Forum 4Tuning

Forum 4Tuning (https://forum.4tuning.ro/)
-   Masina mea Subaru (https://forum.4tuning.ro/130-masina-mea-subaru.html)
-   -   STI - RC (https://forum.4tuning.ro/130-masina-mea-subaru/8400-sti-rc.html)

B_60UPE 21-09-11 20:08

re: WRX STI alias "CIELO EVO II" Seby Legal Racing
 
eu nu am zis ca ai zis, dar ma gindeam ca e un impuls

SEBASTIAN 21-09-11 21:33

re: WRX STI alias "CIELO EVO II" Seby Legal Racing
 
Nu este corect sa scoti o masina repede si sa o arunci in lupta.
Masina trebuie sa mearga, sa fie rodata, setata, verificata dupa o perioada si atnci se poate spune ca este pregatita cu adevarat.

werwceul 21-09-11 21:37

re: WRX STI alias "CIELO EVO II" Seby Legal Racing
 
si cand vedem primul film cu masina?

SEBASTIAN 21-09-11 21:49

re: WRX STI alias "CIELO EVO II" Seby Legal Racing
 
Cu masina in noua configuratie... probabil o luna cu ea in faza intermediara.
Ideea este cam in felul urmator: se porneste, se face softul de rodaj unde se folosesc cateva piese de testare-verificare cum ar fi galeria de evacuare, parte din tubulatura de admisie...
Se fac setarile preliminare care se folosesc si la rodaj, adica se verifica comenzile, AFR-ulo pe fiecare cilindru in parte EGT-ul si asa mai departe.
Dupa rodaj urmeaza setarea intr-o treapta sau doua, se utilizeaza se verifica... apoi se trece la forta maxima si la curse daca este cazul.

In utimul timp am facut masini foarte puternice si performante la firma, iar asta ne ocupa mult timp si resurse mai ales daca vorbim si de peste 1000 de cai la roti.
Si asa usurel, chiar daca nu e masina mea am vazut cum sunt si cei peste 1000cp pe bune la motor si la roti.
Satisfactia lucrului bine facut este foarte mare si sper sa va bucurati si voi de ea si poate sa va mandriti ca apar astfel de masini pe meleagurile noastre.

bmwM8 21-09-11 23:34

re: WRX STI alias "CIELO EVO II" Seby Legal Racing
 
cand are loc KOE?

TURBOSS 22-09-11 18:16

re: WRX STI alias "CIELO EVO II" Seby Legal Racing
 
Quote:

Originally Posted by bmwM8 (Post 4599315)
cand are loc KOE?

ce rost are? la anu in cel mai bun caz sau 2,3 ani 44 de ani sau cel mai sigur pe lumea cealalta.

fata de evo JOS PALARIA, LOCUL 1 la grupa lui. subaru este o enigma. nu trebuie sa se supere nimeni pe mine, eu doar relatez lucruri adevarate, ATAT.

SEBASTIAN 22-09-11 19:37

re: WRX STI alias "CIELO EVO II" Seby Legal Racing
 
Stai linistit EVO X al meu este o masina de strada cu mici velitati spre marea performanta in timp ce STI-ul este intr-o alta grupa valorica.
https://www.youtube.com/watch?v=Zovj-M5C4B8
https://www.youtube.com/watch?v=i7HLW...eature=related

PS - nu-mi dau seama daca te cunosc dar se pare ca vrei sa iesi in evidenta atacandu-i pe altii, desi cred ca politica ta cu iz de noise nu este eleganta... dar daca nu fuge masina mcar zgomot sa faca :arrow:

BAMBAKE 27-09-11 14:24

re: WRX STI alias "CIELO EVO II" Seby Legal Racing
 
fara nici un iz de scandal, doar o intrebare nevinovata: pana la primavara masina o sa fie gata? nu de alta dar m-a impresionat filmuletul wrx-ului de acum cativa ani(cel cu rs6, vs cu motocicleta) si sunt curios cum o sa mearga cand totul va fii ok cu masina. cred ca masina o sa mearga intr-un mare fel.

