Forum 4Tuning

Forum 4Tuning (https://forum.4tuning.ro/)
-   Cum facem rost de mai multi cai putere ? (https://forum.4tuning.ro/19-facem-rost-cai-putere.html)
-   -   Cai putere (https://forum.4tuning.ro/19-facem-rost-cai-putere/5-cai-putere.html)

Anonymous 15-12-03 04:46

filtru aer sport
 
Am o intrebare pt. DZ1 : Ce filtre de aer recomanda el si la care a vazut testele facute( K&N)? De care caldura vorbesti?

TNos 15-12-03 05:31

daca masina e deja pe injectie,ai injector in galeria de admisie daca e monopunct si mai multe daca e multipunct,le ai in galerie daca e injectie indirecta,daca e directa le ai in chiulasa.ce ai tu zis tu de debit,se poate,dar nu stiu daca din calculator,si nu stiu daca la noi cineva iti poate rescrie softul si mai depinde si de ce fel de injectie ai,stiu ca e mai simplu sa schimbi injectoarele cu unele mai mari,injectorul iti da benzina la orice turatie.daca masina e pe carburatie,n-are rost sa o treci pe injectie,te costa foarte mult,mai bine schimbi motorul direct.

DZ1 15-12-03 20:28

Hallo Guest 144-KFF...
Nu gasesc momentan revista cu filtrele testate....de fapt nici nu am cautat-o. :lol: :lol:
Dar cand dau de ia iti spun ce filtre au fost testate...
Nu exista inca filtrul perfect.,deci nu pot sa iti spun pe care sa il iei....eu sunt multumit cu K&N,dar sa nu te astepti la cai in plus.....
Caldura de care vorbeam este cea pe care motorul o produce sub capota unde se afla filtrul sport.
Deci daca motorul trage aer cald(parca faceam la fizica ceva de genul asta :lol: :lol: la caldura se dilata si la frig se.....nu mai stiu cuvantul) :twisted:
Pe babeste aerul rece este mic si aerul cald este mare :lol: :lol: adica aer rece(mic) cu benzina mai multa=+CP
aer cald(mare) cu benzina mai putina=-CP



mama ce rahat am mai scris.....sper sa inteleaga cineva ce vreau sa spun :lol: :lol:

catalin rs4 15-12-03 20:38

mam virgil din pacate nam inteles ceai scris :lol: :lol: si eu am la mine k&n la rs4 dar din cate am auzit de la mai multi si de la mtmt miau spus ca nu este bun pt debitmertu de aer mie mi sa stricat deja :lol: in schimb la golf 3 vr6 are masina un sunet de nemaipomenit :lol: :lol:

DZ1 15-12-03 20:45

la asta ma asteptam.......un ajutor ca intre prieteni :lol: :lol: :lol:
Trebuia macar de ochi lumi sa imi spui cat de explicit am fost :lol: :lol: :lol: :lol:

catalin rs4 15-12-03 20:50

gata gata team intels cam ce vrei sa spui daca asta vrei sa auzi :lol: :lol: :lol:

DZ1 15-12-03 20:59

stiam eu ca esti cel mai bun prieten al meu :lol: :lol: :lol:

Turbo110 15-12-03 21:52

:D
 
Am auzit ca scoti mai multi CP nu daca ii pui Turbo nici daca ii pui N2O ci DACA o impingi !

catalin rs4 15-12-03 21:53

:lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :twisted:

DZ1 15-12-03 21:56

ai dreptate turbo,dar inainte trebuie sa mananci fasole cu ardei iute :lol: :lol: si depasesti orice Hayabusa

Turbo110 15-12-03 22:02

:D
 
:lol: :lol:

TNos 16-12-03 05:37

mai eu am mai auzit de chestia cu injectorul suplimentar pus in galeria de admisie si chiar nu pot sa-mi dau seama cum il pui,cum il controlezi,cum toate consecintele ce rezulta din aceasta modificare!Imi poate explica si mie cineva?

