Forum 4Tuning

Forum 4Tuning (https://forum.4tuning.ro/)
-   Generalitati tuning (https://forum.4tuning.ro/23-generalitati-tuning.html)
-   -   Axa cu came...ascutzite sau patrate ?!? (https://forum.4tuning.ro/23-generalitati-tuning/3577-axa-came-ascutzite-patrate.html)

[T3m]b3|| 16-02-05 13:40

Re:
 
Quote:

Originally Posted by \"SEBASTIAN\"
Eu recomand marca SCHRICK unde ai ce alege. 260/114 cu 260/114
268/112 cu 268/112
exista si cu 270/110 sau 276/110 ori284/108 si 300/105 ultimele doua sunt cu tachei si culbutori mecnici la celelalte se pastreasza hidraulici.[/b]

Ai idee pe la ce $ ar fii ? Cu si fara tachetzi...
Si zici ca yo am tachetzi hadraulici ?!? :oops:

SEBASTIAN 16-02-05 15:00

Re:
 
Quote:

Originally Posted by \"[T3m
b3||\"]
Quote:

Originally Posted by \"SEBASTIAN\"
Eu recomand marca SCHRICK unde ai ce alege. 260/114 cu 260/114
268/112 cu 268/112
exista si cu 270/110 sau 276/110 ori284/108 si 300/105 ultimele doua sunt cu tachei si culbutori mecnici la celelalte se pastreasza hidraulici.[/b]

Ai idee pe la ce $ ar fii ? Cu si fara tachetzi...
Si zici ca yo am tachetzi hadraulici ?!? :oops:

nu m-am uitat f atent insa ai nevoie de ambele axe si costa intre 300 si 320 bucata noi noute.

SEBASTIAN 16-02-05 15:07

Re:
 
Quote:

Originally Posted by \"B-34-SGM\"
Te invit la garaj la mine sa masori axa sa vezi ca este pe 320 si trage bine si la turatie joasa motorul. Cu ajutorul metodei cu un cerc gradat care se pune pe delco,apoi se urmaresc supapele. Asa am masurato.

Renault 12 Gordini grupa 2, a avut din fabrica axa pe 316 grade, si merge excelent din cate am vazut intr-un film de la retromobil, cu AG 12 GOR.

Axa nu am defazato deloc fata de normal, este pe aceesi pozitie. As fi vrut mai de mult sa imi fac pinioane cu care sa defazez axa, dar la dacie este dificil sa umblii, avand axa cu came in bloc.

Cea mai performanta axa care se poate face este pe 345 grade, dar eu nu mi-as monta asa ceva decat daca as alerga la raliu, si nu as avea voie cu turbo.

Nu cunosc diagrama acestei axe de care spui , Albertini. De axe Albert am auzit, poate e aceesi persoana.

Poate 500 E, nu 5000
La 5000 E ar trebuii sa fie facuta din aur sau platina.Asta ca o mica gluma.
O axa o cumperi pe la aprox 150E, din Romania. Inca se mai pot face axe pe comanda la Faur.

Recunosc, trage mai prost decat vechea axa a mea la turatie mica, dar nu cu mult mai prost, din cauza raportului de comprimare pe care l-am marit. Motorul e in rodaj, si nu il turez, nu vreau sa coxez segmentii.

Motorul o sa mearga bine intre 3000 si 7500 rpm, dar cu niste jicloare corect dimensionate si difuzoare pe masura in carburatoare, o sa traga bine si la turatie mica.

Dupa rodaj montez doua dublu corp orizontale, Solex DDH 40, sau Dellorto DHLA 40.

Acum am un Weber sincron 38/38, bunicel, dar nu asigura benzina necesara pt ce axa am, la o turatie mare.


Da e f bine cum ai montato si nu e bine sa o defazezi daca e o axa buna la culbutori trebuie mare atentie, ai pus tije impingatoare de Renault?
La axe ai nevoie de benzina multa si recomand si o pompa electrica.
Axa nu mai stiu cum se scrie o sa verific insa atat costa de noua o tin ca piesa de muzeu.
Ma bucur ca-ti merge bine jos probabil au o deschidere pe timp lung si inaltime nu f mare.
Acum plec la Tm ma grabesc vorbim cu alta ocazie.

