Forum 4Tuning

Forum 4Tuning (https://forum.4tuning.ro/)
-   Nissan - Infiniti tuning (https://forum.4tuning.ro/145-nissan-infiniti-tuning.html)
-   -   Skyline GT-R34 este parintele masinilor tunate! (https://forum.4tuning.ro/145-nissan-infiniti-tuning/23077-skyline-gt-r34-parintele-masinilor-tunate.html)

TotoSkyline 08-03-07 11:14

Re: Skyline GT-R34 este parintele masinilor tunate!
 
Quote:

Originally Posted by kos_returned (Post 782979)
ce varianta? r33 sau r32? am auzit k e o silvia in bucuresti, si mai multi ziceau k e skyline r32 sau r33 ... dak ce ai vazut tu e r34 sa-l trimiti si prin CTA:D. Io am vazut in Mamaia acu cativa ani (4 -5) un r34 cu numarul *****A :)) exact asa ... cred k era din GB. Bft

Exact azi am vazut o silvia in drum spre faculta,R32 33 34 si silvia sunt mai vechi,dar park frate au iesit din fabrik azi,prea adevarate rau!

TotoSkyline 08-03-07 11:16

Re: Skyline GT-R34 este parintele masinilor tunate!
 
Quote:

Originally Posted by moldovan_ady (Post 755886)
sal si eu sunt pasionat si asi vrea sa aflu mai multe despre gtskyline(cat mai multe detalii pls)ii favorita mea da cred ca ee scumpa:cry:

depinde ce fel de skyline este si cat de veche este,am vazut un R34 din 98 cu 80 de mii din germania,dar era ciobaneasca,450 de cai + 100 nos,oricum merge mai porcos deatata!

TotoSkyline 08-03-07 11:49

Re: Skyline GT-R34 este parintele masinilor tunate!
 
Quote:

Originally Posted by T.rac3Er (Post 582389)
frate, esti sonat rau de tot..viseaza in continuare al visul american si lasa lumea pt cei care o traiesc..bati campii pe aici pe forum de s-a saturat lumea pana peste cap...ia-ti un turbonator si baga pe american muscle sa obtii din 100cp/l si apoi vorbeste...habar nu ai ce e in romania, si conditiile vamale...
mai invata fizica si apoi gandeste-te
MG Metro 6r4 ar trebui sa iti arate ce face o chichineata de masina cu multa putere in ea...la 900kg nu iti trebuie 1000cp sa scoti suta in 3s...
mai vezi ariel atom...

Eu nu vad k toata lumea sa saturat pana peste cap de ce scriu aici,din kte vad eu unii gandesc k mine,iar romani k tine .....,cum se face k unii agreeaza ce zic si unii k tine ma ia cu teorii de fizik.prosti o fi americanii aia,sau japonezii si fiekre si traieste viata cum crede k e mai bine pt el, eu nu fortez lumea sa si ia sau sa spere la masina asta,doar k ma deranjeaza mentalitatea de roman prost,bmwist si ceo mai vedea el pe strada,imi plac evourile si wrxurile din romania si altecateva dar rare si tu esti impotriva cum e un preten deal meu, puteti sa va dati peste kp k natura masinii nu o schimbati.ms pt mess

cosmin92 25-03-07 21:03

Re: Skyline GT-R34 este parintele masinilor tunate!
 
NIssan Skyline :X:X...asa e...r 34 este masina suprema pt mn....:D si vreau si yo sa stiu cva...e adevarat ca fara sa ii faci nik la skyline doar pe calculator il duci aproape de 1000 cp???

CJ-01-WOB 25-03-07 21:05

Re: Skyline GT-R34 este parintele masinilor tunate!
 
nu .

kos_returned 25-03-07 21:55

Re: Skyline GT-R34 este parintele masinilor tunate!
 
La 1000 nu poti , da la 600 poti :D

fishbone 25-03-07 23:26

Re: Skyline GT-R34 este parintele masinilor tunate!
 
Nici la 600, nu mai vorbiti prostii.

TotoSkyline 25-03-07 23:41

Quote:

Originally Posted by fishbone (Post 817681)
Nici la 600, nu mai vorbiti prostii.

ba te contrazic, dak teai documenta mai bine in legatura cu skyline asta,ai vedeak nu se duce la 600 de cai din computer,se duce la 800,cred k e de ajuns,nu crezi?til prezint pe unu kre stie mai bine k oricare vrei tu din toata romania,vazuti si nevazuti cunoscatori de masini si te schimbi din parere.

