Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > Discutii generale masini > Sondaje Auto

Sondaje Auto Chestionare, Curiozitati, Sondaje - Vezi ce au raspuns altii si spune-ti parerea

View Poll Results: Depasiti pe linia de tramvai sau coloana la semafor?
Da 22 61.11%
Nu 14 38.89%
Voters: 36. You may not vote on this poll

Reply
 
Thread Tools
Old 15-09-08, 18:49   #1
Sindrom

Stage 5
 
Sindrom's Avatar
 
Join Date: Apr 2006
Posts: 1,744
Member of:
[PEUGEOT]
[FORD]
Default Depasiti pe linia de tramvai sau coloana la semafor??

In depasire la semafor sau pe linia de tramvai nu inseamna tot timpul, dar daca apelati la asta, nu cred ca puteti nega.


Eu da
Sindrom is offline   Reply With Quote
Old 16-09-08, 00:07   #2
orlando

Stage 5
 
orlando's Avatar
 
Join Date: Oct 2004
Posts: 2,595
Member of:
[Hyundai]
Default Re: Depasiti pe linia de tramvai sau coloana la semafor??

Nu fac asta...dar pe cei care fac asta am razboi...vor sa se bage inapoi pe banda...si merg pana aproape sa ma loveasca...si atunci se opresc pentru ca nu le dau voie NICIODATA...nu am jena
orlando is offline   Reply With Quote
Old 16-09-08, 00:29   #3
Sindrom

Stage 5
 
Sindrom's Avatar
 
Join Date: Apr 2006
Posts: 1,744
Member of:
[PEUGEOT]
[FORD]
Default Re: Depasiti pe linia de tramvai sau coloana la semafor??

eu profit de melci, aia care pana baga treapta 1 pana pleaca de pe loc, hop sunt in fata lor:P multi nu inteleg ca atunci cand faci o ilegalitate trebuie sa ti-o asumi pana la capat.
__________________


De ce sa-ti iei audi????? Cand exista ALFA ROMEO
si pentru ca n-am avut bani nici de audi nici de Alfa Romeo, mi-am luat Peugeot.
Sindrom is offline   Reply With Quote
Old 18-09-08, 01:43   #4
orlando

Stage 5
 
orlando's Avatar
 
Join Date: Oct 2004
Posts: 2,595
Member of:
[Hyundai]
Default Re: Depasiti pe linia de tramvai sau coloana la semafor??

Quote:
Originally Posted by Sindrom View Post
eu profit de melci, aia care pana baga treapta 1 pana pleaca de pe loc, hop sunt in fata lor:P multi nu inteleg ca atunci cand faci o ilegalitate trebuie sa ti-o asumi pana la capat.
Vezi cum profiti de melci dinastia...ca eu am patit-o odata asa...mi-a bagat unu coltu masini cand eram in coloana,pentru ca vazuse politia in intersectie...si l-am pus sa dea cu spatele si sa se urce inapoi pe bordura...m-a injurat...dar a ramas si fara permis...
el in prima instanta a zis ca nu da cu spatele
pana am accelerat pana la 2 cm de el...si i-am zis ca il lovesc...si oricum ii ia permisu ptr neacordare de prioritate...
Deci cand am zis ca am razboi cu voi...am
orlando is offline   Reply With Quote
Old 18-09-08, 02:08   #5
J.D

Stage 5
 
J.D's Avatar
 
Join Date: Jul 2005
Posts: 917
Member of:
[Street Zone]
Default Re: Depasiti pe linia de tramvai sau coloana la semafor??

Foarte bine Orlando! Ar trebui sa facem asa mai multi dintre noi!
J.D is offline   Reply With Quote
Old 18-09-08, 02:25   #6
orlando

Stage 5
 
orlando's Avatar
 
Join Date: Oct 2004
Posts: 2,595
Member of:
[Hyundai]
Default Re: Depasiti pe linia de tramvai sau coloana la semafor??