SEBASTIAN 19-10-11 10:12

Re: WRX STI alias "CIELO EVO II" Seby Legal Racing
 
Indiferent ce se intampla eu nu ma grabesc.
Graba strica treaba si mai ales graba din ajunul curselor.
In principiu masina ar putea fi gata cu mult inainte de primavara, insa nu mi-am propus decat termenul de a fi bine facuta.

Acum se lucreaza la instalatia electrica pentru noul ECU stand alone Vi-PEC.

Racing Code a mai setat aceasta marca de ECU pe mai multe modele din gama Subaru, Mitsubishi dar si alte marci de exemplu montat pe motor de M5 Turbo...

Ceea ce am ales eu si recomand cu caldura tuturor celor interesati este un plugin V44.
http://www.vi-pec.com/page_files/pluginecu.htm

Mai mult va pot spune ca Racing Code le importa, le vinde si le seteaza.

Din punct de vedere al montajului este foarte interesant ca pentru unele modele montajul se face in carcasa originala a calculatorului de serie.
Se scoate placa de serie si se introduce cea de la Vi-PEC.
https://img685.imageshack.us/img685/5611/19102011202.jpg

gabrielwrc 27-10-11 01:24

Re: WRX STI alias "CIELO EVO II" Seby Legal Racing
 
Salut si ca ideea sa fie intemeiata uite:
http://www.ebay.co.uk/itm/Front-Clip...item3a6b918568
aici ai tot ce iti trebuie, suma este foarte mica fata de ce sa cheltuit cu subaru in cauza, la modificarile aduse motorului ,multumesc!

cren 27-10-11 05:23

Re: WRX STI alias "CIELO EVO II" Seby Legal Racing
 
Quote:

Originally Posted by gabrielwrc (Post 4672204)
Salut si ca ideea sa fie intemeiata uite:
http://www.ebay.co.uk/itm/Front-Clip...item3a6b918568
aici ai tot ce iti trebuie, suma este foarte mica fata de ce sa cheltuit cu subaru in cauza, la modificarile aduse motorului ,multumesc!

Mai fac si altii masini cum vrei tu dar asta nu inseamna sa construiesti ceva ,calea cea mai usoara este pentru cei slabi.
La greutatea suplimentara ,centru de greutate si la multe altele te-ai gandit ?
Ceva gandit cu cap pentru cei cu idei bune ai aici .
http://honda-tech.com/showthread.php?t=2763036
Cu asta sper ca terminan cu polemica pe langa subiect si ma scuz in fata celor care cu adevarat sant interesati de rezultatul final al muncii depuse de Sebastian.
ESTI PE ARATURA PRIETENE :rolleyes2

bmwM8 28-10-11 09:43

Re: WRX STI alias "CIELO EVO II" Seby Legal Racing
 
nu are nici o legatura masina asta, cielo evo II, cu ce proiecte au facut baietii din afara RO, aia de pe forumurile alea.

anul asta, dar mai ales la anul vor fii cateva masini cu pretentii foarte foarte mari. asteptam sti-ul sa vedem ce va face.

SEBASTIAN 28-10-11 17:45

Re: WRX STI alias "CIELO EVO II" Seby Legal Racing
 
Au mai fost situatii in care am fost acuzat ca fac masina pe bordura in spatele blocului...
Si au venit masini mult mai titrate de afara si au plecat cu coada-ntre picioare.
Recunosc nu ma pricep la marketing si nici la relatia cu publicul dar treaba e facuta bine.
Iar apropo de ce se face afara, vreau sa spun ca am vazut masini cu xxx cp desenati pe net si pe stand s-au rusinat.
Voi de ce credeti ca multi "tuneri" evita dyno si fug de el ca dracul de tamaie.
Apropo se ofera cineva sa ma ajute cu raspuns la intrebarea de aici: https://forum.4tuning.ro/61-provocari...ml#post4490095 ?
Este o intrebare la care nu am primit raspuns corect de la nimeni .

