Forum 4Tuning

Forum 4Tuning (https://forum.4tuning.ro/)
-   VERSUS AUTO (https://forum.4tuning.ro/55-versus-auto.html)
-   -   Viteza maxima reala vs. viteza maxima constructiva (https://forum.4tuning.ro/55-versus-auto/40166-viteza-maxima-reala-vs-viteza-maxima-constructiva.html)

Bicuss 07-05-07 12:03

Re: Viteza Maxima Reala VS Viteza Maxima Constructiva
 
focus 1.8 tddi in talon 183 km\h ia pe bord sa dus in 200

Alex_STILO 07-05-07 12:26

Re: Viteza Maxima Reala VS Viteza Maxima Constructiva
 
1 Attachment(s)
Fiat Stilo 1.8 16 V 133 CP. In talon 202 kmh. In realitate 225 kmh. Eram in paralel cu un prieten cu Astra H 1.9 CDTI de 150 CP (cip pana la 180 CP) si lui ii arata pe bord EXACT 230 in mom ala si se departa ft usor!

Attachment 264569

THX-1 07-05-07 12:28

Re: Viteza Maxima Reala VS Viteza Maxima Constructiva
 
Quote:

Originally Posted by The_Mask (Post 888533)
cu 2.0 TDI 4 persoane+bagaje pe autostrada in germania pe bord 220km/h la 3750rpm(deci mai avea unde sa se duca zona rosie intrand la 4500rpm),iar pe GPS arata 216km/h, in talon viteza maxima constructiva este de 209.

Posibil,dar stii ca majoritatea(in special diesel-urile) nu ajung la viteza maxima pana in zona rosie in ultima treapta de viteza respectiv 5 sau 6(depinde de cutie)

platon911 07-05-07 13:26

Re: Viteza Maxima Reala VS Viteza Maxima Constructiva
 
ASTRA 1.7DTI 175KM\H cu 5 insi in masina.........de la 150 incepe greu rau de tot.....

bogdan_wrc 07-05-07 13:34

Re: Viteza Maxima Reala VS Viteza Maxima Constructiva
 
nu stiu daca voi ati inteles rostul topicului...nu e ca sa ne prezentam viteza maxima! ci sa ne exprimam parerile....

Nautilus 07-05-07 14:00

Re: Viteza Maxima Reala VS Viteza Maxima Constructiva
 
Quote:

Originally Posted by The_Mask (Post 888533)
cu 2.0 TDI 4 persoane+bagaje pe autostrada in germania pe bord 220km/h la 3750rpm(deci mai avea unde sa se duca zona rosie intrand la 4500rpm),iar pe GPS arata 216km/h, in talon viteza maxima constructiva este de 209.

Nu fii prea sigur ca se mai putea duce fiindca "mai avea ture", mai ales intr-o treapta de supra-turatie (V sau VI), te mai franeaza si rezistenta aerodinamica, si la viteze de ordinul a 200 km/h e semnificativa :(

~Nautilus

sebi2 07-05-07 14:08

Re: Viteza Maxima Reala VS Viteza Maxima Constructiva
 
viteza maxima acum 3 ani apx cu dacia mea 1992 anu am prins 200km/h ce e drept in vale ...stiu sigur ca mai eram cu cineva in masina si faceam intrecere cu un bmv si apoi ma oprit bmw si mia zis ca el avea 190 ....oricum avea motor 1.4 chiuloasa modificata supape modificate filrtu aer etc etc

The_Mask 07-05-07 21:22

Re: Viteza Maxima Reala VS Viteza Maxima Constructiva
 
Bogdane nu prezentam topspeeduri ci am dat exemplu viteza in bord si cea de pe GPS ca sa se vada ca ceea ce e in talon nu e si in bord:).

platon911 07-05-07 23:08

Re: Viteza Maxima Reala VS Viteza Maxima Constructiva
 
Quote:

