![]() |
Re: Depasiti pe linia de tramvai sau coloana la semafor??
Quote:
Este legal sa mergi/sa depasesti pe sina de tramvai, dar cand acesta vine, esti OBLIGAT sa ii lasi loc de trecere. Daca nu poti sa ii lasi loc de trecere pt ca nu te lasa altii sa schimbi banda, asta e..ai gresit neapreciind corect timpul in care tramvaiul a ajuns in spatele tau. |
Re: Depasiti pe linia de tramvai sau coloana la semafor??
am avut coleg care a patit exact ce ai spus tu si a fost scos vinovat la constatare vatmanul, pentru neaprecierea distantei. (a intrat in spatele prietenului meu)
hai sa iti dau exemplu concret. vad ca esti din bucuresti. un loc unde ai voie sa circuli pe linia de tramvai este bulevardul mosilor. aici sina de tramvai este considerata ca o a 3a banda pe care nimeni nu o foloseste. ce zici tu ca "nu ma lasa nimeni" este echivalentul cu un drum care din 3 benzi se transforma intr-un drum de 2 benzi unde nimeni nu m-ar lasa sa ma inscriu pe sectorul ingust de drum. legea nu prevede ca nu ai voie sa folosesti linia de tramvai cand este coada la stop. gandeste-te ca soseaua ar avea 2 benzi, fara nici un fel de linie de tramvai si toti ar sta pe banda 1 la stop, iar tu ai folosi banda 2 si i-ai depasi pe toti. poti intreba orice politist si iti va raspunde acelasi lucru. indiferent de situatie, coloana la stop sau nu, daca intre banda 2 si linia de tramvai este linie punctata ai voie sa o folosesti oricand. in cazul in care ajungi in dreptul unui refugiu esti obligat sa il ocolesti prin dreapta (echivalent iar cu ingustarea drumului). Nu ai voie sa folosesti linia de tramvai ca o a 3a banda in cazul in care soseaua are deja 3 benzi pe sens, caz in care vei constata ca intre banda a 3a si linia de tramvai este trasata o linie continua. |
Re: Depasiti pe linia de tramvai sau coloana la semafor??
Quote:
|
Re: Depasiti pe linia de tramvai sau coloana la semafor??
Da, sunt de acord, folosesti linia de tramvai ca o a 3-a banda..sau mai bine zis, folosesti sina de tramvai cand ai linie discontinua intre ultima banda si sina de tramvai. Eu ma refer la situatia asta : benzile 1 + 2 ocupate de masini care stau la stop, tu vii pe sina de tramvai (pt ca nah, o consideri banda de circulat - corect) si te asezi si tu la stop. Eh, cand tu te-ai asezat la stop si din spate vine tramvaiul pe sina, tu trebuie sa ii lasi cale libera, asta presupune ca tu incerci sa te incadrezi pe o banda inferioara, de unde rezulta situatia in care cei din benzile inferioare nu te lasa sa intri in rand, iar ce ai facut tu se considera depasirea coloanei la semafor. Adica, eu consider asa : esti pe sina de tramvai la stop, nu e bine pt ca e posibil sa te prinda tramvaiul acolo - deci naspa :D, incerci sa te incadrezi pe o banda inferioara ca sa faci loc tramvaiului, iar naspa pt ca se considera depasire.
PS: Art 107 al 3, Regulamentul Auto: Quote:
|
Re: Depasiti pe linia de tramvai sau coloana la semafor??
se poate sa ai dreptate cu ce zici, insa daca tu te opresti la stop nu ai de ce sa faci cale libera tramvaiului pt ca si el tre sa stea la stop. cand se pune verde pt tine se pune si pt tramvai. ma indoiesc ca are o plecare asa rapida ca o masina :)
|
Re: Depasiti pe linia de tramvai sau coloana la semafor??
Quote:
|
Re: Depasiti pe linia de tramvai sau coloana la semafor??
