Forum 4Tuning

Forum 4Tuning (https://forum.4tuning.ro/)
-   VERSUS AUTO (https://forum.4tuning.ro/55-versus-auto.html)
-   -   Autohtona Noua vs SH Strain (https://forum.4tuning.ro/55-versus-auto/190217-autohtona-vs-sh-strain.html)

GTR 21-08-10 14:38

Re: Autohtona Noua vs SH Strain
 
Quote:

Originally Posted by bandeanradu (Post 3599265)
loganul are 3 stele euroncap si mai nou 4 stele
stalpii isi fac chiar bine datoria , se comporta destul de bine la impacte
acum depinde de norocul fiecaruia
de ex acest domn a supravietuit , si a facut dauna totala doua loganuri , acum e la al 3-lea
https://www.youtube.com/watch?v=ZQ2LnbMnib0

Aloo, Loganistule, ia arata-ne si noua unde ia Logan 4 stele la impact ca pana acum eu nu am vazut masina de 4 stele cu 2 airbag-uri si sa nu mai punem la socoteala ca acum se pune la punctaj si sistemul de stabilitate.

StreetStyle22 21-08-10 14:49

Re: Autohtona Noua vs SH Strain
 
Quote:

Originally Posted by GTR (Post 3600102)
Aloo, Loganistule, ia arata-ne si noua unde ia Logan 4 stele la impact ca pana acum eu nu am vazut masina de 4 stele cu 2 airbag-uri si sa nu mai punem la socoteala ca acum se pune la punctaj si sistemul de stabilitate.

Loganul inainte de facelift cu doua..nu ia 4 stele.Dar daca e dotat cu airbaguri fata,laterale castiga puncte la siguranta.
Sandero cu "safety pack" adica airbaguri fata,laterale tot 3 stele dar e mult mai imbunatatit.

http://www.euroncap.com/tests/dacia_logan_2005/221.aspx
http://www.euroncap.com/tests/dacia_..._2008/340.aspx
http://www.euroncap.com/tests/dacia_...08/100340.aspx

http://www.euroncap.com/tests/kia_cee%27d_2007/297.aspx

Observa o chestie,la Cee'd are 5 stele,dar la protectia adultiilor are cu 3 puncte mai mult ca si Sandero acela cu Safety pack.
In plus Sandero are 1 pct in plus la siguranta copiilor,singurul lucru asa de sigur la Kia Cee'd e siguranta pietoniilor.
Iar Sandero 1.6 90 de cai cu air-baguri laterale e 10.000.ana la urma Sandero e tot o autohtona noua.
Oricum se vede clar,Kia este mai solida.

GTR 21-08-10 16:10

Re: Autohtona Noua vs SH Strain
 
Quote:

Originally Posted by StreetStyle22 (Post 3600122)
Loganul inainte de facelift cu doua..nu ia 4 stele.Dar daca e dotat cu airbaguri fata,laterale castiga puncte la siguranta.
Sandero cu "safety pack" adica airbaguri fata,laterale tot 3 stele dar e mult mai imbunatatit.

http://www.euroncap.com/tests/dacia_logan_2005/221.aspx
http://www.euroncap.com/tests/dacia_..._2008/340.aspx
http://www.euroncap.com/tests/dacia_...08/100340.aspx

http://www.euroncap.com/tests/kia_cee%27d_2007/297.aspx

Observa o chestie,la Cee'd are 5 stele,dar la protectia adultiilor are cu 3 puncte mai mult ca si Sandero acela cu Safety pack.
In plus Sandero are 1 pct in plus la siguranta copiilor,singurul lucru asa de sigur la Kia Cee'd e siguranta pietoniilor.
Iar Sandero 1.6 90 de cai cu air-baguri laterale e 10.000.ana la urma Sandero e tot o autohtona noua.https://forum.4tuning.ro/newreply.php...eply&p=3600122
Oricum se vede clar,Kia este mai solida.



Logan
Adult 19 pct.
Child 31 pct.
Pieetoni 5 pct

Sandero
Adult 24 pct.
Child 38 pct.
Pieetoni 6 pct

Sandero (With safety pack)
Adult 31 pct.
Child 38 pct.
Pieetoni 6 pct

Ceed
Adult 34 pct.
Child 37 pct.
Pieetoni 11 pct.

Si sa nu omiti faptul ca cel mai sarac Sandero (With safety pack) de 1.2 care nu aer nici aer conditionat, nici un casetofon amarat, nici un geam electric, nici o inchidere centralizata, doar niste airbag-uri in plus si ABS costa nu mai putin

de 7564 de EUR.

