Forum 4Tuning

Forum 4Tuning (https://forum.4tuning.ro/)
-   Subwoofere (https://forum.4tuning.ro/390-subwoofere.html)
-   -   TS-W3004SPL putere raport calitate ?? (https://forum.4tuning.ro/390-subwoofere/7959-ts-w3004spl-putere-raport-calitate.html)

ReLLaXX 10-09-05 23:29

PS: GYM...acum am observat. Mi-ar fi placut sa auzi cum suna un Boschman de 12 toli in bass-reflex de 56 de litri, acordat la 40 Hz. In Cluj si-au cumparat destui dupa ce au auzit difuzorul ala. :lol: A fost, a trecut. Eu iti spun in privat de Adire, Ascendent Audio, Kicker si Atomic si tu-mi spui de Eurotec si Boschman... Ii bine ce faci tu? :lol:

Max 11-09-05 00:12

Am citit aceste posturi. am inteles ca ar fi cam 60% - 70% pentru si restu contru. Nu vreau sa scot super SPL ca mai am mult pana la asta, dar vreau sa se auda calumea. sa ziceam ca as da in el cu 500w rms pe 4 ohmi si el are 1000w rms in 4 ohmi, cred ca as scoate destul de bine sunetu(nu SPL).. daca ma insel corectati-ma
Si totusi revin la intrebarea mea. Se merita sa iau acest subwoofer?

saxo 11-09-05 00:21

Ia-l ca e un difuzor OK.
Mare grija insa la reglajul amplificatorului sa nu arzi difuzorul.

GYM 11-09-05 00:50

Haideti sa incheiem discutia ca nu ajungem la nici o concluzie.. Parerea mea este ca nu gasesti difuzor mai bun la banii astia (SPL, nu SQ) si nu va reusi sa ma convinga nimeni ca nu este difuzor de SPL, in ciuda sensibilitatii :)

PS: Rellaxx, iti promit ca in primavara o sa fiu deosebit fata de ceilalti, in ceea ce priveste sistemul audio :wink: Si apropo, am auzit si eu Boschmann de 12\" si mi-a placut ff mult, dar cel mai impresionat am fost de bass-ul ovalelor 6\"X9\" din seria Turbo (parca; alea cu magnetu' mare erau) si nu am auzit asa bass la ovale de 4X mai scumpe; dar bass si atat :)

ReLLaXX 11-09-05 01:04

Sper sa fii cat se poate de deosebit. Si altii spera ca si tine, fiecare pentru el. Si noi....ii ajutam sa-si indeplineasca visele. :wink:

Max 24-09-05 13:26

Am ceva probleme cu netul si nu am mai putut sa fiu prezent aici... Cu subwooferu asta scot si SQ bun chiar daca el este de SPL?

ReLLaXX 25-09-05 00:24

Poti sa incerci... :wink:

In competitii o sa depinda de concurenta. :P

Max 25-09-05 11:48

dale incolo de competitii eu vreau sa se aude BINE si TARE :) daca e ceva mai bine ziceti !!

Ground Zero 25-09-05 12:34

Re:
 
1 Attachment(s)
Quote:

Originally Posted by \"Max\"
Am ceva probleme cu netul si nu am mai putut sa fiu prezent aici... Cu subwooferu asta scot si SQ bun chiar daca el este de SPL?

Daca cei de la Pioneer l-au dezvoltat in scop pur de subwoofer SPL - intrebarea ta este retorica!

De exemplu, subwoofer-ele produse de Ground Zero, gama dedicata pentru competitii SPL - Plutonium SPL - sunt concepute strict pentru un singur lucru... sa doboare recorduri in materie de SPL!!!
Sunt total inadecvate pentru muzica, datorita sensibilitatii extraordinar de mari intre 40-55Hz.
Atentie, vorbim strict de subwoofer-ele SPL!

La ora actuala un singur subwoofer este cotat drept un super subwoofer atat pentru SPL cat si SQ - KICKER SOLOX 18inch... adica echivalentul unui 21inch rotund. Faptul ca are nevoie de 285litri pentru asta... :roll:
Ai impresia ca isi bat joc de tine atunci cand ti se spune ca acest subwoofer are si valente de SQ! Dar, avand o suprafata radianta de 21inch... lui ii trebuie pur si simplu o cursa a pistonului extraordinar de mica pentru a crea un sunet de calitate... fata de un 12inch rotund care pentru a suna la fel trebuie sa...transpire :lol: mult mai mult... IAR cand este vorba de IMPINS AER... atunci sa VEZI PRESIUNE ACUSTICA!
Revista autohifi Germania
Referenzklasse
:arrow:
:arrow:

saxo 25-09-05 13:55

Re:
 
Quote:

Originally Posted by \"Max\"
dale incolo de competitii eu vreau sa se aude BINE si TARE :) daca e ceva mai bine ziceti !!

Lasa parerile noastre,fa-i o cutie DUPA SPACIFICATII,rodeaza-l BINE, si pe urma TU esti singurul in masura sa decizi daca-ti place sau nu cum suna !!.

Ground Zero 25-09-05 14:22

Saxo, eu un singur lucru vreau sa subliniez... si anume, daca acel subwoofer este conceput pentru SPL, atunci nici nu se pune problema de SQ.
Eu ma refeream strict la cele doua notiuni SQ vs. SPL!
Sunt total diferite - daca le interpretam in adevaratul sens al cuvantului!
Faptul ca sunt si subwoofer-e care pe langa faptul ca au sunet de buna calitate creaza si presiuni acustice foarte mari, este foarte adevarat, dar atentie, nu sunt subwoofer-e de SPL!!!
Sper ca m-am facut cat se poate de inteles!

saxo 25-09-05 14:36

Daca SPL-ul e un lucru evident,masurabil,SQ nu e deloc,si cind spun asta ma refer la gusturile fiecaruia.Ce inteleg eu prin SQ una,si ce intelege alta persoana e cu totul altceva.Gusturile nu se discuta.

Ground Zero 25-09-05 14:53

Re:
 
Quote:

Originally Posted by \"saxo\"
Daca SPL-ul e un lucru evident,masurabil,SQ nu e deloc,si cind spun asta ma refer la gusturile fiecaruia.Ce inteleg eu prin SQ una,si ce intelege alta persoana e cu totul altceva.Gusturile nu se discuta.

Pai daca asa s-ar pune problema cu SQ-ul, atunci pe ce criterii si cum se realizeaza clasificarea produselor :?:
Sa nu mai vorbim de premiile EISA!!!
http://www.eisa-awards.org/ifa2005/pictures.html
Vrei sa spui ca cei de la EISA au toti aceleasi gusturi... asculta acelasi gen de muzica... :?:

saxo 25-09-05 15:29

Masina \"anului\" 20xx e cea mai misto masina ???

fuscobal 27-09-05 00:54

Mi-a venit si mie o intrebare in cap citind topicu asta si o adresez celor care au gandit sisteme pentru SPL :

A reusit cineva sa cuantifice cu aproximatie numarul de decibeli cu care contribuie antifonarea ?


All times are GMT +2. The time now is 09:38.

- Copyright 2026 4Tuning