![]() |
Re: Autohtona Noua vs SH Strain
Quote:
GTR , cred ca poti face un minim de efort sa ti exprimi cunostiintele intr o maniera mai fina, sa ti reflecte cel putin varsta afisata la profil ,asa ca idee doar. Revenind , intretinerea aia decenta nu cred ca se compara cu un Logan/Sandero in primu rand ca sunt japoneze si fiind vorba de tara noastra ca aici traim , pe nedrept preturile la intretinere sunt mai mari .Am si eu un Nissan si m am lovit de aceasta problema .Plus ca un anunt de vanzare chiar si din germania ascunde multe . Puteti veni cu orice fel d exemple si linkuri ca la intretinere/costuri/fiabilitate nici o masina straina nu o sa bata Dacia . Cel mai bine te pui in pielea cumparatorului care nu e nici mecanic , care nu a schimbat masini ca pe sosete si vede masina ca pe un mijloc de transport .Adica omu ala normal care e pe cale de disparitie pe plaiu mioritic . Pe aici toti suntem cel putin o clasa superioara mai sus .Lasand la o parte detaliile tehnice eu zic sa mai lucram un pic la fenomenu social ca ne cam plimbam cu pantofii plini de noroi pe mocheta pufoasa alba . |
Re: Autohtona Noua vs SH Strain
Quote:
Este o abordare corecta la aberatia de masina care a indicat-o el. Tu ai Nissan, eu am prezentat 1 Mazda, 1 Suzuki, si 1 Toyota, nu inseamna ca tot ce este japoneza se compara, revizia la un Lexus IS 220d, Toyota Land Cruiser D-4D, Mazda 6 sunt mai ieftine decat la un Fiat Doblo 1.9 JTD sau Renault Clio. Asa cum preturile pieselor si conditile in service-urile oficiale Mazda in Bucuresti sunt complet diferite Arian Motors Vest vs BDT, asta tine de un minim de informare inainte sau dupa cr-ti cumperi o masina. Idei preconcepute precum BMW seria 5 cu 600 mii de km si masini japoneze cu piese scumpe sunt in mintea celor care chiar nu au treaba cu lumea auto. Nu am prezentat niste masini de figuri, am prezentat niste masini normale, deosebit de apreciate si cu avantaje net superioare, siguranta, confort, fiabilitate, palcere. Rezumandu-ne la preturile de intretinere diferentele sunt insesizabile in raport cu avantajele oferite. Facand un calcul al unui utilizator normal rezulta ~30 k de km, 2 sau 3 revizii, un Casco de aproximativ aceeasi valoare, diferenta totala fiind de maxim 200 EUR/an in conditiile unei masini net superioare. Eu am luat cam 15 masini din Germania, iar la masinile de gen ai istoric, uneori si garantie iar starea masinilor de cele mai multe ori este absolut impecabila. M-am pus in pielea cumparatorului de mult mai multe ori decat iti poti imagina, defapt asta este e una din sursele de venit, iar alegerile facute au fost intodeauna un succes si recunosc ca au fost cazuri in care am recomandat Logan pentru ca in cazurile repective era alegerea cea mai eficienta. Pentru buget redus care necesita Leasing, deci vorbim despre firme, Dacia este o optiune exceptionala, avantajele leasingului cu dobanzi mici, garantia si fiabilitatea aduc de multe ori un avantaj clar. O zi buna! |
Re: Autohtona Noua vs SH Strain
kay-ule ai punctat bine. ma saturasem de comparatii gen logan vs golf 3 vs opel astra vs... nimic nu e mai bun ca loganul. stii parerea mea despre ele.