Stii ce? Daca nu ne civilizam si nu ne facem intre noi nu vom face nimic...
stiti cum s-au civilizat nemtii nu?se dadeau in gat unu pe altu...nu zic sa facem si noi asa...dar cand vad nesimtire,ma enervez,si ma gandesc ca eu stau de 15 min in coloana ca sa vina un pusti sau un bizon si sa se bage in fata mea...si credeti-ma ca voi mai face multe chestii de genu asta,cu riscul de a-mi lovi masina...doar ca sa se invete minte baietii astia ca si sindrom asa...
orlando is offline   Reply With Quote
Old 19-09-08, 13:51   #7
Claudia

Stage 5
 
Claudia's Avatar
 
Join Date: Jul 2006
Posts: 1,172
Member of:
[Moderators]
[BMW]
[VW]
[FORD]
[FOTO]
Default Re: Depasiti pe linia de tramvai sau coloana la semafor??

Nu mi se pare o crima daca te bagi cu cap! Ma enerveaza cand se sta bara la bara si se formeaza 1 sau chiar 2 coloane pe linia de tramvai...fiindca toti vin din spate si vor sa se bage in fata, si astfel cei de pe benzile corespunzatoare raman pe loc. Mi se pare o prostie!
In schimb cand sunt pe graba sau pur si simplu vad o gloata de prosti care adorm la semafor ma apuca dracii si-i depasesc, dar imi asum raspunderea. Nu ma bag niciodata in nesimtire, si de cele mai multe ori prefer sa nu ma asez fix in fata lor, ci sa ma opresc cu 1-2 masini mai in spate, cu semnal si sa fac semn celui de langa mine ca vreau sa intru inapoi pe banda. Ca fata nu mi s-a intamplat sa ma refuze pana acum. Oricum nu profit de asta decat in cazuri speciale
__________________

KILLER DEAL!!!
Ne spui unde ai gasit piesa dorita la cel mai bun pret si ti-o oferim noi cu 5% MAI IEFTIN !
PIESE STRAINE LA PRETURI ROMANESTI!
Claudia is offline   Reply With Quote
Old 19-09-08, 14:27   #8
SUPAPA_Jr

Stage 5
 
SUPAPA_Jr's Avatar
 
Join Date: Feb 2005
Posts: 1,628
Member of:
[2 Roti]
Default Re: Depasiti pe linia de tramvai sau coloana la semafor??

da...cu motocicleta ma bag pe oriunde...depasesc pe unde pot...nu vad de ce nu...eu mor pe aia ca orlando care sunt ei revolutionari asa...sa nu lase pe nimeni...ce ai ma de castigat daca nu lasi un om sa se bage? in afara ca ii ia permisu gaboru...uite ca eu am depasit de multe ori si n-am ramas fara permis (asta cu politistu in intersectie)...nu mai exagerati fratilor ca va prinde unu ca voi in offside si dupa aia ziceti ca a fost ala carnat si nu v-a lasat...
SUPAPA_Jr is offline   Reply With Quote
Old 19-09-08, 16:25   #9
dj_geo_bv

Stage 4
 
Join Date: May 2007
Posts: 185
Member of:
[VW]
Default Re: Depasiti pe linia de tramvai sau coloana la semafor??

de-aia e traficul cume ... mergeti regulamental mai grabitilor si orgoliosilor... faceti un calcul pt o destinatie oarecare si trafic greu.. diferenta va fi de cateva minute... iar pt asta sa-ti risti carnetul masina poate chiar viata..nu stiu daca merita.. drum de 30 km.. facut de mine des...mers 100-110... 25 min...mers 150-160.. 19 min. pt 8 minute nu se merita riscul..
dj_geo_bv is offline   Reply With Quote
Old 19-09-08, 16:30   #10
orlando

Stage 5
 
orlando's Avatar
 
Join Date: Oct 2004
Posts: 2,595
Member of:
[Hyundai]
Default Re: Depasiti pe linia de tramvai sau coloana la semafor??