X-Ray-Eyes 16-12-03 17:42

Quote:

Originally Posted by \"TNos\"
mai eu am mai auzit de chestia cu injectorul suplimentar pus in galeria de admisie si chiar nu pot sa-mi dau seama cum il pui,cum il controlezi,cum toate consecintele ce rezulta din aceasta modificare!Imi poate explica si mie cineva?

TNos ... Am auzit de chestia asta ... de la cineva de aici din Constanta ... Al 5-lea injector de pe VW golf ...motor 1.8 8v G60 ... Este injectorul de pe galeria de admisie pozitionat mai sus care porneste atunci cand dai cheie la masina si se opreste din bagat benzina atunci cand porneste masina pt ca incep sa mearga celelalte 4 ...
Acesta are un releu de culpare-deculplare conectat la calculatorul masinii.
dar se face o manevra ... nu stiu cat de buna poate sa fie ptr viata motorului ... Se pune un buton exact in capul schimbatorului ptr a putea fi folosit cu usurinta ... se scoate releul si se cupleaza acest injector pe butonul respectiv ...( cand faci click el porneste ..cand iei degetul se opreste din bagat benzina)
Atunci cand intra in limitare ... adica cand ii dat forja si intra in zona rosie si iti taie pompa de benzina alimentarea ... tu apesi butonul ... masina nu mai face \" VRRRRRRRRR TTT T T T T T T T T \" :lol: SAU DACA FACE APESI BUTONUL FACE DOAR vRRRRRRRRRR :lol: si bagi a 2-a , a 3-a sau viteza superioara si iei degetul de pe buton...
Asta e chestia cu al 5-lea injector la 4 in linie ...
Bine ... faza cu \" Hit The Button\" o faci doar la liniute ... si consecintele -> Rupi motorul in 2 mai repede decat normal tot phootandu-l in zona rosie excesiv ...
Si ca sa revenim la ce spunea un gagiu mai devreme ...
Fuiltrul de aer... eu i-am scos burduful de cauciuc de la filtrul vechi si i-am pus un burlan de hota pe dimensiune intre el si debitmetrul de aer...
Pe aripa interioara unde statea filtrul de aer vechi era o gaura de vre-o 7 cm diametrul prin care trecea un tub pe unde se scurgea apa din filtru de la condens ...etc.
Aceasta gaura eu am largit-o ( acum are 15 cm diametru) ca sa bag conul de la filtrul de aer in ea ... deci nu mai trage nici un pic de aer cald de la motor ...
Peste acest con am pus un alt tub de hota de 15-16 cm diametru pe care l-am prins cu un colier si capatul celalalt l-am tras in gaura din stanga barii ... deci tot aerul care vine din fata intra prin acel loc ( unde norpmal ar fi fost amplasat poiectorul ) si intra in filtrul de aer.
daca as fi lasat filtrul de aer fara acest tub de 15 cm tot noroiul de la roata ar fi fost pe el ...
Am testat masina sa vad cum fuge cu filtrul de aer pus Under The Hood si pus in aripa interioara cuplat la bara de fata prin acel tub de hota ... Fuge si trage mult mai bine cu el pus in aripa !!!
Mai spunea de volanta usurata ...
Daca stai sa te gandesti ... cea mai mica greseala la usurarea volantei poate sa iti puna motorul pe butuci ... incepe motorul sa iti bata si alte manevre ...
Mai degraba iti iei o volanta de undeva de afara si nu ai prbleme ...
Apoi ... a zis cineva de discul de ambreiaj ?
Nu cred ...
Daca iti schimbi discul de ambreiaj ( atunci dand este copt ), nu lua unul la mana a 7-a ... nu sti ce surprize o sa ai ... sau poate il gasesti pe nea Gica Mecanicu si zice \" Lasa tata ca iti bat eu ferodouri groase sa te tina pe disc cu 300.000 lei\" si zici ca este o super afacere ... E pe draku ..nu stiu daca te tine 50 km ... da ... 50 KM ...nu mai mult ..
Mai degraba te scarpini putin in buzunare si iti iei un disc de ambreiaj de la Sachs sau Lucas ... sau sfatul meu -> Black & Borg ( nemti care reconditioneaza discurile Lucas si Sachs) ... sunt inca multumit de el si i-am dat cox la masina si nu pute caracteristic a disc ..adica nu pute deloc aproape cand ii dai forja ... sau daca ai un buget consistent ... vezi la vreo firma de tuning niste discuri de ambreiaj in forma de trifoi cu 4 foi ptr raliu ...
AS MAI AVEA MULTE DE SCRIS DAR TRE SA REZOLV SI ALTE TREBURI ...
CONTINUAREA IN EPISODUL VIITOR ... :lol:
8)

