![]() |
Re: Autohtona Noua vs SH Strain
Noi aici vorbim de Dacia nu de Renault si doi la mana ti-am zis ca daca e sa te iei dupa tot felul de topuri, S Klass e un gunoi de masina cu 48% din exemplare cu defectiuni. Tu ai vrea sa ai o petarda de S ?
|
Re: Autohtona Noua vs SH Strain
Quote:
Sigur, şi seria 7 a avut probleme cu asta, mai ales modelele pānă prin 2003, dacă nu mă īnşel. Asta e, maşinile au trecut de perioada Mercedes Cobra, chiar dacă pare incredibil ca la clasa mare sa apară asemenea probleme... |
Re: Autohtona Noua vs SH Strain
Quote:
Topul e făcut cu datele din 2009 . Știu ca la noi Mercedes e considerat regele automobilelor dar adevărul este ca mașinile lor sunt produse tot de oameni nu de extratereștri . Iar Dacia e comercializata de multe ori cu mențiunea "by Renault" , motoarele sunt concepute de Renault s.a.m.d. . |
Re: Autohtona Noua vs SH Strain
Quote:
:"Exact cu o zi īnainte de publicarea test-drive-ului comparativ, o altă publicaţie germană, sueddeutsche.de, a publicat un material intitutlat "Dacia, cel mai bun SUV al Republicii". Publicaţia remarcă faptul că dacă alegi o variantă standard, trebuie să faci multe lucrui manual, cum ar fi să-ţi reglezi oglinda sau să-ţi cobori geamul. cu toate acestea, la un preţ de 20.000 de euro o variantă full-option este mult mai ieftină decāt o Skoda Yeti sau un VW Tiguan." |
Re: Autohtona Noua vs SH Strain
Quote:
Pe cutiile automate mai noi de 2000 scrie: "Life time oil" si "no need for changeing oil" .....pt chestia asta mie sa-mi cada cutia la 200k eu i-as da in judecata! Bine zici cu mercedes cobra......stiati ca s-a renuntat la modelul acesta tocmai pt ca era prea fiabil?! Si cand au vazut ca se pot face masini prea trainice, au decis sa ne minteasca cu norme de poluare, g/km de "codoi" si alte prostii de genul asta :x Problema in general este de cand s-au apucat sa puna tot mai multe fire pe motor si calculatoare si electronica complicata, ca sa asigure serviceuri-lor de mentenanta si vanzatorilor de piese o pita buna, plus(in vest) ca sa te faca sa le vinzi la roman, ungur si bulgar ca se strica tot mai des si nu ti se mai merita sa le repari la cat e ora de manopera acolo! Pe youtube am vazut tot felul de variante de motoare atat de simple, si cu consum comparabil, poate chiar mai mic decat la un 4T diesel chiar si commonrail d-asta nou, dar nu se implementeaza din diferite motive..... |
Re: Autohtona Noua vs SH Strain
Asta cam asa este.
|
Re: Autohtona Noua vs SH Strain
Ai si nu prea ai dreptate. Ai macar idee cat e ora de manopera in vest?
Normele de poluare si toate tehnologiile din ultimii 20 de ani nu cred ca sunt un complot impotriva consumatorului de motor Diesel. Asculta o masina din 1990 diesel versus una contemporana si deja nu mai trebuie facute alte comentarii. "prostiile" alea cu "codoi" nu stiu cat de prostii sunt mai ales ca in lumea civilizata problema noxelor este una acuta in societatea de azi. In anii 80 probabil cobra nu suferea de tendinta de reducere a noxelor si pentru anii aia motoarele alea erau de top. Insa pentru progres si triplarea puterii comparativ cu un motor de acum 20 de ani este nevoie si de "firele alea pe motor" . Eu nu consider ca ne " mintesc " producatorii , chiar daca se acutizeaza fenomenul de bun de consum facut sa tina o perioada determinata . |
Re: Autohtona Noua vs SH Strain
Problema asta cu poloarea EURO 2, Euro "nspe" este frectie la picior de lemn, marii poluatori gen fabrici, vapoare, avioane nu platesc tributul prostiei.
|
Re: Autohtona Noua vs SH Strain
Ai dreptate insa e mai greu sa implementezi norme de poluare la vapoare si avioane nu? In plus sunt interese mult prea mari ca sa poti macar sa te gandesti ca cineva ar lua in calcul cele doua domenii .
Asa ca e mai simplu sa te axezi pe produsele destinate consumului si nu industriei. |
Re: Autohtona Noua vs SH Strain
Quote:
|
Re: Autohtona Noua vs SH Strain
Pai la asta m-am referit ca este greu sa implementeze , pentru ca acolo sunt niste organizatii sindicale puternice . Consumatorul e pielea pwlii si nu da nimeni doi lei pe parerea lui. Cu atat mai mult nu exista foruri care sa sustina acest lucru .
|
Re: Autohtona Noua vs SH Strain
Quote:
Consideri f gresit daca nu iti dai seama ca ne mint pe fatza, dar pana la urma urmei asta e maketingul....tziganeala si furt prin vorbe dulci! |
Re: Autohtona Noua vs SH Strain
Dar tu ai impresia ca doar fumul e "poluare"? Sau hai sa te intreb altfel. De unde stii tu cat polueaza o masina ? Ce metoda de masura ai?
|
Re: Autohtona Noua vs SH Strain
Quote:
|
Re: Autohtona Noua vs SH Strain
Quote:
|
| All times are GMT +2. The time now is 01:07. |
- Copyright 2026 4Tuning