Forum 4Tuning

Forum 4Tuning (https://forum.4tuning.ro/)
-   Sisteme turbo si NOS (https://forum.4tuning.ro/15-sisteme-turbo-nos.html)
-   -   blow off valve pe Bora 1.9 tdi (https://forum.4tuning.ro/15-sisteme-turbo-nos/24553-blow-off-valve-bora-1-9-tdi.html)

Hexer 16-10-07 01:58

Re: blow off valve pe Bora 1.9 tdi
 
Pentru diesel nu se pune din cauza ca nu au clapeta de acceleratie, deci intre turbo si galerie nu poti sa faci o presiune mai mare decat ce suportam si face turbona oricum.

Daca tot vereti sinetul este Blow of valve pentru diesel, actionat electronic de la un senzol de la pedala de gaz, dar subliniez faptul ca nu faci nimic cu asta!!! Ba, pooate ceva tot faci, un LAG mai mare.

dar asta era discutat de numerose ori...

JUPAN_EMY 24-10-07 16:55

Re: Blow Off Valve
 
Astept pareri PRO si CONTRA pentru montarea BOV pe motoare diesel. eu nu am auzit lucruri asa de bune si de asta intreb aici pe topic dedicat.

Hexer 24-10-07 20:50

Re: blow off valve pe Bora 1.9 tdi
 
uitete cu 5cm mai sus...gesesti raspunsul, sau citeste topicul.

B-50-GAF 23-01-08 16:08

Re: blow off valve pe Bora 1.9 tdi
 
As vrea si y0 sa imi pun B0V de un Diesel ..de vb de FR TDi 170 de cai ....cine ar putea sa imi zicica ..de unde as putea ...Cumpara ....ms :D

illusions 19-08-09 22:21

bov pt e39? 530d..
 
cine cum ce monteaza :) pareri ? sfaturi/retineri

screen 06-01-10 22:20

Re: blow off valve pe Bora 1.9 tdi
 
cine ma ajuta si pe mine ..chiar daca nu am aterizat unde trebui ...:D /. am un golf 5 1.9tdi .... daca i dai toba finala cea mare din spate ,,,obtin vrun sunet sau mai trebui ceva facut?

Playboy 07-01-10 15:09

Re: blow off valve pe Bora 1.9 tdi
 
Pina la urma se poate monta un BOV pe un diesel sau nu..??
Unu spune ca da..altu spune ca nu..unu ca sparge turbo..dar nici un raspuns concret :))

Eu am un megane II 1.5 dci 105 cp, si vreau BOV doar pentru SUNET, nu's curios daca ma ajuta cu ceva...important e sa nu ma dezavantajeze adica sa'mi faca LAG sau sa'mi strice ceva pe acolo...

Ma poate ajuta cineva cu ceva informatii? si unde as gasi un BOV pentru un megane ca al meu??

elspa 07-01-10 19:29

Re: blow off valve pe Bora 1.9 tdi
 
nu te ajuta cu nimic, nici nu influenteaza cu nimic, doar sunet.
am montat pe multe masini, nici una nu a patit nimic. te costa 225 euro kitul + 100-150 ron montaj.

Playboy 07-01-10 19:32

Re: blow off valve pe Bora 1.9 tdi
 
atata tot...merci Elspa

toti dau 1000 de explicatii dar nici una cu un raspuns concret..

Am si plecat sa vad..ce rezolv, unde gasesc sa'mi iau..dar am o prb..cred k am pierdut portofelu, daca nu l'am uitat la lucru fmmmm de treabaaa :(((

Playboy 07-01-10 21:00

Re: blow off valve pe Bora 1.9 tdi
 
Ok, am gasit BOV ptr masina mea la un pret super bun si cu garantie 1 an pe instalare, maine ma duc sa vorbesc mai multe cu tipul care se ocupa de asa ceva pentru ca azi am ajuns chiar inainte sa inchida cu 2 min.. :(

clauwin 08-04-10 17:01

seat cupra
 
am si eu nevoie de o valva recirculare aer turbina ptr seat cupra cod la valva este 078906283 sau 7.22687.22

Gode 02-11-11 20:18

Re: blow off valve pe Bora 1.9 tdi
 
salutare colegii am auzit si eu cate ceva de aceste sunete scoase la schimbarea treptelor de viteze ... insa pentru diesel pe multi i-am auzit ca daca iti schimbi evacuarea si iti pui teava de inox cu diamentrul de 66 la schimbarea treptelor o sa se aud acel sunet asemanator cu al bov'ului sau mai bine zis acel POWWW, daca cineva a mai auzit cate ceva despre acest lucru si aveti informatii ar fii bine venite , intrebarea mea este ... trebuie sa schimbi doaar finala sau tot din motor pana in spate...? catalizator filtru particule ... pus teava in locul lor ?:-??

grasu86 06-11-11 09:49

Re: blow off valve pe Bora 1.9 tdi
 
tre sa renunti la tot ce inseamna dop pe evacuare : DPF, catalizator si tobe. chestie destul de costisitoare, DPF-ul, tre sa il scoti si din soft, iar pe masina tre sa iti ramana montate sondele.

phaeton 15-09-12 21:18

Re: blow off valve pe Bora 1.9 tdi
 
1.9 TDI 105 cai

I am scos toba finala si intermediara, am sudat in loc teava de acelasi diametru.
Suiera destul de tare la schimbarea treptelor, dar pana in 2500 de ture.
daca schimbam mai sus nu se mai auzea nimic.

I am facut soft, iar sunetul s-a mai diminuat.

Am pus o turbina mai mare, sunetul a disparut complet, oricum as schimba treptele.

C T 19 K R A 18-09-12 09:10

Re: blow off valve pe Bora 1.9 tdi
 
Vrei sunet ? Teava inox cap coada + anulare catalizatoare :D o sa te plictisesti de sunet care intr-adevar e smecher primele luni , dar porma garantez ca te vei plictisii de el


All times are GMT +2. The time now is 03:08.

- Copyright 2024 4Tuning