![]() |
Saxo, eu un singur lucru vreau sa subliniez... si anume, daca acel subwoofer este conceput pentru SPL, atunci nici nu se pune problema de SQ.
Eu ma refeream strict la cele doua notiuni SQ vs. SPL! Sunt total diferite - daca le interpretam in adevaratul sens al cuvantului! Faptul ca sunt si subwoofer-e care pe langa faptul ca au sunet de buna calitate creaza si presiuni acustice foarte mari, este foarte adevarat, dar atentie, nu sunt subwoofer-e de SPL!!! Sper ca m-am facut cat se poate de inteles! |
Daca SPL-ul e un lucru evident,masurabil,SQ nu e deloc,si cind spun asta ma refer la gusturile fiecaruia.Ce inteleg eu prin SQ una,si ce intelege alta persoana e cu totul altceva.Gusturile nu se discuta.
|
Re:
Quote:
Sa nu mai vorbim de premiile EISA!!! http://www.eisa-awards.org/ifa2005/pictures.html Vrei sa spui ca cei de la EISA au toti aceleasi gusturi... asculta acelasi gen de muzica... :?: |
Masina \"anului\" 20xx e cea mai misto masina ???
|
Mi-a venit si mie o intrebare in cap citind topicu asta si o adresez celor care au gandit sisteme pentru SPL :
A reusit cineva sa cuantifice cu aproximatie numarul de decibeli cu care contribuie antifonarea ? |
Antifonarea ajuta mai mult la scaderea zgomotulu in rulaj a masinii si la imbunatatirea acusticii generale a spatiului de auditie. In momentul in care tabla incepe sa flambeze puternic te ajuta ranforsarile... Izolantul gen Dynamat si cele asemanatoare pot sa rigidizeze pana la un anumit punct. De acolo....alte distractii. :wink:
|
Cam asta stie sa faca acest subwoofer Pioneer
toata seria.. qts, qms.. etc.. http://tinypic.com/e0pdop.jpg |
Nici un parametru T/S nu o sa-ti spuna cum o sa se auda difuzorul. Pot exista difuzoare cu parametrii aproape identici si cu un sunet complet diferit...
|
Max,fii atent:
La ORICE difuzor,INDIFERENT de marca si specificatii,parerea ti-o faci NUMAI dupa ce-l asculti. Specificatiile sunt foarte utile sa-i calculezi o incinta CORECTA.Fa-o si dupa aia vezi TU singur daca sunetul e pe gustul tau. Inca ceva FOARTE important: RODEAZA bine difuzorul inainte sa-ti dai cu parerea.Orice difuzor dupa rodaj suna MULT !!! mai bine. Curaj ! |
Da, aici aveti dreptate.. sami fac timp saptamana asta sa ajung sa vad cum suna.. ca incinta o sa folosesc un tub de bass lung de 68cm cu diamtru 30cm.. zic cai suficient..
|
Tub... Adica il asculti degeaba. Ce are tubul cu sunetul corect de bas? Si mai vrei si SQ. Din tub poti sa obtii zgomot puternic. Nu sunet. Nici macar SPL nu face tub-ul. Tubul e tub. E ca rotile alea mici de rezeva, care merg pana la o anumita viteza. O solutie de compromis cu performante modeste care ocupa putin spatiu. In nici un caz optim sau performant. :?
|
Rellaxx, trebuie sa te contrazic, tubul ocupa multmai mult spatiu decat o incinta :lol: Si chestia cu rodatul de care zicea Saxo e perfect adevarata, nu mergea nici pe jumatate cand era nou...apropo, poate o sa ai surprize, adica sa iti miroase f tare a lac (pe mine ma ustura gatul :) ); am crezut ca e bulit dar nu avea nimic; in 2-3 zile a disparut mirosul..
|
GYM...stiu ca trebuie sa ma contrazici. Mai ales cand vine vb de difuzoare care cer incinte mari si sunt puse in tuburi care ocupa mai putin spatiu, tocmai ca sa fie vandute. Sa nu ma apuc sa-ti dau exemple de difuzoare care vin cu recomandari de incinte mici si care de fapt necesita incinte mult mai mari. De ce? Tocmai ca sa nu se sperie omu' sa-si puna ditamai dulapul in masina. Si toate astea se numesc solutii de compromis. Chiar daca ele vin din partea producatorilor.
Cat despre rodajul difuzoarelor, se stie. Se aplica la aproape orice component din lantul audio, dar mai ales in cazul difuzoarelor de bas. Rodajul se poate grabi putin in unele cazuri. Sunt firme care-ti spun exact si cum. De ex. Kicker. Important este sa nu se depaseasca Xmax-ul difuzorului in perioada de rodaj. |
Gata il iau pasta... e bun un condesator de 1Farad 20/24V M'N'C?
|
| All times are GMT +2. The time now is 19:41. |
- Copyright 2026 4Tuning