Turbo110 16-12-03 22:16

;D
 
Bah eu stiu ca se monteaza astfel incat cand ajunge cablul accelelatiei la o anumita turatie in accioneaza si ei nici de cum pe ECU este o treaba mecanica !

CIELO AT 16-12-03 23:18

Quote:

Originally Posted by \"TNos\"
daca masina e deja pe injectie,ai injector in galeria de admisie daca e monopunct si mai multe daca e multipunct,le ai in galerie daca e injectie indirecta,daca e directa le ai in chiulasa.ce ai tu zis tu de debit,se poate,dar nu stiu daca din calculator,si nu stiu daca la noi cineva iti poate rescrie softul si mai depinde si de ce fel de injectie ai,stiu ca e mai simplu sa schimbi injectoarele cu unele mai mari,injectorul iti da benzina la orice turatie.daca masina e pe carburatie,n-are rost sa o treci pe injectie,te costa foarte mult,mai bine schimbi motorul direct.


Vorbeam de injector suplimentar in galeria de admisie,nu de cele existente deja. Mai spuneam si ca in loc de o pompa de benzina cu presiune marita,poti sa maresti timpul de injectie din calculator fara sa rescrii softul.In general toate masinile de serie care au injectie se pot regla in trei feluri:
1) economic, putere mica nerecomandat.
2)optim
3)sportiv,iti ofera ceva mai multa putere si un consum mai mare.
Daca nu crezi poti sa te duci la o reprezentanta sa intrebi.
Exemplu testat pe masina mea.
Reglata normal masina consuma in medie 11-12% in oras.Reglata sportiv,are un consum de 14-15%.Nu am modificari dar intentionez sa fac cateva dupa sarbatori.Diferenta asta de consum se cunoaste destul de bine la demaraj.
Am mai intrebat odata dar nu mi sa raspuns.
Ce pot sa-i fac la cielo cu cutie automata sa fuga?
Cu schimbatul cutiei stiu de cind am luat-o acu' 4 ani.Altceva nu se poate?

Dj_SlasH 17-12-03 05:26

injectoru pizdi ....
 
Un injector in plus il poti pune : 1. pt pornire (da mai bine dai foc la masina ) .
2 . Pt putere .
La masinile aspirate nu prea isi are rostul shi oricum solutia e foarte rudimentara (gauri in galeria de admisie) .
LA cele turbo sau kompresor se poate pune un injector suplimentar actionat de o sonda de presiune asta daca te gandesti la un overboost .

Totusi pt turbo recomand un regulator de presiune reglabil o pompa cu debit mai mare .. eventual niste injectoare mai mari . Asta ar fi pentru primi 20 - 50 HP care ii poti obtine din presiune mai mare in turbina .
Daca vrei mai mult un AFC este indicat !!! Shi poate o garnitura de chiulasa din metal .Oricum atentie mare la amestec sa nu prajitzi supape :PPP

Shi daca vrei shi mai mult ...... mai adaugam o rampa de injectoare , un nou computer de injectie (HKS Fcon ) , o turbina mai mare (mult mai mare ) furtune de admisie mult mai mari , un intercooler imens cu racire cu Co2 , niste serpi de turbo ,o evacuare drastik marita , niste pistoane forjate , un vibroken echilibrat , niste biele intarite , niste supape/arcuri din titan , alte axe cu came .
Shi gata avionu , ZBOR PLACUT !!!!