Quote:
Originally Posted by SUPAPA_Jr View Post
da...cu motocicleta ma bag pe oriunde...depasesc pe unde pot...nu vad de ce nu...eu mor pe aia ca orlando care sunt ei revolutionari asa...sa nu lase pe nimeni...ce ai ma de castigat daca nu lasi un om sa se bage? in afara ca ii ia permisu gaboru...uite ca eu am depasit de multe ori si n-am ramas fara permis (asta cu politistu in intersectie)...nu mai exagerati fratilor ca va prinde unu ca voi in offside si dupa aia ziceti ca a fost ala carnat si nu v-a lasat...
O sa ramai surprins dar am o admiratie pentru motoare...drept dovada de fiecare data cand trece un motor pe langa mine,strecurandu-se imi trag oglinda de la sofer...iar cel care e in dreapta(in caz ca e nevoie) il pun sa faca acelasi lucru...numai ca sa treceti voi pe langa noi...ca de voi sunteti mai mici si puteti sa va strecurati
Ma sa stii ca intr-o zii cu soare toti or sa se civilizeze...daca or sa aiba mai multi atitudinea mea crede-ma pe cuvant...in intersectie la 13 sept. cu sebastian...o iau baietii pe linia de tramvai si TU OM CARE STA LA SEMAFOR nu poti face stanga de ei....pentru ca oamenii o tin drept inainte...asta ti se mai pare normal?iti vin nervii cand stai 30 de min la coada si vin desteptii de pe sina de tramvai si iti blocheaza intersectia?mai nerevolutionarule...
Nemtii asa s-au cizelat...s-au dat in gat unu pe altu pana le-a fost frica sa mai faca lucrurile pe care noi le facem zilnic...
Si acum cand vad atitudinea ta...regret ca fac un gest pentru motociclisti si nu sunt nesimtit ca 70% dintre soferi...si stau in masina fara sa trag oglinda ca "daca eu stau la semafor sa stea si asta pe 2 roti,ce el mai tare ca mine?" si crede-ma atitudinea asta am vazut-o...foarte des...

Plus ca faza cu mori daca il lasi sa intre pe banda...gandeste-te de cate ori ai stat legal in coloana si a venit unu la tine sa intre pe banda...gandeste-te de cate ori ai acceptat si de cate ori nu... ca sa nu mai vb de nesimtiti care pur si simplu nu se uita macar la tine sa-ti ceara voie...intra ca bizonii si dupa iti multumesc...

Last edited by orlando; 19-09-08 at 16:33.
orlando is offline   Reply With Quote
Old 19-09-08, 18:16   #11
J.D

Stage 5
 
J.D's Avatar
 
Join Date: Jul 2005
Posts: 917
Member of:
[Street Zone]
Default Re: Depasiti pe linia de tramvai sau coloana la semafor??

