Forum 4Tuning

Forum 4Tuning (https://forum.4tuning.ro/)
-   VERSUS AUTO (https://forum.4tuning.ro/55-versus-auto.html)
-   -   Autohtona Noua vs SH Strain (https://forum.4tuning.ro/55-versus-auto/190217-autohtona-vs-sh-strain.html)

_anaconda_ 22-08-10 13:20

Re: Autohtona Noua vs SH Strain
 
Noi aici vorbim de Dacia nu de Renault si doi la mana ti-am zis ca daca e sa te iei dupa tot felul de topuri, S Klass e un gunoi de masina cu 48% din exemplare cu defectiuni. Tu ai vrea sa ai o petarda de S ?

aleks 22-08-10 13:28

Re: Autohtona Noua vs SH Strain
 
Quote:

Originally Posted by _anaconda_ (Post 3601896)
Noi aici vorbim de Dacia nu de Renault si doi la mana ti-am zis ca daca e sa te iei dupa tot felul de topuri, S Klass e un gunoi de masina cu 48% din exemplare cu defectiuni. Tu ai vrea sa ai o petarda de S ?

N-ai vrea să repari o cutie automată de S, şi le cam cad, din păcate...
Sigur, şi seria 7 a avut probleme cu asta, mai ales modelele pānă prin 2003, dacă nu mă īnşel. Asta e, maşinile au trecut de perioada Mercedes Cobra, chiar dacă pare incredibil ca la clasa mare sa apară asemenea probleme...

ApocalypseXL 22-08-10 17:03

Re: Autohtona Noua vs SH Strain
 
Quote:

Originally Posted by _anaconda_ (Post 3601896)
Noi aici vorbim de Dacia nu de Renault si doi la mana ti-am zis ca daca e sa te iei dupa tot felul de topuri, S Klass e un gunoi de masina cu 48% din exemplare cu defectiuni. Tu ai vrea sa ai o petarda de S ?

Sincer as prefera un C pe care sa-l modific cu mana mea . Sau un un RX-8 pe care sa-i instalez turbo sau eventual un motor custom made .

Topul e făcut cu datele din 2009 . Știu ca la noi Mercedes e considerat regele automobilelor dar adevărul este ca mașinile lor sunt produse tot de oameni nu de extratereștri .

Iar Dacia e comercializata de multe ori cu mențiunea "by Renault" , motoarele sunt concepute de Renault s.a.m.d. .

cangri 22-08-10 20:19

Re: Autohtona Noua vs SH Strain
 
Quote:

Originally Posted by ApocalypseXL (Post 3598841)
Asta cu Dusterul de unde ai scos-o ? Ai și niște date care sa susțină ceea ce afirmi ? Sau ai folosit clasicul scos de date din burta ?

da am
:"Exact cu o zi īnainte de publicarea test-drive-ului comparativ, o altă publicaţie germană, sueddeutsche.de, a publicat un material intitutlat "Dacia, cel mai bun SUV al Republicii".

Publicaţia remarcă faptul că dacă alegi o variantă standard, trebuie să faci multe lucrui manual, cum ar fi să-ţi reglezi oglinda sau să-ţi cobori geamul. cu toate acestea, la un preţ de 20.000 de euro o variantă full-option este mult mai ieftină decāt o Skoda Yeti sau un VW Tiguan."

Gixer 22-08-10 21:38

Re: Autohtona Noua vs SH Strain
 
Quote:

Originally Posted by aleks (Post 3601909)
N-ai vrea să repari o cutie automată de S, şi le cam cad, din păcate...
Sigur, şi seria 7 a avut probleme cu asta, mai ales modelele pānă prin 2003, dacă nu mă īnşel. Asta e, maşinile au trecut de perioada Mercedes Cobra, chiar dacă pare incredibil ca la clasa mare sa apară asemenea probleme...

Problemele la automate sunt din cauza ca, nu li se schimba uleiul, si chestia cea mai alarmanta este ca, CONSTRUCTORUL NU RECOMANDA ASTA!!!!!
Pe cutiile automate mai noi de 2000 scrie: "Life time oil" si "no need for changeing oil" .....pt chestia asta mie sa-mi cada cutia la 200k eu i-as da in judecata!
Bine zici cu mercedes cobra......stiati ca s-a renuntat la modelul acesta tocmai pt ca era prea fiabil?! Si cand au vazut ca se pot face masini prea trainice, au decis sa ne minteasca cu norme de poluare, g/km de "codoi" si alte prostii de genul asta :x
Problema in general este de cand s-au apucat sa puna tot mai multe fire pe motor si calculatoare si electronica complicata, ca sa asigure serviceuri-lor de mentenanta si vanzatorilor de piese o pita buna, plus(in vest) ca sa te faca sa le vinzi la roman, ungur si bulgar ca se strica tot mai des si nu ti se mai merita sa le repari la cat e ora de manopera acolo!
Pe youtube am vazut tot felul de variante de motoare atat de simple, si cu consum comparabil, poate chiar mai mic decat la un 4T diesel chiar si commonrail d-asta nou, dar nu se implementeaza din diferite motive.....

GTR 23-08-10 02:15

Re: Autohtona Noua vs SH Strain
 
Asta cam asa este.

cavaliere 23-08-10 08:27

Re: Autohtona Noua vs SH Strain
 
Ai si nu prea ai dreptate. Ai macar idee cat e ora de manopera in vest?
Normele de poluare si toate tehnologiile din ultimii 20 de ani nu cred ca sunt un complot impotriva consumatorului de motor Diesel. Asculta o masina din 1990 diesel versus una contemporana si deja nu mai trebuie facute alte comentarii. "prostiile" alea cu "codoi" nu stiu cat de prostii sunt mai ales ca in lumea civilizata problema noxelor este una acuta in societatea de azi. In anii 80 probabil cobra nu suferea de tendinta de reducere a noxelor si pentru anii aia motoarele alea erau de top. Insa pentru progres si triplarea puterii comparativ cu un motor de acum 20 de ani este nevoie si de "firele alea pe motor" . Eu nu consider ca ne " mintesc " producatorii , chiar daca se acutizeaza fenomenul de bun de consum facut sa tina o perioada determinata .