gabrielwrc 29-10-11 10:23

Re: WRX STI alias "CIELO EVO II" Seby Legal Racing
 
Salut, si da contrar celor spuse de multi nissan gt-r sa dovedit a fi de departe cea mai tunabila masina de strada...de aia cei care in trecut au tunat alte modele ajung tot la gt-r, candva eram si eu fan subaru dar "era" respectiva a apus de mult! multa bafta si poate rezolvi prb aici ...
http://cgi3.ebay.com/ws/eBayISAPI.dl...iveomotorsport
La ei poti comanda ce vrei, iti fac aproape orice la comanda! Si rog "resturile" avocatilor sa se abtina de la comentarii juvenile...multumesc ;)
[/B]

SEBASTIAN 29-10-11 13:42

Re: WRX STI alias "CIELO EVO II" Seby Legal Racing
 
Cum poti sa crezi ca pot fi atat de naiv sa cumpar produse de motorsport de pe e-buy?
Pe cei de la http://www.fiveomotorsport.com/ ii cunosc, am lucrat cu produse de la ei dar au si ei limitele lor in ciuda celor spuse de suprafata.
In ce priveste GT-R modelul 35 eventual ultima generatie este o masina intradevar supertunabila, o baza buna de lucru, insa mie imi place sa ma dau cu handicap, sa vedem care e mai tare fierul sau mintea.
Altfel nu trebuie sub nici o forma sa neglijam bigblock si sa reinem ca tot ce este pana acolo este oarecum o joaca si performantele de acolo incep.
Farmecul pe care il ofera Subaru este pentru oameni care stiu, care inteleg natura lucrurilor, iar o masina atat de evoluata arhitectural nu prea mai stiu si ma gandesc sa pun din acest motiv semnul egal cu Honda NSX.
Cand Nissan o sa scoata o masina cu o arhitectura atat de evoluata si cu o masa de pana la 1500Kg am sa iau in calcul solutia, pana atunci da-timi voie sa salut masinile italiene, stiu ele care si Porsche care mai nou ofera 7 trepte manuale.

SEBASTIAN 30-10-11 15:29

Re: WRX STI alias "CIELO EVO II" Seby Legal Racing
 
https://img707.imageshack.us/img707/9885/28102011223.jpg
Dupa cum se poate vedea este putina dezordine pentru moment si mai sunt cateva lucruri de pozitionat corect.
https://img18.imageshack.us/img18/119...2011222.th.jpg
In imaginea de mai sus se vede pistolul- lampa stroboscopica pentru verifcarea clasica a avansului.
https://img830.imageshack.us/img830/8018/28102011228.jpg
Configurarea ECU, fiind un prim pas inainte de pornirea cu noua electronica.
Aici partenerul meu Alexandru stie sa orchetreze modificarile mecanice dirijand functionarea motorului mai bine decat dirija orchestrele Sergiu Cilibidache.

gabrielwrc 31-10-11 00:35

Re: WRX STI alias "CIELO EVO II" Seby Legal Racing
 
Salut, sunt de acord cu R35...cu restul mai putin si iti spun si de ce: cu o suma x de bani alocata unui subaru sti si aceiasi suma alocata unui amarat de R32 performantele ptr 402M( ca de asta discutam aici) sunt favorabile nissanului, atunci cum sta treaba cu raportrea maselor, greutate etc...spune-mi tu de ce sa aleg un sti! mulumesc
Quote:

Originally Posted by SEBASTIAN (Post 4676947)
Cum poti sa crezi ca pot fi atat de naiv sa cumpar produse de motorsport de pe e-buy?
Pe cei de la http://www.fiveomotorsport.com/ ii cunosc, am lucrat cu produse de la ei dar au si ei limitele lor in ciuda celor spuse de suprafata.
In ce priveste GT-R modelul 35 eventual ultima generatie este o masina intradevar supertunabila, o baza buna de lucru, insa mie imi place sa ma dau cu handicap, sa vedem care e mai tare fierul sau mintea.
Altfel nu trebuie sub nici o forma sa neglijam bigblock si sa reinem ca tot ce este pana acolo este oarecum o joaca si performantele de acolo incep.
Farmecul pe care il ofera Subaru este pentru oameni care stiu, care inteleg natura lucrurilor, iar o masina atat de evoluata arhitectural nu prea mai stiu si ma gandesc sa pun din acest motiv semnul egal cu Honda NSX.
Cand Nissan o sa scoata o masina cu o arhitectura atat de evoluata si cu o masa de pana la 1500Kg am sa iau in calcul solutia, pana atunci da-timi voie sa salut masinile italiene, stiu ele care si Porsche care mai nou ofera 7 trepte manuale.


