![]() |
PS: GYM...acum am observat. Mi-ar fi placut sa auzi cum suna un Boschman de 12 toli in bass-reflex de 56 de litri, acordat la 40 Hz. In Cluj si-au cumparat destui dupa ce au auzit difuzorul ala. :lol: A fost, a trecut. Eu iti spun in privat de Adire, Ascendent Audio, Kicker si Atomic si tu-mi spui de Eurotec si Boschman... Ii bine ce faci tu? :lol:
|
Am citit aceste posturi. am inteles ca ar fi cam 60% - 70% pentru si restu contru. Nu vreau sa scot super SPL ca mai am mult pana la asta, dar vreau sa se auda calumea. sa ziceam ca as da in el cu 500w rms pe 4 ohmi si el are 1000w rms in 4 ohmi, cred ca as scoate destul de bine sunetu(nu SPL).. daca ma insel corectati-ma
Si totusi revin la intrebarea mea. Se merita sa iau acest subwoofer? |
Ia-l ca e un difuzor OK.
Mare grija insa la reglajul amplificatorului sa nu arzi difuzorul. |
Haideti sa incheiem discutia ca nu ajungem la nici o concluzie.. Parerea mea este ca nu gasesti difuzor mai bun la banii astia (SPL, nu SQ) si nu va reusi sa ma convinga nimeni ca nu este difuzor de SPL, in ciuda sensibilitatii :)
PS: Rellaxx, iti promit ca in primavara o sa fiu deosebit fata de ceilalti, in ceea ce priveste sistemul audio :wink: Si apropo, am auzit si eu Boschmann de 12\" si mi-a placut ff mult, dar cel mai impresionat am fost de bass-ul ovalelor 6\"X9\" din seria Turbo (parca; alea cu magnetu' mare erau) si nu am auzit asa bass la ovale de 4X mai scumpe; dar bass si atat :) |
Sper sa fii cat se poate de deosebit. Si altii spera ca si tine, fiecare pentru el. Si noi....ii ajutam sa-si indeplineasca visele. :wink:
|
Am ceva probleme cu netul si nu am mai putut sa fiu prezent aici... Cu subwooferu asta scot si SQ bun chiar daca el este de SPL?
|
Poti sa incerci... :wink:
In competitii o sa depinda de concurenta. :P |
dale incolo de competitii eu vreau sa se aude BINE si TARE :) daca e ceva mai bine ziceti !!
|
Re:
1 Attachment(s)
Quote:
De exemplu, subwoofer-ele produse de Ground Zero, gama dedicata pentru competitii SPL - Plutonium SPL - sunt concepute strict pentru un singur lucru... sa doboare recorduri in materie de SPL!!! Sunt total inadecvate pentru muzica, datorita sensibilitatii extraordinar de mari intre 40-55Hz. Atentie, vorbim strict de subwoofer-ele SPL! La ora actuala un singur subwoofer este cotat drept un super subwoofer atat pentru SPL cat si SQ - KICKER SOLOX 18inch... adica echivalentul unui 21inch rotund. Faptul ca are nevoie de 285litri pentru asta... :roll: Ai impresia ca isi bat joc de tine atunci cand ti se spune ca acest subwoofer are si valente de SQ! Dar, avand o suprafata radianta de 21inch... lui ii trebuie pur si simplu o cursa a pistonului extraordinar de mica pentru a crea un sunet de calitate... fata de un 12inch rotund care pentru a suna la fel trebuie sa...transpire :lol: mult mai mult... IAR cand este vorba de IMPINS AER... atunci sa VEZI PRESIUNE ACUSTICA! Revista autohifi Germania Referenzklasse :arrow: :arrow: |
Re:
Quote:
|
Saxo, eu un singur lucru vreau sa subliniez... si anume, daca acel subwoofer este conceput pentru SPL, atunci nici nu se pune problema de SQ.
Eu ma refeream strict la cele doua notiuni SQ vs. SPL! Sunt total diferite - daca le interpretam in adevaratul sens al cuvantului! Faptul ca sunt si subwoofer-e care pe langa faptul ca au sunet de buna calitate creaza si presiuni acustice foarte mari, este foarte adevarat, dar atentie, nu sunt subwoofer-e de SPL!!! Sper ca m-am facut cat se poate de inteles! |
Daca SPL-ul e un lucru evident,masurabil,SQ nu e deloc,si cind spun asta ma refer la gusturile fiecaruia.Ce inteleg eu prin SQ una,si ce intelege alta persoana e cu totul altceva.Gusturile nu se discuta.
|
Re:
Quote:
Sa nu mai vorbim de premiile EISA!!! http://www.eisa-awards.org/ifa2005/pictures.html Vrei sa spui ca cei de la EISA au toti aceleasi gusturi... asculta acelasi gen de muzica... :?: |
Masina \"anului\" 20xx e cea mai misto masina ???
|
Mi-a venit si mie o intrebare in cap citind topicu asta si o adresez celor care au gandit sisteme pentru SPL :
A reusit cineva sa cuantifice cu aproximatie numarul de decibeli cu care contribuie antifonarea ? |
| All times are GMT +2. The time now is 09:38. |
- Copyright 2026 4Tuning