![]() |
Re: BMW e30s50 turbo by EPS
Quote:
|
Re: BMW e30s50 turbo by EPS
nu stiu cum au facut optimizarea, dar iti spun comparativ cu masina mea masurata la vremea respectiva cu 400 awhp (4x4) la roata (STI, avand pierderi teoretice pe transmisie de 25%), el avand 450 la motor....si m-a invins cu toate ca teoretic nu era posibil.
sunt intr-adevar multe elemente de luat in calcul, au fost si alte mici probleme la mine, dar rezultatul nu poate contestat :). |
Re: BMW e30s50 turbo by EPS
Parerea mea, am mai zis si pe alte threduri masina, se misca foarte bine datorita faptului ca este o masina foarte echilibrata. Nu stiu cum e etajarea cutiei de viteze, dar nu cred ca scade sub 5000rpm, si din grafice se vede ca practic el are puterea respectiva pe TOATA plaja de turatie folosita la drag , si nu doar un peakpower mare. Ar fi usor de comparat daca si Elspa ar avea un grafic dyno din perioada respectiva, sa vedem daca teorie = real life :D
|
Re: BMW e30s50 turbo by EPS
3 Attachment(s)
graficul meu din perioada aia e distrugator :), practic masina tinea puterea cu o diferenta de 3-6 cai toata plaja pana la 8000 ture....si cu toate astea :)....
|
Re: BMW e30s50 turbo by EPS
Quote:
|
Re: BMW e30s50 turbo by EPS
pai nu-i chiar asa, cifrele mele sunt la roata, si generic pentru 4x4 inmultesti cu 1.25...
|
Quote:
oricum ca putere la roata el vad ca are ~430whp. ps: la tine daca ziceai ca ai pierderi de 25%, ar trebui sa inmultesti whp cu 1.33. |
| All times are GMT +2. The time now is 20:04. |
- Copyright 2026 4Tuning