gabrielwrc 31-10-11 01:11

Re: WRX STI alias "CIELO EVO II" Seby Legal Racing
 
https://www.youtube.com/watch?v=eBbzr...eature=related

Am postat pe de la noi ca sa nu se mai rascoleasca patriotismul si tarata in uni si altii, cu ce fac altii "AFARA" fara a gasi alte raspusuri... pertinente, poate imi explica si mie cineva cum si-a permis acest "strain" mai mult sau mai putin, sa va dea peste nas in ordinea alfabetica? ca din sursele filmate nu a facut nimeni fata, nici macar cu marcile amintite de tine SEBASTIAN, Sper sa ma lamureasca cineva fara sa bata campii "ca ala a facut asa si bla bla"... ptr cine a pierdut firul evenimentelor masina D-lui IGOR VRABIE e un amarat de R32 RB26DET care a snopit tot ce a prins, SINGURUL care i-a facut fata a fost tot un nissan gti-r la baza (exelixis).!

Poate se gaseste cineva cu un subaru,sau altceva facut in romania sa sustina contrariul, multumesc! ;)

SEBASTIAN 31-10-11 04:52

Re: WRX STI alias "CIELO EVO II" Seby Legal Racing
 
Intr-o tara in care chiar presedintele se implica ca sa dezvolte fenomenul curselor pe 402m, in care la final de sezon i se fac cadou bani sau o masina de peste 25000euro asa cum a fost in cazul lui Igor bugetele alocate sunt pe masura.
Se stie ca automobilismul este cel mai scump sport din lume si Romania este o tara care nu si-a permis bugete corecte pentru aceasta ramura.
In ce priveste Nissanul mic afla ca aceea chiar daca are patron grec este firma romaneasca.
Dar totusi hai sa discutam pe baza subiectului topicului nu sa ne uitam in curtile altora pe sistemul capta vecinului.
Sincer mi se rupe de ce fac altii eu fac ceea ce-mi place mie, iar masina modificata de mine, care nu e de provenienta romaneasca ci tot japoneza nu este o veritabila masina de drag avand si alte veleitati.
Care este masina preparata de tine si care este blazonul tau in aceasta lume romaneasca pe care o blamezi?

szambi77 31-10-11 14:04

Re: WRX STI alias "CIELO EVO II" Seby Legal Racing
 
Atatea dusmanii, contradictii etc... Pana la o anumnita limita este normal ca suntem oameni si comunicam chiar si in contradictorialitate dar undeva exista limita asta ca incercand sa urmaresc modificarile facute pe subaru saream peste zeci de posturi inutile de cearta si se pierde firul.

gabrielwrc 31-10-11 15:08

Re: WRX STI alias "CIELO EVO II" Seby Legal Racing
 
Salut, iti multumesc ptr timpul acordat...constat ca imi raspunzi la intrebari cu alte intrebari...deci nu are rost, ma asteptam oarecum. 2012 bate la usa si noi nu ne-am trezit din vise cu zmei sau balauri :)) tot mai credem ca noi am pus "roata" la pruna in motorsport...dar de unde, au fost altii deja acolo! Si ca deliciu personal inca mai am in curte o masina de povenienta romaneasca pe care ma chinui sa o imbunatatesc maxim, pe langa ea se afla si altele injectate cu "sushi"...de care se ocupa cei avizati! Altceva... pot sa iti urez multa bafta si sper sa mi se dovedeasca contrariul pana la urma referitor la acel R32 si pulsarul sub tutela greceasca facut de romani. Cu alte cuvinte romanii care isi cheltuie zecile de mii de euro sa o faca demonstrand pa ce au dat banii! multumesc ;)
Quote:

Originally Posted by SEBASTIAN (Post 4680173)
Intr-o tara in care chiar presedintele se implica ca sa dezvolte fenomenul curselor pe 402m, in care la final de sezon i se fac cadou bani sau o masina de peste 25000euro asa cum a fost in cazul lui Igor bugetele alocate sunt pe masura.
Se stie ca automobilismul este cel mai scump sport din lume si Romania este o tara care nu si-a permis bugete corecte pentru aceasta ramura.
In ce priveste Nissanul mic afla ca aceea chiar daca are patron grec este firma romaneasca.
Dar totusi hai sa discutam pe baza subiectului topicului nu sa ne uitam in curtile altora pe sistemul capta vecinului.
Sincer mi se rupe de ce fac altii eu fac ceea ce-mi place mie, iar masina modificata de mine, care nu e de provenienta romaneasca ci tot japoneza nu este o veritabila masina de drag avand si alte veleitati.
Care este masina preparata de tine si care este blazonul tau in aceasta lume romaneasca pe care o blamezi?


SEBASTIAN 31-10-11 15:16

Re: WRX STI alias "CIELO EVO II" Seby Legal Racing
 
Quote:

Originally Posted by szambi77 (Post 4681149)
Atatea dusmanii, contradictii etc... Pana la o anumnita limita este normal ca suntem oameni si comunicam chiar si in contradictorialitate dar undeva exista limita asta ca incercand sa urmaresc modificarile facute pe subaru saream peste zeci de posturi inutile de cearta si se pierde firul.

Nu pot decat sa fiu de acord cu tine.
Din pacate asta e realitatea in care traim.

gabrielwrc 01-11-11 14:06

Re: WRX STI alias "CIELO EVO II" Seby Legal Racing
 
Salut, nu a durat foarte mult zic eu...Lateral Performance Limited iti pot face injectoare side feed de la 1200cc-1500cc ,e un tip MARK care te va ajuta... si orice altceva in domeniul piese custom pe care nu le gasesti in tara sunt foarte seriosi si cu un nume foarte bine cunoscut, ca de altfel si ANDY F tot cu ei lureaza!( Si nu uita ca unde dragoste nu e...noi facem), :)) aparentele de obicei insala!!! ding...multa bafta , accept discutii pertinente cu oricine , multumesc! http://lateralperformance.co.uk/contact.php
Quote:

Originally Posted by SEBASTIAN (Post 4675407)
Au mai fost situatii in care am fost acuzat ca fac masina pe bordura in spatele blocului...
Si au venit masini mult mai titrate de afara si au plecat cu coada-ntre picioare.
Recunosc nu ma pricep la marketing si nici la relatia cu publicul dar treaba e facuta bine.
Iar apropo de ce se face afara, vreau sa spun ca am vazut masini cu xxx cp desenati pe net si pe stand s-au rusinat.
Voi de ce credeti ca multi "tuneri" evita dyno si fug de el ca dracul de tamaie.
Apropo se ofera cineva sa ma ajute cu raspuns la intrebarea de aici: https://forum.4tuning.ro/61-provocari...ml#post4490095 ?
Este o intrebare la care nu am primit raspuns corect de la nimeni .


SEBASTIAN 01-11-11 17:38

Re: WRX STI alias "CIELO EVO II" Seby Legal Racing
 
De putin timp masina este functionala, dar nu si in deplinatatea fortelor ei, asta are sa se intampl dupa ce totul este pus la punct si dupa rodaj.
https://www.youtube.com/watch?v=qbp45CF9tzw
In ce priveste injectorele celor din linkul de mai sus se opresc destul de jos.
Cu injectoare de calitate buna chiar daca au dimensiune mare se poate merge la turatii joase si asa:
https://www.youtube.com/watch?v=YE63ThMc3z4

