![]() |
Re: Motor C20XE pe cielo
1 Attachment(s)
Nu ma astept sa fie o treaba usoara, stiu ca o sa am ceva de furca... dar... hei, nu sunt nici primul nici singurul care face treaba asta, o scot la capat cumva. Un lucru este cert, nu va ramane 1.5 8v pe masina asta ! Am montat jantele si suspensia ieri, dau belea pe masina :-P ...abia astept sa urc motorul.
Asteptam inca sfaturi pentru instalatia electrica. Atasez o poza :-) |
Re: Motor C20XE pe cielo
Foarte frumoasa masina. Un xenon ar merge bine de tot...
Pana acolo...sa stii ca ai putea face ceea ce a spus Banzay mai sus...iei o masina donatoare si iti faci tu cum vrei masinuta ta, iar restul ce ramane mai recuperezi din investitie...Nu ai fi primul care face asta! |
Re: Motor C20XE pe cielo
Multumesc pentru laude :D ...cand am facut poza, masina nu avea suspensia montata, acum este ceva mai joasa, nu mai am nici nr. ala de inmatriculare, ghici ce nr. am :-P
in fine... ca suntem la capitolu "instalatia electrica" am stat si m'am gandit io asha :lol: ...de ce nu pot folosii instalatia electrica a masinii cu calculatorul care il are acum ? ...exact, ai inteles bine, de ce nu pot folosii calculatorul si instalatia electrica de la motorul 1.5 8v ? Princicpiul de finctionare este asemanator fara diferente majore (la o prima privire), avem tot ICV, VSS... s.a.m.d. , avem 90% aceeasi senzori pe ambele motoare, tot 90% din ei, primesc si trimit aceleasi valori calculatorului. Pur si simplu calculatorul nu va sti ca a fost schimbat motorul, el va functiona ca si cum ar avea motorul de 1.5. Trimite acelasi semnal la ICV, trimite acelasi semnal la injectoare, timpul de deschidere al lor este acelasi dar cantitatea de benzina injectata o sa fie mai mare deoarece injectorul are capacitate mai mare... in fine... ce ziceti ? se poate ? de ce da si de ce nu ? :lol: Bafta all. |
Re: Motor C20XE pe cielo
Nu stiu cat se 'pupa' ECM de 1.5 cu senzorii, motorul de 1.5. Sunt diferente dintre ECM 1.5 8v si 16v (am impresia)... La fel, ecm pt masini cu cutie automata si manuala, zic unii ca ar fi diferite... Dar de la 2.0 opel vs 1.5 daewoo.
Offtopic: Hai fa-ti si tu un thread la "masina mea" si pune niste poze si cu interiorul sa vedem :) |
Re: Motor C20XE pe cielo
banzay....la mine cand am pus 16 v pe celo..nu am schimbat la instalatie electrica absolut nimic...totul a venit la fel..dar asta intre cele de 1.5 ...de pe opel pe cielo..sigur se muta instalatia
|
Re: Motor C20XE pe cielo
Iti spun eu sigur ca nu va merge cu instalatia electrica si ECM-ul de 1.5. Nu a mers (din sursa sigura) ECM de 1.8 8v cu motor de 2.0 tot 8v. Sunt cateva fire in plus la SFI, se pastreaza din electrica de 1.5 (cum ai spus si tu) dar se adauga cateva fire.
PS: nu ma intreba care pentru ca asta chiar nu stiu. |
Re: Motor C20XE pe cielo
Bugetul de 4000 RON cu siguranta nu iti va ajunge! Iti spun din experienta! Cutia de Cielo merge daca nu vrei sa abuzezi prea mult de putere! Evacuarea trebuie sa o schimbi (trebuie cel putin 50 mm diametru), franele la fel, deci cu siguranta nu te incadrezi la banii aia!Cat despre electrica nici sa nu te gandesti sa folosesti instalatia de motor de daewoo si sa stii ca sunt foarte diferite motoarele (MAF,Knock sensor, RPM sensor, Hall sensor,etc). Cat despre consum ..... ma indoiesc ca vei scoate sub 13% mai ales ca nu vrei sa refaci motorul si vrei sa folosesti cutia de cielo ........
