![]() |
Re: Autohtona Noua vs SH Strain
Quote:
Am un verisor care si-a facut masina praf, un e46 (toata fata distrusa, motor intact), baie de ulei fisurata, trebuiau schimbate aripile, farurile, bara fata, reparata baia, revospite aripile/bara si multe alte prostii mici, total cost: 2200 lei. Cat costa sa repari un logan avariat in aceleasi conditii ? un simplu om care nu cunoaste nimic, probabil ajunge la peste 2200 lei. Personal mi se face rau cand vad cum unii posesori de masini nemtesti, dau sfaturi sa cumpere romanii Logan, ca-i mai ieftin si e nou, aberatia topicului cand vad cum se compara pretul unui far de logan cu passat, copii, se gasesc faruri de passat la 150-200 lei, acelasi pret cu farurile logan noi. Am citit doar primele pagini din topic, dar s-au ajuns la niste exagerari fara rost, probabil din asemenea topicuri, cu replici exagerate, s-a ajuns ca bmw/audi/mercedes sa fie vazuti cu ochi umflati cand vorbim de consum, cand adevarul pare sa fie fix pe dos, seria 3 are acelasi consum cu amaratul logan oferindu-ti dubla putere, pana si seria 5 consuma la fel cat un logan. 520d Fuel Consumption* : 4.7L / -L / 8.0L / 5.9L Dacia 1.6 16v Fuel Consumption* : 5.9L / -L / 9.2L / 7.1L Da, cea mai amarata motorizare de seria 5 (nu pomenesc de 3, ar fi rusinos), ofera dubla putere, dublu cuplu, dublu senzatii, triplu confort, consum redus si aproape acelasi impozit decat THE BEST LOGAN. Daca sti ce masina SH sa-ti iei, iti faci macar cateva saptamani temele, nu exista nici un motiv in Romania sa-ti cumperi un logan nou. Recunosc, in alte tari la facilitatile care-ti sunt oferite, merita achizitionarea unui Logan. P.S despre Duster mi-am format o parere foarte buna |
Re: Autohtona Noua vs SH Strain
copile fugi cu lopetica la nisip si lasa-ne cu consum de 8% urban la 520 diesel.
Toate argumentele din lume ar fi plauzibile dar sa vii sa spui ca un "bemveu " 5-ar cu minim 2000 cmc fie si diesel consuma mai putin decat un logan mai ai de rontait. Si inca ceva exemplul tau cu piesele ,or fi 2200 de lei cu piese Sh si probabil si vopsea tot sh ca daca te duci intr-un service vezi ca sare lejer de 7000 ron reparatia mentionata. Evident daca o faci pe genunchi in curte reusesti cu 2200 s-o carpesti si apoi cand o vezi o vezi in autovit " bmw 320 impecabil tinut in garaj neatins ". ps: si probabil tu ai dat exemplul cu Bmw ca e visul oricarui baietas sa-si ia o cotoarba de bmw si sa fie leu in cartier. Zi-mi si mie cam ce 5-ar iei tu cu 7000 de euro? Probabil un e39 cu 250.000 km sau un e60 rasturnat pe care il repari cu 2200 de ron ca mai mult nu cred sa coste. |
Re: Autohtona Noua vs SH Strain
Eu cred ca un E39 din 2002 520d pe 0-100 kmh cred ca si 400 de metrii, isi ia de la un amarat de Logan 1.6 16v. :)
Iar pe 0-1000 de metrii,Bmw-ul e mai rapid cu 0.20 Stage1- si scuza-ma dar chiar nu-si permite,uita-te cati la % din oamenii ce au sh'uri aduse de dincolo,cauta si cumpara piese de prin dezmembrari. ;) Cred ca peste 40%..asta fara sa atac sau sa supar pe cineva. Si ce facilitati au cei de dincolo ? Sandero 1.2 16v chel la frantuzi e mai scump cu 500 de euro ca in Romania. La nemti Sandero 1.2 16v e cu 700 de euro mai scump ca in Romania,ce mai vrei ? Cel mai scump Sandero ajunge la 12.000,si culmea is unii oameni care dincolo dau 12.000 pe un Sandero,inloc sa cumpere un sh rulat la ei in tara,oare de ce ? |
Re: Autohtona Noua vs SH Strain
Quote:
Doar pentru cultura generala, 520d (chiar daca-l consider un mare rahat), SCOATE daca vrei 8 in oras, n-am precizat niciunde felul in care conduci, dar nu-i cazul sa contrazici informatiile oficiale doar ca asa vrei tu. Si acum te intreb, ca-mi vorbesti asa sigur, ai mers cu e60 520d sau 525d printr-un oras cat de cat pus la punct sa vezi cat consuma ? ma eu am fost, recunosc, daca vrei sa simti ceva sportivitate trebuie calcata, trece de 10 consum, dar mers normal, nu ajunge la 9, se incadreaza la 8.x. Quote:
Quote:
@cavaliere, tu vrei sa spui defapt, ca nu merita sa-ti cumperi nici o masina la 7000 E decat logan, acum la modul foarte serios, pana si astra-i(model 2007-2008 ) infinit mai bun decat umilul logan. Daca chiar vrei exemple care-l scot pe logan din cursa fara sa clipim, ne putem raporta la opel/vw/renault/skoda/peugeot Quote:
Cealalta majoritate de oameni care-si cumpara masini noi, gandesc foarte simplu, primesc garantia deci n-au batai de cap cu banii, dupa ce exepira, isi pot vinde masina la un pret rezonabil si-si cumpra alta; de ce cumpara neamtu sandero ? crede-ma pe cuvant, si nemtii se intreaba... Nu toti gandesc la fel, si in germania exista saraci, si acolo foarte multi oameni o duc greu, piata SH este si acolo mare, chiar foarte mare. |
Re: Autohtona Noua vs SH Strain
REPET:
Dacia Logan 1.6 16V 105CP Laureate Pret DDP (€) 9.274 Kia Cee'd Fabricatie: 2008, 109 CP 21,200 km PRET: 8,300 EUR (pret negociabil) primul proprietar, fara accident, carte service Avantaje KIA: nenumarate GARANTIE COMPLETA INCA 4 ANI SI 9 LUNI ESP Climatronic AIRBAGURI FRONTALE, LATERALE SI TIP CORTINA (5* EURONCAP) RADIO+CD+MP3+USB+AUX COMENZI PE VOLAN FARURI CU XENON ETC. Finisari si fiabilitate net superioare, motor mai bun, o masina net superioara. Cum sa alegi un Logan in defavoarea unui asemenea exemplu !? |
Re: Autohtona Noua vs SH Strain
La fel cum si primul proprietar al Ceed-ului a ales masina noua in detrimentul unui 320d 177CP SH cu relativ putini km care de asemenea are finisari superioare, motor net superior, etc.
Loganul nu are nicio vina ca e mai scump ca alte masini sh mai "bune", asta se intampla la orice clasa la orice ora. De unde sa isi ia el 320d SH cand eventualul proprietar s-a gandit la randul lui ca mai misto ar fi un 530d SH, mai bun, mai dotat, mai performant. Problema e ca 530d-ul nu exista fiindca potentialul posesor si-a luat 760Li SH ca e mai bun...si tot asa ajungem la concluzia ca doar Maybach, RR sau Bentley trebuie luate noi, restul SH ca intra mai mult la aceeasi bani...ma intreb de unde o sa tot apara sh-urile daca nu se cumpara noi in primul rand. |
Re: Autohtona Noua vs SH Strain
Stai linistit, intotdeauna vor fi categoriile care cumpara masini noi, unii merg pe rate, leasing, altii pe imprumuturi bancare, altii-si pun deoparte 1-2-3-4 ani banii, altii se folosesc de programe gen rabla, masinile noi isi vor gasi mereu noi proprietari, fara grija.
|
Re: Autohtona Noua vs SH Strain
Quote:
Si mai este o diferenta, mare intre autohtona si KIA sh vs KIA noua si BMW sh, BMW nu ofera o mare diferenta de securitate soferului si pasagerilor, aman2 au 5 ***** EURONCAP, aman2 au ESP, iar KIA chiar este o masina civilizata, fiabila, cu multe optiuni pe cand in cazul autohtonei nu tu siguranta, nu tu optiuni etc. Sa nu mai vorbim ca autohtonele mai ieftine nici ABS nu au. |
Re: Autohtona Noua vs SH Strain
@ GTR Nu te hazarda în afirmații . Kia C'eed-ul nu e tocmai cea mai fiabila mașină din lume. Dar fiind încă în garanție oalele se sparg în capul lor.
|
Re: Autohtona Noua vs SH Strain
Quote:
de prost ce e de daia ca la 20 000 isi lua VW tiguan si promova economia tarii lui da nu el ca prostu da 20 000 pe duster ca e ieftin |
Re: Autohtona Noua vs SH Strain
Quote:
|
Re: Autohtona Noua vs SH Strain
Quote:
Eu cred ca pana si in ziua de azi mai exista marci auto celebre care nu ofera aceste sisteme de siguranta standard, vrei siguranta platesti. |
Re: Autohtona Noua vs SH Strain
loganul are 3 stele euroncap si mai nou 4 stele
stalpii isi fac chiar bine datoria , se comporta destul de bine la impacte acum depinde de norocul fiecaruia de ex acest domn a supravietuit , si a facut dauna totala doua loganuri , acum e la al 3-lea https://www.youtube.com/watch?v=ZQ2LnbMnib0 |
Re: Autohtona Noua vs SH Strain
Quote:
http://www.business-forum.ro/busines...cond-hand.html |
Re: Autohtona Noua vs SH Strain
Eu personal am o super nova,sincer nu mi-as lua masina autohtona pt nimic in lume(dar momentan nu am bani de altceva).
|
| All times are GMT +2. The time now is 13:12. |
- Copyright 2026 4Tuning