Iar varianta Sandero 1.5 dci 85CP asa zis full, care oricum nu a auzit de ESP, 10 Airbaguri, climatronic si are un amarat de mp3 de 4x15W cu niste saracii de boxe costa nu mai putin

de 12700 EUR

Bune preturi :)))

golf3diesel 21-08-10 17:51

Re: Autohtona Noua vs SH Strain
 
totusi 31 de puncte pt o Dacie este excelent..a depasit in sfarsit performanta lui Golf 4 hahahaha :P

lord_wader 21-08-10 22:59

Re: Autohtona Noua vs SH Strain
 
Quote:

Originally Posted by GTR (Post 3600276)
Logan


Iar varianta Sandero 1.5 dci 85CP asa zis full, care oricum nu a auzit de ESP, 10 Airbaguri, climatronic si are un amarat de mp3 de 4x15W cu niste saracii de boxe costa nu mai putin

de 12700 EUR

Bune preturi :)))

Totusi e diesel GTR, verifica la concurenta daca exista vreun diesel nou mai ieftin de 11.000E

GTR 21-08-10 23:07

Re: Autohtona Noua vs SH Strain
 
Quote:

Originally Posted by lord_wader (Post 3601011)
Totusi e diesel GTR, verifica la concurenta daca exista vreun diesel nou mai ieftin de 11.000E

Subiectul este autohton nou vs SH strain si la 11000 de EUR gasesti multe dieseluri foarte bine de maxim 3 ani vechime si pana in 75K de km.
exe. gasite: Mondeo, Lancer, Octavia, toate 2008, peste 130 cp toate si mult mai bine dotate.

ApocalypseXL 22-08-10 00:36

Re: Autohtona Noua vs SH Strain
 
Quote:

Originally Posted by lord_wader (Post 3601011)
Totusi e diesel GTR, verifica la concurenta daca exista vreun diesel nou mai ieftin de 11.000E

Nu Dacia câștigă detașat împreună cu Renault la cele mai execrabile motoare europene .

Acuma serios vorbind . Știm cu toții ca testele NCAP sunt făcute la viteze mici în condiții controlate . Sa susții ca Dacia face mașini sigure pentru ca nu s-au făcut complet terci la 60km/h e o opinie trasa de par . Dragi posesori de Dacii , compania vostra iubita căreia ii închinați loialitatea voastră va baga pe gat frane pe spate pe tambur . Frâne destul bune pentru o mașina din anii 60 dar inacceptabila in anii 2010 . Bine măcar ca CE l-a bagat pe gat ABS-ul altfel era si mai rau .

Luați-va ce vreți oameni buni , dacă muriți o sa muriți fericiți ca v-ai luat o Dacie "noua si buna" nu un *** de cazan străin .

Aștept sa vad câte argumente trase de par o sa mai apară . Apărați Dacia parca v-ai apăra familia . Ironic , dat fiind faptul ca-i puneți în pericol în patriotica noastră marca de căruță .

_anaconda_ 22-08-10 02:23

Re: Autohtona Noua vs SH Strain
 
1) Daca are tamburi pe spate nu inseamna ca franeaza prost, la viteze mici/medii franeaza chiar ok pentru banii astia.

2) Sunt masini de cateva ori mai scumpe si mai grele care au tamburi pe spate. So ?

3) Sunt alte masini care se fac terci si la 60 asa ca la banii astia se comporta decent, uita-te la concurenta (Aveo de ex) sa vezi dezastru. Sa mai amintesc de E60 care costa de 5 ori cat un Logan si este sedan din clasa mare premium aparut in 2004 care avea 4 stele la euro NCAP la 60 ora ?

4) Motoarele Renault chiar nu sunt execrabile, benzinarele de cilindree mica se comporta bine si sunt fiabile, motoarele de pe RS-uri sunt de top iar diesel-urile sunt bune atata timp cat nu bagi motorina la galeata.

Voi trebuie sa luati in calcul ca este o masina NOUA, destul de fiabila care costa si 6000 EURO, cum ai vrea sa se comporte si ce dotari ai vrea sa aiba ? Astept sa imi arati o masina NOUA, la fel de mare, cel putin la fel de fiabila si cu mai multe dotari la banii astia...astept.