CATALIN LCL 17-02-05 11:34

Sebastian, cand ai spus ca\"la orice motor turatia axei cu came este 1/2 din turatia motorului\"(adica a arborelui cotit) cred ca te refereai la cel in 4 timpi,fiindca la cel in 2 timpi turatia axei cu came este egala cu cea a arborelui cotit. :(

vcosmin 17-02-05 12:31

Pai cred ca da, ca altfel sunt si motare fara ax cu came, e putin gresita exprimare, \"la orice motor\", dar ideea e de baza. Apropo ce are asa special axa aia de costa 5000E ??? :?:

CATALIN LCL 17-02-05 12:40

Asa am gandit si eu(departe de mine ideea sa-l acuz) ca a scris pe graba dar asa am vrut eu sa clarific treaba :lol: chiar de ieri de cand am citit topicul dar am avut probleme cu sarma.... :wink:

SEBASTIAN 18-02-05 22:46

Re:
 
Quote:

Originally Posted by \"CATALIN LCL\"
Sebastian, cand ai spus ca\"la orice motor turatia axei cu came este 1/2 din turatia motorului\"(adica a arborelui cotit) cred ca te refereai la cel in 4 timpi,fiindca la cel in 2 timpi turatia axei cu came este egala cu cea a arborelui cotit. :(


Ma simt nevoi sa-ti atrag atentia ca daca mai spui ineptii pe forum o sa cer excluderea ta de aici.
Nu stiu ce pregatire ai insa ma simt jignit ca trebuie sa-ti dau o astfel de replica.
Ai vazut vreo data o axa cu came a unui motor in doi timpi?
Motoarele in doi timpi in general nu au axe cu came.asa ca nu au cum sa se invarta.
Te rog nu mai intoxica lumea cu aberatii.
Din pacate scri f mult aici pe forum si de calitate foarte slaba, m-am lamurit cate sti despre motoare.
Apropo ai idee cum se pune la punct delcao-ul la diesel?

UniculSGM 19-02-05 00:39

Mi-am dat seama de ce axa mea pe 320 grade trage neasteptat de bine si la turatie joasa! Am rectificat scaunele la supape, si am lasat jocul la culbutori mai mare, special,in perioada rodajului. Am facut jocurile 0.4 si 0.5 mm, fata de 0.20 si 0.25. Deschiderea supapei este mai mica acum. Dupa ce o sa fac jocurile cum trebuie o sa beneficiez total de axa cu came montata, si o sa traga numai la turatie mare.

Tijele impingatoare sunt originale R Alpine, si sunt cu 1 mm mai groase fata de cele de Dacie. Nu cred ca o sa se indoaie avand in vedere ca am si intarit arcurile la supape, pentru o mai buna urmarire a conturului camei la turatie mare.

SEBASTIAN 19-02-05 00:48

Re:
 
Quote:

Originally Posted by \"B-34-SGM\"
Mi-am dat seama de ce axa mea pe 320 grade trage neasteptat de bine si la turatie joasa! Am rectificat scaunele la supape, si am lasat jocul la culbutori mai mare, special,in perioada rodajului. Am facut jocurile 0.4 si 0.5 mm, fata de 0.20 si 0.25. Deschiderea supapei este mai mica acum. Dupa ce o sa fac jocurile cum trebuie o sa beneficiez total de axa cu came montata, si o sa traga numai la turatie mare.

Tijele impingatoare sunt originale R Alpine, si sunt cu 1 mm mai groase fata de cele de Dacie. Nu cred ca o sa se indoaie avand in vedere ca am si intarit arcurile la supape, pentru o mai buna urmarire a conturului camei la turatie mare.


