Forum 4Tuning

Forum 4Tuning (https://forum.4tuning.ro/)
-   Dyno Tuning (https://forum.4tuning.ro/175-dyno-tuning.html)
-   -   Resoftare Ford Focus RS 2.5 T - SKN (https://forum.4tuning.ro/175-dyno-tuning/156987-resoftare-ford-focus-rs-2-5-skn.html)

vladpvs 26-12-09 15:19

Re: Resoftare Ford Focus RS 2.5 T - SKN
 
Cine ne demonstreaza ca pierderile in transmisie la FWD sunt 10-15%?

pturbo23 26-12-09 16:11

Re: Resoftare Ford Focus RS 2.5 T - SKN
 
Cineva care scoate motorul il pune pe dyno si face proportia.
Asta nu se demonstreaza, se masoara, fapt pentru care trebuiesc interogati producatorii de dinamometre.
Calculul scris este o aproximare grosolana, pentru ca se poate discuta de 9% pierderi pana la 16% pierderi la o tractiune fata, din literatura de specialitate.
Algoritmul de citire la un dinamometru este simplu.
Dinamometrul la care pui masina pe roti, masoara doar CUPLUL la suprafata de rulare.
Avand cuplul la suprafata de rulare(role) si introducand turatia in formula fizica de calcul reiese si puterea.
Cei 70cp pierduti sunt trecuti in contabilitatea cailor de motor rezultand o mare aberatie.

andreitentean 27-12-09 14:37

Re: Resoftare Ford Focus RS 2.5 T - SKN
 
Quote:

Originally Posted by pturbo23 (Post 2923301)
Prezentarea are atasata o imagine a unei fise dyno.
Fisa dyno contine pierderea de la motor la asfalt.
O pierdere de 70caluti citesc eu.
Fwd se asimileaza cu o pierdere de 10-15%.
Matematica, aritmetica sunt simple nu e greu sa contabilizezi puterea.
Presupunem 70=15%
X=100%
=> X = 70x100/15 = 466 caluti virtuosi :)
Pare o aberatie matematica.
Matematica nu e gresita. Gresit e altceva.
Daca calculati cu 10% o sa radeti si mai mult, chiar va rog.

Stock are 305 - 304 iar o masuratoare ne arata daca nu cumva vobim de un exemplar supraestimat.
Daca masura stock si => 350cp?

Eu am citit postul tau de cateva ori si nu inteleg ce nu iti convine !!
Calculul tau este gresit, chiar stupid. Nu inteleg de ce trebuie sa pornesti de la pierdere ca sa aflii puterea, asta e stupid. Tu incerci sa incadrezi o masina particulara intr-o marja generala , cum zici tu intre 10-15%, mai ales ca graficul postat masoara efectiv pierderea in transmisie, deci nu trebuie aproximat nimic !!!

pturbo23 27-12-09 16:25

Re: Resoftare Ford Focus RS 2.5 T - SKN
 
Quote:

Originally Posted by andreitentean (Post 2925899)
Eu am citit postul tau de cateva ori si nu inteleg ce nu iti convine !!
Calculul tau este gresit, chiar stupid. Nu inteleg de ce trebuie sa pornesti de la pierdere ca sa aflii puterea, asta e stupid. Tu incerci sa incadrezi o masina particulara intr-o marja generala , cum zici tu intre 10-15%, mai ales ca graficul postat masoara efectiv pierderea in transmisie, deci nu trebuie aproximat nimic !!!

Nu trebuie sa te enervezi sa devi irascibil.
Ti-a tremurat degetul pe taste cand ai "tiparit" doi "i"? Stiu ca in general cu totii gresim, dar particular, in acest caz ma gandeam ca poate fi semn de nervozitate.
Daca consideri ca e necesar sa intelegi, citeste de mai multe ori postul.
Explica cum "graficul postat masoara efectiv pierderea in transmisie" !
Ce grafic inteligent care masoara el dragutul pierderile in transmisie.
Probil ca e un grafic marca casei?
Argumentele te pot salva de la stupiditatea cifrelor contabilizate in fisa.
Ai scuzele mele in avans daca explicatile tale sunt logice si plauzibile.

MasterTuner 27-12-09 17:36

Re: Resoftare Ford Focus RS 2.5 T - SKN
 
pturbo23, apropo de gramatica cacofonia ta "marca casei" intareste zicala cu ciobu' si oala :-) Nu ca nu imi place ca va luati de concurentul meu Tentean, dar luati-va pe bune cu argumente. Oamenii au pus graficele cu inainte si dupa, pe un dyno care nu e al lor. Deci m-ar bucura sa ii gasiti cusur ca pe strada il bate unu cu una de 300 cp si greutate egala, ca scoate fum albastru, ca bate motoru', ca are toate becurile aprinse in bord, ca ii sare joja daca accelerezi motorul pe loc, nu ca are x sau y pierderi in transmisie. Fara falsa modestie, eu nu stiu cum au aparut toate aceste opinii avizate in dynouri si pierderi in transmisie, cand eu am avut nevoie de primul an din cei cinci de cand am dyno, iar celelalte dynouri au aparut in RO in ultimul an... Iar opiniile nu vin de la cei care le si deservesc... Gasitii frate cusur si ciuruiti-l, da nu ca nu are basc...