Dj_SlasH 17-12-03 05:27

am uitat !!
 
o injectie cu apa ar fi o mutare desteapta daca nu scazi compresia !!!

TNos 17-12-03 23:38

eu unul va multumesc de lamuriri,ma intrebam daca se poate face chestia asta astfel incat sa fie relativ ieftina,sa castigi putere si sa siguranta ca nu iei foc!Din cate ati spus voi,daca ar fi dupa mine,eu nu as recomanda nimanui asa ceva decat daca o face undeva specializat.
Si in plus am intrebat sa vad daca as putea face asa ceva,dar nu ma bag!

be2turbo 11-01-04 23:50

GOGO....... KEROSENU' ARE CIFRA OCTANICA SCAZUTA RAU,ARE ALTE CALITATI...TU VREI BENZINA DE AVION CU PISTON....
INCERCA SI TU PE LA AIA CARE IMPRASTIE ''FASOLE'' PE CAMP . :lol:

TNos 12-01-04 00:18

imi spui si mie ce ai vrut sa zici acolo?chiar nu am inteles!care-i chestia? zii si tu legat de subiect!si nu e gogo,daca ai zis ce cred eu,pt ca restul am inteles la ce se referea!

Anonymous 15-01-04 12:27

va dau solutii ieftine si bune.
 
CHEROSENU' e preost cu draci ! e un carburant foarte gros gen pacura!!! nu va luati dupa zvonuri. e o alta ramura a carburantilor pt avioane cu cifra octanica de 180-200% dar sigur nu cherosenul pur. ala se aprinde si greu si scoate si fum. daca vreti idei de modificari ieftine si substantiale luati aminte. Luati din volanta cca 10-15-max 30% din greutatea ei si nu o montati pe masina inainte de a o echilibra ca altfel rupeti tot in motor incepand cu arborele cotit; apoi usurati bielele, daca e posibil, faceti la comanda din titan ( dar asta deja e scump); scoateti elicea angrenata pe curea pe fulie sau viscocuplaj, sa respire si motorul ala mai usor si adaptati electroventilatoare, duble pe cat posibil (fata spate);dupa ce mariti admisia de aer si benzina, cu metodele obisnuite, schimbati de preferinta cutiile de viteza sau grupurile pt un cuplu mai bun (astea le gasiti la s h la greu) ex la un Golf1 am pus mator 1.8 gti cu cutie de viteze de 16 TD . nu vreti sa stiti ce am obtinut cu tot cu modificarile enumerate mai sus. Un monstru care la un consum de max 12-13 in oras, nu putea fi tinut pe sosea.

TNos 15-01-04 23:24

ce ai obtinut tu cu ce e acolo?eu zic ca max 90 cai pe o dacie!schimbarea rapoartelor nu are legatura cu puterea,ci cu acceleratia si viteza!prin reducerea greutatii volantului nu castigi putere,ci iar acceleratie!tu ti-ai pus biele din titan?pt ce?ce ai castigat cu asta?si cu electroventilatoarele max inca 8 cai!da e mult!deci au zic ca ai castigat doar cu ce ai facut acolo 1 sec la acceleratie si max 20 cai,deci la o dacie berlina vine cam 75 cai si vreo 13 sec la 100km!

DZ1 16-01-04 15:55

Re: va dau solutii ieftine si bune.
 
Quote:

Originally Posted by \"ottabmw\"
ex la un Golf1 am pus mator 1.8 gti cu cutie de viteze de 16 TD . nu vreti sa stiti ce am obtinut cu tot cu modificarile enumerate mai sus. Un monstru care la un consum de max 12-13 in oras, nu putea fi tinut pe sosea.


hehehe :lol: :lol: :lol:
Un MONSTRU care nu putea fi tinut pe sosea :lol: :lol: :lol: :lol:
Bine ca nu mi-a vazut nimeni fata cand am citit asta....
Mai ai si alte bancuri asa de bune??????
Avea Golful 500Cp sau te-ai dat jos dupa bicicleta si te-ai urcat in masina sau cum a fost de fapt????Oricum a fost gluma a fost reusita.