Perfect!
Lustruieste bine tot ce poti!
Bielele le-ai usurat?
Ar fi bine sa treci la set motor de 1,6, vei obtine mai mult si o sa vezi ca tureaza excelent.

daflyer_oradea 19-02-05 12:29

Voi chiar sunteti meseriasi. :shock: Si eu stiu putina mecanica, dar voi chiar stiti ce trebuie si cum trebuie. Daca o sa vreau sa-mi tunez vreodata dacia, o sa vin la bucuresti !!
Apropo, SGM , de ce nu tuni si alte dacii? Sau nu te-a rugat nimeni pana acum? Ai face o afacere destul de profitabila, din pasiunea ta. Macar castigi cat sa-ti faci tie masina mai buna :))
Salutare si respect !!!

UniculSGM 19-02-05 14:15

Am usurat si echilibrat tot, in afara de pistoane.

Am lustruit tot,biele, vibrochen, chiulasa,capul la pistoane pentru a elimina punctele calde, inclusiv blocul motor pe interior, pentru a ajunge mai repede uleiul in baie.

Nu am mers pe 1.6, pentru ca nu am avut unde sa torn pistoane cocosate,si nici nu prea mi-am batut capul.
Daca foloseam pistoane drepte, aveam un raport de comprimare mic, deoarece camera de ardere a chiulasei de alpine are 43.3 cmc standard, si nu se poate micsora foarte mult.
Cu pistoane drepte ajungeam doar la 8.5:1, cu chiulasa rabota la maxim.

O sa vb la Slatina, sa vad cat ma costa un set de pistoane de 1.6 cu cocoasa, daca pot sa imi faca.

1.6 usurat trage pana la 6000, 1.4 trage pana la 7500,cu o axa buna si carburi orizontale.

Urmatorul motor pe care il voi face va fi un 1.6 turbo, cu 4 carburatoare orizontale dellorto suflate, dar asta la anul viitor. M-am cam saturat de aspirate.

Dryfter_oradea, iti spun eu ca nu ar baga nimeni bani sa isi faca un motor performant care trebuie segmentat la maxim 15.000 km daca il alergi. Decat daca este pasionat, sau are prea multi bani. Costurile sunt destul de mari sa faci motorul. Sa nu mai vorbim de suspensii si frane, pe care le-am modificat inainte sa ma apuc de motor.

Daca vrea cineva sa faca din Dacie o masina competitiva, pot sa il ajut cu sfaturi, sa ii spun unde poate modifica componentele din motor. Nu vreau sa fac asta pt bani, o fac din pasiune. De abia am timp sa o fac pe a mea, pe a lu altu, nici nu se pune problema.

SEBASTIAN 19-02-05 15:33

Re:
 
Quote:

Originally Posted by \"B-34-SGM\"
Am usurat si echilibrat tot, in afara de pistoane.

Am lustruit tot,biele, vibrochen, chiulasa,capul la pistoane pentru a elimina punctele calde, inclusiv blocul motor pe interior, pentru a ajunge mai repede uleiul in baie.

Nu am mers pe 1.6, pentru ca nu am avut unde sa torn pistoane cocosate,si nici nu prea mi-am batut capul.
Daca foloseam pistoane drepte, aveam un raport de comprimare mic, deoarece camera de ardere a chiulasei de alpine are 43.3 cmc standard, si nu se poate micsora foarte mult.
Cu pistoane drepte ajungeam doar la 8.5:1, cu chiulasa rabota la maxim.

O sa vb la Slatina, sa vad cat ma costa un set de pistoane de 1.6 cu cocoasa, daca pot sa imi faca.

1.6 usurat trage pana la 6000, 1.4 trage pana la 7500,cu o axa buna si carburi orizontale.

Urmatorul motor pe care il voi face va fi un 1.6 turbo, cu 4 carburatoare orizontale dellorto suflate, dar asta la anul viitor. M-am cam saturat de aspirate.

Dryfter_oradea, iti spun eu ca nu ar baga nimeni bani sa isi faca un motor performant care trebuie segmentat la maxim 15.000 km daca il alergi. Decat daca este pasionat, sau are prea multi bani. Costurile sunt destul de mari sa faci motorul. Sa nu mai vorbim de suspensii si frane, pe care le-am modificat inainte sa ma apuc de motor.

