Forum 4Tuning

Forum 4Tuning (https://forum.4tuning.ro/)
-   VERSUS AUTO (https://forum.4tuning.ro/55-versus-auto.html)
-   -   Autohtona Noua vs SH Strain (https://forum.4tuning.ro/55-versus-auto/190217-autohtona-vs-sh-strain.html)

B-99-SAA 19-08-10 08:01

Re: Autohtona Noua vs SH Strain
 
Adevarul e ca am votat autohtona noua, si as face asta DACA as avea banii necesari. Sunt deja satul de banci si credite, rate, abea astept sa scap de ele.... Si probabil ca daca as avea 10.000 euro cash, m-as mai gandi sa mai pun 1000-2000 si sa ma indrept spre alta marca, evident tot noua. Dar tinand cont ca traim unde traim, si fiecare are un alt context social in care isi desfasoara viata, e greu de multe ori sa ai atatia bani strict pt o masina. Iar in cazul unuia care cu chiu cu vai strange 3000-4000 de euro pt un SH, sigur nu e dispus sa preia vreun leasing sau sa faca imprumut pt diferenta, ci e gata sa faca un compromis pt o masina SH.
Toate pleaca de la bani, si de la cat e dispus omu sa cheltuie cu achizitionarea unei masini, in functie de cat de mult merge, si ce pretentii are. Oricum, nu-i poate blama nimeni pe cei care aleg un Logan nou, chiar si in rate.

PS: Logan 1.2 16v 75CP (prin programul remat): de la 3650 pana la 5570 (in functie de dotari). Nu e o oferta deloc de neglijat pt cei cu venituri reduse....

cristixxxlog 19-08-10 09:56

Re: Autohtona Noua vs SH Strain
 
In momentul de fata votez SH strain. Motivul insa e unul singur: Dacia sta prost la capitolul siguranta. Daca un Logan ar fi avut macar 4 stele atunci poate alta ar fi fost parerea. Daca siguranta ar fi aceeasi, feeling-ul de nou pentru mine ar conta mai mult.

GTR 19-08-10 18:27

Re: Autohtona Noua vs SH Strain
 
Am vazut azi "live" Loganul accidentat de pe Bd. Magheru al carui sofer a murit.
Vor aparea pozele si filmuletele si va rog sa le studiati sa vedeti daca este admisibil ca un sofer sa moara intr-o masina astfel accidentata, o masina care se fabrica in 2010.

Este exact cel mai important motiv, cum a spus si cristixxxlog mai sus, pentru care sa-ti cumperi o masina SH straina. Am vazut soferi de masini din anii '90 care in accidente mai grave au scapat cu viata si uneori chiar fara vatamari corporale grave.

xxdadixx 19-08-10 20:25

Re: Autohtona Noua vs SH Strain
 
1 Attachment(s)
Azi am vazut in service un Logan Facelift si mi-a sarit in ochi o chestie.
Nu stiu daca toate logan-urile sunt asa dar asta avea o protectie de cauciuc, ca un fel de cheder la roata stanga spate. Chederul asta ros, e prins pe o bucata taioasa de metal si ar trebui sa protejeze furtunul ce duce la franele din spate. Se vede clar cum a inceput sa se roada si curand, omul va ramane fara frane :)
Repet, nu stiu daca toate au improvizatia asta sau asta era mai special.

GTR 19-08-10 20:54

Re: Autohtona Noua vs SH Strain
 
Quote:

Originally Posted by xxdadixx (Post 3596679)
Azi am vazut in service un Logan Facelift si mi-a sarit in ochi o chestie.
Nu stiu daca toate logan-urile sunt asa dar asta avea o protectie de cauciuc, ca un fel de cheder la roata stanga spate. Chederul asta ros, e prins pe o bucata taioasa de metal si ar trebui sa protejeze furtunul ce duce la franele din spate. Se vede clar cum a inceput sa se roada si curand, omul va ramane fara frane :)
Repet, nu stiu daca toate au improvizatia asta sau asta era mai special.

Asta ca asta, dar structura slaba a caroseriei, cu puncte de deformare deficitare, cu lipsa unor airbag-uri, lipsa unui ESP, etc. fac din Logan o masina mediocra a anilor '90 din punctul de vedere al sigurantei.
In afara de motorizari, si alea cu cel putin o generatie in urma, siguranta, finisarile si materialele sunt de foarta slaba calitate si toate astea vandute la un pret chiar exorbitant daca stam sa ne gandim la variantele mai bine motorizate si cu ceva echipare care trec de 10 k de EUR si nu ofera mai nimic in comparatie cu concurenta.

lord_wader 19-08-10 23:59

Re: Autohtona Noua vs SH Strain
 
Cam ai dreptate GTR, dar toate se reflecta in pret. Mereu am pus intrebarea: ce masina noua iti iei la 7.000E+3rable care sa fie la nivelul unui Vw, skoda, ford etc dar sa iti ofere si spatiu si serivice acceptabil, si un pic de fiabilitate etc? Tu de exemplu ti-ai da banii pe un fiat albea sau pe un accent? Sau ai alege un Lupo? ori o Corsa? Sunt curios ce ai alege tu efectiv de banii astia dar sa fie si nou si sa nu depaseasca bugetul ori sa implice leasing, schimburi, mega promotii etc.

golf3diesel 20-08-10 08:24

Re: Autohtona Noua vs SH Strain
 
"masina de 7000 euro" sa fie la nivelul lui VW hahahahaha asta e buna rau..nu e posibil :) poate noua Skoda Felicia sa miste ceva in front...