Quote:
Originally Posted by SUPAPA_Jr View Post
da...cu motocicleta ma bag pe oriunde...depasesc pe unde pot...nu vad de ce nu...eu mor pe aia ca orlando care sunt ei revolutionari asa...sa nu lase pe nimeni...ce ai ma de castigat daca nu lasi un om sa se bage? in afara ca ii ia permisu gaboru...uite ca eu am depasit de multe ori si n-am ramas fara permis (asta cu politistu in intersectie)...nu mai exagerati fratilor ca va prinde unu ca voi in offside si dupa aia ziceti ca a fost ala carnat si nu v-a lasat...
Si eu imi rabatez oglinzile sau ma dau cat sa-i fac loc insa doar pentru ca stiu ca poate trece si sa nu stea si el in aceeasi aglomeratie cum stau eu...asta si pentru ca s-a generalizat la noi "trend-ul" asta ca cei "mici" sa se "strecoare"...eu nu am vazut asa ceva in Germania, ba dimpotriva, motociclistii ocupau spatiul unei masini si stateau si ei precum o masina normala la semafor...si sunt si la ei cozi stati linistiti, insa daca sunt 3 benzi (stanga, inainte,, dreapa) NIMENI nu intra pe stanga sau pe dreapta i sa faca inainte...de altfel nii drumurile nu iti permit sa faci asa ceva...daca esti pe banda stanga/dreapta cum m-am nimerit eu dintr-o greseala am facut stanga, pentru ca imi era jena sa ma bag la loc in fata lor...poate daca mergeam si eu prin Bucuresti cum merg toti cretinii astia ce fac obiectul topicului nu aveam nici o problema...insa eu asa merg si prin Bucuresti...rezultatul? Eu nu ma enervez niciodata la volan.
Cei care depasesc coloana la semafor ar trebui sa ramana fara permis daca s-ar gasi si cineva care sa aplice legea, si la fel ar trebui sa se intample si cu cei care parcheaza aiurea pe strazi de blocheaza o banda de circulatie, de trebuie sa te bagi pe banda II sau chiar sa intri pe contrasens sa iti poti continua drumul...aceeasi masura si pentru cei care blocheaza intersectia...daca aceste 3 conditii ar fi indeplinite si le repet: depasirea coloneai, masinile oprite in stil nesimtit pe banda de circulatie, si blocarea intersectiilor, in mod cert timpul petrecut in aglomeratii s-ar injumatati. Degeaba se da vina pe infrastructura care intr-adevar nu exista (iar cei care ne conduc ar trebui sa-i aiba pe constiinta pe toti cei care ii vedem in fiecare zi la stiri implicati intr-un accidente rutiere), daca trecem peste acest aspect, vina de fapt ne apartine noua pentru ca nu...suntem romani.
__________________
Renault Megane II dci - KW V2 Coilovers, Custom RS bodykit, 18", Custom 2.7" Navi Mio H610, Custom center 7" Monitor Multimedia Interface, Custom "iDrive" system, Custom CarPC used as DSP, Custom SQ Audio System, etc...

Locul I - EMMA 4Tuning Action & Sound SQ Entry Unlimited
Locul III - CNCA 4Tuning Festival SQ Pasionati
Locul II - CNCA 4Tuning Action & Sound SQ Audiofili Unlimited


https://www.youtube.com/watch?v=CrBTyAXXhKs

Last edited by J.D; 19-09-08 at 18:22.
J.D is offline   Reply With Quote
Old 20-09-08, 00:20   #12
SUPAPA_Jr

Stage 5
 
SUPAPA_Jr's Avatar
 
Join Date: Feb 2005
Posts: 1,628
Member of:
[2 Roti]
Default Re: Depasiti pe linia de tramvai sau coloana la semafor??

asta e clar...una e sa fii civilizat...alta e sa ai o gandire de gen...nu-l las pe ala cu motoru sa se bage...cu toate ca nu incurci cu nimic traficul pt ca mai mult ca sigur pleci primul de la semafor inainte ca toti sa plece...totusi ma mira atitudinea ta (faptul ca lasi motociletele) si chiar inteleg in zone cum e obor-mihai bravu sa nu ii lasi pe rahatii cu jeep si alte scule scumpe care se baga cu japca...e aiurea chiar sa te gandesti ca practic daca ii lasi pe toti sa se bage coloana nu innainteaza niciodata...si oricum in RO e un trafic stupid si haotic...afara poti sta cu motoru in coloana pentru ca practic dupa plecarea de pe loc stii clar ca toate vehiculele sunt ca un tren..nu se pleaca unu intr-o directie gen stanga de pe banda 1...altu dreapta de pe banda 3...acolo poti depasi lejer...pe scurt...EXISTA RESPECT IN TRAFIC...respect pe care l-am vazut la noi doar intre motociclisti si asa zisii ''raceri'' ... bafta si la cat mai putine cozi
SUPAPA_Jr is offline   Reply With Quote
Old 20-09-08, 00:29   #13
Sindrom