TNos 16-01-04 18:12

poate era un monstru care nu putea fi tinut pe sosea!ca n-are directie,frane,motor dereglat de aia si consuma 12-13,cutia probabil ca o legase de esapament si in cazul cum s-o tii pe sosea cand ea nu se tine pe roti!

catalin rs4 16-01-04 18:21

he he dz1 arre dreptate daca vrei sa vezi umn monstru cu adevarat iti arata eu un golf 2 vr6 turbo cu 500 alai monstru :lol: :lol: :lol:

TNos 17-01-04 00:20

nu mai am ce sa zic!un mesaj cam fara sens,dar asta e!

FOX 25-01-04 14:18

In ROMANIA exista masini ce merg cu NITROMETAN :?: :?:

TNos 26-01-04 05:17

asa se aude!

Anonymous 18-03-04 01:06

Quote:

Originally Posted by \"GABI\"
Omule jos palaria.ma bucur ca a aparut cineva cu exemple super.dar eu vreau sa te rog sa-mi spui de unde fac rost de KEROSEN, si daca asta imi arde garniturile?ce masina ai?

Pai KEROSEN iti spui eu de unde sa iei: te pui bine cu un ppolitist de pe Aeroportul cel mai apropiat de tine, si iti face el rost de Kerosen, cate 1 litru azi, un litru maine... si tot asa. Dar sa nu crezi ca te apuci de acuma sa bagi kerosen in rezervor, ca nush ce -ti fac. :D Kerosen se baga in rezervor, dar asta impreuna cu benzina. Se face in raport de cam 1 litru de kerosen a vreo 40 litri de benzina de calitate. Intelegeti? Faza e ca tata lucreaza la politia eroportului din orasul de unde sunt eu, si a avut nevoie cineva de Kerosen, si in o luna i-a facut rost de vreo 50 de litri. Cam asta am avut de zis
BAFTA!!!!!!!!

sorin2007 30-09-07 22:56

Re: Cai putere
 
am un logan de 1,4 care lam adus la 130 de cai tobe,cipuri,filtre de aer,amortizoare si arcuri super sport,pompa benzina cu presiune mare si cam atat consuma cam mult dar daca vrei putere platesti

Xdriver 12-10-07 14:04

Re: Cai putere
 
Quote:

Originally Posted by sorin2007 (Post 1126725)
am un logan de 1,4 care lam adus la 130 de cai tobe,cipuri,filtre de aer,amortizoare si arcuri super sport,pompa benzina cu presiune mare si cam atat consuma cam mult dar daca vrei putere platesti

Cred ca, caii aia sunt de la Iacobs...3 in 1 :))
Sunt f curios cum ai dublat tu puterea unui motor pe benzina numai din ce ai zis mai sus.

shadowro 12-10-07 21:06

Re: Cai putere
 
i-a lipit 2 stickere cu ///M , cea mai sigura metoda catre x2 puterea de fabrica.

vlad_cielo 13-10-07 10:46

Re: Cai putere
 
Frate atat am de zis: LOL.

pasbogdan 19-10-07 11:12

Re: Cai putere
 
Popma de benzina cu presiune mai mare???Zii mai ala care postezi dintr-astea!!!pe ce ai montat tu??ca eu am pe masina pompa orighinel care baga 6 bar si 20 litri pe minut,poate gresesc dar mi-e lene sa ma uit in soft sa ma corectez la litri "livrati"de pompa.Nu ajung 20 litri????6 bar nu sunt suficienti????daca ce trece peste 3 bar shi ceva orcum merge pe retur inapoi de unde o venit,de ce POMPA MAI MARE???????
Domnu'Lascarica,sau turbojack,sau multi altii care "va stiti"cum se zice prin ardeal,nu ne dati si noua o informatie "PROFI"????
Ca ne mananca copiii astia cu basmele lor!!!!!!Povestiti-ne domnilor com se pune biturbo pe VR6!!!
Explicati-ne cum au ajuns la audi ur quattro sa scoata di notor de 2.2 sau 2.3 turbo 20 valve care are 230 cai sa scoata 500 cai
Cum pui carburatoare WEBER sau Walbro nici nu ma intereseaza daca am gresit cum am scris!!!!spuneti cum se adapteaza la admisie,din ce se fac flansele,cum se regleaza,cat de mari trebuie sa fie in functie de capacitatea cilindrica a motorului.