Quote:

Originally Posted by cosmin92 (Post 817378)
NIssan Skyline :X:X...asa e...r 34 este masina suprema pt mn....:D si vreau si yo sa stiu cva...e adevarat ca fara sa ii faci nik la skyline doar pe calculator il duci aproape de 1000 cp???

Da frate e real,se duce la 800 de cai lejer din computer,supra si skyline au fost facute special pt tuning,blocu motor si arborele,pistoane tot le rezista de serie la nos,nu necesita schimbari pt sistem.

TotoSkyline 25-03-07 23:45

Re: Skyline GT-R34 este parintele masinilor tunate!
 
Quote:

Originally Posted by kos_returned (Post 817483)
La 1000 nu poti , da la 600 poti :D

Corect,vad k te tii de posturile mele cristi,ms mult pt sustinere,a mai vazut unu din italia ce este postat,acu depinde de mentalitatea romanului,nu?

BogdanNZ 31-03-07 08:05

Re: Skyline GT-R34 este parintele masinilor tunate!
 
Quote:

Originally Posted by TotoSkyline (Post 817713)
ba te contrazic, dak teai documenta mai bine in legatura cu skyline asta,ai vedeak nu se duce la 600 de cai din computer,se duce la 800,cred k e de ajuns,nu crezi?til prezint pe unu kre stie mai bine k oricare vrei tu din toata romania,vazuti si nevazuti cunoscatori de masini si te schimbi din parere.



Da frate e real,se duce la 800 de cai lejer din computer,supra si skyline au fost facute special pt tuning,blocu motor si arborele,pistoane tot le rezista de serie la nos,nu necesita schimbari pt sistem.

Copilasi nu mai vb aberatii...In primul rand nici un skyline stock dintr-o simpla resoftare nu rezolva mai mult de 50-100 de cai in plus.In al doilea rand resoftarea ECU se face dupa modificarea multor componente din admisie, evacuare, sistemul intercooler+turbine, axe cu came, injectoare etc.Doar dupa ce bagi bani seriosi in piesele astea atunci poti sa resoftezi ca sa scoti un eventual 600-800-1000 de cai.Cat despre NOS aia e alta mancare de peste, si unele Dacii au sisteme NOS si rezista cu componente stock,nu numai Supra si Skyline...
Cat despre expertul tau in domeniu "Skyline" chiar as vrea sa-l cunosc...cred ca a terminat NFS de multe ori de-i asa bazat omu':lol:
P.S. NU mai postati daca nu sunteti siguri pe ce spuneti!

fishbone 01-04-07 01:21

Re: Skyline GT-R34 este parintele masinilor tunate!
 
TotoSkyline, pentru sporul de putere care-l pretinzi tu necesita schimbarea turbinei, intrucat resoftarea nu reuseste sa mareasca boost-ul suficient. Este vorba de un motor inline 6 de o capacitate destul de mica. 500, 800, deja vorbin de valori de putere mai mult decat DUBLE decat cele stoc. Adicatele inginerii Nissan ar fi trebuit sa fie de-a dreptul ageamii sa stranguleze masina in halul asta. Si nu-mi cita restrictiile de putere din Japonia, cu care sunt prea familiar, ca nu tine. Uite, din Boxerul meu B4 de pe Subaru Legacy din resoftare nu voi reusi sa-l duc de la 250 cai decat pe la 300. Sa insemne ca baietii in halat alb care lucreaza pentru Nissan au descoperit un mare secret? Mai degraba sustii tu o mare aberatie.

Sunt mai familiar cu Skyline si R-34 decat ai crede iar inainte sa ma sfatuiesti sa ma mai documentez ai face bine sa revii tu cu documente clare care sustin ceea ce scri tu. Nu din auzite, ci dyno-tune-uri clare si la subiect care ne arata ce resoftare s-a facut, cu ajutorul carui fabricant si cu ajutorul carei harti anume. Voi chiar nu stiti ce vorbiti dragii mei, imi pare rau sa v-o spun. Va lipsesc si niste cunostinte elementare de mecanica, ca dincolo de ele deja pauza. Nu caut sa insult, insa va rog nu mai insistati ca deja o cereti.
Pana cand faci aceste lucruri si tu si kos_returned aberati iar posturile voastre pe marginea acestui subiect vor fi sterse exceptand cazul in care faceti ce-am pretins mai sus. Adica mai putina gargara si mai multe fapte concrete.

TotoSkyline 26-04-07 11:55

Re: Skyline GT-R34 este parintele masinilor tunate!
 