Originally Posted by sebi2 (Post 888786)
viteza maxima acum 3 ani apx cu dacia mea 1992 anu am prins 200km/h ce e drept in vale ...stiu sigur ca mai eram cu cineva in masina si faceam intrecere cu un bmv si apoi ma oprit bmw si mia zis ca el avea 190 ....oricum avea motor 1.4 chiuloasa modificata supape modificate filrtu aer etc etc

cat ai prins mah?:shock: mai zi odata modificarile!!! nu ti-au bubuit cauciucurile??? k alea au profil de viteza mik;)

sebi2 08-05-07 02:29

Re: Viteza Maxima Reala VS Viteza Maxima Constructiva
 
aveam cauciucuri de 190 si jenti super late pe ea....

bogdan_wrc 08-05-07 08:27

Re: Viteza Maxima Reala VS Viteza Maxima Constructiva
 
mai puteti masura viteza si cu tachometru de la ceas. cine are. este destul de exact, adici depinzand doar eroarea umana. cand apesi.

VS-99-BYE 08-05-07 08:29

Re: Viteza Maxima Reala VS Viteza Maxima Constructiva
 
Am trecut si eu cu mondeo de viteza maxima constructiva din talon, dar cu foarte putin aproape nesemnificativ. Unde stau eu nu prea ai locuri unde sa faci teste de viteza, dar pana la urma am reusit ceva.

feryboy 08-05-07 11:03

Re: Viteza Maxima Reala VS Viteza Maxima Constructiva
 
am vazut ca zicea cineva mai sus de zona ploiesti campina ca acolo a obtinut diferente mai mari de viteza maxima...intradevar ...inspre campina viteza maxima e cu 10km/h mai mica decat viteza atinsa dinspre campina spre ploiesti...dar si asa tot este peste ce zice constructorul

TSC-Us 08-05-07 13:24

Re: Viteza Maxima Reala VS Viteza Maxima Constructiva
 
gps-ul are o eroare de 5-8 m si o eroare de -/+ 18 km/h!
am vazut intr-un reprtaj la nemti!

The_Mask 09-05-07 09:11

Re: Viteza Maxima Reala VS Viteza Maxima Constructiva
 
kilometrajele digitale de pe noul Civic, Citroen C4 sunt exacte? sau tot asa au marja de eroare?

sponsoru 09-05-07 15:52

Re: Viteza Maxima Reala VS Viteza Maxima Constructiva
 
principiul de functionare la vitezometrele digitale nu e acelasi?.. eu stiam doar ca difera forma finala de evidentiere.. analogic/digital.. poate ma insel nu stiu ..:-??

The_Mask 09-05-07 17:12

Re: Viteza Maxima Reala VS Viteza Maxima Constructiva
 
ma gandeam ca ar fi mai precise...

bogdan_wrc 10-05-07 08:36

Re: Viteza Maxima Reala VS Viteza Maxima Constructiva
 
ele sunt imprecise intentionat. toate.

mikinina 10-05-07 09:23

Re: Viteza Maxima Reala VS Viteza Maxima Constructiva
 
Sint unele reviste pe piata care la o prezentare de model (chiar mercedes R) arata o eroare de 6km/h la 130 km/h.
La ce foloseste acest lucru?Oricum nimeni nu merge permanent la acea viteza...

sponsoru 10-05-07 13:26

Re: Viteza Maxima Reala VS Viteza Maxima Constructiva
 
si mai exact ce ai vrut sa zici?...

Nautilus 10-05-07 15:49

Re: Viteza Maxima Reala VS Viteza Maxima Constructiva
 
1. ca e o chestiune pur academica sa stii ca ai avut 167,93523845828245825456 km/h cand acul ti-a aratat 170 :D

2. ca toata discutia n-ar fi avut loc, dar unii au tinut sa se laude pe alte topicuri si altii sa le dea peste nas :)

Cam asta ar fi vrut sa zica oricine isi foloseste capul si la altceva decat ca suport pentru sapca (pusa invers)

