele lui.Si pentru ce sa te risti?si mai am numeroase exemple de astea. Numai bine! |
Re: Prioritatea de dreapta VS Priotitatea de smecher
Eram in dreapta pe Paduchiosu ne tot dadea flassh`uri unu din spate cu un bmw l`am lasat sa treaca el crezandu`se la raliuri dupa la vreo 5km baiatu era infipt intr`un parapet:D.Asta e daca omului ii place adrenalina:Dbafta si numai bine;)
|
Re: Prioritatea de dreapta VS Priotitatea de smecher
daca la viata mea uneori nu ma gandesc (pentru ca altfel nu i-as da blana pe unde apuc, si nu as face cerculete prin parcari printre masini) .... dar viata celui din dreapta are intotdeauna prioritate ....
|
Cateva consideratii
Eheee...am citit cam tot ce s-a scris pe aici si ma bucur ca ideea generala este ca mai bine renunti la dreptul tau de dragul vietii, armoniei, masinii etc.
In peste 95% din situatii sunt un sofer amabil: desi am prioritate, ma opresc si las pe altii sa treaca (mai ales cand n-am pe nimeni in spate, sau am doar putine masini, iar in fata mea, pe contrasens, sunt mai multi care vor sa vireze la stanga), franez putin cand un alt sofer vrea sa ma depaseasca, tin faza lunga pana cand e in dreptul meu ca sa aiba vizibilitate mai mare cand vrea sa treaca de mine, semnalizez stanga atunci cand imi dau seama ca nu pot sa ma depaseasca, dreapta atunci cand acest lucru este posibili, multumesc celor care ma ajuta in trafic etc. (Atitudinea mea nu a variat in functie de masina condusa, a fost la fel cand am condus Dacia, Cobra, Fiesta, Golf V si BMW 320 xd) Sunt insa si cazuri in care, nu stiu de ce, ma enervez aiurea cand altii fac pe nebunii (depasiri aiurea, astfel incat trebuie sa franez puternic ca sa nu intru in sant, cand nu acorda prioritate si alte situatii). Asta n-ar fi o problema, doar iritarea. Dar, uneori, iritarea se manifesta prin marirea vitezei mele de deplasare, depasirea celui care m-a suparat si predarea unei lectii: reduc viteza usor pana cand ajung la 30-40 de km/ora si, daca vrea sa depaseasca, accelerez. Dupa doua trei minute, imi vad de drum. Si, bineinteles, imi pare rau pentru ce am facut. Cred ca ar trebui sa fim ceva mai toleranti, sa nu ne mai consideram stapanii soselelor (dupa ce ca sunt putine si, in general, proaste, ne mai si certam pe ele), sa ne gandim ca suntem asteptati acasa. |
Re: Prioritatea de dreapta VS Priotitatea de smecher
Quote:
|
Re: Prioritatea de dreapta VS Priotitatea de smecher
eu in general ii mai las sa treaca
da cateodata raman uimit cat de mare poate fi prostia unor participanti la trafic |
Re: Prioritatea de dreapta VS Priotitatea de smecher
niciodata n`am inteles versusul asta...
|
Re: Prioritatea de dreapta VS Priotitatea de smecher
cel mai mult merg prin bucuresti
nu stau dupa participantii la trfic imi place sa ma bag printre ei mentalitatea mea de sofer "benzina cand se consuma trebuie sa fie consumata mergand cu masina nu stand pe loc " |
Re: Prioritatea de dreapta VS Priotitatea de smecher
Quote:
Cat despre prioritate ! Ce-i aia ? Nu trebuie sa fii smecher sau sa ai masina tare ptr a alerga prin bucuresti. Nu trebuie neaparat sa ai obrazul subtire ptr altele. E simplu. Ambulanta cu girofar si sirena pe Mihai Bravu, ora 22 sau mai mult, viteza 50km/h trecut toate semafoarele pe rosu. Eu, citroen C1, viteza 70km/h oprit in fiecare semafor si asteptat verde. Ambulanta trecea de fiecare data pe langa mine pe rosu, mie mi se facea verde plecam si o asteptam in semaforul urmator. TRECI PE ROSU CA TE GRABESTI DAR MERGI CU 50 KM / H ? DE SMECHER SAU DE PROST ? |
Re: Prioritatea de dreapta VS Priotitatea de smecher
Quote:
|
| All times are GMT +2. The time now is 23:13. |
- Copyright 2026 4Tuning