GTR 20-08-10 08:56

Re: Autohtona Noua vs SH Strain
 
Quote:

Originally Posted by lord_wader (Post 3597057)
Cam ai dreptate GTR, dar toate se reflecta in pret. Mereu am pus intrebarea: ce masina noua iti iei la 7.000E+3rable care sa fie la nivelul unui Vw, skoda, ford etc dar sa iti ofere si spatiu si serivice acceptabil, si un pic de fiabilitate etc? Tu de exemplu ti-ai da banii pe un fiat albea sau pe un accent? Sau ai alege un Lupo? ori o Corsa? Sunt curios ce ai alege tu efectiv de banii astia dar sa fie si nou si sa nu depaseasca bugetul ori sa implice leasing, schimburi, mega promotii etc.

Exact acesta este subiectul topicului si cred ca un exemplu foarte bun este cel cu KIA pe care l-am dat anteior. 5 ***** EURONCAP, intre 6-10 airbag-uri, este in topul fiabilitatii, are cea mai mare garantie totala, etc.

B-99-SAA 20-08-10 09:01

Re: Autohtona Noua vs SH Strain
 
Quote:

Originally Posted by lord_wader (Post 3597057)
Cam ai dreptate GTR, dar toate se reflecta in pret. Mereu am pus intrebarea: ce masina noua iti iei la 7.000E+3rable care sa fie la nivelul unui Vw, skoda, ford etc dar sa iti ofere si spatiu si serivice acceptabil, si un pic de fiabilitate etc? Tu de exemplu ti-ai da banii pe un fiat albea sau pe un accent? Sau ai alege un Lupo? ori o Corsa? Sunt curios ce ai alege tu efectiv de banii astia dar sa fie si nou si sa nu depaseasca bugetul ori sa implice leasing, schimburi, mega promotii etc.

Pretul ca pretul, dar intr-adevar am fost socat sa vad ca dupa un accident relativ usor, fara o viteza prea mare, soferul a murit... Pai da-o-n mama ei de treaba, ce masina e aia de se da odata peste cap si moare omu la 70-80 pe bulevard (mai mult nu cred ca avea). Nici nu vreau sa-mi imaginez un impact frontal cu un copac d-ala gros... :???: Pretul e mic, mai ales prin prgramul "rabla", dar niciodata nu stii cand se inampla ceva, un accident din vina altuia care intra pe contrasens, si poti s-o mierlesti.... fierul oricum e fier, orice i-ai face, dar macar e un fier bine gandit si cu scopul ca la contorsionare sa te scoata pe tine intreg. Sa nu mai zic faza cu "protectia" la furtunele de frana...:x Sincer, la un moment dat chiar ma gandeam ca poti face o afacere cu ofertele astea, dar dupa ce am vazut imi retrag cuvintele. Daca n-ar fi reducerile de la "rabla", 10k euro ar fi enorm de mult pt o masina cu un astfel de grad de siguranta.... De fapt, si-asa e mult...:twisted:

xxdadixx 20-08-10 09:06

Re: Autohtona Noua vs SH Strain
 
un link cu accidentul unde gasesc?

B-99-SAA 20-08-10 09:31

Re: Autohtona Noua vs SH Strain
 
Quote:

Originally Posted by xxdadixx (Post 3597402)
un link cu accidentul unde gasesc?

Uite AICI ai tot reportaju, inclusiv video+reproducere pe calculator la accident. Oricum... nu ma asteptam sa moara din asa ceva

ApocalypseXL 20-08-10 10:25

Re: Autohtona Noua vs SH Strain
 
Īntradevăr nu era de așteptat ca șoferul Loganului sa moara . Nu este īnsa clar de ce a decedat. Poate ca nu purta centura și a suferit un traumatism craniu-cerebral cānd mașina s-a răsturnat .

Poate un sistem ESP probabil ar fi făcut diferența pentru șofer .

GTR 20-08-10 10:54

Re: Autohtona Noua vs SH Strain
 
Quote:

Originally Posted by ApocalypseXL (Post 3597591)
Īntradevăr nu era de așteptat ca șoferul Loganului sa moara . Nu este īnsa clar de ce a decedat. Poate ca nu purta centura și a suferit un traumatism craniu-cerebral cānd mașina s-a răsturnat .

Poate un sistem ESP probabil ar fi făcut diferența pentru șofer .

Si niste airbag-uri laterale erau de mare folos si o caroserie mai bine gandita.

B-99-SAA 20-08-10 11:04

Re: Autohtona Noua vs SH Strain
 
Quote:

Originally Posted by ApocalypseXL (Post 3597591)
Poate un sistem ESP probabil ar fi făcut diferența pentru șofer .

Quote:

Originally Posted by GTR (Post 3597677)
Si niste airbag-uri laterale erau de mare folos si o caroserie mai bine gandita.

Cred ca ambele... stiti voi, d-alea de care au mai toate masinile de prin '95 incoace... Cred ca astia de la Dacia nu le-au descoperit inca. Pacat, s-a pierdut o viata de om....

manu07 20-08-10 11:15

Re: Autohtona Noua vs SH Strain
 
Am votat SH dintr-un motiv simplu: am condus loganuri, si in intamplare m-am urcat intr-o masina straina, in cazu de fata un vw passat. restu.. e istorie. :lol:


All times are GMT +2. The time now is 17:25.

- Copyright 2026 4Tuning