gabrielwrc 01-11-11 17:52

Re: WRX STI alias "CIELO EVO II" Seby Legal Racing
 
Salut, da ma bucur sa vad ca masina functioneaza, sunt tare curios ce ai vrut sa spui legat de injectoare?...cat legat de calitatea lor nu cred ca se pune problema, ei fac acolo aproape orice la comanda ;), dar asta e, nu poti intra la om in casa, sa te apuci sa ii schimbi muzica...:)) poate ma lamuresti aici sau pa privat de unde provin injectoarele tale? daca nu e TOP SECRET, multumesc

vcsomin 02-11-11 08:21

Re: WRX STI alias "CIELO EVO II" Seby Legal Racing
 
1400cc ? hmm, nu sunt prea mici ? nu de alta dar intri la grupa mea, si vreau sa stiu daca sa imi fac probleme sau nu :lol:

SEBASTIAN 02-11-11 13:05

Re: WRX STI alias "CIELO EVO II" Seby Legal Racing
 
Quote:

Originally Posted by vcsomin (Post 4685117)
1400cc ? hmm, nu sunt prea mici ? nu de alta dar intri la grupa mea, si vreau sa stiu daca sa imi fac probleme sau nu :lol:

https://img810.imageshack.us/img810/8420/01112011243.jpg
In mod cert sunt destul de mici dar cu o electronica buna gestionata de cine trebuie, pe un motor cu o eficienta volumetrica excelenta , cred ca rezultatele pot fi remarcabile.
Am vazut 500WBHP cu benzina de pompa si injectoare de 1000cc.
Am vazut 400WBHP cu benzina de pompa si injectoare de 650cc.
In ambele cazuri nu este foarte corect dar se poate, depinzand de mai multi factori.
Injectoarele pe care le folosesc nominal sunt de 1400cc, dar au un tabel dat de producator care indica debitele la care pot lucra in functie de presiunea din rampa comuna de benzina.
De exemplu un producator serios de injectoare prezinta produsele cam asa:
http://power-enterprise.co.jp/englis...ctor/index.htm
Dar explica cum pot fi exploatate si in ce conditii :
http://www.google.ro/url?sa=t&rct=j&...4OYQrA&cad=rja
Astefel valorile de care vorbim sunt pur orientative intr-o discutie libera ca si presiunea in turbo.
In plus sistemul acesta de alimentare mai are un injector(imens, la care in functie de cerita I se pune o anumita duza) cu un alt tip de comanda care vine sa ajute cand este cazul.
Oricum putin nos nu cred ca strica asa ca este si el pregatit, adica montat deja.
https://img638.imageshack.us/img638/4921/01112011249.jpg
https://img834.imageshack.us/img834/3470/01112011251.jpg

vcsomin 02-11-11 16:21

Re: WRX STI alias "CIELO EVO II" Seby Legal Racing
 
:D NOS, am scapat , te urca o clasa mai sus ;)
E bine ca , reapare o legenda pe strazi ;)

SEBASTIAN 02-11-11 16:26

Re: WRX STI alias "CIELO EVO II" Seby Legal Racing
 
Nu ma intereseaza clasele, grupele ... oricum mai pot exista si altele, chiar si alea acum se modifica...
In trecut nu am folosit nosul in nici o cursa, doar l-am testat putin.
Nu cred ca a fost o legenda, a fost doar o masina foarte performanta, bine facuta care mi-a adus satisfactii mari la momentul respectiv. Adevarat este ca si multa invidie si vorbe urate aruncate-n vant de oameni fara menire.
Daca va aduceti aminte eu nu am provocat pe nimeni, nu am tras de nimeni si nu am acceptat provocari care nu mi-au creat emotii.
Asta nu inteleg la multi, isi fac masini destul de tari si vaneaza prada mica.
In continuare spun si cred ca una din cele mai rapide masini de pe strada a fost, poate inca este Porscheul lui Maftei si imi pare rau ca nu am reusit sa fac o cursa cu el.
O alta cursa fantastica ar fi fost cu masina lui Victor Baldescu care desi m-a contactat sa o facem ulterior s-a razgandit trimitand masina afara din tara. <i-ar fi creeat emotii mari si sigur pleca cu prima sansa dar eu ma puneam la start cu gandul de a invinge.
Am fost in contra timp cand ii mergea lui nu-mi mergea mie, iar in prima faza era mult prea lent. Nu am sa-l provoc nici pe el dar mi-ar placea o astfel de cursa.