Asa ma pot plange si eu de un 316i la 25 000 euro ca are dotari ioc, putere ioc si asa mai departe si ca la banii astia imi iau avion SH. Voi chiar nu va prindeti ca asta e valabil pe ORICE segment si nu doar la autohtona noua vs sh strain ? Unii prefera masini noi si uite ca multi sunt multumiti cu autohtonele astea si nu numai, Dacia a iesit pe #3 in JD Power si se vinde bine si dupa 6 ani de la aparitie, la fel si Duster. Bine ca sunt romanii destepti si cumpara toate cazanele sh din germania iar aia ne cumpara noua masinile.
]

lord_wader 22-08-10 09:27

Re: Autohtona Noua vs SH Strain
 
Quote:

Originally Posted by ApocalypseXL (Post 3601135)
.Sa susții ca Dacia face mașini sigure pentru ca nu s-au făcut complet terci la 60km/h e o opinie trasa de par . Dragi posesori de Dacii , compania vostra iubita căreia ii închinați loialitatea voastră .

Vezi ca mi-ai dat mie quote, la niste chestii pe care nu le-am spus eu.
Daca vrei sa iti exprimi parerile personale despre Dacia nu ma baga si pe mine in ecuatia asta. Eu nu sunt vreun mare fan ala Daciei (am in minte si in plan alte idei de genul cazane de 20-25de ani) nici nu o divinizez, imi place doar sa fiu corect asa cum e si colegul de mai sus, Anaconda care nu are nici un interes sa sustina masina asta. Pentru mine orice masina de pana in 120Cp de familie este un mijloc de deplasare si atat.

golf3diesel 22-08-10 10:00

Re: Autohtona Noua vs SH Strain
 
@Apocalypse mai sunt destule masini cu tamburi pe spate:exemplu-Ford Fiesta generatia precedenta:dar franeaza in 41m de la 100 la 0 nu in 44-45 ca Loganul :D
@Lordwader subscriu..masinile pana in 100-120 cai sunt cam plictisitoare:D

Stage1 22-08-10 10:03

Re: Autohtona Noua vs SH Strain
 
Quote:

Voi trebuie sa luati in calcul ca este o masina NOUA, destul de fiabila care costa si 6000 EURO, cum ai vrea sa se comporte si ce dotari ai vrea sa aiba ? Astept sa imi arati o masina NOUA, la fel de mare, cel putin la fel de fiabila si cu mai multe dotari la banii astia...astept.
Urcam putin pretul si ajungem la un renault symbol.
Quote:

Unii prefera masini noi si uite ca multi sunt multumiti cu autohtonele astea si nu numai, Dacia a iesit pe #3 in JD Power si se vinde bine si dupa 6 ani de la aparitie, la fel si Duster. Bine ca sunt romanii destepti si cumpara toate cazanele sh din germania iar aia ne cumpara noua masinile.
]
Vorbesti ca un patriot adevarat, e usor sa vorbesti asa, acum te intreb, ce masina ai ? sper sa-mi raspunzi logan/sandero/duster, ca altfel tot ce-ai spus mai sus e degeaba.
N-a spus nimeni ca nu-si merita Loganul banii de masina noua, mai ales cum majoritatea europenilor au nevoie doar de un vehicul pentru deplasare x la y.
Ca tot venii vorba de nemti, cam toti stiu senzatia unui bmw/mercedes/etc, fiind criza, fiecare familie se gandeste de 2 ori, concluzia fiind ca momentan nu stim ce va fi maine, renunta la confort/performanta pentru bani, la urma urmei, poate sa-si faca treaba si cu o dacie.

Romanii in general n-au fost obisnuiti cu bmw/mercedes/etc, in trecutul apropiat daca aveai mercedes ai fost cineva, cand am fost mic si veneam prin Romania, vedeam numai dacii si cateva vw/opel gen derby/kadett, foarte rar masini premium, acum pare sa fie invers, preturile pietei SH find destul de accesibile, romanii vor sa afle cum e, alta varianta nu au, decat asa, asta-i situatia...

ApocalypseXL 22-08-10 10:17

Re: Autohtona Noua vs SH Strain
 
Quote:

Originally Posted by _anaconda_ (Post 3601238)
1) Daca are tamburi pe spate nu inseamna ca franeaza prost, la viteze mici/medii franeaza chiar ok pentru banii astia.

2) Sunt masini de cateva ori mai scumpe si mai grele care au tamburi pe spate. So ?