Stage 5
 
Sindrom's Avatar
 
Join Date: Apr 2006
Posts: 1,744
Member of:
[PEUGEOT]
[FORD]
Default Re: Depasiti pe linia de tramvai sau coloana la semafor??

hai sa fim cinstiti, la obor am stat 35 de minute venind dinspre iancului la semafor. PE LOC, dc, pentru ca la sensul giratoriu toti intrau buluc, si ei treceau si noi stateam, si ce era sa fac, am inceput frumusel pe rosu sa ma bag bag bag pana am ajuns la linia de tramvai m-am cocotat pe bordura bum pe sina si m-am dus pe mosilor, dupa 35 de minute ati mai fi stat alte 30 sau mai multe???? Sunt civilizat de obicei in trafic, dar cand vad mormolocii la semafor, pana baga treapta 1, pana pleaca mai trec 3 masini se face rosu, mai trec pe galben si coloana din fata de la urmatoru semafor tot nu s-a miscat pac, s-a blocat intersectia. Poate imi spuneti si mie cine e de vina, eu ca numai suport sau ala ca pleaca dupa 10 ore de la semafor???
Sindrom is offline   Reply With Quote
Old 20-09-08, 00:30   #14
ANM

Stage 5
 
ANM's Avatar
 
Join Date: Jan 2007
Posts: 1,076
Default Re: Depasiti pe linia de tramvai sau coloana la semafor??

auziti....dar daca Doamne fereste...se intampla sa vedeti unu ca depaseste coloana cu tupeu nesimtit asa cum il vedeti voi si ii da super blana ......si defapt omu se grabeste intr-un loc najpa...gen a avut cineva accident de masina, sau la spital la cineva??? v-ati pus si intrebarea asta...cred k ar trebui sa-i lasati sa se bage atat timp kt nu va incomodeaza cu nimic.....


vorbesc din experienta...la 9 dim am fost sunat de cineva k a avut accident de masina si s-a lovit la gura si i-au cazut doi dinti sa ma duc repede acolo k o doare. Din dr taberei pana la ciorogarla am facut cel mult 10 min si asta pentru ca faza lunga, avariile si claxonul nu a lipsit tot drumu....si am dat peste o groaza de dobitoci care nu intelegeau ca e ceva important si eu tremuram de frica de ce se intamplase...ba mai mult unii au coborat la mine sa ma bata chiar....la ce nervi aveam ma mir cum am avut discernamantul sa-mi continui drumul .....si voi sunteti zmei d-astia??? sincer...doar ganditi-va si imaginati-va starea pe care o aveam knd nu se dadea cate unu...sau facea mutre si figuri atunci....si poate data viitoare nu mai reactionati asa...


iar daca toate bmw-urile negru cu geamuri fumuri fata si spate se baga in fata mea...sper sa fie cate un gabor in intersectie kre sa le opreasca....cel putin pana trec eu de ele...deoarece sunt sigur ca cine face asta se bazeaza pe cineva si nu e atat de idiot pentru 10 min de stat in coloana risca 30zile fara permis!


numai bine!
ANM is offline   Reply With Quote
Old 20-09-08, 00:38   #15
Sindrom

Stage 5
 
Sindrom's Avatar
 
Join Date: Apr 2006
Posts: 1,744
Member of:
[PEUGEOT]
[FORD]
Default Re: Depasiti pe linia de tramvai sau coloana la semafor??

cand sunt 10 minute sa fim seriosi, cat de tampit sa fi sa te risti, dar uite saptamana asta, luni, stefan cel mare, pur si simplu se statea la ora 18, erau cativa politisti, dar dupa nimic. Acum nu sunt io marele grabit, da si sa stau ca prostu aiurea in tramvai, mai ales cand aveam liber linia de tramvai.
Sindrom is offline   Reply With Quote
Reply



- Copyright 2024 4Tuning -