GTR 23-08-10 08:52

Re: Autohtona Noua vs SH Strain
 
Problema asta cu poloarea EURO 2, Euro "nspe" este frectie la picior de lemn, marii poluatori gen fabrici, vapoare, avioane nu platesc tributul prostiei.

cavaliere 23-08-10 08:58

Re: Autohtona Noua vs SH Strain
 
Ai dreptate insa e mai greu sa implementezi norme de poluare la vapoare si avioane nu? In plus sunt interese mult prea mari ca sa poti macar sa te gandesti ca cineva ar lua in calcul cele doua domenii .
Asa ca e mai simplu sa te axezi pe produsele destinate consumului si nu industriei.

GTR 23-08-10 09:31

Re: Autohtona Noua vs SH Strain
 
Quote:

Originally Posted by cavaliere (Post 3603492)
Ai dreptate insa e mai greu sa implementezi norme de poluare la vapoare si avioane nu? In plus sunt interese mult prea mari ca sa poti macar sa te gandesti ca cineva ar lua in calcul cele doua domenii .
Asa ca e mai simplu sa te axezi pe produsele destinate consumului si nu industriei.

Pe vapoare si la fabrici este cam la fel de usor sa implementeze norme de poluare, doar ca aia sunt uniti si shmecheri, noi suntem carne de tun.

cavaliere 23-08-10 09:41

Re: Autohtona Noua vs SH Strain
 
Pai la asta m-am referit ca este greu sa implementeze , pentru ca acolo sunt niste organizatii sindicale puternice . Consumatorul e pielea pwlii si nu da nimeni doi lei pe parerea lui. Cu atat mai mult nu exista foruri care sa sustina acest lucru .

Gixer 23-08-10 13:05

Re: Autohtona Noua vs SH Strain
 
Quote:

Originally Posted by cavaliere (Post 3603435)
Ai si nu prea ai dreptate. Ai macar idee cat e ora de manopera in vest?
Normele de poluare si toate tehnologiile din ultimii 20 de ani nu cred ca sunt un complot impotriva consumatorului de motor Diesel. Asculta o masina din 1990 diesel versus una contemporana si deja nu mai trebuie facute alte comentarii. "prostiile" alea cu "codoi" nu stiu cat de prostii sunt mai ales ca in lumea civilizata problema noxelor este una acuta in societatea de azi. In anii 80 probabil cobra nu suferea de tendinta de reducere a noxelor si pentru anii aia motoarele alea erau de top. Insa pentru progres si triplarea puterii comparativ cu un motor de acum 20 de ani este nevoie si de "firele alea pe motor" . Eu nu consider ca ne " mintesc " producatorii , chiar daca se acutizeaza fenomenul de bun de consum facut sa tina o perioada determinata .

Ti s-a explicat si mai bine mai sus. Exista taxe de poluare si pt marii poluatori, dar pe acestia nu-i afecteaza cum il afecteaza pe Dorel cu dacia, pt ca ei pot sa le treaca pe firma la cheltuieli in primul rand, plus ca, nu platesc nici pe departe proportional cu cantitatea de CO2 eliminata in aer relativ la o masina!!! Tu crezi ca un BMW E36 320i euro2 polueaza mai mult decat un E46 320i cu euro 3 daca ambele motoare sunt in parametrii? Iti garantez eu ca nici nu se simte diferenta! Pt ca ambele consuma in medie 10% Eu am avut chiar motor 2T pe Aprilia de 125 care vara pornea fara sa scoata gram de fum mai repede decat orice masina(la o singura rotire de arbore) si macar ii puneam mai mult ulei ca sa fiu sigur ca nu se duce setul.
Consideri f gresit daca nu iti dai seama ca ne mint pe fatza, dar pana la urma urmei asta e maketingul....tziganeala si furt prin vorbe dulci!

cavaliere 23-08-10 16:23

Re: Autohtona Noua vs SH Strain
 
Dar tu ai impresia ca doar fumul e "poluare"? Sau hai sa te intreb altfel. De unde stii tu cat polueaza o masina ? Ce metoda de masura ai?

a3ds 23-08-10 17:27

Re: Autohtona Noua vs SH Strain
 
Quote:

Originally Posted by GTR (Post 3603579)
Pe vapoare si la fabrici este cam la fel de usor sa implementeze norme de poluare, doar ca aia sunt uniti si shmecheri, noi suntem carne de tun.

Mai e si stabilita cretin norma aia de poluare, dupa emisiile de CO2, sa fim seriosi, de cand e bioxidul de carbon poluant? :) Au ajuns cu tampenia sa zica ca e mai putin poluant un diesel decat un benzinar pentru ca are misii mai mici de co2, e de lol faza dar bizonii pun botu' .

ApocalypseXL 23-08-10 19:13

Re: Autohtona Noua vs SH Strain
 
Quote:

Originally Posted by a3ds (Post 3604648)
Mai e si stabilita cretin norma aia de poluare, dupa emisiile de CO2, sa fim seriosi, de cand e bioxidul de carbon poluant? :) Au ajuns cu tampenia sa zica ca e mai putin poluant un diesel decat un benzinar pentru ca are misii mai mici de co2, e de lol faza dar bizonii pun botu' .

CO2 e poluant de cand cu incalzirea asta globala .


All times are GMT +2. The time now is 01:07.

- Copyright 2026 4Tuning