~Nautilus

feryboy 10-05-07 15:55

Re: Viteza Maxima Reala VS Viteza Maxima Constructiva
 
si cu replica asta ne-ai pus pe toti la zid si ne-ai invatat minte sa nu mai avem tupeul de a deschide discutii contradictorii
iertare....

markizu 10-05-07 16:58

Re: Viteza Maxima Reala VS Viteza Maxima Constructiva
 
eu am patiti o chestie uimitoare
mergeam paralel cu un logan ...
eu avaem 110 km si el avea ~~125 km/h
deci care e treaba la mine e bine sau nu ?
asa de mare sa fie diferenta ?

feryboy 10-05-07 17:07

Re: Viteza Maxima Reala VS Viteza Maxima Constructiva
 
pai din ce s-a zis pana acum aici nu o sa stim niciodata...vitezometrul are eraoare, GPS-ul are eroare...
asa ca ramane ca fiecare sa aprecieze cum vrea

Nautilus 11-05-07 09:28

Re: Viteza Maxima Reala VS Viteza Maxima Constructiva
 
Exista si alte metode de testare a corectitudinii vitezometrului inainte de o cursa, spre exemplu radarul de la Arcul de Triumf (acum e defect :( ). Sau notezi turatia la care se atinge viteza X si calculezi in functie de diametrul pneului si rapoartele cutiei de viteze

Erorile de vitezometru la o masina bine construita si cu cauciucuri in stare buna nu pot fi prea mari, altfel iesea de mult scandal, se lasa cu procese si altele. Poate sa fie un 5-7 km/h acolo, la viteza maxima. Toata discutia a inceput fiindca unii au pretins viteze asa-zise de neatins la Dacii, Cielo sau Logan, iar altii au tinut sa-i oftice :)

~Nautilus

mikinina 11-05-07 10:03

Re: Viteza Maxima Reala VS Viteza Maxima Constructiva
 
Quote:

Originally Posted by Nautilus (Post 895616)
Sau notezi turatia la care se atinge viteza X si calculezi in functie de diametrul pneului si rapoartele cutiei de viteze

~Nautilus

Sau masori viteza la 2000rpm in ultima treapta (5 sau 6) si vezi cit ai la 2500,3000 sau alte turatii.Cu regula de 3 simpla se afla viteza pe care ati atins-o la 4000-4500 la diesel sau 5-6000 la benzina...Simplu.

feryboy 11-05-07 10:21

Re: Viteza Maxima Reala VS Viteza Maxima Constructiva
 
nu mergi in VID cu masina...fortele de frecare cu aerul sunt diferite in conditiile in care zici tu...asa ca probabil viteza care ar iesi din acest calcul ar fi mai spatiala decat ce a vazut fiecare pana acum pe vitezometru.

mikinina 11-05-07 11:19

Re: Viteza Maxima Reala VS Viteza Maxima Constructiva
 
Ce legatura are vidul sau aerul?E vorba de un raport care nu se schimba?
Daca nu intelegeti asta e clar...
Vintul puternic din fata te face sa nu mai atingi 6000 rpm de exemplu,insa la 5000 rpm tot ai de 2,5 ori viteza de la 2000 rpm...

feryboy 11-05-07 11:36

Re: Viteza Maxima Reala VS Viteza Maxima Constructiva
 
Din formula ta viteza maxima pt mine la 4000 rpm in treapta a5-a este cea data de constructor.
dar masina urca si peste 4000 de ture in treapta 5.si daca folosesc aceeasi formula in conditiile in care masina se apropie de 4500 de ture in treapta a5-a viteza e de 194. adik o eroare de km de 6km/h in raport cu ce arata in bord.

mikinina 11-05-07 11:48

Re: Viteza Maxima Reala VS Viteza Maxima Constructiva
 
Am avut si eu 1,9dti si mai mult de 4000 rpm nu am atins in tr 5,adica cca190,cum scria in manual (187).
Formula nu e a mea,e regula de 3 simpla din matematica.Teoretic,daca ai atinge 4500 rpm,ai avea acea viteza calculata.
Important e ca lumea sa stie cum se calculeaza.Restul sint erori ale vitezometrului.Daca nu credeti,testati.Ideal ar fi sa aveti si cruise control,sa vedeti ce viteza arata si computerul.
Nu stiu daca 1,5dci atinge 190,pentru viteza asta trebuie ceva caluti si o alta cutie.