logan - masina de "tras de ea" si apoi aruncata la remat. am una de 3 ani. se termina leasing-ul la ea dar si ea e terminata. nu are decat 160.000km. optez tot pt un sh. nu contest faptul ca sunt noi si in garantie si bla bla bla dar cand vor fi si mai de calitate atunci poate ma mai gandesc. |
Re: Autohtona Noua vs SH Strain
Quote:
amphetamine, parca ziceai mai sus ca te aptii, nici tu nu stii ce doresti :) |
Re: Autohtona Noua vs SH Strain
Quote:
Legat de Mazda , Suzuki doar diferenta de casco e de 300/an intre fata de Logan . Pe parte de optiuni si confort ai dreptate dar pt asta platesti in plus , si nu 200 e/an , suma reala e mai mare . Quote:
Quote:
|
Re: Autohtona Noua vs SH Strain
Quote:
acum? dupa ce i-am schimbat injectoarele? dupa ce i-am schimbat turbosuflanta? dupa ce i-am schimbat chiloasa? sau astea sunt consumabile?:lol::lol::lol: apropo, mai am de schimbat telescoapele. bucsele le-am schimbat si pe ele. am rezolvat vesnica lor problema cu stopul din spate care se aprindea in toate felurile. daca imi mai raman bani o sa schimb si contactul. restul n-are rost sa le mai mentionez.:lol::lol: |
Re: Autohtona Noua vs SH Strain
Quote:
Ca tot zicea si sageata de Logan: asa gandesc si nemtii despre masinile pe care le cumpara, numai ca se schimba partea cu rematul: VW\Opel\ce-o fi nou -> tras de ea 3 ani si apoi aruncata la romani Daca si ei ar mai gandi cum gandesc romanii, atunci sa vad de unde ati mai lua SH-uri, s-ar circula cu Ford T-uri vandute si revandute... |
Re: Autohtona Noua vs SH Strain
De fapt e tocmai invers.Nemtii au un cult pt automobil si il bibilesc , de aceea cand vezi o masina de 10 ani din Germania arata mai bine ca una de 1 an de la noi.
In schimb romanul e obisnuit sa mearga cu masina pana pica, pentru el fiind un mijloc de transport , o troaca pe care nu se sinchiseste sa o curete sau sa o duca regulat la service. ps: daca nici nemtii nu ingrijesc masinile inseamna ca tu traiesti in alta dimensiune stargate sg1. Sunt masini din 1997 1998 care arata mai bine decat un Logan calarit 1 an pe plaiurile mioritice pline de gropi, poluare si aglomeratii. le: ai dreptate nemtii "exploateaza" masina pentru ca la ei este o necesitate nu o fita cum este vazuta la noi. Si explicatia faptului ca dupa 3 ani o vand este ca neamtul se foloseste de ea in cei 3 ani , dupa care isi ia una noua pentru ca prefera sa evite costurile enorme de dupa ce expira perioada de garantie. In schimb romanul este fudul ( dar si datorita faptului ca nu isi permite) si atunci isi ia ceva sh si isi asuma riscurile eventualelor costuri pe care le va suporta din buzunar. Dar totusi ideea este ca masina o iei tocmai ca sa o folosesti . Pe cand la noi sunt multi care desi merg 4000 km pe an ingroapa banii intr-o masina si prefera sa aglomereze orasele .( sa nu uitam si de cei foarte multi care isi iau masini mult peste posibilitatile lor si apoi nu au bani de benzina de exemplu). |
Re: Autohtona Noua vs SH Strain
Quote:
