Forum 4Tuning

Forum 4Tuning (https://forum.4tuning.ro/)
-   BMW tuning (https://forum.4tuning.ro/138-bmw-tuning.html)
-   -   ?Motor pe "Pisica"? (https://forum.4tuning.ro/138-bmw-tuning/38470-motor-pisica.html)

yo_tipu 24-05-07 17:23

Re: ?Motor pe "Pisica"?
 
sau 635csi

GR 03 JEL 24-05-07 23:21

Re: ?Motor pe "Pisica"?
 
ceea ce vreau sa intreb este putin off topic ,am intrat pe realoem si pe bimmerforums nimic deplasat pina aici ,dar pe realoem la masina mea e 36 '93 zice k am motor m 40, e in regula ,adik am 122 ponei ;pe lista cu motoare de la bimmerforums zice ca m 40 a fost si pe e 36 , dar dupa 93 pe e 36 a fost pus m43 de 115 cai..........in talonul meu scrie ca am 83 kw , 1 kw =1.364 deci am 113 cai.la versiunea 1,8.mai este alt site unde ma pot lamurii????sau realom da eroare sau bimmerforums e gresit ....deci cum ma pot lamurii???multumesc anticipat.

E31 09-06-07 02:45

Re: ?Motor pe "Pisica"?
 
Pt GR 03 JEL: daca 1993 e anul de schimbare al motorului, ai putin ghinion. Ce poti face ca sa stii exact e sa te uiti in talon si sa retii ultimele 7 caractere din serie. Alea le introduci la inceput unde scrie VIN - ex. bu80239 cum era la mine, in general erau in forma asta. Sa-mi zici daca a mers

GR 03 JEL 09-06-07 11:52

Re: ?Motor pe "Pisica"?
 
asta stiam , merci "E 31" , AM FACUT ASTA DE MAI MULTE ORI CIND CAUTAM PIESE ,PROBLEMA MEA ESTE: LA M 40 AM 83KW=113CP IN TALON DAR PE BIMMERFORUMS LA M 40 ZICE K AM 122CP.......MA GINDEAM SA AFLU PUTEREA FARA A MA DUCE LA UN "DINO"(M 43 ARE 115 CP SI STIU SIGUR CA NU AM M43)

E31 13-06-07 16:47

Re: ?Motor pe "Pisica"?
 
m40ul are 113cp, m43 115. Daca nu ai obs, americanii au mici diferente in exprimarea cailor - ex. 282 in loc de 286, 390 sau 400 in loc de 395... e ceva dubash cu unitatile alea a lor, mai ales bhp:P
122 sigur nu are; iar faza cu dusul la dyno... sincer n-are rost, diferenta poate si va fi mascata de uzura relativa a motorului. Ca sa vezi, la noi am vazut dyno cu un m5 (e34, standard 315cp) iar pe dyno avea vreo 220 parca... deci asteapta-te sa vezi pe un motor de la noi pe la 10-15 ani scaderi de pana la 30% sub cifra de fabrica. Iar aici nu ma refer si la pierderea din transmisie, care si ea creste.. Daca iti dezmembrezi complet motorul, schimbi valve dak e nevoie, segmenti noi, compresie ca in prima zi (poti face un leak down) schimbi piesele uzate din transmisie & dif, schimbi uleiul cu unul hi-perf si poate atunci poti scoate cifrele din fabrica. Din pacate, bmw-urile de pe la noi au fost forjate si neingrijite... si asa ajungi sa vezi un bmw 750 (V12, 300cp) care face suta in 10 secunde (cronometrat!) Foarte mare pacat...:(

GR 03 JEL 13-06-07 21:43

Re: ?Motor pe "Pisica"?
 
da E 31 sunt de acord cu tine asa ma gindeam si io dar trebuia sa mi confirme cineva sa ma asigur.in privinta motorului am reparat tot si schimbat tot fara tacheti...zic io ca acum e aproape NOU, kit ambreiaj nou...cred ca am pe bune 112 cp


All times are GMT +2. The time now is 00:12.

- Copyright 2026 4Tuning