![]() |
este masina viselor mele . . . cand o sa am 15.000 de euro a doua zi sunt in avion spre DE sa-mi iau una.
Auzisem de o legenda cum ca alergase pe la noi pe la curse prin 98 un opel omega si batea tot si zicea cineva ca scria Lotus pe praguri . . . asta doar la nivel de legenda . . . nush daca mai exista asa ceva in Romania. |
Masina aia e un Lotus nu un opel are doar o caroserie de imprumut. |
daca a vazut cineva vreuna la noi, sa spuna neaparat, merg si pana la satu mare sa o vad...
|
2 Attachment(s)
eventual poti merge pana in baia mare...
acum doi ani cand am fost la festivalul castanelor am vazut-o :) |
2 Attachment(s)
si tot atunci am vazut-o si asta...
|
ESTE UNA 100% IN BUC PE CARE AM VAZUT-O EU ACUM VREO 4 ANI,DIN PACATE AM AUZIT CA MASINA ARE BLOCUL MOTOR SPART SI ESTE A CUIVA CARE MAI ARE LA NOI lAMBORGHINI UN M3 CABRIO...
CAND AM VAZUT-O ERA PARCATA LA UNIRII MAI EAXCT PE LA COCOR ATUNCI....... NU VA POT DESCRIE CE SENZATIE AI CAND POTI SA ATINGI ASA CEVA.......... [/b] |
Despre masina de care spune UGA am scris si eu mai sus, mai exista, eu stiam ca are Chiulasa sparta .Acuma nu mai sta in strada!
|
Re:
[quote=\"COObra\"]
Quote:
tare, bv COObra Stiu si eu k e un lotus omega in buc, statea p langa mag unirea, pana sa inchida astia zona veche parca masina langa statia d autobuz 313 d la tiptop da` a trecut cva timp de-atunci |
Lotus Omega
1 Attachment(s)
:!:
|
1 Attachment(s)
:?:
|
1 Attachment(s)
:shock:
|
1 Attachment(s)
:shock:
|
1 Attachment(s)
:arrow:
|
1 Attachment(s)
:arrow:
|
1 Attachment(s)
:arrow:
|
:arrow:
|
1 Attachment(s)
:arrow:
|
1 Attachment(s)
:arrow:
|
1 Attachment(s)
Nu am stiut cum sa pun toate pozele intr-un singur post :oops:
|
Asta este vestita masina??
|
asta DA masina
|
E O...ADEVARACIUNE!
AS DORI MAI MULTE POZE,FILME...DAR...AS VREA SA O VAD IN REALITATE SI MAI ALES...CE POATE! |
Re: Tuning de firma de la Opel - Lotus Omega
a fost o asemenea masina anul trecut in Constanta,a unui slatar,parca din Palazu adusa de afara si avea probleme cu linia ca sparsese baia intr-o groapa
are 6 in linie si nu in V cum se contrazicea Sebastian mai inainte si are acelasi arbore cotit ca si senator de 3000-24V,masina fiind in proportie de 90% opel |
Re: Tuning de firma de la Opel - Lotus Omega
Nu am apucat sa citesc toate posturile... am vazut ca sunt ceva discutii despre aceasta mashina...ba ca ii lotus cu caroserie de omega ba ca s-au fabricat 9xx exemplare ba ca ii opel cu motor de lotus etc.... eu am cautat pe net date despre aceasta mashina .....
iata un citat luat de pe un site dedicat acestei mashini.... imi cer scuze in caz de a mai fost postata odata chestia asta... Like the Alpina B10 Biturbo, the Lotus Omega was first introduced at the 1989 Geneva Auto Show and was produced in limited numbers until 1994. About 1100 Omegas were built in the years between 1991 when it entered production and 1994. Unlike other Lotus models like the Esprit, the Omega was not a homegrown model but instead a modification of someone else's work, the Opel Omega 3000GSi 24v to be precise, the top of the line Omega. At that time both Lotus and Opel were owned by GM, which felt that a special high performance model of the Omega was required to change its plain, bland image. The original engine, a 3.0L DOHC 24v inline-6, was enlarged to 3.6L, and two Garrett T25 turbos were added, along with a water-cooled intercooler ("Chargecooler" in Lotus lingo). The original 5-speed manual gearbox was substituted by a ZF 6-speed item, straight from the now-extinct Corvette ZR-1, with the deletion of the "skip-shift" feature found in the ZR-1. Apparently the gearbox was the only one GM could find that is capable of handling the Omega's massive torque. None of the Omegas are believed to exist in North America, and only 440 of the 1100 were built British-spec RHD. pot spune ca mashina purta emblema de OPEL in fata pe capota.... |
Re: Tuning de firma de la Opel - Lotus Omega
este si in baia mare un lotus omega ,proprietarul mi-e prieten bun si cand odata a avut neaparat nevoie de bani a zis ca il vinde cu 16.500.am si pus anunt pe forum dar nu a venit nimeni in decurs de o luna cat timp a avut nevoie de bani!!!fiind masina lui de suflet nu tare ii vine sa o vanda .pretul actual este 20.000 eur fara negocieri!am avut ocazia mai des sa simt masina si e o senzatie unica! respect!
|
Re: a
Quote:
|
Re: Tuning de firma de la Opel - Lotus Omega
ati mai gasit ceva ... cate au fost facute la vremea respectiva ?
|
Re: Tuning de firma de la Opel - Lotus Omega
http://en.wikipedia.org/wiki/Lotus_Carlton
alte detalii despre racheta asta;) |
Re: Tuning de firma de la Opel - Lotus Omega
@mara: daca tu ai facut pozele, da-mi te rog de stire pentru ca ma intereseaza trasnaia aia daca ar fi de vanzare...
si... daca e lotus omega, dece are sigla opel? |
Re: Tuning de firma de la Opel - Lotus Omega
sal all. Verisorul meu are un Lotus Omega si i s-a stricat un rulment de la diferential.