Parerea mea este ca daca vrei sa folosesti masina zi de zi si vrei sa investesti f putin iti recomand sa vinzi cielo si sa te orientezi catre Calibra care e o masina cu mult peste Cielo(cel putin mie mi-a parut rau de ea ca am stricat-o pt cielo) si investitia e minima! Bafta! |
Re: Motor C20XE pe cielo
...am inteles referitor la instalatia electrica, difera destul de mult, cred ca este posibil sa pornesti motorul si sa'l faci sa mearga dar va merge nasol... in fine, ramanem la inlocuirea instalatiei electrice si a calculatorului.
mad max ...eu tot am sa incerc sa ma incadrez in buget, repet, bani am, am mai mult de 4000 lei nu este problema, dar incerc sa ma incadrez in astia 4000. Evacuarea nu este un MUST , nu este obligatoriu sa am evacuare cap coada inox la borla de 50 mm, sa fim seriosi, merge si aia stoc de pe cielo, ca nu va scoate motorul maximum de putere cu evacuarea asta este alta poveste, dar merge, cel putin provizoriu. La frane... cu 300 lei am luat deja etrieri, placute si discuri de astra (256mm) este suficient. |
Re: Motor C20XE pe cielo
Evacuarea standard de pe SFI este de 50 mm! Cu 45 e cam nasol .... intr-un final tot va trebui sa faci si pasul asta! Piesele de SFI nu mai sunt la fel de ieftine ca cele de G15MF, ci dublu,chiar triplu uneori! Cand pui motorul trebuie macar sa ii schimbi distributia (daca se rupe iti indoaie toate cele 16 supape rezulta o cheltuiala de aprox 300e) si ambreiajul ... ceea ce inseamna aprox 6mil distributia si 7 mil ambreiajul, deci 13 mil. Mai pune manopera la mecanica, manopera la electrica,costurile de deplasare dintr-un service in altul cu masina pe platforma ..... plus ca nu stii ce probleme mai apar ... si o sa intelegi ca socotela de acasa nu se potriveste cu cea din targ! Asa am inceput si eu cu 60 mil in mana si am ajuns la costuri mult mai mari ....
Imi mentin afirmatia conform careia te sfatuiesc sa te orientezi catre o calibra. Numai bine! |
Re: Motor C20XE pe cielo
Am gasit un post interesant pe opel club... pentru el trebuie sa ii multumim user-ului Muad'Dib:
"Cum sa schimbi motorul din C16NZ in C20NE" In primul rand, lista cu ce trebuie achizitionat: - ... motorul C20NE (daah!) - Cutia de viteze. Regardless de ce mai spun unii (vezi polemica de pe forum autoshow sau de pe carweb), cutia F13 care e pe C14/16NZ NU merge pe motorul de 2 litri. Small block versus Big Block. Ca duce sau nu duce cuplul marit, e de discutat, insa NU SE POTRIVESHTE in veci. - Daca iei cutia, ia si planetarele; - Daca iei planetarele; ia si fuzetele (cu tot cu arcuri, ca magaoaia e mai grea; beton ar fi sa schimbi si amortizoarele); planetarele de F16 sunt mai groase si nu intra in fuzetele de Vectra 1,6i. - Alternatorul (aici, motivul de incompatibilitate este fulia. C16NZ foloseshte curea cu canale, C20NE foloseshte trapezoidala. Daca esti un pic de mini-tehnicus, pui o fulie de dacie. Eu l-am schimbat cu totul.) - Instalatia electrica A MOTORULUI + ECU. Aici dezvolt un pic, ca unul din motivele pentru care lucrarea mea a durat 2 saptamani a fost faptul ca am muncit k disperatul sa schimb toata instalatia electrica a mashinii. NU TREBUIA SA FAC ASTA! Eu am facut-o, pentru ca meseriashii (si ma refer aici si la cei de renume, de genul AdCiel Zarneshti) mi-au spus ca trebuie schimbata. Ei bine, ceea