vcsomin 02-11-11 16:46

Re: WRX STI alias "CIELO EVO II" Seby Legal Racing
 
Informativ ce AR ara turbina - pe evacuare, si cam la ce tuaratie ai 1bar ?

SEBASTIAN 02-11-11 17:03

Re: WRX STI alias "CIELO EVO II" Seby Legal Racing
 
Toate informatile legate de turbina sunt confidentiale, turbina purtand marca Greddy si fiind produsa conform specificatilor acestora de departamentul de turbine al Mitsubishi.
Nu pot sa spun la cat are un bar inante de setare, nu voi face acest test pe banii mei sau pe ai clientilor si oricum cred ca depinde de treapta iar la start ALS poate urca presiune si la peste 2 bari.
https://img294.imageshack.us/img294/1733/mg2888.jpg

https://img524.imageshack.us/img524/7167/turbos.jpg

vcsomin 02-11-11 17:26

Re: WRX STI alias "CIELO EVO II" Seby Legal Racing
 
Din imagine pare a fi un hybrid, cu o turbina pe evacuare destul de mare / oricum 2 bari la start, chiar nu cred ca sunt necesari, mai ales semislicku-uri sau ceva de gen.

SEBASTIAN 02-11-11 17:34

Re: WRX STI alias "CIELO EVO II" Seby Legal Racing
 
Nu am spus ca o sa fac 2 bari la start desi aveam inante 1.9 cu trepte de reflaj din 300 in 300 rpm noua etaje.
Asta cu LC se vede lasetarea de pista si ma gandesc sa montez slicuri din nou, mie nu-mi plac semislicurile sunt pacaleli dupa gustul meu.

Bryan 02-11-11 17:35

Re: WRX STI alias "CIELO EVO II" Seby Legal Racing
 
Intrebare de necunoscator.. in cutie s-a umblat? ma refer la rapoarte. stiu ca cutia standard e foarte scurta, la o asemena putere ar fi un dezavantaj dpdv al aderentei (parerea mea)

gabrielwrc 02-11-11 17:44

Re: WRX STI alias "CIELO EVO II" Seby Legal Racing
 
Salut, in cutie sa umblat sigur...ea cade destul de frecvent dupa pragul de 450+...destept tabelul cu injectoarele, dar puteam sa fac pariu ca explictia vine de pa un site american sau japonez :)), oricum a inceput sa se miste treaba aici si asta era ideea de fapt ! ;)

dog-box cred ca urmeaza dupa primele setari...presimt asta!

SEBASTIAN 02-11-11 17:52

Re: WRX STI alias "CIELO EVO II" Seby Legal Racing
 
Quote:

Originally Posted by Bryan (Post 4686362)
Intrebare de necunoscator.. in cutie s-a umblat? ma refer la rapoarte. stiu ca cutia standard e foarte scurta, la o asemena putere ar fi un dezavantaj dpdv al aderentei (parerea mea)

Dimpotriva este o cutie de viteze destul de lunga pentru acest gen de vehicul.
La VTM de exemplu se scurteaza rapoartele mult mai mult, eu am sa le pastrez si compesez cu puterea.
Pe la 7000rpm are 300km/h in trapta 6 iar treapta 1 trece de 60km/h.
Marind turatia automat fiecare viteza in km/h pe treapta a crescut.
Da am umblat in cutie schimband diferentiale, altfel se rupeau planetare, grupuri si masina mergea pe asfalt curat cam ca pe ud, incercand sa dea in gol de fiecare data cand o roata avea aderenta mai mica.
As cum este acum asigura o motricitate mult superioara, dupa gustul meu nimic de reprosat daca afara este uscat.
http://www.cusco.co.jp/en/catalog/cu...rs_typemz.html

ZAUBER 03-11-11 00:26

Re: WRX STI alias "CIELO EVO II" Seby Legal Racing
 
cum se face rodajul corect la o masina modificata tare?
rodaj in gol, ~300 km, sarcina usoara-medie ~300 km si forta tot ~300 km?

