Forum 4Tuning

Forum 4Tuning (https://forum.4tuning.ro/)
-   Dyno Tuning (https://forum.4tuning.ro/175-dyno-tuning.html)
-   -   BMW e30s50 turbo by EPS (https://forum.4tuning.ro/175-dyno-tuning/171562-bmw-e30s50-turbo-by-eps.html)

Hexer 07-05-10 09:09

Re: BMW e30s50 turbo by EPS
 
Quote:

Originally Posted by elspa (Post 3334256)
asta e si parerea mea...masina merge mult mai tare decat ce arata graficele

Ati facut "optimalizarea" graficului invers decat restul...voi ati dat x0,8 nu x1,2 la ce era masurat :lol:

elspa 07-05-10 18:10

Re: BMW e30s50 turbo by EPS
 
nu stiu cum au facut optimizarea, dar iti spun comparativ cu masina mea masurata la vremea respectiva cu 400 awhp (4x4) la roata (STI, avand pierderi teoretice pe transmisie de 25%), el avand 450 la motor....si m-a invins cu toate ca teoretic nu era posibil.

sunt intr-adevar multe elemente de luat in calcul, au fost si alte mici probleme la mine, dar rezultatul nu poate contestat :).

vcsomin 07-05-10 19:24

Re: BMW e30s50 turbo by EPS
 
Parerea mea, am mai zis si pe alte threduri masina, se misca foarte bine datorita faptului ca este o masina foarte echilibrata. Nu stiu cum e etajarea cutiei de viteze, dar nu cred ca scade sub 5000rpm, si din grafice se vede ca practic el are puterea respectiva pe TOATA plaja de turatie folosita la drag , si nu doar un peakpower mare. Ar fi usor de comparat daca si Elspa ar avea un grafic dyno din perioada respectiva, sa vedem daca teorie = real life :D

elspa 07-05-10 21:56

Re: BMW e30s50 turbo by EPS
 
3 Attachment(s)
graficul meu din perioada aia e distrugator :), practic masina tinea puterea cu o diferenta de 3-6 cai toata plaja pana la 8000 ture....si cu toate astea :)....

RoSonic 08-05-10 09:11

Re: BMW e30s50 turbo by EPS
 
Quote:

Originally Posted by elspa (Post 3342507)
graficul meu din perioada aia e distrugator :), practic masina tinea puterea cu o diferenta de 3-6 cai toata plaja pana la 8000 ture....si cu toate astea :)....

Posibil ca si cei ~200NM in plus sa fi avut un cuvant de spus.

elspa 08-05-10 11:20

Re: BMW e30s50 turbo by EPS
 
pai nu-i chiar asa, cifrele mele sunt la roata, si generic pentru 4x4 inmultesti cu 1.25...

RoSonic 08-05-10 11:27

Quote:

Originally Posted by elspa (Post 3343324)
pai nu-i chiar asa, cifrele mele sunt la roata, si generic pentru 4x4 inmultesti cu 1.25...

Ah, 'sorry' atunci... vazusem ca scrie Eng Power / Eng Torque pe grafic. :oops:

oricum ca putere la roata el vad ca are ~430whp.


ps: la tine daca ziceai ca ai pierderi de 25%, ar trebui sa inmultesti whp cu 1.33.


All times are GMT +2. The time now is 20:04.

- Copyright 2026 4Tuning