ce trebuie schimbat este doar electrica motorului, de la mufa mare rotunda de langa baterie pana la ECU, situat in habitaclu zona pasagerului din dreapta. - Cutia de relee de deasupra pompei de frana. C16NZ nu o are, si e nevoie de ea pt. a adaposti releul de pornire. Care trebuie luat si el. - Debimetrul de aer - Pompa de servodirectie. Cand o cumparatzi atentie la suportzi (sunt mai multre forme) shi la bucshile de prindere (sa fie ... prezente) - Vasule de expansiune. Cel vechi si cel nou sunt identice k forma, insa la motorul de 2 litri sunt 2 furtune de retur; eu am rezolvat provizoriu treaba montand un "T"-eu, si cumuland cele 2 retururi intr-un singur furtun. Totushi, nu stiu care sunt debitele de apa calda si daca solutia asta e prea buna, deci va trebui sa schimb si vasul. A nu se gauri vasul vechi pentru a i se monta un nou "shtiutz"; instalatia de racire e sub presiune, si crapa draq modificarea. - Bobina de inductie; C20NE cu Motronic 1.5 are nevoie de ambele mufe conectoare ale bobinei; daca pe vechiul C16NZ bobina avea deja 2 mufe dar folosea doar una singura (celalalta fiind acoperita cu un capac de plastic), suntetzi norocoshi: nu trebuie schimbata. La fel, daca luatzi un C20NE modelul vechi, el va folosi o singura mufa deci bobina veche e iar ok. - Galeria de evacuare + saxofon + sonda Lambda. Pozitia si tipul sondei difera de la C16NZ la C20NE. Alta mancare de peshte. - Pompa de benzina. O pompa de C20NE trebuie sa dea un minim de 2 litri/minut. Aia veche de C16NZ da in jur de 1,5 litri/minut. In viteza de evolutie a lucrurilor, am uitat sa cumpar si pompa asta mai puternica. Astfel incat, am realizat in momentul in care am pornit motorul ca merg inca cu pompa veche. Interesant este faptul ca motorul urca BINE in ture, nu are nici un fel de lag sau alte simptome de "malnutritie". Dar de schimbat tot o sa o schimb, k nu vreau surprize cand mi-e lumea mai draga si am am nevoie de FORTZA Acum observatiile: - ELECTRICA: Instalatia electrica a motorului se leaga de instalatia electrica a mashinii in 2 locuri: mufa rotunda de langa baterie si 3 mufe mici situate in mashina, pe stalpul fatza dreapta (langa ECU). 1) - Mufa rotunda: Daca mufa rotunda a instalatiei motorului C20NE nu se potriveste cu cea a mashinii (cazul meu), nu e probleme. La dezvelirea firelor in ambele partzi vetzi vedea ca sunt in acelashi numar si de culori combatibile; Daca mufele se potrivesc k forma dar nu la pini schimbati pozitia pinilor; daca nu se potriveste k forma (cazul meu, motorul C20NE provenind de la o Calibra si mufa aia rotunda avand muuuulti mai multi pini, chiar daca neocupati), luati mufa de la vechiul motor C16NZ, pistolul de lipit, tup termoretractabil si ... spor la treaba. Mare lucru nu e, sunt 5 sau 6 fire. 2) - Cele trei mufe din interiorul mahsinii. Aici e un pic tricky. Cand le-am aliniat, am constatat cu stupoare ca si pe instalatia mashinii si pe instalatia noului motor mufele sunt de tip "mama". Bineneteles, am pus cleshtele pe vechea instalatie de motor si am schimbat mufele mama cu cele vechi dupa acelashi principiu pin-la-pin (sau culoare-la-culoare Smile ) Restul nebuniei mele cu schimbatul intregii instalatii electrice a fost un vax inutil. Singura chestie buna care am obtinut-o a fost faptul ca la noua instalatie