Quote:

Originally Posted by EVOLUTION8 (Post 581868)
Masina din Romania sub 9 sec exista.
Din pacate nu este o masina de strada ci este un Ford Escort Cosworth preparat pt. VTM(Viteza pe traseu Montan).
MAsina apartine Domnului Victor Baldescu presedintele F.R.A.S.(Federatia Romana de Automobilism Sportiv) si proaspat campion 2006.
Escort-ul a reusit un 9,6 sec / 400 de m in urcare din Rasnov in Poiana Brasov.
In linie dreapta masina coboara sub 9 sec.
Nu stiu puterea reala,se zvoneste ceva in jur a 800 bhp.
Asta era un exemplu la ceea ce ai spus tu ,nicidecum ca nu imi place Sky-ul.Ador aceasta masina.

Dami si mie poze sau un link cu vreun film sa vad si eu cum o masina de 800 de cai si de raliu imi ia sfertu in 9.6 sin urcare,pls un link ceva sau hub de dc u k totusi chiar ma facut curios asemenea ozneu

nissan 350z 30-04-07 15:54

Re: Skyline GT-R34 este parintele masinilor tunate!
 
Salut!!!yo aku am venit p'aci jy e mijto masina!!ce sa mai spun>:D

kos_returned 30-04-07 23:10

Re: Skyline GT-R34 este parintele masinilor tunate!
 
Quote:

Originally Posted by fishbone (Post 827316)
TotoSkyline, pentru sporul de putere care-l pretinzi tu necesita schimbarea turbinei, intrucat resoftarea nu reuseste sa mareasca boost-ul suficient. Este vorba de un motor inline 6 de o capacitate destul de mica. 500, 800, deja vorbin de valori de putere mai mult decat DUBLE decat cele stoc. Adicatele inginerii Nissan ar fi trebuit sa fie de-a dreptul ageamii sa stranguleze masina in halul asta. Si nu-mi cita restrictiile de putere din Japonia, cu care sunt prea familiar, ca nu tine. Uite, din Boxerul meu B4 de pe Subaru Legacy din resoftare nu voi reusi sa-l duc de la 250 cai decat pe la 300. Sa insemne ca baietii in halat alb care lucreaza pentru Nissan au descoperit un mare secret? Mai degraba sustii tu o mare aberatie.

Sunt mai familiar cu Skyline si R-34 decat ai crede iar inainte sa ma sfatuiesti sa ma mai documentez ai face bine sa revii tu cu documente clare care sustin ceea ce scri tu. Nu din auzite, ci dyno-tune-uri clare si la subiect care ne arata ce resoftare s-a facut, cu ajutorul carui fabricant si cu ajutorul carei harti anume. Voi chiar nu stiti ce vorbiti dragii mei, imi pare rau sa v-o spun. Va lipsesc si niste cunostinte elementare de mecanica, ca dincolo de ele deja pauza. Nu caut sa insult, insa va rog nu mai insistati ca deja o cereti.
Pana cand faci aceste lucruri si tu si kos_returned aberati iar posturile voastre pe marginea acestui subiect vor fi sterse exceptand cazul in care faceti ce-am pretins mai sus. Adica mai putina gargara si mai multe fapte concrete.

Ai inceput cu amenintari? Sa iti dau un exemplu. Motorul de pe NISMO Z TUNE are 500 cp, desi dezvolta mai mult de 600 (si nu difera foarte mult de motorul de serie: aici puteti vedea modificarile efectuate http://www.sportcompactcarweb.com/fe..._tune_skyline/ ) . Nu este setat la adevarata putere deoarece cantitatea de noxe depaseste limita admisa de japonezi... ca si cum ar fi euro3 si ei nu au voie sa produca masini sub euro4... Chestia cu schimbarea turbinei este adevarata si din punctul meu de vedere, pentru ca turbina de pe skyline este din ceramica, si nu suporta presiuni mari. Nu mai fi gelos ca nu ai o masina asa de tare ca Sky. Daca nu este adevarat ceea ce spunem, lasane sa vorbim de nebuni, si-asa din cate am observat, am vazut ca nimeni "nu este de acord" cu ceea ce ziceam eu cu alex.

fishbone 01-05-07 02:37

Re: Skyline GT-R34 este parintele masinilor tunate!
 