Atasati poze macar daca documentatiile le tineti pt dvs.


nu balarii de la copii cu pompa.....poate are si asta un rol dar daca tot povestiti explicati si restul injectiei cum se modifica.
Cine preda rusa?????ca au astia tot ce vrei pe paginile lor!!!!dar nu8 povesti!!!documentatii.Numai ca putine sunt in engleza.

VRETI UN EXEMPLU CONCRET de mesterit,cu exemple??
Tatal meu la un Simson care avea aprinderea de la baterie,si nu se prea gaseau pe vremuri baterii de motociclete a facut asha:

a facut o bobina cu x numar de spire care l-a calculat dupa o anume formula care si noi am invatat-o la scoala dar a intervenit uitarea
a pus in ea un miez
a lipit placi de magnet si a facut un magnetou
a ars toate becurile de la motocicleta cand a accelerat prima
a montat becuri de 24 volt sa nu se mai arda
A durat o luna!!!!dar eu aveam doar 2,3 anisori si nu am participat din pacate!!!!!!
Tot la motociclete
a turnat cilindri in care a bagat bucse
a turnat pistoane care le-a prelucrat la strung,le-a facut canal pentru segmenti,si apoi a pus shtiftul ala unde se intalnesc capetele segmentului,acest shtift fiind orientat dupa judecata lui inspre fereastra cu admisia,zice el ca daca era spre evacuare temperatura era mai mare si nu era bine sa fie despartitura segmentului la fereastra de evacuare
a strunjit teava din care a taiat"felie"care era segmentul in sine,care il cresta,il desfacea putin si apoi il inrosea in foc si il racea in ulei devenind elastic
Cand prelucra teava din care urma sa taie "felii"de segment zicea ca ultima faza de strunjire o facea cu un cutit cu varf foarte ascutit si suprafata privita cu lupa aparea cu striatii fine.Cica astea se uzau mai repede si segmentul se "aseza"mai repede in camasa lui obtinand mai repede compresia cea mai buna

Pacat ca merg rar acasa,si saracul mos frezor nu stie nimica despre un turbo sau un compresor ca pe vremea lui in 79 si-a luat dacie pe carburatie.
Desi JUR ca daca ii duc o turbosuflanta care pierde ulei sta cu ochelarii jos pe nas si dupa o indelunga judecata stie cum o bucseaza sau mama saraciei ce-i face,si din ce material,tinand cont de temperaturile la care lucra si cat se dilata bucsa,cat se dilata axul si ce toleranta au la cald si la rece


DIN ASTEA VREAU SA AUD!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

IF-XOG 19-10-07 14:15

Re: Cai putere
 
xog e in lucru, sa vedem ce o sa iasa [E30]

IF-XOG 19-10-07 14:18

Re: Cai putere
 
nu va mai chinuiti ,la or ce motor aspirat normal mai mult de 20 cp[depinde de motor,masina] nu prea iese

Nemilosu 19-10-07 16:58

Re: Cai putere
 
Quote:

Originally Posted by sorin2007 (Post 1126725)
am un logan de 1,4 care lam adus la 130 de cai tobe,cipuri,filtre de aer,amortizoare si arcuri super sport,pompa benzina cu presiune mare si cam atat consuma cam mult dar daca vrei putere platesti

mai taie.
130 de magari poate. mai rapciugoshi ashea :D :D :D :D :D


All times are GMT +2. The time now is 19:41.

- Copyright 2026 4Tuning