![]() |
Re: VW Vento - Proprietari, aratati-va masinile
Quote:
|
Re: VW Vento - Proprietari, aratati-va masinile
Quote:
oricum eu am cam incasato' acuma de paste...am luat un radar am avut 360lei+certificatu' retinut pt foliile neomologate apoi la RAR in 75 lei si tot asa...io m-am saturat... hai k va salut si bafta!! |
Re: VW Vento - Proprietari, aratati-va masinile
adevarul e ca iarna foarte repede se incalzeste
|
Re: VW Vento - Proprietari, aratati-va masinile
vreau si eu o sigla de masca fata cine are? si cati bani?
|
Re: VW Vento - Proprietari, aratati-va masinile
Quote:
te referi la semnul vw din grila din fata nu? daca te ajuta tio pun la posta.....numa sa platesti transportul... |
Re: VW Vento - Proprietari, aratati-va masinile
ok lasami nr de tel pe privat si te sun eu
|
Re: VW Vento - Proprietari, aratati-va masinile
Quote:
:o:o Salut :!: |
Re: VW Vento - Proprietari, aratati-va masinile
Vento-ul VR6 de la Ploiesti, cel din poza de la semnatura este dauna totala.
Dupa sarbatori ma apuc sa-l dezmembrez. Are carcasa la cutia de viteze sparta, un lonjeron strambat , la motor ii trebuie modulul de aprindere de pe bloc, baia de ulei si pompa de apa. Motorul este trecut in acte, daca va intereseaza recarosarea... Motorul are 17.000 km si masina este din 1994. O dau in 1500 euro. O sa fac si lista de piese de vanzare dupa ce o dezmembrez asta daca nu sunteti interesati vreunul s-o luati cu totul. Vento-urile sunt niste masini extraordinare. Dupa 15 ani mi-au sarit ambele air-bag-uri si am scapat fara o zgarietura. Multa bafta tuturor si fara evenimente neplacute! |
Re: VW Vento - Proprietari, aratati-va masinile
Imi pare rau ca aud asta.Daca o dezmembrezi m-ar interesa blocul de lumini, daca este modelul rotunjit si are reglaj faruri si ceata fata si spate.
|
Re: VW Vento - Proprietari, aratati-va masinile
pe mine m-ar interesa motorul complet(chiar si asa defect cum e),stopurile si cam atata cred...anunta-ma daca e ceva:D te salut si chiar imi pare rau sa aud asa ceva...
|
Re: VW Vento - Proprietari, aratati-va masinile
Quote:
mar interesa eleronul de pe portbagaj si o cotiera daca ai....si eventual o toba sport? |
Re: VW Vento - Proprietari, aratati-va masinile
Aveti aici detaliile accidentului si povestea masinii ca tot m-a rugat cineva sa pun aici...
https://forum.4tuning.ro/100-ploiesti/74235-no-speed-limit-ploiesti/page-12.html |
Re: VW Vento - Proprietari, aratati-va masinile
pacat de ea dar sa nu uitam ca cel mai important este ca sunteti voi okay;)
|
Re: VW Vento - Proprietari, aratati-va masinile
pacat de ea era super frumoasa dar poate se gaeste unul sa o recaroseze imi pare rau sa aud asa ceva
|
Re: VW Vento - Proprietari, aratati-va masinile
toba ce ai avuto pe vr6 nu o dai?
|
Re: VW Vento - Proprietari, aratati-va masinile
Am avut o toba finala Borla dar e data la altcineva. Sorry
|
Re: VW Vento - Proprietari, aratati-va masinile
poti pune o poza cu cotiera?te rog....mersi fain
|
Re: VW Vento - Proprietari, aratati-va masinile
maine bag masina la vopsit....revin cu poze...
|
Re: VW Vento - Proprietari, aratati-va masinile
Spuneti-mi si mie va rog unde gasesc montat pe masina filtru pt benzina si dak exista asa ceva k am tot cautat dar fara niciun rezultat. Ce am gasit e doar pompa de benzina in portbagaj sub un capac rotund langa roata de rezerva.Vreau sa ma ocup putin de partea de alimantare,pompa,filtre,etc..ce prezinta uzura si trebuie schimbat am sa schimb. Multumesc anticipat!!! Respect Paul_Ral
|
Re: VW Vento - Proprietari, aratati-va masinile
Uitasem sa spun...am impresia k masina trage putin cam greu..si ma gandeam k poate e din alimentare si de aceea vreau sa revizui putin zona asta.Orice alte sfaturi legate de partea de alimantare pt mine sunt bine venite. Si mai ceva...nu poate fi toba sau catalizatorul putin imbacsite iar dak da cum imi pot da seama???