Da, depasesc
Si daca e nevoie depasesc si pe a doua linie de tramvai. Depinde de situatie. |
Re: Depasiti pe linia de tramvai sau coloana la semafor??
La Brasov s-a scos tramvaiul s-au facut sensuri unice su cu cate 5-6 benzi pe sens... drumurile foarte bune si bine delimitate. se circula ok si nu mai avem treaba cu celebra linie de tramvai :D
|
Re: Depasiti pe linia de tramvai sau coloana la semafor??
@ dj geo bv- wk trecut am fost pe acolo....e o nebunie totala....adica trebuie sa ocolesti jumate de oras ca sa ajungi undeva.....spre ex eu eram parcat la o banca(sau ceva de genu) si gara(unde trebuia sa ajung) era in capatul unei strazi care incepea de pe sensul unic pe dreapta...iar eu eram pe stanga si mai jos...deci am luato pe contrasens si....am "taiat" asa toate benzile...
@alexGTI; ieri la p-ta muncii...am depasit tramvaiul pe linia cealalta....permisul retinut o luna...jegosul nu a vrut sa "cadem la pace" :)) |
Re: Depasiti pe linia de tramvai sau coloana la semafor??
Ce ma amuza topicul asta...
2 pagini in care toata lumea ii injura pe cei care depasesc pe linia de tramvai. Vine monk, va aduce aminte ce inseamna dunga aia intrerupta si acum liniste. Asa pe scurt, ai voie sa mergi pe linia de tramvai unde marcajul permite aceasta manevra. Esti obligat sa eliberezi linia in cazul in care se aproprie tramvaiul. Nu ai voie sa depasesti refugiul prin stanga ( iei amenda pentru ca ai ignorat semnul de ocolire. daca depasesti pe linita de tramvai de pe sensul opus ramai pieton o luna. Oricum e f periculos sa depasesti tramvaiul pe stanga, poti sa te trezesti cu ceva in fata fara sa ai timp de reactie. Cam atat... |
Re: Depasiti pe linia de tramvai sau coloana la semafor??
turmentatu, imi pare rau sa aud asta. era cumva un logan rosu ?
|
Re: Depasiti pe linia de tramvai sau coloana la semafor??
la mine depinde extraordinar de mult de starea de spirit din momentul respectiv...daca sunt bine dispus mai scap cate unu in fata mea...dar de obicei prefer sa ii enervez mergand paralel pana intra pe contrasens sau se opresc si se milogesc la ala din spate sa'i lase :twisted: daca incurca circulatia si am posibilitatea de a degaja traficul lasand pe vreunul sa intre in fata mea...il las...
|
Re: Depasiti pe linia de tramvai sau coloana la semafor??
de cate ori am ocazia depasesc pe linia de tramvai, eventual pe a 2-a.. de multe ori mi s-a intamplat sa mai iasa cate unu din coloana si eu sa fiu in forta pe linia de tramvai.. cand e sa ma bag inapoi in banda, ori apelez la tupeu, ori fac semne astea.. mai e cate un specimen de nici nu se uita.. le dau claxoane, nimic.. oricum am un talent fantastic sa ma bag inapoi.. :) pana acum nu m-a felicitat nici un gabor si sper sa nu vorbesc intr-un ceas rau :) adevarul e ca multi dorm la volan cand e aglomeratie rau.. abia pleaca de pe loc, hmm au o lene.. eu sincer de fiecare data ma grabesc. precizez ca nu am pana acum nici un accident din vina mea si nu am avut niciodata permisul suspendat :)
|
Re: Depasiti pe linia de tramvai sau coloana la semafor??
Quote:
Quote:
Quote:
Asa si aici: nu va mai vaitati ca nu va lasa nimeni sa va bagati in secunda 2 pentru ca e la aprecierea celui de pe banda inferioara - doar el are prioritate. |
Re: Depasiti pe linia de tramvai sau coloana la semafor??
Quote:
|
| All times are GMT +2. The time now is 23:31. |
- Copyright 2026 4Tuning