Nu frânele pe tambur sunt excelente numai distanta de frânare creste inexplicabil dacă le folosești , in definitiv copacul a fost mulțumit de noul lui Logan . De asta orice automobil care se respecta este echipat cu frâne pe disc . Faptul ca încă mai exista firme care iti ofera o moarte mai rapida nu înseamna ca ele produc mașini bune .

Quote:

Originally Posted by _anaconda_ (Post 3601238)
3) Sunt alte masini care se fac terci si la 60 asa ca la banii astia se comporta decent, uita-te la concurenta (Aveo de ex) sa vezi dezastru. Sa mai amintesc de E60 care costa de 5 ori cat un Logan si este sedan din clasa mare premium aparut in 2004 care avea 4 stele la euro NCAP la 60 ora ?

De acord sunt și alte gunoaie pe post de automobile . Te obliga cineva sa le cumperi . Ai ochi și internet , te poți informa înainte sa dai banul .

Quote:

Originally Posted by _anaconda_ (Post 3601238)
4) Motoarele Renault chiar nu sunt execrabile, benzinarele de cilindree mica se comporta bine si sunt fiabile, motoarele de pe RS-uri sunt de top iar diesel-urile sunt bune atata timp cat nu bagi motorina la galeata.

Da , locul 30 din 32 într-un top al fiabilității înseamnă ca sunt mașini bune . Doar ca misterios jumătate din ele se strica . :lol:

http://www.whatcar.com/car-news/what...renault/250839

Quote:

Originally Posted by _anaconda_ (Post 3601238)
Dacia a iesit pe #3 in JD Power si se vinde bine si dupa 6 ani de la aparitie, la fel si Duster. Bine ca sunt romanii destepti si cumpara toate cazanele sh din germania iar aia ne cumpara noua masinile.

Dacia a ieșit pe locul 3 în studiul făcut de JD pentru Auto Bild . Dacia a scos 83.6% nivelul de satisfacție pe care l-au exprimat proprietarii de Dacii noi .

Cu alte cuvinte 83.6 % dintre proprietarii de Dacii noi au fost mulțumiți de mașina lor . Auto Bild insista ca studiul nu reflecta calitatea mașinii ci mai degrabă cât de satisfăcuți au fost proprietarii fata de ceea se așteptau sa primească .

Cât despre J.D. Power ei nici măcar nu s-au sinchisit sa listeze marca Dacia pe website-ul lor .

Iată articolul în original :

http://www.autobild.de/artikel/j.d.-...=20&now=96#mmg

Si un link cu traducerea în engleza . (cea în romana e prea ciopârțită) :

http://translate.google.com/translat...html%26hl%3Den

adrian78bmw 22-08-10 11:15

Re: Autohtona Noua vs SH Strain
 
am vazut azi Cruze oferta Remat de la 9500 de euro..

_anaconda_ 22-08-10 12:36

Re: Autohtona Noua vs SH Strain
 
@ Apocalipse - eu m-am referit la motorizari nu la toata masina. Plus ca daca e sa ne luam dupa topul ala al tau, cam toate firmele sunt gunoaie. Nu de alta dar Mercedes are 28% per total iar S Klasse, varful de la MB are 48% din masini care au nevoie de reparatii. Brand de rahat, nu ?

Cat despre topul ala, bineinteles ca se refera la cat de multumiti sunt posesorii de masini, pana la urma asta e tot ce conteaza, sa fie el multumit nu cine stie ce cunoscator pe forumuri.

ApocalypseXL 22-08-10 13:11

Re: Autohtona Noua vs SH Strain
 
Quote:

Originally Posted by _anaconda_ (Post 3601820)
@ Apocalipse - eu m-am referit la motorizari nu la toata masina. Plus ca daca e sa ne luam dupa topul ala al tau, cam toate firmele sunt gunoaie. Nu de alta dar Mercedes are 28% per total iar S Klasse, varful de la MB are 48% din masini care au nevoie de reparatii. Brand de rahat, nu ?

Cat despre topul ala, bineinteles ca se refera la cat de multumiti sunt posesorii de masini, pana la urma asta e tot ce conteaza, sa fie el multumit nu cine stie ce cunoscator pe forumuri.

Topul ala este facut de WhatCar una din cele mai vechi si respectate publicații auto . Si se bazează pe statisticile oficiale luate de la service-uri din UK . Un top făcut de Top Gear în 2005 pune Renault pe locul 34 din 35 .


All times are GMT +2. The time now is 17:23.

- Copyright 2026 4Tuning