Va multumesc inca odata anticipat!! |
Re: VW Vento - Proprietari, aratati-va masinile
filtrul e sub pragul din dreapta cam in dreptul usii din spate....se recomanda sa schimbi toate filtrele odata cu schimbul de ulei....si daca nu ai umblat demult nar strica sa te uiti si la fise si la bujii.....cam asta ar fii legat de masina trage greu......desigur mai sunt rulmenti ,directie,roti slab umflate.....dar astea se simt altfel....spor la treaba....:-)
|
Re: VW Vento - Proprietari, aratati-va masinile
Mersi fain antonlupan!!! Asa am sa fac...le iau pe toate la purecat. Acum am citit undeva pe sait ceva legat de filtru de polen...pe unde il gasesc si pe ala si cand trebuie scimbat?
|
Re: VW Vento - Proprietari, aratati-va masinile
pai io le schimb toate odata....ala de polen poti sa il mai sari...sa zicem la 2 schimburi de ulei,mai ales daca nu ai clima...il gasesti in dreapta,cum deschizi capota chiar sub parbriz....sub plasticul negru de sub stergatoare....este un post de-al lui BZSA care are si o poza....
|
Re: VW Vento - Proprietari, aratati-va masinile
Mesi fain de sfat antonlupanmi-a fost de mare ajutor!!!Am gasit si filtrul de benzina iar acum apare intrebarea:dak il scot nu imi curge toata benzina din rezervor? Pot sa il inlocuiesc si fara sa golesc rezervorul? Cel de polen l-am scos afara,l-am scuturat putin de praf si l-am pus la loc pt ca arata destul de bine parea schimbat de curand chiar de neamt.
|
Re: VW Vento - Proprietari, aratati-va masinile
Curge doar un pic ce a ramas pe furtun de la pompa din rezervor pana la filtru' in rest nu curge k nu functioneaza pompa doar daca ii pus contactul sau e pornit motorul...
nu e nevoie sa scoti toata benzina!! Bafta! |
Re: VW Vento - Proprietari, aratati-va masinile
Mersi fain de sfat ulie.cozmi!!
|
Re: VW Vento - Proprietari, aratati-va masinile
8 Attachment(s)
Azi neavand ce face m-am gandit sa pun si yo niste poze cu masina. Am vrut de mult sa pun dar am tot ezitat din cauza aspectului patat,mai bine zis a avut rugina si am reparato asa cum am stiut si pe bani putini iar la partea cu vopsitul nu ma gasit culoarea potrivita decat cea care se vede si in poze :sad:. Deocamdata ma sa o las asa pana ma mai stabilesc si yo putin cu banii iar pe viitor am sa schimb aripile si partile afectate de rugina...pana atunci important e sa functioneze si sa nu ma lase cu ochii in soare in mijlocul drumului cand mi-e lumea mai draga8).
|
Re: VW Vento - Proprietari, aratati-va masinile
salutare....intrebare...dupa ploaia sanatoasa de ieri(am mers cu 40 la ora afara din orash pt ca nu vedeam drumul) am gasit apa in portbagaj sciar sub semnalizatorul din dreapta.....am ridicat mocheta si ce mai e pe acolo si am gasit urme de mizerie ca si cum nu ar fii prima data cand ia apa.....
ati mai patit careva asa ceva?vreo idee,un sfat,un loc de unde sa incep cautarile? |
Re: VW Vento - Proprietari, aratati-va masinile
Quote:
Daca afli vreodata cauza sa imi zici si mie /noua. |
Re: VW Vento - Proprietari, aratati-va masinile
Quote:
chestia e ca daca spal masina cu orice mijloc nu intra apa la portbagaj..... poate ne ajuta cineva care a facut masina bucatele si stie ce anume mai trece pe acolo....ceva furune si canale de scurgere a apei poate? |
Re: VW Vento - Proprietari, aratati-va masinile
Yo ma gandesc k ar putea sa intre pe langa tubul acela de la rezervor pe unde alimantezi,se poate prelinge pe acolo...parerea mea.Spui k nu iti intra apa cand speli masina,adica cand sta pe loc si sa inteleg k doar in miscare...atunci ar putea sa fie o fisura,o gaura ceva in aripa sau prin zona aia...Dak ai nerv i-a toata zona aia la purecat,undeva tre sa fie ceva...imposibil sa nu gasesti. Bafta!!!