Daca cumva stie cineva un diferential de vanzare va rog frumos...:peace: :peace: :nospam: :ihearu: |
Re: Tuning de firma de la Opel - Lotus Omega
@dj01fad "daca e lotus omega, dece are sigla opel?" Pt ca este un Opel Omega realizat cu participare Lotus. La vremea aceea amandoua faceau parte din GM si sa considerat un + de imagine pt cele doua marci ... Lotus s-a limitat insa la modificare platformei a puntii spate si setarea suspensiei,La motorul s-a lucrat atat in Germania cat si in Anglia e mai mult opera celor de la Opel fiind ce-i drept folosit sistemul Chargecooled care e patentat de Lotus."Proiectarea blocului si a celorlalte subansamble importante a fost facuta la Russelsheim si s-a mers acolo pe mai multe variante ale acestui motor existand si o varianta destinata curselor.
Cutia de viteze e acelasi tip cu cea folosita pe Corvette ZR1 insa a fost nevoie sa fie consolidata pentru a putea face fata cuplului enorm al motorului, C36GET.Diferentialul e de asemenea diferit fata de celelalte modele Omega , provenienta fiind Holden (GM Australia)". Au fost produse 1100 bucati dar vandute doar 950 ,restul fiind demontate si vandute ca piese , politica gresita a celor de la GM care nu s-au pus la punct si cu piesele de schimb pt masina ,si s-au trezit ca au vandut masina dar nu au piese de schimb pt ea ,si s-au decis sa nu le vanda pe toate ci sa le demonteze si la le vanda ca piese de schimb pt cele 950 ... In concluzie cine doreste una sa se gandeasca daca si gaseste piese pt ea pt ca piesele sunt inexistente ... In romania exista una in Baia Mare iar proprietarul actual a depus eforturi supraomenesti sa o repuna in circulatie ... |
Re: Tuning de firma de la Opel - Lotus Omega
esti pe dinafara. eu il am in garaj si nu stii despre ce vorbesti !!
|
Re: Tuning de firma de la Opel - Lotus Omega
are pe dracu. poate in visele lui.
|
Re: Tuning de firma de la Opel - Lotus Omega
bravo toni. imi place ca esti un om informat.
|
Re: Tuning de firma de la Opel - Lotus Omega
|
Re: Tuning de firma de la Opel - Lotus Omega
2 Attachment(s)
Absolut superba aceasta masina.Un filmulet de prezentare cu Lotus Omega(Carlton) https://www.youtube.com/watch?v=L4V2KZNyaw8
|
Re: Tuning de firma de la Opel - Lotus Omega
celmai rapid sedan din lume si al ora asta
|
Re: Tuning de firma de la Opel - Lotus Omega
....este un motor in 6 cilindri in linie 2 turbine T25 care functioneaza la 0.7bari presiune fiecare.Cutia este de pe corvette modelul ZR1
fiecare masina are o placuta de identificare. in total au fost COMANDATE 1100 MASINI dar au fost PRODUSE 950 MASINI cele ce au specificatia "D" sunt cele produse pentru Germania... modelele de la 1 la 177 au fost cele mai vechi cu probleme la ambreiaj si evacuare modelele de la 178 la 700 au ramas cu acelasi ambreiaj dar alta evacuare de fabrica modelel de la 700 la 950 au alt tip de ambreiaj cu alta evacuare... ......acum in lume mai sunt/...."pe roti" circa 780 de masini........ UGA Exista in Suedia un club infratit cu unul din Anglia unde se incearca sa se tina cat mai bine o evidenta a acestor masini... La noi in tara am vazut 1 masina acum vreo 15ani pe la Unirii...insa.....atunci nu stiam nici culorile la semafor:)) casa zic asa dar apoi sa realizez eu ce aveam in fata ochilor Am vazut ca exista una acum si pe undeva pe la Arad....dar.....nu stiu ce e cu ea...... |
Re: Tuning de firma de la Opel - Lotus Omega
era o bomba la vremea ei...un supercar
|
Re: Tuning de firma de la Opel - Lotus Omega
Exista in Romania o masina sigur . Din ce am inteles a fost acum cativa ani in Suceava sigur , si se va intoarce tot in Suceava la vechiul proprietar .
Intradevar impresionant pentru un motor ce a crescut de la o simpla nevoie de cuplu pentru o masina de tonaj mai mare prin 1960 . La acea vreme cu o cilindree de aproximativ 1700 cmc . Citesc in posturile anterioare ca se crede ca aceasta masina nu are legatura cu Opel ...dimpotriva ... Evolutie : seriile 17 ,19 17N , 17S , 19N , 19S urmand serii 6 cilindri : 22 urmate de 16N ,16S , 20N , 19E ,20E apoi 22E , 25, 28 ,30 ,30E apoi 30SE , 30 SEJ , 30NE , apoi C30NE , C30SE , si in sfarsit C30XEI (Evo 500) urmand evolutia C40XEI (irmscher si mantzel) apoi pana sa se ajunga acolo ...se produce un 3.6 de la irmscher ..C36 ...si chiar nu mai stiu si codul asta ...avand atat 12v si 24v ... Si apoi si apoi ....Lotus preia aceelasi bloc si produc C36GET . Caroseria si motorul sunt Opel Opel . Nu e vreun bastard englezesc . Opel Opel .... ce e a lor ...e a lor ... |
| All times are GMT +2. The time now is 23:17. |
- Copyright 2026 4Tuning