De fapt, asta e motivul pentru care arata bine, nu faptul ca ei le bibilesc. Am cunoscut prea multi oameni straini, de toate natiile, ca sa fac speculatii aiurea despre mentalitatile lor. Nu traiesc in alte dimensiuni, traiesc in lumea reala pe care am vazut-o si am cunoscut-o indeajuns cat sa-mi fac idei clare. Ce incerc eu sa compar: neamtul de rand, om cu familie si cu o slujba decenta si echivalentul lui roman (desigur, nu cu acelasi venit, ci cu aceeasi meserie). Ambii oameni normali, la 40 ani, ce utilizeaza masina zilnic pentru deplasarile la serviciu, cumparaturi, vacante etc. Nu iau in considerare meltenii, taranii parveniti si alte exemplare. Neamtul isi cumpara o masina si o trateaza fix ca pe un obiect ca oricare altul, stie ca trebuie sa ajunga la data x la service pentru revizie si atat; mai stie faptul ca in masina te sui, invarti cheia si ai pornit. Daca i se spun la service informatii in plus bine, daca nu nu. Nu-l intereseaza, a luat-o s-o foloseasca, stie ca o tine pana cand ar trebui sa inceapa sa se defecteze, apoi o da la schimb pe alta noua. Practic drumurile si conditiile de acolo protejeaza masina si n-o fac sa para prea invechita. Romanul isi cumpara o masina dupa ce a studiat cateva luni bune piata, fiecare showroom, fiecare discount oricat de mic ar fi, ca deh, bugetul nostru ne impinge catre astfel de lucruri. Stie clar ca nu trebuie sa mearga 3000km cu viteza mare sau cu turatii mari. E mandru de ea, pentru el masina e o achizitie importanta, nu-si permite s-o schimbe ca un neamt, a cumparat-o deci stie ca ramane cu ea pana cand si-o permite alta (lucru cel mai des nedeterminat). Stie ca daca se strica e nasol, trebuie sa sape adanc in buzunare. Astfel, se mai informeaza pe internet si pe la service-uri despre intretinere, despre cum nu trebuie s-o accelerezi prea mult cand e rece, cum nu trebuie sa faca x y si z. (neamtului daca nu i se aprinde in bord becul, sanatate). Romanul de rand e obisnuit de la Dacia 1310 ca masina trebuie verificata atent, ca altfel te poti trezi in mijlocul campului cu masina moarta. N-are ce face, ii sar pietre de la tir-uri, ii mai lovesc vopseaua, ii mai crapa parbrizul, mai trece cocalarul de rand prin parcare cu cheia, mai parcheaza bossu q7-le fix in aripa lui, mai f*t copiii de la bloc 2-3 mingi in usile lui si tot asa. O vinde Prin asta am vrut sa subliniez diferenta intre neamtul de rand si romanul de rand. Dupa cum am zis, nu includ celelalte specimene speciale. |
Re: Autohtona Noua vs SH Strain
Quote:
1. In proportie de peste 70% masinile cumparate din Germania mai ales de samsari provin de la turci si arabi care au 80% din parcurile auto din Germania si care sunt mai rau ca romanii cand vorbim de intretinerea unei masini. 2. La neamt masina este aproape un cult, au atat de mult in sange valoarea banului ca banii aia dati pe masina sunt o mare investitie de care au mare grija. 3. Nemtii nu vand masinile dupa 3 ani sau 100 k ca se strica, ca are vre-o problema sau ca sunt proaste, le vand pentru pt. ca neamtului trebuie sa-i miroasa a nou, sa plateasca impozit mai mic si pentru ca-si permite sa schimbe masina fara efort datorita atat venitului cat si ofertele de leasing deosebit de avantajoase in cazul firmelor. Quote:
|
Re: Autohtona Noua vs SH Strain
Quote:
2. La majoritatea masinilor actuale nu mai exista rodaj. |
Re: Autohtona Noua vs SH Strain
Rodaj exista. Dar, daca n-ai prea avut de-a face cu masini noi in ultima vreme, inseamna ca n-ai simtit motorul care in primele sute de km miroase a incins, a material nou ce abia se "obisnuieste" cu acele temperaturi. Mie nu-mi miroase a motor ce a fost rodat. De ce zic dealerii sa nu mergi, macar in prima mie de km tare cu ea? De ce scrie in cartea din structiuni a masinii acelasi lucru? Cred ca n-or zice de prosti. Din ce am intrebat la dealeri, zvonurile astea cu rodaje gata facute sunt... zvonuri.