mufa CD-playerului era intreaga, spre deosebire de ce aveam inainte (cel de la care cumparasem mahsina lasase doar fire aiurea acolo, taind mufa). Chestie care ma oftica este ca nici pe noua instalatie nu am mufa de computer de bord. Tot cu DID-ul voi defila. ... ce mai era... A! FIRUL DE MASA Greu mi-a picat k, in momentul primei chei de pornire, sa se intample ... NIMIC. Din masuratori totul era ok, insa electromotorul nu vroia sa invarta volanta de nici un fel. L-am dat jos, i-am pus firele, am dat cheie si ... mergea (in gol). Pus la loc in motor, iar nimic. Beleaua este urmatoarea: la C16NZ, firul ala gros de la borna '-' duce direct la electromotor; la C20NE nu e decat un fir scurt ce duce de la baterie la caroserie. Astfel, deshi aparatul de masura indica tensiune, fara firul de masa ala gros ce se prinde pe cutia de viteze electromotorul nu pleaca, therefor motorul nu mishca. |
Re: Motor C20XE pe cielo
Multumesc pentru "sapaturi" Banzay ...asa da, acum m'am lamurit destul de mult cum sta treaba, am sa fac si eu niste sapaturi sa vad ce diferente sunt intre 20ne si 20xe la partea electrica si le combin eu cumva. Oricum, foarte de ajutor postul tau ;)
Bafta. |
Re: Motor C20XE pe cielo
Quote:
1.Motor (de preferat sal auzi mergand si sa ii poti masura compresia...) daca esi interesat te pot indruma catre unul cu compresie 14 pe toate pistoanele (in traducere foarte buna) 2.Daca pastrezi cutie spre deosevire de ce spun altii eu cred ca o sa faci treaba buna (performanta) deoarece te va ajuta la accelerare F16CR am si eu dar...consumul nu cred ca va fi unul prea bun...pt o cale de mijloc iti trebuie F20 3.Instalatie electrica +ecu OBLIGATORIU dar nu toata ci cum a spus cineva mai sus doar instalatia motorului.... Sfat....incearca sa iei motorul cu totul...Motor+anexe(radiator furtune vas expansiune tevi coturi...bla...bla...bla)+galerie evacuare pana la sonda lambda OBLIGATORIU AGAIN pentru ca in veci nu o sa se potriveasca galeria de la cielo-ul tau pe chiuloasa de SFI... Daca faci tu munca fizica 4000 de lei e un buget ok de inceput...dar cum zicea cineva ca sa ajungi la calitate vei mai avea de bagat pe parcurs in frane...suspensie...bla-bla-bla.. Spor la treaba...si aaa sa sti ca nu e greu...eu am facut transplantul singur in mare parte (doar cu cativa pr care m-au ajutat la partea cu mutatul...nu pot sa ridic un motor singur)....a si ideal ar fi sa iei o masina cu totul...gen calibra...una neinmatriculata ca nu ai ce sa faci cu ea...gasesti pe la 600 euro si vei avea toate piesele posibile si necesare dea gata...doar oboseala ta ar mai costa...Bafta...si daca e ceva da-mi un pm te pot indruma catre ceva...salut |
Re: Motor C20XE pe cielo
Quote:
CAUTA UN CIELO ALB CT 84 PET in orash si iti zic tot ce vrei sa stii..iti arat iti dau detalii.. mai de graba ma gasesti la CAPITOL la institutul de proiectari cand te hotarasti a te apuci de traba treci si vorbim |
Re: Motor C20XE pe cielo
Adica ai asa ceva pe cielo? Poate o punem de o intalnire, noi suntem deja cativa cu cielo (si espero) care ne mai intalnim...
|
Re: Motor C20XE pe cielo
Quote:
eu de la el am luat ce mi`a lipsit. si da eu am Sfi pe masina din decembrie uite asta e nr meu 0726 977 410 vb daca vrei |
| All times are GMT +2. The time now is 16:54. |
- Copyright 2026 4Tuning