feryboy 11-05-07 11:55

Re: Viteza Maxima Reala VS Viteza Maxima Constructiva
 
eu am condus variante de 1,5 dCi de 65 de pe logan de 82 de pe renault megane, clio, Nissan Note, Micra, de 105 de pe Nissan qashai care e in 6 trepte si cei trei manufacturieri au toti rapoarte diferite.
cele mai bune rapoarte mi se par cele de pe cutia de renault. o Micra sau un Note nu o sa ajunga niciodata la aceeasi viteza ca un clio.
la 130 de exemplu un clio in treapta a5-a e cu aproximativ 300 de ture mai jos decat modelele nissan echipate cu acelasi motor dar cutie diferita.
eu continuii sa cred ca e posibil :)

Race 15-05-07 02:05

Re: Viteza Maxima Reala VS Viteza Maxima Constructiva
 
Quote:

notezi turatia la care se atinge viteza X si calculezi in functie de diametrul pneului si rapoartele cutiei de viteze
Chestia asta nu merge,pentru ca pneul nu e perfect circular decat daca ridici masina pe cric.Sub greutatea masinii el se deformeaza,deci circumferinta calculata nu e corecta (viteza calculata asa va fi tot timpul mai mare decat cea reala).Poti incerca sa estimezi o pierdere de 3-5%,sau sa calculezi suprafata de contact in functie de presiune,eventual sa masori circumferinta rotii cu masina pe sol cu un metru de croitorie.Erori vor fi oricum.
Mult mai simplu e sa cauti datele producatorului cu vitezele in toate treptele la 1000 RPM.Chiar si in acest caz,te bazezi pe faptul ca stii turatia reala,pe cand tu o stii doar pe cea indicata de turometru.Care e,ce-i drept,mult mai precis decat vitezometrul.

Quote:

Sau masori viteza la 2000rpm in ultima treapta (5 sau 6) si vezi cit ai la 2500,3000 sau alte turatii.Cu regula de 3 simpla se afla viteza pe care ati atins-o la 4000-4500 la diesel sau 5-6000 la benzina...Simplu
De ce ai face asta ?!
Daca masori cu vitezometrul cat ai la 2000 RPM,o sa ai eroare de X km/h.Inmultind cu 3,o sa ai o eroare de 3X km/h la 6000 RPM.
Daca masori cu ceva mai precis (GPS),ce te opreste sa masori pur si simplu la 6000 RPM ?!

Cea mai buna metoda ramane tot GPS-ul.Pentru valori care depasesc viteza din talon (si nu in panta sau la 35 grade Celsius),incercati si cu alt aparat sau intr-o zi mai senina.

mikinina 15-05-07 08:17

Re: Viteza Maxima Reala VS Viteza Maxima Constructiva
 
Cel mai simplu e cu regula de 3 simpla,este la indemina oricui.Cine nu are GPS poate apela la aceasta regula.
Mai spunea cineva ca nu se aplica avind in vedere ca la viteze mari crezte rezistenta la inaintare...halal.
Discutii pe tema asta sint foarte delicate,eu am spus ce am avut de spus (verificat vorbind).Cine vrea,poate despica firul nu in 4 ci in mai mult...
Pentru sceptici,costa ceva sa verificati personal?Asta daca aveti o masina cit de cit pusa la punct.

Dripci 16-05-07 00:42

Re: Viteza Maxima Reala VS Viteza Maxima Constructiva
 
De ce nu masurati timpul in care parcurgeti un kilometru cu viteza maxima ? Calculezi si afli cu cat ai mers...Zic si eu, nush :D

Dutor 17-05-07 21:58

Re: Viteza Maxima Reala VS Viteza Maxima Constructiva
 
Quote:

Originally Posted by car_addict (Post 882729)
O sa postez mai multe poze.Deocamdata o pun pe asta.Fiecare sa traga concluziile de rigoare.Nu vreau sa creez polemici interminabile.Imi place sa incerc sa fiu cat se poate de obiectiv.