Nu, n-am avut de-a face cu masini de la nemti. De fapt, ambele masini pe care le am la semnatura in momentul de fata sunt masini luate de noi, si nu regret niciun moment ca in loc de Astra n-am ales E46, ca de exemplu. "3. Nemtii nu vand masinile dupa 3 ani sau 100 k ca se strica, ca are vre-o problema sau ca sunt proaste, le vand pentru pt. ca neamtului trebuie sa-i miroasa a nou, sa plateasca impozit mai mic si pentru ca-si permite sa schimbe masina fara efort datorita atat venitului cat si ofertele de leasing deosebit de avantajoase in cazul firmelor." Vad ca m-ai mai contrazis in legatura cu niste lucruri pe care de fapt nu le-am zis, deci tind sa cred ca ai o oarecare problema cu perceptia. Pai n-am zis si eu acelasi lucru? Am zis ca ei vand masina INAINTE sa se defecteze. Ori mie 100000km mi se pare un numar ce se apropie de "inainte de defectare". Si da, lui ii place mirosul de nou, numai romanului ii place mirosu' de c*r de neamt pe scaunul "noii" lui masini. " costurile de service in Germania sunt mai mici decat cele din Romania" Tu ai o baza stabila ca sa afirmi acest lucru? Din cate am auzit de la oamenii care locuiesc acolo, ora de manopera este de 3-4-5 ori mai scumpa ca la noi. Ori in service, de multe ori, manopera ne omoara. Cel mai bine ar fi sa ne lamureasca cineva care traieste in DE despre tarifele de service de-acolo. In UK, de exemplu, service-ul este aberant de scump. |
Re: Autohtona Noua vs SH Strain
Quote:
1. Mirosul nu vine din masina pentru ca nu este rodata, mirosul incins vine din grasimile, uleiurile vopselurile, furtunasele, catalizatorul care sunt proaspete toate si la caldura emana miros, nu din motor vine mirosul :))))) 2. Zic dealarii din Romaniapentru ca toti parintii lor au avut Dacii si asa au crescut de mici, ce nu stii tu ca masina oricarui producator daca are nevoie de rodaj acesta este trecut in manualul sau cartea tehnica a masinii asa cum exista la toate masinile din trecut, daca nu scrie nici in manual nici in cartea tehnica nu are nevoie de rodaj si crede-ma ca daca scrie in carte sau in manual nici o natie de pe glob nu este mai grijulie decat nemtii, adica sa respecte intocmai indicatiile producatorului. 3. Cred ca nu ai vazut masini de 200-300 de mii de km in, sau din Germania, care sunt in stare mult mai buna decat masini de 100 k de km in Romania, cu carte service full numeri pe degete problemele tehnice minore ale lor, nu au probleme nici Loganurile in Romania pana pe la 150 k de km in Germania foarte putin probabil sa exista probleme tehnice importante la majoritatea marcilor pana la el putin 200 k de km. 4. Vorbim de Germania nu de UK, eu am facut vre-o 8 revizii in Germania si inca cateva interventii in afara reprezentantelor. |
Re: Autohtona Noua vs SH Strain
Quote:
Quote:
Crezi ca la 2000E venit e mare efort financiar pt ei sa schimbe 2 injectoare? sau o pompa de servo? Quote:
Quote:
|
Re: Autohtona Noua vs SH Strain
Quote:
2. Eu zic sa petreci si tu cateva luni in Germania ca esti absolut paralel cu gandirea lor, pe de-o parte ti se pare absurda, pe de alta parte are logica. Mie imi spunea un neamt asa: ''Eu din venitul familiei aloc 10% pe luna pentru rata masinilor, le iau pe 2-3 ani, dupa le vand sau le dau la buyback si iau altele noi, asa cu suma asta am tot timpul masini noi" - si este destul simplu si logic si cu toate ca-si doresc si au bani sa-si cumpere Mercedes, BMW, Audi, daca nu iese rata propusa din calcul facut, nu-si cumpara, nemtii sunt cei mai calculati si mai cumpatati oameni pe care i-am vazut. Normal ca nu toti dar marea lor majoritate. 3. Pai sa iesi si tu in strada cum o sa fac si eu, cu toate ca actual pe mine nu ma afecteaza criza dar sunt pariot si ma gandesc si la viitorul copilului meu. |
| All times are GMT +2. The time now is 00:58. |
- Copyright 2026 4Tuning