|
Re: VW Vento - Proprietari, aratati-va masinile
Quote:
|
Re: VW Vento - Proprietari, aratati-va masinile
numa pe langa gurile de evacuare a aerului(sunt asa k si niste branhii la pesti:)).) ...sau nush cum le zice,sunt puse sub bara pe fiercare parte k atunci cand inchizi usa ele se si deschid imediat, poate nu e fixata bara bine si intra apa pe acolo ...chiar nu stiu ce sa zic..
|
Re: VW Vento - Proprietari, aratati-va masinile
5 Attachment(s)
Am avut si eu un vento frumos foc dar acum o sa stea multa vreme in garaj,dar cand va apare va aparea cu o noua infatisare si cat de repede posibil la vanzare sincer imi pare rau de ea dar am cosmaruri din cauza acidentului are lam avut cu victima dar nu din vina mea sincer nuas vindeo dr nu pot sa o mai vad
|
Re: VW Vento - Proprietari, aratati-va masinile
pacat de masina dar nu cred ca mai merita facuta sincer
|
Re: VW Vento - Proprietari, aratati-va masinile
cand anum sa intamplat si cum?
bine ca ai scapat sanatos.... |
Re: VW Vento - Proprietari, aratati-va masinile
naspa treaba...imi pare rau ca ai pierdut asa masina...dar e bine daca esti bine!
|
Re: VW Vento - Proprietari, aratati-va masinile
4 Attachment(s)
Am si eu vento,de prin septembrie anul trecut,adus din olanda,an 1994,1,8i 90cp,4 geamuri electrice,jante aliaj,oglinzi electrice,servo.volan reglabil,mahon 140k km..carte service,masina pastrata zic eu :D Am uitat sa mai spun: are alarma si inchidere centralizata cu telecomanda din fabrica,nu a fost desfacut niciodata nimic de pe ea(fete de portiere sau instalatie electrica),pana si cauciucurile de pe ea sunt marca VENTUS in afara de unu care l-am spart intr-o groapa prin Flamanzi,si l-am inlocuit cu un SH Michelin.Nu vreau sa-mi impopotonez masina cu chestii de tuning,ci mai degraba sunt genul lui paul_ral.Am schimbat la ea recent(dupa 8000 km facuti in tara) telescoape fata +flanse(la vento merg flansele cu talerul ala de metal dedesubt,chiar daca par mai mari la prima vedere),bucse la puntea spate,si capetele de bara.In rest,masina se comporta excelent,de-ar tine-o tot asa!!I-as mai pune senzori de parcare,folie si un cap de toba sport,doar capul,nu si toba,pentru ca zgomotul e deranjant pentru cei care stau in spate.Nu car eu cu ea,dar niciodata nu se stie,insa sa mai strang bani,ca e greu ca student cu fondurile.
Am in schimb o nelamurire: nu am boxe decat in bord.M-am uitat in portiere si acolo am fire pentru boxe ,dar nu am capatele acelor fire in bord,acolo la cassetofon,sa le pot lega.Este undeva vreo mufa cu firele alea de unde trebuie `` sa ma leg``?ar fi binevenite si niste poze sau macar niste detalii..multumesc. |
Re: VW Vento - Proprietari, aratati-va masinile
era duminica in ziua de pasti im localitatea Barla , mergeam pe un drum judetean si la 2 m in fata mea a aparut brusc un atv de pe podul uni case fara sa se asigure ,degeaba am incercat sa evit impactul nu am mai putut si am ajuns de pe partea dreapta pe partea stanga in sant,toate avariile la masina sunt din cauza atv eu oprinduma milimetric de capul podului
|
Re: VW Vento - Proprietari, aratati-va masinile
Si a patit ceva masina? i-ai dat un sut la ala cu atv-ul?
|
| All times are GMT +2. The time now is 23:24. |
- Copyright 2026 4Tuning