Nu e vorba de gelozie ca nu am Skyline, sunt chiar un impatimit al acestei companii. Si nici de lasat sa vorbiti de nebuni asa cum spui tu nu poate fi vorba iar nici urma de amenintare in postul meu anterior, ci atentionare.
Acei 600 de cai putere din link-ul tau, sau 500 cum vrei tu sa-i numeri NU au fost obtinuti dintr-o simpla resoftare, iar daca tu sustii ca
Quote:

i nu difera foarte mult de motorul de serie
inseamna ca-ti lipsesc niste cunostinte vaste. Eu acolo vad cu cei doi ochi ai mei care nu-i joaca inca farse o lista semnificativa de stock internals schimbate si/sau modificate. Ori asta este complet paralel cu ce sustineai tu sprijinindul pe celalalt habarnist.
Bineinteles, e usor sa ma faci pe mine ciudos ca sa ma desconsideri ca sa te mai scoti nitel din groapa in care te-ai sapat, dar nu tine.
Deci tu una bati din "degete" si cu totul alt link ne dai care, ironic, iti cam desfiinteaza spusele.
Deci raspunde-mi la intrebarea asta simpla: poti au ba sa obtii peste 500 de cai dintr-un motor stoc doar din chip? Intrebare retorica, evident.

robi_1991 24-05-07 21:54

Re: Skyline GT-R34 este parintele masinilor tunate!
 
hey si mie imi place masina sincer e super am ramas fara cuvinte. dar am o singura intrebare cam cat costa o minunatie ca asta? ast rasp la [email protected] daka ai niste poze faine poti sa le trimiti pe mail

kos_returned 07-06-07 18:50

Re: Skyline GT-R34 este parintele masinilor tunate!
 
http://en.wikipedia.org/wiki/Nissan_RB_engine
Cititi la RB26DETT : "It is not uncommon for 600 hp to be achieved on the standard bottom end"

fishbone 08-06-07 00:08

Re: Skyline GT-R34 este parintele masinilor tunate!
 
"standard bottom end" nu inseamna chip tuning.

BigDaddy_1112 03-10-07 22:05

Re: Skyline GT-R34 este parintele masinilor tunate!
 
Nu am avut timp sa citesc fiecare pagina dar sunt TOTAL de acord cu TotoSkyline! E pur si simplu...nu stiu cum sa ma explic...dar nimic, nici o masina, nici o femeie, nici nik, nu m-a facut sa visez in halu asta! Puteti sa-mi spuneti ciudat, obsedat, pusti indopat cu NFS si Fast and Furious! dar masina asta iti dezvolta asa o pasiune! Si de cand am io pasiunea asta pt. nissanu asta or aparut destule masini FOARTE TARI:Enzo, plus nu stiu cate generatii de de m3 si m5-uri, gallardo, muercielago! Nici un Exotic Car nu m-a impresionat atat de tare! Au un sunet atat de metalic, de sec! Pe cand la Skyline simti ca sub capota ia chiar e ceva monstruos! Sunetul e :NO COMMENT!!! chiar dak nu seamana e la fel de frumos ca sunetu de muscle car! JAPONEZELE SUNT THE BEST!!!
Si apropo nu NFS mi-a bagat dragostea asta de Skyline!:-P

TotoSkyline te-am bagat in lista de messenger! sper sa vb cat mai curand!

fishbone 03-10-07 22:13

Re: Skyline GT-R34 este parintele masinilor tunate!
 
E perfect OK sa-ti placa masina, dar sa spui ca sunetul motorului unui, de exemplu, Ferrari turat nu-ti spune nimic ....

CJ-01-WOB 04-10-07 00:55

Re: Skyline GT-R34 este parintele masinilor tunate!
 
numar pe degete cati din cei ce au postat pe threadul asta au atins/vazut live/auzit live un R34 .. daramite un GTR

Doamne !

fishbone 04-10-07 01:28

Re: Skyline GT-R34 este parintele masinilor tunate!
 
Quote:

Originally Posted by CJ-01-WOB (Post 1131849)
numar pe degete

Cred ca ai folosit pluralul fara sa intentionezi ;)

BigDaddy_1112 17-10-07 21:36

Re: Skyline GT-R34 este parintele masinilor tunate!
 
Quote:

Originally Posted by fishbone (Post 1131653)
E perfect OK sa-ti placa masina, dar sa spui ca sunetul motorului unui, de exemplu, Ferrari turat nu-ti spune nimic ....

eheeeeeiiiii am vazut multe Ferrari-uri prin Arad(f430, f360) da nu se compara cu Skyline-u! E normal sa trezeasca sentimentu ala in mine, dar eu raman fidel Skyline-ului!:o
Noah bine poate un Enzo.......poate ma va impresiona!:-)

fishbone 17-10-07 21:50

Re: Skyline GT-R34 este parintele masinilor tunate!
 
Sunt convins ca Ferrari-urile erau in elementul lor in Arad ...

bogdi_r 19-10-07 14:29

Re: Skyline GT-R34 este parintele masinilor tunate!
 