Masina este un opel Corsa 2006, motor 1.2 twinport, cat se poate de stock. Viteza maxima talon = 170 km/h.Viteza pe bord in poza : 180 km/h, viteza pe GPS 179. Masina a prins si 190 km/h pe bord in conditiile in care GPS-ul arata 187 km/h, deci 17 km/h in + fata de talon.

Din experienta va pot spune ca unele masini trec de viteza maxima data de talon in anumite conditii. De fiecare data cand am incercat am dispus de un GPS pentru masuratori.

Cei mai cu experienta pot confirma spusele mele.


Va multumesc.O zi buna tuturor.

Cam exagerata diferenta ta! Mai ales pt o asemenea masina! Doar daca nu e umblata la motor sau ai un motor mai puternic si nu sti!

car_addict 18-05-07 11:01

Re: Viteza Maxima Reala VS Viteza Maxima Constructiva
 
Quote:

Originally Posted by Dutor (Post 906471)
Cam exagerata diferenta ta! Mai ales pt o asemenea masina! Doar daca nu e umblata la motor sau ai un motor mai puternic si nu sti!

Nu este nimic exagerat. Te astept cand vrei sa vezi cu ochii tai. Nu mai am masina asta, am vandut-o insa unui amic si se poate proba oricand.Repet, masina este 100% stock.

Nu este singura experienta de acest fel.


Numai bine.

znup 18-05-07 22:49

Re: Viteza Maxima Reala VS Viteza Maxima Constructiva
 
viteza maxima constructiva este viteza la care se asigura conditiile de siguranta...mai pe inteles...ca nu-ti sar rotile la viteza aia. :)
in general masinile depasesc aceasta viteza, dar nu cu mult, diferenta mare constand in eroarea de kilometraj.

Dripci 18-05-07 23:45

Re: Viteza Maxima Reala VS Viteza Maxima Constructiva
 
M-a traznit acum o idee cand citeam...Ma gandesc, ca este si in functie de masina abatarea asta.Poate o corsa va depasi viteza maxima din talon iar o alta corsa nu o va depasi...cred ca se rezuma totul la diferenta intre viteza maxima CALCULATA/teoretica si EXPERIMENTATA/practica. In viziunea mea, viteza maxima contructiva se afla in modul urmator : concep inginerii un proces tehnologic pt a face un anume motor...fac baietii motorul (pana in acest punct ei stiu doar teoretic cati cai va avea), il pun pe bancul de lucru si-i da drumul....si masoara ce au nevoie. Din masuratori isi dau seama de viteza maxima constructiva. Stiu RPM, stiu temperaturi, presiuni, greutatea masinii..etc. Dar in realitate, pe drum, mai apar si alti factori care pot indoi rezultatul intr-un mod negativ sau pozitiv. Poate afara e mai cald decat scenariul propus de ingineri cand au masurat una si alta ! Pana mea...parerea mea :).

Dripci 18-05-07 23:51

Re: Viteza Maxima Reala VS Viteza Maxima Constructiva
 
@znup Nu neaparat.
Exemplu : Koenigsegg CCX - 394.3 kph viteza maxima, limitata la 360 km/h datorita pneurilor.
Viteza maxima constructiva si viteza maxima in conditii sigure nu coincid neaparat.

mmihai82 24-05-07 11:00

Re: Viteza Maxima Reala VS Viteza Maxima Constructiva
 
viteza maxima din talon=viteza maxima reala.tabloul de bord are o eroare(mai mica sau mai mare in functie de producator).iar daca mergi la vale chiar e posibil sa depasesti viteza maxima :))


All times are GMT +2. The time now is 08:08.

- Copyright 2026 4Tuning