Daca vrea cineva sa faca din Dacie o masina competitiva, pot sa il ajut cu sfaturi, sa ii spun unde poate modifica componentele din motor. Nu vreau sa fac asta pt bani, o fac din pasiune. De abia am timp sa o fac pe a mea, pe a lu altu, nici nu se pune problema.

Pana si motorul meu de 1,6 are puterea mult peste 6000 si am axa cuminte.
Cu greu se pot obtine din 1,4 sau 1,6 turatii de 8500-9000 pentru puterea maxima insa asta in detrimentul cuplului.
La 1,6 poti bbtine 20-30cp in plus daca mergi la limita.
Se ptoarna si la pitesti pistoane cum vrei tu, la comanda.

oache81 19-02-05 16:37

Am si eu un megane cu motor de 1.6 75 CP,aproximativ aceeasi constructie cu supernova,ma ajuta cu ceva o chiuloasa cu supape marite ca am gasit la cineva ,sau imi trebuie si axa cu came modificata?.Am testat injectoare mai mari (de 1.8) dar n-au vrut sa mearga,nu facea pompa de benzina fata (desi cel care le-a montat a pus si pe direct?! 5 bari in loc de 3 bari).Curios este ca mergea cu 3 d-ale mele si unu mai mare,dar nu ma ajuta cu nimic io vroiam sa mearga cu totate 4.Oricum din experienta asta m-am ales cu o gaura de vreun milion jumate (manopera plus comisionul ca am dus injectoarele inapoi la dezmembrari si ei mi-au aratat ca merg) insa am obtinut si un spor de performanta prin curatarea celor originale de vreo 2 ori cu acetona (am inteles ca se curata cu raze ca sa iasa ceva bun).Am filtru de aer sport si evacuare din inox cu catalizatorul scos,desi masina are 75 CP am facut un espero de 90, ma rog rezultatul a fost foarte apropiat,cam 20-30 cm in favoarea mea dar oricum eu zic ca e bine.Ce mai pot sa fac in afara de chip tuning care il voi pastra pentru sfarsit,am gasit pe cineva care se pricepe cu adevarat si sta de capul meu sa optimizeze si in functie de modificarile pe care le voi face la motor,si imi va ridica si limita la turometru de la 5700 la 6500 probabil.

UniculSGM 19-02-05 16:50

Sebastian, ma poti ajuta sa fac pistoanele, ai o cunostinta la Pitesti la fabrica ? Vreau sa fac un piston cu cocoasa identica ca cel de Renault Alpine, numai ca de 1.6. Sunt constient ca cilindreea conteaza mult la puterea motorului.

Am mers pe 1.4 din motivul ca nu am avut pistoane, altfel il faceam 1.6 fara sa ma mai gandesc de 2 ori.

SEBASTIAN 19-02-05 17:15

Re:
 
Quote:

Originally Posted by \"B-34-SGM\"
Sebastian, ma poti ajuta sa fac pistoanele, ai o cunostinta la Pitesti la fabrica ? Vreau sa fac un piston cu cocoasa identica ca cel de Renault Alpine, numai ca de 1.6. Sunt constient ca cilindreea conteaza mult la puterea motorului.

Am mers pe 1.4 din motivul ca nu am avut pistoane, altfel il faceam 1.6 fara sa ma mai gandesc de 2 ori.

Da o sa incerc sa-ti dau niste contacte.
La pitesti spui ca ai tel de la mine Vasile 0744578003.
La Str cezar Boliac 9 te duci si-l cauti pe Geani e mai colorat stiu unde si cine-ti poate turna pistoane cum vrei face si la motoare pistoane si tin f bine.
La Slatina o sa caut sa-ti dau acolo toarna orice si chiulasa dar la ce pret nu stiu.


All times are GMT +2. The time now is 16:28.

- Copyright 2024 4Tuning