Sunetul unui Ferrari e specific niciodata nu se va compara cu sunetul unui Skyline desi sunt fan Skyline:);totusi am auzit ca este un Murcielago LP640 ALB in Arad si sunt tare curios cum se aude,iar la capitolul mers nu se pune.

BigDaddy_1112 20-10-07 20:12

Re: Skyline GT-R34 este parintele masinilor tunate!
 
Gallardo am vazut, si stock si tunat! Lp640 nu prea cred sa fie in Arad!:cry: Da-i adevarat! ferrari-urile sunt in mediul lor in arad! faceti o vizita!
intr-o singura zi am vazut un porsche gt2, masserati quatroporte :shock: :shock: :shock: :shock: :shock: :-P :-P :-P

AViOn 16-11-09 14:02

Re: Skyline GT-R34 este parintele masinilor tunate!
 
Quote:

Originally Posted by CJ-01-WOB (Post 1131849)
numar pe degete cati din cei ce au postat pe threadul asta au atins/vazut live/auzit live un R34 .. daramite un GTR

Doamne !

Se pune daca am pus degetul pe una in parcare la shinjuku mall ?:lol:

Luci_e36 18-11-09 12:41

Re: Skyline GT-R34 este parintele masinilor tunate!
 
Quote:

Originally Posted by BigDaddy_1112 (Post 1159002)
Gallardo am vazut, si stock si tunat! Lp640 nu prea cred sa fie in Arad!:cry: Da-i adevarat! ferrari-urile sunt in mediul lor in arad! faceti o vizita!
intr-o singura zi am vazut un porsche gt2, masserati quatroporte :shock: :shock: :shock: :shock: :shock: :-P :-P :-P

ba da este un lp640 alb in arad :D,de multe ori vine si prin tm :)

The Scorpion King 19-07-10 07:08

Re: Skyline GT-R34 este parintele masinilor tunate!
 
Ce parere aveti de noul skyline care din fabirca are 480bhp. Nu ma credeti verificati linkul de mai jos
http://www.nissangtr-me.com/en/web_G...erid=4&subid=1
Este o masina formidabila si a-si merita fiecare ban. plus technologia care este in ea e formidabila.

kalutzu37 12-04-11 19:35

Re: Skyline GT-R34 este parintele masinilor tunate!
 
Deci ca sa fie clar MOTORUL DE TIP RB26DETT este ilegal in State pentru singurul fapt ca este prea tunabil.motorul poate ajunge la 1600 HP deci....dar exista o solutie de a avea un skyline cu RB26DETT in State....daca ai bani sa iti permiti un skyline R34.....Importi skyline-ul din Japan si dupaia pur si simplu importi motorul tot din japonia de la fabrica....totusi complicat dar cine si-l doreste face sacrificii !:D:D:D

luciano_el_greko 25-08-11 13:12

Re: Skyline GT-R34 este parintele masinilor tunate!
 
frate te inteleg...eu vreau sa imi aduc una pana la sf anului...am o singura problema....cum fac rost de volan pe stanga...ca e cam greu la noi cu depasirile si cu volanul pe dreapta vazand ca nu avem autostrazi...cine ma poate ajuta iash fi ffff recunoscator...si ai ales cea mai buna masina ca sa fii pasionat de ea....am conduso...e jm,ekera rau...alta nu miash dori sincer....prea tare...nu ash da 5 mertzane pe ea credema

luciano_el_greko 25-08-11 13:15

Re: Skyline GT-R34 este parintele masinilor tunate!
 
id meu este [email protected]ma in lista de mess si mai vb acolo....

kkk 24-01-13 13:54

Re: Skyline GT-R34 este parintele masinilor tunate!
 
moamaaaaaaa..am ridicat topicul asta pt ca merita citit, scuze pt off
cel mai prost topic ever de pe toate forumurile de pe Terra
copilul ala care l-a pornit trebuie batut strasnic

kkk 24-01-13 13:59

Re: Skyline GT-R34 este parintele masinilor tunate!
 
Quote:

Originally Posted by TotoSkyline (Post 817713)
,dak teai documenta mai bine in legatura cu skyline asta,ai vedeak nu se duce la 600 de cai din computer,se duce la 800,cred k e de ajuns,nu crezi?



Da frate e real,se duce la 800 de cai lejer din computer,supra si skyline au fost facute special pt tuning,blocu motor si arborele,pistoane tot le rezista de serie la nos,nu necesita schimbari pt sistem.

uaaau


All times are GMT +2. The time now is 22:10.

- Copyright 2026 4Tuning