pturbo23 27-12-09 21:14

Re: Resoftare Ford Focus RS 2.5 T - SKN
 
Sa spunem ca am avut un tremurat in taste, insa nu mi-au scapat ghilimelele de rigoare. MasterTuner, cusur nu face parte din optiunea mea de cautari, nici cine concureaza nu e interesant, fiind indiferent la o infruntare cu alt autoturism.
Facand efortul citirii unor posturi scrise de tine inteleg ca nebuloasa e de rang inalt (https://forum.4tuning.ro/175-dyno-tun...ml#post2888535) si ai maturitatea sa spui ca, arunci pierderile luand in considerare valoarea de la rola.
Specific ca nu ma intereseaza proprietarul de dyno.
Vad cifre aruncate, un grafic ireal neargumentat si cine le sustine sa explice.

bbm 27-12-09 22:54

Re: Resoftare Ford Focus RS 2.5 T - SKN
 
florin, eu cred ca tu iti pierzi timpul, uita-te cind a aparut userul, cite posturi are si unde posteaza intens ca sa-ti dai seama cine este si unde bate

pturbo23 28-12-09 03:49

Re: Resoftare Ford Focus RS 2.5 T - SKN
 
Cine sunt si unde bat?

yoda 28-12-09 18:10

Re: Resoftare Ford Focus RS 2.5 T - SKN
 
Buna ziua
sunt un biet ignorant cu o prastie de masina de tot se strica.am fost catalogat drept cretin cand am crezut un dyno care imi arata puterea de 313 whp asa ca as fi foarte curios cum stau cu o masina de 370 hp(cai inteligenti nu cretini) cu tractiune fata, deci cu pierderi mai mici decat stricata mea.doritorul e rugat sa dea pm.multumesc si scuze de deranj.ultimul stinge lumina!

andreitentean 28-12-09 19:15

Re: Resoftare Ford Focus RS 2.5 T - SKN
 
Quote:

Originally Posted by pturbo23 (Post 2926297)
Nu trebuie sa te enervezi sa devi irascibil.
Ti-a tremurat degetul pe taste cand ai "tiparit" doi "i"? Stiu ca in general cu totii gresim, dar particular, in acest caz ma gandeam ca poate fi semn de nervozitate.
Daca consideri ca e necesar sa intelegi, citeste de mai multe ori postul.
Explica cum "graficul postat masoara efectiv pierderea in transmisie" !
Ce grafic inteligent care masoara el dragutul pierderile in transmisie.
Probil ca e un grafic marca casei?
Argumentele te pot salva de la stupiditatea cifrelor contabilizate in fisa.
Ai scuzele mele in avans daca explicatile tale sunt logice si plauzibile.

Man, eu nu am de ce sa devin irascibil, pentru ca spre deosebire de tine eu inteleg ce vand firmele de tuning electronic, si anume, o crestere de putere. Toate firmele de tuning electronic din lumea asta atat de draga si de rotunda vand un plus, o crestere de putere.

Exprimarea mea a fost saraca, recunosc, nu graficul masoara masoara pierderea in transmisie, si nici puterea autoturismului, graficul evidentiaza aceste lucruri, dyno-ul masoara iar o imprimanta tipareste un grafic interpretat de un soft. Sper ca aceasta explicatie sa-ti fie mai usor de inteles.

Ca si informatii suplimentare iti pot comunica ca prima masurare a autoturismului despre care vorbim ne arata 295 de cai, iar in urma dezvoltarii unor variante de soft am atins 305, 350 si final 370 de cai.

Concluzia este ca softul SKN stagiu 2 a adus o crestere de putere de la 295 de cai la 370.
Rezultatul este ajutat de o evacuare turbo-back fabricata de Blueflame adusa de Colina Motors : http://www.blueflameperformance.com/cars.php# .

pturbo23 28-12-09 21:14

Re: Resoftare Ford Focus RS 2.5 T - SKN
 
"Saraca"... modestia nu face casa buna cu tine.;)
Replica semna cu zicala : "Din lac in put."
Vanzarile nu "calca" pe https://forum.4tuning.ro/175-dyno-tun...s-2-5-skn.html, nu ma intereseaza aspectele comerciale. Nu confundati ambalajul cu produsul.
Astept graficul cu 295 din +300 dezvaluiti de Ford. Mari mincinosi Ford astia noroc cu ambalajul comerciantilor de cai putere.
Unde esti tu Cuza doamne, cu ocaua sa masori caii samsarilor.

andreitentean 29-12-09 15:26

Re: Resoftare Ford Focus RS 2.5 T - SKN
 
Iti spun de acum ca poti sa astepti mult si bine graficul de 295 de cai, noi nu suntem baza de date de grafice dyno la dispozitia curiozitatii tale. Cred ca ai inteles gresit.

Un alt aspect pe care nu sunt sigur daca il cunosti este faptul ca dinamometrele nu sunt facute sa masoare o valoare a puterii cat mai exacta cu cea declarata de producator, ele sunt facute sa masoare o diferenta aparuta in urma unor modificari.

Acum consider ca orice discutie pe marginea acestui subiect este epuizata, si voi alerta moderatorii sa intervina asupra acestui topic, avand in vedere ca remarcile tale si acuzatiile aduse sunt nefondate.

pturbo23 01-01-10 20:10

Re: Resoftare Ford Focus RS 2.5 T - SKN
 
Testul confirma 280 cai la roata pe dyno, restul e can can.
Dyno de la RC, marca Mustang, masuratoarea conform ISO si cai putere conform SAE.
Restul e can can!

alexGTI 02-01-10 17:14

Re: Resoftare Ford Focus RS 2.5 T - SKN
 
ati cam deviat de la subiect ...

unochi 02-01-10 17:30

Re: Resoftare Ford Focus RS 2.5 T - SKN
 
Care era subiectul de la care s-a deviat?


All times are GMT +2. The time now is 20:46.

- Copyright 2026 4Tuning