SEBASTIAN 03-11-11 07:08

Re: WRX STI alias "CIELO EVO II" Seby Legal Racing
 
Sunt foarte multe metode de rodaj si toate dau rezultate foarte bune.
Eu am ales ca masina sa functioneze in gol pentru cateva ore bune, la turatii mici dar nu la 1000rpm.
Dupa aceasta se vor face mici setari de amestec, avans, pozitionare axe cu came si se v-a trece la un mers cu sarcina usoara in regimuri variate de turatie pana in 4000rpm.
Nici macar imediat dupa rodaj masina nu o sa fie supusa sarcinilor mari.
Cosworth da un sistem de rodaj pe dyno foarte interesant.
Noi am efectuat pentru clientii nostri astfel de oeratii si rezultatul a fost cel asteptat.
Cosworth spune asa:
"Engine Break-in
It is critical that your Cosworth engine is not started with an excessively rich fuel mixture. An excessively
rich mixture will wash away the oil in the cylinders and the rings can potentially never break-in causing
excessive oil consumption, crankcase blow-by and lower power output. This damage is permanent.
If the engine will be broken in by driving the car, we recommend you keep the engine speed below 4000
rpm. Drive the vehicle at various loads, speeds, and throttle positions while keeping engine speeds below
4000 rpm for approximately 1000 miles or 1660 kilometers. The longer the engine is broken in, the better
your results will be. If breaking your engine in on an engine dynamometer, follow the break in procedure
detailed below. You can use the guideline for a chassis dynamometer as well, but load readings will
differ. If using a chassis dynamometer make sure to keep water temperatures below 95 degrees Celsius
and oil temperatures below 110 degrees Celsius.
• Run at 2000rpm @ 50-60 lbf-ft. load for 20 minutes
• Run at 3500rpm @ 90-100 lbf-ft. load for 20 minutes
• Run at 4250rpm @ 100-110 lbf-ft. load for 10 minutes
• Run at 4250rpm @ 125-135 lbf-ft. load for 5 minutes
• Run at 5500rpm @ 125-135 lbf-ft. load for 5 minutes
• Run at 5700 rpm @ WOT for 2 minutes (not to exceed 300 lbf-ft.)
During the final break-in stage, the boost should be limited so as not to exceed 350 lbf-ft. of torque.
Some initial ECU calibration activity may be required to complete break-in with proper air fuel ratios. The
engine should be calibrated to achieve an air fuel ratio rich enough for the type of fuel you are using.
Consult with a professional tuner if you are unsure of an air fuel ratio the engine requires. Boost should
be regulated so as not to exceed 300 lbf-ft. of torque during the break in process. Once ECU calibration is
complete up to 7000rpm, the short block should be ready for a WOT, full power run throughout the entire
power band
."

vcsomin 07-11-11 13:44

Re: WRX STI alias "CIELO EVO II" Seby Legal Racing
 
SI eu am folosit acelasi program de rodaj , chiar daca nu masina este un audi. Dar posesurul dyno-ului seteaza in special masini japoneze, si mi-a recomandat programul respectiv , a fost ok, si e mai sigur ca strada, dar mai scump :sad:

SEBASTIAN 07-11-11 16:11

Re: WRX STI alias "CIELO EVO II" Seby Legal Racing
 
Eu am sa combin putin.
Voi face programul de rodaj pe dyno dupa care las masina la o putere micuta si o plimb putin pe strada.
Asta e ce sa-i faci daca nu ai dyno dai cateva sute de euro si faci rodajul mai ales daca nu ai o masina de drum public.


All times are GMT +2. The time now is 21:55.

- Copyright 2026 4Tuning